DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme injectoare ? Consum ridicat ? Ati patit asa ceva ?

post 31 Jul 2002, 08:03
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am luat astazi pe cineva in masina, mecanic la service, specializat pe DSN. Am cca. 8500km cu ea si m-a intreba daca nu am inca probleme cu injectoare;e, cica ruginesc si incepe sa sara consumul, nu mai trage. A patit careva dintre voi asa ceva. Ma sfatuit sa nu bag ulei de la dealer Dacia (mobil 1 ? - cehia), se pare ca te obliga sa-l bagi la 10000km. Mi-a spus sa bag un Castrol full sintetic 5/40. Voi ce ulei folositi ?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
alex
post 31 Jul 2002, 09:50
Post #2


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Nu cred ca injectoarele ruginesc, dar se infunda de la minunata benzina din RO. Acest lucru determina scaderea puterii masinii. Din cate stiu eu poti cumpara ori o solutie de curatat injectoare ori, ca sa faci un lucru ca lumea, sa te duci la service sa le curete aia (parca sare de 500.000 operatiunea).
In materie de ulei in nici un caz jegul ala de la Dacia. Totusi, nici uleiul 100% sintetic nu il recomanda inca fabrica. Pe celalalt forum baietii vorbeau de Elf, Valvoline, Castrol.
Acuma cineva mi-a spus asta: un ulei este bine sa-l schimbi la 5000km (daca mergi mai mult prin oras) si oricum nu se merita sa bagi cine stie ce uleiuri scumpe.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 1 Aug 2002, 00:39
Post #3


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




alex, motorul de dsn este, totusi, renault. ai vazut tu vreun francez care sa faca ceea ce vrei tu sa faci? uleiul se schimba la 10.000 km, pentru ca e specificat in cartea de garantie. daca pui, insa, un ulei bun poti sa-l schimbi si mai rar; de preferat e un ulei semisintetic (Castrol, Aral, etc.) care rezista 15-17.000 km.


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 1 Aug 2002, 01:03
Post #4


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




incearca sa vezi ce sfaturi iti da un dealer renault... prefa-te un 'cumparator interesat de un clio symbol' si cere-le detalii legate de ceea ce te intereseaza pe tine...(ai grija sa nu vada ca ai o DSN noua ca te trateaza cu flit...)


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 1 Aug 2002, 12:38
Post #5





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am citit un articol scris de nu mai stiu cine despre uleiuri (un american). Suna destul de pertinent si explica totul logic si in detaliu. Concluzia a fost ca e mult mai bine sa cumperi un ulei mai bun si sa il folosesti mai mult, decat sa iei ulei ieftin si sa il schimbi des. D.p.v. tehnic, adica; la costuri nu facea comparatie.

Demonstra ca un ulei mineral simplu isi pierde calitatile in mare masura dupa 3000km. Un ulei sintetic aditivat isi pastreaza aproape intacte calitatile si 30000km, doar ca se incarca cu mizerie si substante acide rezultate din arderi (pe care un ulei mineral obosit nu le poate tine in suspensie, si se depun in motor) si infunda filtrul. Care este un alt element extrem de important din sistem. El recomanda folosirea celor mai bune filtre pe care le poti gasi. Atunci poti tine uleiul mult timp in motor.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:36
Forum Renault