DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mai vreti Logan?, DA sau NU si de ce! pentru posesori!!

Mai vreti logan?
 
DA [ 495 ] ** [69.82%]
NU [ 214 ] ** [30.18%]
Total Votes: 709
Guests cannot vote 
Alecs_TGA
post 20 Jun 2005, 18:39
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




eu unu m-am cam saturat de Logan-asul meu pentru ca speram ca in sfarsit lucrurile romanesti sa nu se mai faca simtite in mod NEPLACUT!! acestea in parerea mea ar fi CAUCIUCURILE (montanele initiale), vopseaua ca mi se apre ca zgarie mult prea repede adica la spalare se fac zgarieturi fine si ar mai fi unele lucruri care nu imi vin in minte acum!!


[Completat de moderator ]
Va rog respectati dorinta initiatorului topicului, si votati NUMAI daca sunteti posesori de Logan. Altfel statistica nu va avea nici o relevanta

Va multumesc


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 Jun 2005, 18:44
Post #2


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, mai vreau. Dar unul bun, la care nu s-a facut economie de materiale pe unde nu trebuie, cu un motor cu 16 valve... sau diesel (tdci wink.gif )

Argumente: de ce nu am ales Solenza ?
- eram 5 in familie dintre care bunica-mea era cea mai solida (90-100 kg), deci trebuia o masina spatioasa
- vizibilitatea la SLZ este mai slaba decat la LGN (pararea mea si a tatei), stalpii laterali ai parbrizului la SLZ iti intra mult mai usor in orizontul vizual.
- portbagajul mai mare ca si volum la LGN
- ratele de leasing SLZ Scala ~= ratele de leasing LGN Laureate
- pareri ale celor care aveau SLZ si au facut drive test cu LGN si au zis ca SLZ+, LGN++ (bine, altii au zis ca SLZ+/LGN- sau SLZ++/LGN+, sau ca nu se merita diferenta de bani, ca tot Dacie e si una si alta)
- pararea buna a mamei in privinta aspectului masinii (deh, firma ei, banii ei smile.gif ) => vot in familie SLZ 1, LGN 3
- parerea buna a celor care si-au cumparat LGN inainte
- graba de a incheia anul fiscal smile.gif

De ce nu am ales altceva (masina straina second hand sau noua in leasing):
- second hand in leasing = hotie la drumul mare plus loterie (deh, second hand...)
- masina straina noua in leasing (sa fie si spatioasa si sa se incadreze in bugetul firmei, afectat de inca o rata, nu s-a gasit nimic)
- istorisirea unui prieten de familie al carui var si-a busit Octavia noua si sperietura la auzul preturilor pieselor de schimb la masinile cu pretentii

Argument forte contra LGN: consumul

This post has been edited by Illusi0n: 20 Jun 2005, 23:59


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 20 Jun 2005, 18:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




hmm ma refeream la ce exista in momentul asta pe piata nu ce as vrea!! smile.gif
si eu mi-as dori un logan care sa aiba motor de 2,5 l si se bata cu BMW-urile!! ce vis smile.gif)
NU UITATI SA ARGUMENTATI!

This post has been edited by Alecs_TGA: 20 Jun 2005, 18:53


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 20 Jun 2005, 22:10
Post #4


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu am votat NU .. nu (mai) vreau Logan .. nu am vrut niciodata ..

Am condus Logan 1.6L si e la furat comparat cu "vechea" DSN cu 160.000Km la bord. La furat in ceea ce priveste manevrabilitate/tinuta de drum/demaraj (nu vorbesc de confort).

Asa ca dupa ce am vandut DSN-ul am preferat fratele mult mai mare al lui Logan -> Megane smile.gif ... si inca ala break (care poate nu l-as fi ales daca exista Logan break).


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 20 Jun 2005, 23:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(dadoshel @ 20 Jun 2005, 21:17)
eu trebuie sa ma abtin de la vot ca nu am logan dar taaare as mai vrea unul....pentru cine s-a socat sa vada ca am o batranica din '89 sad.gif
*



Te inteleg foarte bine, am dat batrinica din '89 si astept cu nerabdare Loganul 1.6. laugh.gif In legatura cu controversa de proportii cosmice daca merita Loganul si ce defecte are el eu cred ca ea este transata de vinzarile uriase (inclusiv in vest, a se vedea cit de repede le-au supt francezii, cereri de 2000 buc./luna fata de previziunile Renault de 800 buc./luna). Masina este un succes comercial deci este foarte buna. Pentru cine este buna? Pentru cei care nu pot cumpara altceva. Daca nu pot cumpara tot atita masina Skoda cit Logan de 8900 euro atunci Logan este masina perfecta pentru mine. In legatura cu disputa privind o masina veche vest la aceiasi bani iarasi este simplu: sint oameni nascuti sa le placa lucrurile vechi si oameni nascuti sa se simta bine doar in lucruri noi.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 21 Jun 2005, 00:57
Post #6


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




idem Liviu


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 21 Jun 2005, 07:42
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




Am votat "Da" pentru ca la banii astia, dupa parerea mea, nu ai ce altceva sa cumperi (ceva care sa merite) wink.gif .


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 21 Jun 2005, 08:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Noi am avut in familie o Dacia 1310 din 1984. Atunci aveam un an si practic am cresut in ea! Anul trecut am descoperit in sfarsit ce inseamna DSN wub.gif , iar acu' cateva luni am renuntat la batranica in programul rabla, si am optat pentru Logan.
Am votat DA, as mai vrea Logan, eventual mai puternic 1,6 16v si break (asta pentru ca foarte mult timp mi-am dorit break). smile.gif
Dupa 20 de ani de Dacia 1310, astea par limuzine, OZN-uri!!! laugh.gif

This post has been edited by Diac: 21 Jun 2005, 08:18


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 21 Jun 2005, 08:38
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




Deocamdata am votat "da" pentru ca nu pot sa-mi iau altceva de banii de pe logan (second hand doar in anumite conditii ... care nu s-au indeplinit). Dar poate unul cu motor mai mare. Nu-mi convin nici mie multe lucruri la logan dar asta e...nu am bani de altceva(si mai sunt si alte necesitati mai importante decat masina).


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 21 Jun 2005, 10:44
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




hmmm cine mi-a mutat topicul?? nu-l mai gaseam! smile.gif
charlton o buna achizitie Golful 4!!!
si eu spuneam la inceput la fel ca la banii astia nu am ce sa imi iau (bine ca nu am luat-o cu banii jos) dar lucrul facut la romani tot lucri romanesc se numeste!! bine ca masina nu are nici o vina! dar ......... sau unde o fi ca dupa 6 luni ma plictisesc de masina?? am mai intrebat niste ptrieteni care au masini!! fiat stilo, golf si au zis ca si eu vor se le vanda ca nu le mai place!! smile.gif (oare ne-am plictisit noi de ele??


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Jun 2005, 10:54
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Am votat NU... Desi nu sunt posesor, am fost cat pe aci sa fiu...si nu banii au fost problema in a nu deveni posesor de lgn...

Motive:
-puturoasa
-dulap
-consum
-finisaje
-zgomot
-tinuta de drum
-diverse scartaieli care nu mi-au placut la o masina de 8000 km, si luata in noiembrie anu' trecut...

Am avut pe mana un Ambition timp de aproape 2 luni (a cumnatului), dupa care am optat sa fac altceva cu banii...din rest am luat dsn-ul.

Cred ca motivele mele coincid aproape perfect cu cele ale lui Liviu...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 21 Jun 2005, 11:00
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Mi-as mai lua inca o data Logan. Nu sunt amator de loterie cu sh-ul si la banii astia si dotari echivalente nu e altceva pe piata


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 21 Jun 2005, 11:23
Post #13


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




am votat nu... chiar daca nu am am fost f. aproape... dar mi-am revenit...

argumente:

- nu imi place designul (nu zic mai mult sa nu enervez posesorii) dar la banii astia...
- motoarele depasite
- interiorul lipsit de orice fel de detalii ...
- consumul oleaca mare...
- franele subdimensionate (nici macar ventilate pe fata nu e admisibil la ditai masina)

in schimb un dci de 80cp poate mi-ar surade... tongue.gif - pana atunci SRN-ul isi face treaba mai mult decat onorabil (cu scartaieturile de rigoare da m-am obisnuit)


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 21 Jun 2005, 11:31
Post #14


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Am votat NU! Pentru ca nu-mi place, in special la manevrabilitate, stabilitate, design...
Dar cind o aparea breack-ul si motor 16V ma mai gindesc!
Totusi judecind la rece si cf. posibilatilor mele financiare este SINGURA ptiune pt o noua masina. Daca o rata as putea duce CASCO pt una straineza, in nici un caz... 256.gif
Daca as puea sa cistig lupta cu zgomotele, chiar nu ma-si gindi sa scap de DSN... Dar asta e.. scapi de unu' apare altul... blink.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 21 Jun 2005, 12:02
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Da, pentru ca nu am alta optiune la banii astia. Masina SH cade din prima. Da, mai bine LGN decat SLZ. Pot spune ca-mi place mai mult si cu asta basta. Am si LGN si SLZ in curte deci pot spune ca parerea mea nu este facuta pe baza celor auzite.

@Marius: pai eu cred ca este vorba de o evolutie in bine

This post has been edited by JohnyBe: 21 Jun 2005, 12:08


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 21 Jun 2005, 12:56
Post #16


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Aici nu este Cafenea. Va rog incetati discutiile off-topic. Se vor sterge toate posturile care se abat de la subiect. Va multumesc


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Jun 2005, 14:18
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Pentru a motiva si mai mult votul negativ, fac precizarea ca loganul cumnatului sta la mine, si il mai iau la picior, mai mult il ia nevasta, pentru simplu motiv ca mie nu-mi place! PUNCT!
Nu am dat eu banii pe masina, dar e in familie (a mea), si o foloseste sotia! Asa ca sunt unul din posesori, dar indirecti...sotia e incantata, dar nu are cum sa voteze si ea, ptr. ca nu e pe forum, si oricum chiar daca ea zice da, suntem doi, iar la masini de regula am drept de veto ! 243.gif

PS: Precizez ca nu e off-topic, ci chiar un vot ptr. da, din partea sotiei, (nepus in poll) cu argumentul ca ei ii place, si o lamurire ptr. votul meu negativ....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Jun 2005, 23:53
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Sint printre cei care au votat pentru Logan desi nu am si nici nu am condus Logan.
Dar am platit si astept sa vina si am fost pasager in Logan. Pina cind nu voi avea bani pentru o masina mai buna nu imi voi schimba parerea despre ea indiferent ce probleme voi avea cu ea. Am avut Dacie Berlina ani de zile, ce poate fi mai rau decit a fost ea? Ce imi ofera Loganul imi place, daca voi patimi cu ea ramine de vazut. Cei care sint contra Loganului sa imi arate o alta masina NOUA de 8900 euro cu aceeasi echipare si poate ma razgindesc. Ura!


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 22 Jun 2005, 06:23
Post #19


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Am votat da, pentru ca:

- la banii acestia nu prea ai multe alternative,

- imi fac treaba cu el foarte bine,

- la peste 25000 km parcursi nu am avut probleme deosebite cu el, sunt multumit pana acum cel putin de fiabilitatea lui.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 22 Jun 2005, 06:40
Post #20


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




cool.gif am asteptat cu sufletul la gura aparitia acestei masini si nu m-a dezamagit insa am votat Nu in semn de protest ca cei ce o produc au uitat de promisiunea de 5000 de dolari sau euro sau ce-or mai fi; intr-un cuvant este scumpa sad.gif


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RABADU
post 22 Jun 2005, 10:17
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 7 June 05




N-am multi km cu ea dar imi place.
Am votat in consecinta.
La pretul ei ceea ce ofera este ok din punctul meu de vedere.


--------------------
DACIA LOGAN PREFERANCE 1.4 - MM05XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 22 Jun 2005, 10:19
Post #22


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




@daciafan - ai dreptate... plus ca la cat de cheala e varianta de 5800 euroi puteau fara probleme sa o dea la 5000...


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 Jun 2005, 11:19
Post #23


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Am votat Da.
Am avut Solenza si acum am Logan.
Nu am avut probeleme tehnice cu SLZ (doar apa pe la parbriz dar s-a rezolvat in garantie).
Plus Solenza: Mai fasneatza fiindca e mai mica, hayon in loc de capac de portbagaj
Minusuri SLZ: Comportament incarcata, rigiditate mai slaba, lipsa ABA si airgbag (era model 2003 fara airbag si ranforsari, dar cu AC)
Plus Logan: Mai rigida caroseria, nu scartzaie, mai silentioasa, mai confortabila, mai sigura ca are airbaguri si ABS, mai mare garda la sol.

Considerc a ambele masini sunt o oferta cinstita dpdv al pretului, dar daca iti permiti ar tb sa iei Logan, isi merita diferenta de pret.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 23 Jun 2005, 00:47
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Am votat da caci face banii pe care ii dai. N-am avut probleme pana acum si sunt multumit de Logan. Cu bani putini, daca esti pasionat poti duce masina intr-o clasa superioara (cititi sectiunea imbunatatiri)


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_ionik
post 23 Jun 2005, 22:53
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




Am votat NU, pentru ca mi-a creat destule probleme (Vezi "Vot deficiente Logan" si "Zgomote si vibratii Logan" - fost "Zgomot anormal si vibratii motor").

Am masina din 24 septembrie 2004 si puteam sa o iau din 17 daca nu aveau probleme cu calculatorul (asa-zisul virus). N-as putea spune ca la acesti bani poti sa cumperi altceva, mai ales in ziua de astazi. Spun insa ca nu avem suficienti bani pentru a-i arunca pe ceva prost. unde se duc 8900 euro ar mai incapea ceva bani pentru un lucru de calitate (parerea mea). Cred ca se pierde mai putin asa.

Despre remedieri, nici vorba. Mai mult chiar, deficientele semnalate nu sunt nici macar recunoscute. Inca o data spun NU.

Comparatiile facute cu modelele anterioare, in special cu Dacia Berlina nici macar nu-si au rostul. E ca si cum ai compara o locomotiva cu aburi cu un TGV.

Sondajul arata 17% pentru NU. Si 10% daca ar fi, tot ar fi mult, raportat la numarul de autoturisme vandute. Faptul ca se vand nu inseamna ca sunt extraordinare, ci asa cum ati mai spus, se vand pentru ca nu exista ceva mai ieftin.

This post has been edited by f_ionik: 23 Jun 2005, 23:00


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 23 Jun 2005, 23:19
Post #26


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




DA,pentru ca merita din plin banii dati,mai ales cind o fi mai larga gama de motorizari...........

This post has been edited by osirus: 23 Jun 2005, 23:20


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_val
post 23 Jun 2005, 23:19
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 October 04




Am votat da, pentru ca sint posesor de logan si chiar sint multumit de ea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 24 Jun 2005, 00:20
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




si gama mai mare de motorizari o sa sara la pret!!! si nu mai e deloc ieftina!!!hmmm!! si piesele si TOATE sunt fffff scumpe ! sunt aproape de pretul renault!! ex; ora manopera dacia logan 390.000 si la renault 500.000!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 25 Jun 2005, 02:32
Post #29


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




Eu am votat DA pt ca o sa imi mai iau unu diesel biggrin.gif (deh multi soferi in familie)


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LogNick
post 11 Nov 2005, 20:30
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 September 05
From: Bucuresti




Am votat Da pt. că sunt mulțumit de mașină, nu mi-a creat probleme până acum și oricum nu-mi permiteam o altă mașină NOUĂ care să-mi ofere ce oferă Loganul la acest nivel de preț.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 ,an fabricatie: 2005 - B-43-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:18
Forum Renault