DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme in urma unui mic accident, Cat m-ar costa?

aphophis
post 14 Jan 2006, 13:39
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




Am un logan 1.4 preference si am reusit performanta sa il lovesc.. de 2 ori. Odata pe partea laterala ( pe materialul ala negru .. cred ca e plastic desi unii zic ca e ebonita) si a doua oara am reusit sa intru pe polei intr-un lemn subtire care mi-a spart niste ochiuri sub masca de sub farul dreapta si un pic plasticul din jurul lui. Acu intrebare.. masina merge perfect.. nu am simtit ca s-a defectat ceva .. dar ce e in spatele plasticului ala ? Adica ce s-ar fi putut defecta?

In cazul bandei aleia negre (care e putin infundata si zgariata) ce trebuie facut ca sa il repar? Se da jos separat de bara fata sau se inlocuieste toata bara? Se vopseste?

Cat costa masca aia si plasticul din spatele lui?Dar o bara?

Poze ... ca sa va dati seama de ce vorbesc:

Resize_of_ssss_010.jpg ( Size: 85.72k ) Number of downloads: 300
Resize_of_ssss_011.jpg ( Size: 91.46k ) Number of downloads: 259

Resize_of_ssss_012.jpg ( Size: 109.57k ) Number of downloads: 198
Resize_of_ssss_013.jpg ( Size: 91.3k ) Number of downloads: 137


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 14 Jan 2006, 13:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




pai n-ai CASCO ? de ce-ti faci probleme ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 14 Jan 2006, 13:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




povestea e complicata, am casco dar vreau sa vad daca nu imi e mai ieftin sa mi-l fac eu ca sa prind reducere anul viitor. Oricum nu asta conteaza.. incercati sa imi raspundeti la intrebarile ce le-am pus up.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 14 Jan 2006, 15:04
Post #4


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




reducerea e de 10% dacă nu ai avut evenimente... ceea ce înseamnă vreo 700-800k lei, iar o reparație serioasă trece de 5 milioane, asta dacă nu vrei să ți se lucreze la mașină în bătaie de joc (cost 1,5mil lei).
alegerea e a ta!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 14 Jan 2006, 15:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




sad.gif sa zicem ca am si alte motive.. deci.. manopera cat ar fi? "grilajul" cat ar costa? dar chestia cu banda aia neagra? Haideti sa lasam de ce intreb si mai bine poate ma ajutati sa aflu cat costa ...

PS. "banda aia neagra" biggrin.gif de pe bara fata din ce material e?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jan 2006, 18:36
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Grilajul ala dreapta fata se gaseste in targ. Intre 150 si 300 k lei.
Eu nu prea am inteles ce inseamna "chestia cu banda aia neagra".
Daca te referi la partea neagra de sub linia farului, atunci te referi la bara fata complet, care este piesa intreaga (zona vopsita de sub partea neagra asta si este... o zona vopsita a acelei bari. Zona neagra este o zona nevopsita).
Daca te deranjeaza si nu poti dormi de cat ed zgariata si infundata e, trebuie schimbata bara cu totul. Pretul am impresia ca depaseste 5 mil.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAD_MF
post 14 Jan 2006, 19:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 9 May 05
From: Iasi




Daca tot ti-ai spart plasa aia, i-ati grila de aluminiu , e vreo 300 de mii o bucata care iti ajunge pentru 3 loganuri! Si o montezi la orice service ca nu e mare lucru!


--------------------
Seat leon FR 1.8 TURBO 2003 - IS-xx-COD
9.5j 255/35R18>>8.5J 225/40R18 PORSCHE CHROME WHEELS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jan 2006, 19:47
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Grila de aluminiu nu are si deflectorul de plastic din spatele ei (sunt o singura piesa, grila si deflectorul)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 14 Jan 2006, 20:03
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




deci cu grila si deflectorul din spate scap ieftin maxim 500-600 k.. la bara vad ca e mai complicat ...dar daca o duc in service o poate indrepta si acolo unde e nevoie sa fie vopsita? sau ma leg la cap fara sa ma doara ?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dongoloa
post 14 Jan 2006, 23:45
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 September 05




In legatura cu reparatia la "chestia aceea neagra de sub far" se poate rezolva foarte usor,fara sa se schimbe tot ansamblu: pe portiunea zgariata,crapata, se toarna plastic topit dupa care se slefuieste, la final nu se vede nici o diferenta, asta merita in cazul in care "zgarietura" nu e lunga,deoarece ei factureaza la lungimea zgarieturii sleep.gif


--------------------
dacia logan 1.4 preferance - MS-89-Dxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 14 Jan 2006, 23:59
Post #11


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




Tot spoilerul (cu toate plasticele atasate de el) costa vreo 5.000.000 ROL. Eu l-am julit o data din cauza ca am intors fara sa ma asigur si milimetric a trecut pe langa mine un Mercedes Cobra care a lasat o dunga de vopsea pe spoiler si l-am sters cu diluant, dupa care l-am dat (nu radeti) cu crema de ghete, care a intrat in porii plasticului si nu s-a mai cunoscut decat daca te aplecai sa inspectezi amanuntit. Dupa aia m-a pus naiba de am parcat pe o zona verde si cand am vrut sa trec peste o tufa am agatat si rupt spoilerul plus ca am spart un proiector. Nota de plata: 10.000.000 ROL. Rezolvarea: CASCO

Din cate vad eu in poza aia tu ai si aripa indoita langa semnalizator. Numai revopsirea unei aripi se invarte in jur de 4.000.000 ROL.
Asa ca mai bine nu te uita la reducerea pe care o faci la reintregirea politei si rezolva-ti masina. E MULT mai scumpa reparatia decat suma pe care o economisesti. Ai platit CASCO tocmai pentru evenimente de-astea.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 16 Jan 2006, 19:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Buna seara!..asa e la mine acum.. smile.gif

Am patit si eu o chestie asemanatoare cu initiatorul topicului si as vrea sa inttreb cumva acelasi lucru ca si el, venind si cu poze edificatoare (sper). Intrebarea este: bucata aia din plastic gaurita (in cazul meu) e i mpreuna cu grila din fata? este tocmai deflectorul de care spunea klaus? Ce rol are el si mai ales, e problema daca circul asa?
Multumesc!

This post has been edited by Daxx: 16 Jan 2006, 20:39

Attached thumbnail(s)
lg1.JPG ( Size: 42.64k ) Number of downloads: 99
lg2.JPG ( Size: 40.59k ) Number of downloads: 102


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariachi
post 18 Jan 2006, 17:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 8 November 04
From: Cluj-Napoca




o bara costa nu aprox 5.000.000 lei ci 6.400.000 lei !!! atat am platit eu la dacia service alba-iulia la sfarsitul lunii august. banii, evident, i-am recuperat de la casco. in cluj nu aveau si din alba-iulia am luat ultima bucata. dar asta nu cred ca are importanta


--------------------
Dacia Logan 1,5 dCI 2006 - nr de CJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 18 Jan 2006, 19:04
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




si pana la urma ce se afla dupa acel deflector? Componente importante ?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 18 Jan 2006, 20:26
Post #15


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Pai dupa deflector se afla radiatorul, iar un pic mai in dreapta sub far pompa de benzina daca nu ma insel. Grila aia costa 200.000, dar trebuie data bara jos pt, a o monta.
Parerea mea e ca ar fi bine sa folosesti casco pt. asa ceva pt. ca bara aia e destul de scumpa, vreo 6.000.000, plus ca trebuie vopsita.


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 19 Jan 2006, 00:06
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(kodrix @ 18 Jan 2006, 21:26)
Pai dupa deflector se afla radiatorul, iar un pic mai in dreapta sub far pompa de benzina daca nu ma insel.
*


Cred ca te inseli. Pompa de benzina se afla in rezervor. Cred ca tui spui de canistra de carbon.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 21 Jan 2006, 19:51
Post #17


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




aaaa...d'aia se aude "zzzzz" din spate cand pun contactul smile.gif
daxx>dacacirculi asa singura problema tine de estetica.


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Feb 2006, 06:55
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




mda a reusit si batranu sa loveasca masina , culmea chiar acolo unde am pocnit-o eu a doua oara radmasa.gif Acu din cate stiu eu trebuie sa se duca la politia rutiera sa i se faca constatarea, dupa ce i se da dovada trebuie sa se duca la ardaf(unde are polita casco) si sa vina ala sa faca constatarea. Buunn. Are ceva daca accidentul a avut loc in curtea casei? Cum fac cu service-ul? Din cate stiu eu in maramures (in zona borsa-viseu) cel mai apropiat service e la ..baia mare. Si batranu o zis ca e prea mult pana acolo bla bla.. sa vedem poate o face la un service agreat de ardaf din zona. Intrebare: se pare ca se va inlocui bara fata si niste chestii de dupa ea. Va pierde batranul garantia daca nu face reparatiile la un service autorizat? Multam fain anticipat de raspuns


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Feb 2006, 09:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




revin cu niste probleme. Daca va fi nevoie sa revopseasca aripa , cam care sunt etapele CORECTE pe care un service trebuie sa le urmeze astfel incat vopsirea sa fie cat mai buna?Practic ce e sistemul de vopsire Ixxel? Am inteles ca trebuie sa stea neaparat la cuptor daca vreau sa fie totul k. La ce trebuie sa fie atent babacul? Sa isi "stampileze" componentele care ar putea fi inlocuite in caz ca trebuie sa o lase la dealer cateva zile? Aripa si bara se poate vopsi separat ai taica-meu sa vina doar si sa ii monteze chestiile astea 2?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valmotor2
post 10 Apr 2006, 17:27
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 16 February 06




Ca sa nu deschid alt topic , vreau sa va spun ca am avut o surpriza neplacuta , in parcare am gasit masina lovita sad.gif ,portierea din spate pe partea dreapta , in mijloc ,usor afundata si arata ca un semn de nike sucit.
Lovitura se observa , problema e ca am casco-ul expirat acum o saptamana ,desi e usor afundata , e vizibil oricum , sa mearga sa dau peste "problema" cu vopseaua ? vreau un cost ieftin si bun ..sad.gif( Imi vine sa le zic ceva de dulce soferiilor incompetenti. Uf sad.gif ce ghinion . post-336-1110552439.gif


--------------------
Dacia Logan - OT-87-MWM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 18 Aug 2006, 09:56
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




Ma plang si eu. Ieri am vrut sa bag golanelul cu spatele intr-un loc mai ingust decat permiteau talentele mele de incepator. Rezultatul, aripa fata dreapta, zgariata si indoita (infundata) pe doua urme de cca 15 cm lungine, una groasa de 2-3 mm si cealalta genul triunghi, adica la capatul de atingere subtire si la celalalt lata cam de 2 degete; vopsea dusa in "rastru", ca data cu grebla. Treaba a fost produsa de o bara cornier care era mai aproape decat "am vrut" eu. Inafara de orgoliul meu sifonat si aripa precizata tot asa nu s-a stricat nimic, Slava Domnului. Am luat autorizatia de rep., bai e ca n-am casco, n-am apucat sa-l fac din lipsa de bani. Cum a fost infundata usor aripa, acolo spre pasajul rotii apar 2 mici deformari la linia pasajului. (as pune poze dar amu nu pot inca). Sub capota totul e OK. Contraaripa n-are nimic. Roata nimic. La dealer s-a uitat inginerul de la tinichigerie, amabil dealtfel, dar zice asa: sansa mica sa o indrepte, ca nu da garantie daca indreptarea necesita chit; ca oricum (fie inlocuire fie indreptare) trebuie data jos aripa (am zis eu de pompa cu vid - ventuze - da zice ca nu merge, ori poate n-au, nu stiu); deci 4 milioane dc o poate indrepta cu pastrarea garantiei, sau 5.5 milioane cu schimbarea aripii: 2.5 mil aripa, 2.5mil vopsit, 0.5 mil alte manopere. Va intreb: asa sunt preturile? si ce as putea face? ai mei ziceau doar sa o duc la cineva sa o curete/vopseasca (pt a nu rugini) si infundatura s-o las asa, ca nu-i bai, ca oricum nu prea se vede (momentan dc. dau atatia bani cat cere dealerul adio concediu). Da eu o vad. Ce sa fac, v-as multumi pt sfaturi. Pe partea din interior a aripii e posibil sa fi sarit ceva grund sau ce o fi ca protectie?


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 18 Aug 2006, 11:23
Post #22


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Oarecum offtopic: De ce nu iti faci tu un casco? Acum nu mai aveai bataie de cap. Sa iti mai spun ca daca vei avea doamne fereste un accident major cu ea s-ar putea ca pretul reparatiei sa fie mai mare decat cel al masinii(am inteles ca esti si incepator).
Vezi aici:http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=47322
si aici:http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=51930
Pai daca nu te deranjeaza prea tare poti sa lasi masina asa si sa mergi in concediu si dupa ce te intorci strangi bani si schimbi aripa.
Daca ai pune niste poze cu aripa niste oameni mai priceputi de aici ti-ar putea spune daca se poate indrepta aripa sau te-a dus mesterul ala cu presul.


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cameleon_boy
post 20 Aug 2006, 15:54
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 21 October 05




Vopsesteo si laso asa ca nu e bai si eu la prag am reusit sa o infund f putin si la reparatie necesita chit si asta ar fi insemnat intr-un an sa se umfle si sa plezneasca vopseaua,si sa schimb tot pragul nu au vrut cei de pe casco zicand ca e prea minora indoitura,in fine era zgariata rau de tot,si asa am fost in vitan am facut comanda la spray albastru marin ,vanzatoarea mi-a spus sa cumpar si un spray cu lac,si am facuto de nu se vede deloc ,am mai cumpar si niste bandouri laterale de nova cred si mi le-am lipit pe praguri (nu se mai vede nici indoitura) si asa nici nu se mai ciobesc pragurile de la orice pietricica,aaa si la anu nici nu platesc mai mult la casco am inteles ca daca o repari iti creste ca pret anul urmator.Numai bine si fara incidente


--------------------
fara fara fara - fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 22 Aug 2006, 19:57
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




1 Ii faceam casco daca apucam, dar nu mi-au ramas bani. Asta e. Imi fac cu prima ocazia in care voi avea banii necesari.
2. Sunt in concediu, motiv pentru care nu am cum sa pun poze, masina e acasa in garaj. A m fost asa necajit incat am lasat-o acasa. Dupa ce ma intorc, sper sa apuc sa le pun.
3. Multumesc pt. linkuri, le studiez cand ajung acasa.
4. Nu ma deranjeaza prea tare lovitura, nu e cine stie ce, ma deranjeaza mai mult lipsa vopselei. Eu am incercat sa negociez doar vopsirea, dar mesterii s-au legat de problema garantiei; ca ei nu pot doar cum vreau eu, ca atunci pierd garantia la caroserie. Doar n-oi pierde-o si la altceva, atata vreme cat toate componentele interioare ale masinii sunt intacte.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 15 Sep 2006, 18:05
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




Postez in continuare, dar asta e, nu se potriveste sa lipesc de mesajul anterior; a trecut ceva vreme si nu se leaga.
Am reparat dulapul: dat jos aripa, indreptat, chituit, revopsit, montat la loc. Scos de la bugetul local: 3 milioane ROL si ceva maruntis; multumit de aspect: liniile aripii si pasajului de roata ok; nuanta perfecta; pe scaunul soferului era pus un nailon, sa nu-l murdareasca mesterii cand misca masina; tot ce-am lasat era cum am lasat. Deci multumit; de pret, dati-va cu parerea: aprox 129RON manopera si 174RON piese si materiale; factura, chitanta, bon, comanda reparatie; tarif orar: 28RON, timp manopera 2h-indreptat, 2,6h-revopsit. Eu am fost multumit, oamenii s-au purtat frumos, cu explicatii despre ce trebuie facut. E drept, am lasat masina la ei cateva zile, dar la ce aveau in curte si in cele 4-5 hale nu ma mir. Erau cateva masini din care nu stiu cum au iesit oamenii. Si dacii si renouri. M-am programat inainte sa merg in concediu. I-am intrebat (aveau o lista la vedere cu vreo 10-15 societati de asigurare dar cereau accept de plata cred ca de la toate) cu cine lucra cel mai bine la casco: Alianz-Tiriac, asa ca i-am luat in calcul. Sunt bucuros ca frijideru' meu drag arata ca nou. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyC
post 18 Nov 2006, 21:32
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 182
Joined: 17 December 05
From: Baia Mare




Stiu si eu ce enervante si frustrante sunt aceste mici "peripetii" ce constau in zgarieturi. Si mai stiu si cat timp tre sa pierzi cu asigurarile, service-u si altele. Am reusit si eu sa agat un stalpisor cu usa dreapta fata, stalpisor ascuns frumos in iarba. Rezultattul: o zgarietura de toata frumusetea pe toata lungimea usii si destul de lata. Rezolvarea temporara a fost aplicata de prietena mea: lac de unghii de nuanta aprope identica cu cea a masinii (egee)!!! Zona s-a acoperit atat de bine incat nu ma gandesc sa merg la service pana la urmatoarea "peripetie". biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - MM 82 DNY
Masina si nevasta nu se imprumuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyC
post 18 Nov 2006, 21:35
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 182
Joined: 17 December 05
From: Baia Mare




Oricum, cu orasele noastre pline de capcane la nivelul carosabilului si cu unii soferii inconstienti si indiferenti e detul de greu sa te lauzi cu o masina neatinsa!


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - MM 82 DNY
Masina si nevasta nu se imprumuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:44
Forum Renault