DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Injectoare, (caracteristici: flow-rate, etc)

peticel
post 11 Jan 2007, 15:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 January 07




Buna ziua, tuturor !
E primul meu post si in cazul in care am gresit locul unde sa postez, rog unul din moderatori sa mute unde ii este locul si sa ma anunte si pe mine.. Multumesc !

Caut date tehnice la injectoarele Bosch care au venit pe Logan. Am nevoie de astfel de injectoare pentru un proiect personal si nu stiu cum sa le folosesc. Sint perfect compatibile cu un alt model anume ?

Am gasit la cineva un injector Bosch, model 280 158 034. Din cite am aflat (nu stiu daca gresesc), a venit pus pe Logan 1.4 si 1.6 ... (posibil si pe Citroen C2). Din nefericire nu am gasit nici un fel de date suplimentare referitor la modelul asta, pe net. Adica caut flow-rate-ul, citi cai putere serveste, rezistenta, chestii din astea (ma rog, rezistenta o pot masura). Daca aveti idee concret, sau aveti o tabela, chiar si cu un model echivalent care are specificatiile va rog sa-mi spuneti.

Multumesc mult!


--------------------
VW 1300 an 1970
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 12 Jan 2007, 13:23
Post #2


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




sa inteleg ca nu poate sa-l ajute nimeni ?
nu din alte motive dar intamplarea face sa-l cunosc pe cel care a intrebat ...
vrea sa-si puna injectie pe o broscuta ...


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
peticel
post 12 Jan 2007, 15:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 January 07




... pe broscutza mi-e mie mai comod acum. Dar sistemul de injectie care care vreau sa il fac (de la 0) va fi 75% compatibil cu orice masina (daciile vechi, sau orice alta masina non-diesel). Debitul / amestecul se regleaza din ECU si voi putea sa-l programez, in functie de solicitari. Insa pentru a imprastia exact atita combustibil cit am nevoie am nevoie de debitul nominal - maxim, adica cel specificat de producator pentru acest tip de injector. Imi pare caraghios ca aceste date ar putea fi tinute la secret. Oricum daca nu dau de specificatii, o sa experimentez.


--------------------
VW 1300 an 1970
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 30 Jan 2007, 12:31
Post #4


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




de ce nu incerci un mail la bosch?
ce doresti tu sunt date care nu prea se discuta pe forum. e mai tehnic decat tehnica discutata pe forum, ca sa zic asa. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 30 Jan 2007, 14:02
Post #5


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




de ce nu iei o injectie de dacie 1410 cu tot cu calculator? e cea mai comoda si e o injectie adaptata pentru masinile cu carburatie. daca scoti injectia de pe 1410 poti sa montezi linistit carburator. si invers banuiesc ca merge.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
peticel
post 6 Feb 2007, 19:31
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 January 07




Sint cam obisnuit cu raspunsurile de la firmele mari. N-as mai pierde timpul cu mail-uri aiurea .. .cel mai adesea ele se duc spre \dev\null tongue.gif (pentru cei ce se stiu cu unix-ul).

... cit despre sistemul ales as spune ca in primul rind este o provocare de a "invatza" apoi ca pot sa reglez mult mai simplu si mai eficient un sistem pe care il stiu, care e facut de mine si nu in ultimul rind pentru ca de multe ori a adapta ceva ce se potriveste pe o alta masina (a fost gindit pentru o alta masina) repreznta cel mai adesea o pierdere de timp suplimentara si mai ales gasirea "celei mai bune adaptari"

O fac din hobby, in putinul timp care imi ramine ... nu sint presat. Asa ca am timp...

Deci o sa caut sa-i gasesc eu caracteristicile , daca nu le stie nimeni.


--------------------
VW 1300 an 1970
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:21
Forum Renault