DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jante dublate 15', Jante dublate 15'

Alexaxl32
post 17 Nov 2018, 17:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 17 November 18




Salut
As dori sa știu dacă există la vânzare jante de tabla(nu contează culoarea),dublate,bine făcute,fara suduri, îndoituri etc
Sau unde as putea sa le lățesc (dublez)pe ale mele
Menționez ca sunt din Craiova,si nu cunosc foarte multe despre jantele dublate si as dori sa știu si alte păreri in legătură cu ele
Mulțumesc


--------------------
Dacia logan Logan 2007 1.5dci - Dj 05 URC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 17 Nov 2018, 18:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Salut Alex,

Depinde in primul rand pt ce doresti acele jante.

Daca vrei look, atunci cred ca poti gasi pe cineva care sa te rezolve decent, atat dpdv al look-ului cat mai ales dpdv al sigurantei.

Daca vrei performanta - sa maresti ecartamentul si sa castigi stabilitate in curbe, te sfatuiesc sa nu cauti jante dublate/sudate etc oricat ar fi de bine facute pt ca risti siguranta ta.

Daca vrei ecartament si "latime", cauta o janta cu ET-ul mai mic ( eu am pe logan cu ET38) si un J 6-7.....

Dintre dezavantajele acestei modificari as zice : siguranta ta ( daca iei sudate sau orice modifcare facuta), talonul ( vei pune alte tipuri de anvelope ) si nu in ultimul rand tot ce tine de articulatii la masina ( de la bielete, capete de bara pana la planetara - cu cat ET scade, adica cu cat janta e mai iesita in exterior cu atat asta forteaza in tot ce am scris mai inainte si le uzeaza prematur).....





--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexaxl32
post 17 Nov 2018, 19:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 17 November 18




Păi eu as vrea si performanță dar si aspect
Sunt conștient de problema cu siguranța,dar na
Atunci niste idei de jante care sa de-a bine pe mașina,sugestii?
Mulțumesc


--------------------
Dacia logan Logan 2007 1.5dci - Dj 05 URC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 17 Nov 2018, 20:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Depinde ce doresti :

- daca vrei si alte anvelope mai late, atunci cauta jante de tabla de Clio williams - sunt pe 15 ET38 si merg cu 195/205 latime....nu stiu daca mai gasesti in romania, eu mi-am luat setul acum vreo 4 ani cred....


- daca vrei aceeasi dimensiune la anvelope, cauta jante de tabla Alcar, Magnetto Wheels, Kronprinz - toti fac de calitate, depinde doar tara unde sunt facute .....si cauti ceva cu ET 40 sau chiar 38 si musai gaura de centrare sa fie pt logan (60 mm)..........gasesti pe net destule...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexaxl32
post 18 Nov 2018, 13:50
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 17 November 18




Deci un ET mai mic (sa zicem 35) scoate janta in exterior? Sau o băgă in interior?


--------------------
Dacia logan Logan 2007 1.5dci - Dj 05 URC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 18 Nov 2018, 14:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





ET mic scoate janta in exterior; 35-ul tau e mai iesit in exterior decat 50-ul fabricii


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexaxl32
post 18 Nov 2018, 15:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 17 November 18




Deci decât sa iau jante dublate,care sunt si un pericol pt siguranța mea si a celor din jur,mai bine experimentez cu un et mai mic,sa scot janta in exterior

18 Nov 2018, 17:18:
Deci decât sa iau jante dublate,care sunt si un pericol pt siguranța mea si a celor din jur,mai bine experimentez cu un et mai mic,sa scot janta in exterior

This post has been edited by Alexaxl32: 18 Nov 2018, 16:18


--------------------
Dacia logan Logan 2007 1.5dci - Dj 05 URC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trabinatorccc
post 19 Nov 2018, 01:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




Unii se plictisesc sau nu au ce face cu banii.
Nu vad rostul cauciucurilor mai mari si mai ales a jantelor latite pe logan.Mai ales la motorizarile astea *superpotente*(1,4l, 1,2l, 1l).Cauciucurile originale isi fac treaba foarte bine si sunt cele mai ieftine ca dimensiune tocmai pentru ca sunt cele mai folosite.Dupa ce ca o sa ai probleme cu politia, o sa iti creasca si consumul si s-ar putea sa iti trebuiasca si flanse la roti.Am vazut un logan dci cu anvelope de 225/50(sau 55) pe spate pe jantele originale de ET50.Mai mult ca sigur ca avea flanse pentru ca altfel sigur atinge anvelopa in amortizor.Pe fata nu am vazut ce gume avea.
Eu nu mi-as monta alte gume mai late de 185/60R15.Dar daca chiar vrei mai mult,atunci pune 195/50R15 pe jante cu ET 37 sau 40 cit are loganul 2.
Ce motor ai?


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:00
Forum Renault