DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme la frana, Dacie '77, GPL

haiducro
post 28 Jun 2005, 09:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 21 May 04
From: TM




Salutare,
Am si eu o problema cu Dacia mea. De fiecare data cand o las la liber, "sa curga" si apoi pun frana incepe motorul sa mearga ba in 2 ba in 3 si moare. Mentionez ca cilindrul 2 nu imi lucreaza, banuiala mea fiind ca scaunul la o supapa e dus, pt. ca bujia da scanteie si nu se umezeste deloc. Totusi, pana acum 2 zile nu mi-a facut probleme la relanti deloc. Am incercat si pe benzina sa vad daca face la fel si se pare ca nu. Are cineva vreo idee ce poate fi?
Inca ceva, am pompa de frana cu simplui circuit, fara servo.


--------------------
Renault Scenic II 1.9 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 28 Jun 2005, 12:40
Post #2


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Incearca sa desfunzi si tu jiclorul de ralanti (surubelul ala mic de pe carburator din alama). cred ca asta e.


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dyda
post 28 Jun 2005, 13:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 677
Joined: 30 April 04




Desfaci papucul din contactorul de frina aflat sub pedala de frina, aceasta pentru a nu mai avea consumator in momentul actionarii pedalei de frina si vezi daca motorul isi schimba turatia.
Daca DA alternatorul consuma mai mult curent decit produce la relantui,cauza fiind bateria dusa


--------------------
Kox
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haiducro
post 28 Jun 2005, 14:12
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 21 May 04
From: TM




Bateria nu e dusa iar incarcarea am reparat-o acum o luna, aveam o dioda dusa. Acum imi sta acul indicator la mai mult de jumatate, inainte de-abia ajungea la zona verde. O sa fac seara asta totusi testul asta sa vad cum se comporta.
Buyaka, daca citeai mai atent ai fi vazut ca pe gaz imi face chestia asta, iar in functionarea pe gaz jiglorul ala nu are nici o influenta, pe benzina e ok.
Inca o chestie: dupa ce o opresc si ii dau cateva sprituri am relanti OK.


--------------------
Renault Scenic II 1.9 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurbrz
post 28 Jun 2005, 14:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 28 June 05




Salut , am o dacie din 99 cu carburator si am ceva probleme la franare in sensul ca orice as face cand franez rotile nu imi "ingheata" si de cateva ori din aceasta cauza era sa o patesc. Am aerisit tot circuitul dar degeaba. Stie cineva de unde ar putea fi , oare servofrana ?
smile.gif


--------------------
Dacia 1310 L - B 99 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 28 Jun 2005, 14:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




QUOTE(aurbrz @ 28 Jun 2005, 13:42)
Salut  , am o dacie din 99 cu carburator si am ceva probleme la franare in sensul ca  orice as face cand franez rotile nu imi "ingheata" si de cateva ori din aceasta cauza era sa o patesc. Am aerisit tot circuitul dar degeaba. Stie cineva de unde ar putea fi  , oare servofrana ?
smile.gif
*


Acum depinde la ce viteza pui tu frana. Daca pui la 30Km/h s-ar putea sa-ti "inghete", dar mai sus de viteza asta este de evitat blocarea rotilor. Pentru aceasta a aparut ABS-ul. Ar trebui sa verifici grosimea placutelor de frana, pe fata, si a ferodourilor, pe spate. Cele pe fata trebuie sa aiba minim 7 mm grosime.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurbrz
post 28 Jun 2005, 15:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 28 June 05




QUOTE(rtulea @ 29 Jun 2005, 00:48)
Acum depinde la ce viteza pui tu frana. Daca pui la 30Km/h s-ar putea sa-ti "inghete", dar mai sus de viteza asta este de evitat blocarea rotilor. Pentru aceasta a aparut ABS-ul. Ar trebui sa verifici grosimea placutelor de frana, pe fata, si a ferodourilor, pe spate. Cele pe fata trebuie sa aiba minim 7 mm grosime.
*




Stiu ca e de evitat blocarea rotilor , numai ca eu am vrut sa spun ca franele mele nu tin asa cum trebuie . O sa verific placutele sa vad in ce stare sunt.


--------------------
Dacia 1310 L - B 99 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dyda
post 28 Jun 2005, 15:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 677
Joined: 30 April 04




QUOTE(aurbrz @ 28 Jun 2005, 13:42)
Salut  , am o dacie din 99 cu carburator si am ceva probleme la franare in sensul ca  orice as face cand franez rotile nu imi "ingheata" si de cateva ori din aceasta cauza era sa o patesc. Am aerisit tot circuitul dar degeaba. Stie cineva de unde ar putea fi  , oare servofrana ?
smile.gif
*



Dupa anul de fabricatie trebuie sa ai pompa cu ICP ( oare a cita oara scriu despre aceasta componenta ?), aerisirea acestei pompe se face cu manocontactul scos altminteri avariezi popma si -ti frineaza numai spatele.Dupa ce ai terminat de aerisit,actionezi ff enrgic pedala de frina de 2-3 ori ( pentru a revenii la pozitia initiala pistonasele din sistemuil de by-pass )si montezi manocontactul.
Am omis, aerisesti si sistemul by-pass de la purja pompei

This post has been edited by Dyda: 28 Jun 2005, 15:30


--------------------
Kox
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haiducro
post 29 Jun 2005, 12:47
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 21 May 04
From: TM




Gata, am rezolvat-o. Furtunul cu diuza era rupt de la galerie si de-aia facea urat la relanti. Acum mai ramane sa-mi rezolv cu supapa aia...


--------------------
Renault Scenic II 1.9 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:26
Forum Renault