DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> joc lateral la rotile din fata, salut

constantin_mag
post 20 Jun 2010, 10:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 June 10




salut !am probleme la rotile din fata .mai bine zis la peste 70km/h masina o ia brusc stanga sau dreapta.cand e oprita da ca misc cu mana rotile din fata au un joc lateral de aproape un centimetru.pe drum nu troncane nu scartie nimic.la ce sa ma astept?ce sa mai fie stricat?va multumesc.


--------------------
dacia solenza break 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 20 Jun 2010, 11:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




bucile, rulmentii?


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy90
post 20 Jun 2010, 12:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 440
Joined: 3 January 09
From: Giurgiu




Bieletele de directie sunt de vina...pune mana si schimba-le si apoi fa-i geometria.



--------------------
Dacia/Opel Solenza/Astra H 2004/ 1.4 mpi / 2005-1.7 cdti - GR-xx-WAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 20 Jun 2010, 12:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




se intampla numai de la 70 km/h in sus sau mai sunt cazuri sub acea viteza?

eu banuiesc pivotii si/sau capetele de bara si/sau bieletele de directie avand in vedere ca ai simtit la mana acel joc lateral de 1 cm....stiu ca daca apuci de roata cu ambele maine pe orizontala si are joc parca sunt pivotii, iar daca apuci pe verticala ar fi capetele de bara...sau invers ca sincer nu stiu exact,dar 100% daca are joc pe orizontala sau verticala sunt pivotii sau capetele de bara

da roata jos si verifica manual pivotii si capetele de bara...chiar daca ii poti misca stanga-dreapta eu zic ca mai merg....insa daca ii poti misca sus jos adica ca si cum ar intra si iesi in cochilia lor inseamna ca sunt dusi si trebuie schimbati

de asemenea poti verifica si bucsile de la bara stabilizatoare si bascula


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 20 Jun 2010, 15:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




@constantin_mag
mai bine mergi la un service si iti verifica tot, ca e foarte posibil sa fie nevoie sa mai schimbi si altceva nu numai bieletele

apropo solenza e hatchback nu break cum ai scris la semnatura ta


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_radu
post 21 Jun 2010, 10:13
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Este exact invers dragos. Daca apuci de roata cu mainile pe verticala sunt pivotii de vina, daca apuci pe orizontala este bieleta de directie. Pentru rulment...e mai greu sa iti dai seama, trebuie sa ai putina experienta ca sa zic asa.

In cazul de fata de vina este bieleta de directie, care poate avea joc ori la capatul de bara, la acel pivot, ori la articulatia de langa caseta de directie. Se poate determina usor de unde provine jocul. La mine se simtea o vibratie destul de mica, dar deranjanta, cand treceam de 100 km/h. De vina...bieleta de directie cu joc la articulatia de la caseta.

Spor.



--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 21 Jun 2010, 20:58
Post #7


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Curios este dupa cum spune initiatorul acestui topic ca nu aude zgomote.Poate nu are urechea formata.
Orice joc ,fie ca e in bucsi,pivoti,bielete de directie,etc se aude.
Daca e din caseta sau coloana directie (desi nu stiu daca are bucsi pe ea)atunci s-ar putea sa nu bata dar se va simti jocul mare in volan.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 21 Jun 2010, 21:23
Post #8


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Bieleta de directie e de vina, asa am patit si eu, le-am schimbat pe ambele (90 ron bucata), apoi am facut geometria (75 de ron).


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_radu
post 21 Jun 2010, 22:24
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Inainte de a schimba bieletele...vezi care si unde are joc. Nu are rost sa schimbi toata bieleta daca are joc doar capatul de bara, si nu trebuie schimbate amandoua, decat cea cu probleme. Insa recomand sa o schimbi cat mai repede pe cea cu joc pentru ca afecteaza caseta de directie acele batai, mai ales la viteza mare cand sunt scurte si numeroase. Apoi bineinteles geometria...la aparat sau la sfoara. Eu am facut-o prin a doua varianta! biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 21 Jun 2010, 22:29
Post #10


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(romanvs @ 21 Jun 2010, 21:58)
Curios este dupa cum spune initiatorul acestui topic ca nu aude zgomote.Poate nu are urechea formata.
...
*


Eu banuiesc rulmentii... ei nu prea scot zgomot, cel mult huruie.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 22 Jun 2010, 20:18
Post #11


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Si uruitul este tot un zgomot nu?
Am zis zgomote nu trosnituri,batai,etc. sleep.gif


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neny_gty
post 25 Jun 2010, 08:36
Post #12


membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 27 October 08




Inainte de a schimba bieletele...vezi care si unde are joc. Nu are rost sa schimbi toata bieleta daca are joc doar capatul de bara, si nu trebuie schimbate amandoua, decat cea cu probleme. Insa recomand sa o schimbi cat mai repede pe cea cu joc pentru ca afecteaza caseta de directie acele batai, mai ales la viteza mare cand sunt scurte si numeroase. Apoi bineinteles geometria...la aparat sau la sfoara. Eu am facut-o prin a doua varianta!


In primul rand yo cred ca e mult mai bine sa le schimbi pe amandoua, dupa un timp o sa-ti cada si cealanta bieleta sau cap de bara si o sa trebuiasca sa faci iarasi geometria.
Si in al doilea rand, nu stiu ce sa zic de geometria facuta cu sfoara 173.gif yo nici la o dacie din '80 nu asi proceda asa.


--------------------
dacia solenza 2005 / europa+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 25 Jun 2010, 09:28
Post #13


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




Verifica rulmentii , sunt aproape 100 % ca ei sunt de vina , mai ales daca zici ca nu bate nimic in mers .


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_radu
post 27 Jun 2010, 23:37
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Nu cade neaparat si cealalta bieleta in scurt timp. De exemplu la mine a picat cea de pe stanga. Oare pt ca parchez mai mereu pe stanga? Tot ce este posibil...socurile repetate cu bordura au afectat. De ce sa schimbi o piesa care n-are nici pe dracu'?

In legatura cu geometria "la sfoara"...o am facuta asa de ceva timp si nu am nici o problema...nu s-au ros cauciucurile, fara sa tin volanul merge perfect drept, la orice viteza. Trebuie doar o persoana care face treaba asta de ceva timp. In loc de o raza laser...ai o sfoara...numai ca tre sa sti unde si cum sa o pui. Si e si mai ieftin asa...aproape gratis. biggrin.gif

This post has been edited by andrei_radu: 27 Jun 2010, 23:38


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 28 Jun 2010, 17:32
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




salut
cum e cu geometria la sfoara? wacko.gif
imi poate explica si mie cineva principiul? unsure.gif
sau mai pe indelete? cum se procedeaza? blink.gif
multumesc anticipat!!


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 28 Jun 2010, 18:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Dupa ce masina era incaltata cu caucicuri identice ,se tinea lipit de laterala cauciucului spate o sfoara pana pe laterala cauciucului fata.Sfoara trebuia sa atinga in acelasi timp in 4 puncte laterala cauciucurilor fata-spate.Din cate am auzit,masinile cu tractiune fata aveau rotile pe fata departate(nu mai stiu cu cat) un pic spre exterior (ele formau un V) astfel ca atunci cand "trageau" din cauza elasticitatii pieselor deveneau paralele,pe cand la masinile cu tractiune spate ,rotile pe fata formau un V intors,si atunci cand erau"impinse",tindeau sa ramana in urma si deveneau paralele.La Solenza (poate si la alte masini)ecartamentul rotilor fata si spate difera deci metoda nu prea mai este valabila. Metoda asta este bine de stiut doar pentru cultura ta generala si iti recomand sa faci geometria la un service specializat ca sa fi sigur de o buna functionare,mai ales ca nu costa extraordinar de mult.

This post has been edited by crick: 28 Jun 2010, 18:14


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_radu
post 28 Jun 2010, 23:06
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Si avand encartamentul fata mai mare...se pot pune distantiere pe spate ca sa compenseze. Din experienta spun ca merge perfect, fara nici o probleme legata de rosul cauciucurilor sau de directie. Acum...fiecare cum considera. Eu am ales varianta mai ieftina si mai rapida. Pt mine 80 de lei pt geometrie e cam multisor. Cum am mai zis...in loc de o unda laser...ai o sfoara bine intinsa.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Jun 2010, 22:01
Post #18


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Iei maxim de volan in ce parte vrei tu. Pui mina pe bieleta, linga roata si misti in toate felurile. Daca are joc, o sa-l simti. Daca se misca foarte usor, e cam tot aia. se schimba.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mike1410
post 3 Jul 2010, 20:10
Post #19


membru comunist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 28 June 07
From: Bucuresti Drumul Taberei




Nu iei nici un maxim de volan, o ridici pe cric,capra sau elevator rotile sa fie drepte,roata opusa blocata(sa nu se miste stanga dreapta) ,blochezi volanul,apuci cu ambele maini roata din laterale si misti cat poti de tare roata,daca ai joc nu conteaza cat de mic bieleta aia e pe duca,daca se aude si bataie schimb-o cat mai repede ca distrugi caseta.

Pentru rulment pur si simplu invarti roata si daca se aude ca o curgere de nisip sau nimic rulmentu e inca bun.

daca auzi alte zgomote e posibil sa fie de la rulmet sau placute.

Apuci roata sus si jos si ii faci joc daca se misca(doar roata) e rulmentul dus daca se misca si amortizorul e ok.

Pentru pivot si bucsi trebe ranga.

This post has been edited by mike1410: 3 Jul 2010, 20:11


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2003 - B-**-***
Daca viata nu iti ofera nimic ia tu cu forta.....:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:20
Forum Renault