DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dati flash-uri cand sunt radare pe sensul opus ?, Ar fi bine sa stim pe ce procent contam.

Cand vedetzi pe drum un radar montat pentru sensul opus de mers, dati flash-uri din faruri pentru avertizarea partenerilor de trafic ?
 
Da [ 849 ] ** [96.37%]
Nu [ 32 ] ** [3.63%]
Total Votes: 881
Guests cannot vote 
vv
post 13 Apr 2005, 11:15
Post #31


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Da, are dreptate Hatod. Eu am furat-o de la o patrula - pe drum european, coboram un deal si aveam super-vizibilitate in fata, asa ca am depasit un camion ce mergea incet - da' ca sa fac chestia asta am depasit linia continua, si m-am mai si bagat pe contrasens pe o zona hasurata -> concluzie: 1 milion amenda (de fapt 2, dar 50% in 48 ore). M-am ofticat, ca nu era nici un pericol si in plus eu nu sunt genul care depaseste in orice conditii - da' conform legii avea dreptate politaiu', ce puteam sa-i zic?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 13 Apr 2005, 11:16
Post #32


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Puteai sa faci contestatie si sa invoci lipsa de pericol social al faptei! Si poate scapai!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 13 Apr 2005, 11:46
Post #33


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Dau flashuri si multumesc cu mana ridicata celor ce-mi dau flashuri; ba odata l-am scapat de un radar pe unul cu un Pejo 406 cu care tocmai faceam o liniuta si inainte de o curba - avand semnal maxim de la detector - am pus avariile si i-am facut semn s-o lase mai incet cand tocmai se pregatea sa ma depaseasca, sa vezi dupa aia cand a dat bot in bot cu radarul la iesirea din curba ce oki a facut... Chiar daca si eu am strans din fesieri pentru cei apoape 200 de euro pt. detector, consider ca este de bun simt sa atentionez si pe altii care nu au.


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Apr 2005, 12:20
Post #34


membru


Group: Members
Posts: 4.508
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Dau flashuri. Dar mai dau si la misto, daca mi se pare ca vine unu cu 120-130 la ora.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 13 Apr 2005, 12:57
Post #35


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Dau flash-uri la greu si le multumesc si celor care-mi dau.
Din pacate prin unele zone ale tarii, nu se prea obisnuieste treaba asta si mai fur cite o amenda.
Asta-i!

PS: Cea mai amuzanta faza vazuta de mine, a fost cind ala din spatele meu, dadea flash-uri la masina politiei. laugh.gif

This post has been edited by bomicabomic: 13 Apr 2005, 12:58


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 13 Apr 2005, 13:07
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Dau flashuri.
Si sa spun si de ce:
Pentru ca in Romania, radarul nu este folosit cum trebuie:
In strainatate iti scrie: RADAR.
La noi, nu: stau sa dea amenda.
Ma lamureste si pe mine cineva cum poate o amenda sa previna un accident? Sunt aproape sigur ca cei care merg cu viteza excesiva nu vor fi domoliti de o amenda, in schimb daca stiu ca pe o zona este montat un radar 90% vor merge mai incet pe acolo, deci pot evita mai usor un eventual accident.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 13 Apr 2005, 16:29
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(stuiberv @ 13 Apr 2005, 14:07)
Dau flashuri.
Si sa spun si de ce:
Pentru ca in Romania, radarul  nu este folosit cum trebuie:
In strainatate iti scrie: RADAR.
La noi, nu: stau sa dea amenda.
Ma lamureste si pe mine cineva cum poate o amenda sa previna un accident? Sunt aproape sigur ca cei care merg cu viteza excesiva nu vor fi domoliti de o amenda, in schimb daca stiu ca pe o zona este montat un radar 90%  vor merge mai incet pe acolo, deci pot evita mai usor un eventual accident.
*



Si eu dau flashuri.
Nu ma gandesc ca "lasa-i sa se friga daca vor viteza", pentru ca si eu "ma grabesc din cand in cand" si oricum efectul flashurilor este acelasi cu al radarului: reducerea vitezei si evitarea accidentelor. Asta nu inseamna ca dau flashuri si cand nu e radar, ca sa sa potoleasca unii...

Dar sa stii ca in ultimul timp am vazut si la noi amplasate indicatoare "atentie radar" acolo unde de regula se amplaseaza.
Si amenda are si ea rolul ei. Ca daca ar pune doar radaru', fara amenda... tongue.gif Si tot la 90 din soferi are efect.


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 13 Apr 2005, 16:48
Post #38


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




sigur ca dau flashuri, dar numai atunci cind vad ca e intr-adevar radar. fac acest lucru pina in localitatea ce urmeaza locului unde este amplasat. asa cum si eu am fost salvat de amenda in multe rinduri, intorc serviciul.
mi se pare de bun simt si nu sunt de acord cu asarban, care este suparat ca a luat amenda. astfel de amenzi eu am auzit ca s-au luat f. rar, deci el a avut ghinion (personal e primul despre care am auzit ca a luat amenda pt. asa ceva, dar sunt de acord ca politaiul poate interpreta si poate da o astfel de amenda; esti la mina lui aici).
in ceea ce ma priveste. majoritatea celor care au fost semnalizati de mine au facut semn de multumire, prin urmare merita. cine nu face semn... asta e, padure fara uscaturi nu se poate.
mihail


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 13 Apr 2005, 17:02
Post #39


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Dau flash-uri si le multumesc celor care dau la randul lor flashuri. Mi se pare fairplay asa....celor care nu dau...sa va ajute sa luati cat mai multe si cat mai mari rolleyes.gif


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Apr 2005, 19:33
Post #40


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Da, si eu dau flash-uri. Nu stiu cat de corect este, ca pana la urma se incurajeaza mesrul cu viteza mare, dar, in fine, nici eu nu-s usa de Biserica si daca viteza mea e in jur de 90-110 km in genmeral se pastreaza si in localitati si nu pot sa zic ca nu mi-au prins bine avertizarile celor din fata. Si incerc si eu sa-i ajut pe altii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bure
post 13 Apr 2005, 20:27
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 February 04
From: brasov




Dau flash-uri de fiecare data,multumesc celor care-mi dau si mie....

Am luat radarul acum o luna in Ploiesti,desi am trecut pe langa 10-15 masini.....imi
vine sa cred ca au ceva ploiestenii cu noi cei din Brasov. wink.gif
Corectati-ma daca gresesc...


--------------------
Dacia 1310 - BV99DAR
Bani si frica n-am avut niciodata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 13 Apr 2005, 21:22
Post #42


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Dau flshuri, NORMAL!!!

Imi mai place sa dau la Cielo, cand vin lansat cu 160k/h biggrin.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 13 Apr 2005, 21:57
Post #43


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Da si mi se pare normal!De cind am detector am reusit sa "salvez" si pe cei care veneau lansati din spate sa ma depaseasca!Cel mai mult ma enerveaza aia care dau flashuri "false",dar ii iert ca poate au ramas saracii cu un tic la mina stinga! biggrin.gif


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 14 Apr 2005, 01:35
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




nu prea cred ca sunt flashuri false, dar inca unii soferi romani nu s-au civilizat sa mearga numai pe prima banda si sa treaca pe a doua doar cand depasesc...ma mai trezesc pe DN1 sau pe autostrada cu cate un taranoi pe banda a II-a cu 80 km/h...atunci si eu dau flashuri, nu e frumos, dar ma enervez...ce avea daca statea pe prima banda ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodel
post 14 Apr 2005, 02:01
Post #45


rege`n tara orbilor


Group: Members
Posts: 217
Joined: 2 April 04
From: Bucuresti




[quote=andu911,12 Apr 2005, 21:01]
Eu dau flashuri ca radarele in Romania sunt puse nu pentru a preveni accidentele, sunt puse din motive financiare...In alte tari, precum in Germania, pe care o cunosc destul de bine, se pune radarul numai in zonele cu pericol ridicat de accidente din cauza vitezei...adica pe strada cutare se impune sa se mearga incet, motiv pentru care se instaleaza pe un stalp o cutie cu un radar.

Pentru multi dintre noi, notiunea de radar consta in 2 gabori fomisti care pandesc ascunsi sa ne ia banii...GRESIT ! Radarul este facut pentru a incetini viteza motiv pentru care este obligatorie anuntarea lui.

Ca raspuns la atitudinea Politiei Rutiere Romane( in alte tari politia este si mai rea...ex Ungaria), voi folosi flashul ori de cat ori voi intalni radarul. Chiar daca din sens opus vine un Ferrari sau Gigi cu Maybachul, voi apasa pe flash cu nadejde biggrin.gif
*


Perfecta dreptate; si eu avertizez pe altii de radare si alte pericole ...


--------------------
dacia 1410 Sport 1989 - B 25 RLR
Low Rider Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 14 Apr 2005, 10:38
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Care a votat mai NU? Ca nu a postat nimc p-aici? tongue.gif
Si eu dau flashuri si 85% din ei imi multumesc. Mai sunt si tarani d-aia care se uita in ochii mei si porbabil isi zic: "ce-o mai vrea si asta cu farurile alea ale lui?" biggrin.gif

Edit: oops. am aflat cine a votat nu. sorry pt neatentie.

This post has been edited by free_fiber: 14 Apr 2005, 14:26


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 14 Apr 2005, 11:40
Post #47


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Dau, si chiar imi place tongue.gif. Pt. ca imi place sa imi dea si mie cineva. Mi-s urati astia care nu dau de cand a luat tata prima amneda in 15 ani de cand are permis din cauza unuia de asta. L-au turnat cu 73\kmph in localitate. Mergeam la Iasi ca tocmai avusese sora mea un accident de masina, drumul liber total, 2 benzi, totusi in localitate. Venea unul care nu a facut semn, tata a continuat sa o calce.... pac, dupa curba, politia, girofaruri, sirene, mana pe geam, intoarce dupa noi, tata era si speriat de acu biggrin.gif nu mai patise asa ceva smile.gif. I-a dat 600, 300 in 24h. Daca bulangiul ala se deranja sa semnalizeze, nu mai lua amenda sad.gif. Dar asta e. In 15 ani asta e singura amenda pe care a luat-o smile.gif.


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nesanatosu
post 14 Apr 2005, 12:43
Post #48


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 47
Joined: 13 November 04




QUOTE(asarban @ 12 Apr 2005, 14:54)
Eu nu si nu cred ca e cineva mai cu mot care sa caracterizeze chestia asta ca fiind cu sau cu mai putin bun simt!
1 Pentru ca mi se pare penibil ca 80% din flash-urile care se dau se dau pt ca e masina de politie acolo nu ca ar fi radar
2. Pt ca mi-am luat o super-amenda ca m-a vazut potera ca dadeam flashuri si sigur nu a contribuit nimeni din cei "avertizati" la amenda mea
3. Pt ca eu am strans din fund sa-mi iau detector si nu stau in flashurile altora.
4. pentru ca atunci cand faceam cu farurile nici 1% nu ridicau macar din spranceana sa multumeasca...Asta e..ne descurcam pe cont propriu
5. Nu pentru ca atunci cand se face cu farul aia din fata fara detector au tendinta sa mearga cu 40 fie ca e limita de 50 sau de 100...

Si in definitiv e treaba mea si nu se dau premii pt facut cu farul si nici scutiri de impozit...
*




Ofticosule
1.Pai crezi ca o sa ma dau jos din masina sa-l verific pe Garcea daca are sau nu radar.Oricum daca din 10 ,,alarme'' doar 2 sunt in regula si tot m-am scos.
2.Si ce ai zis:,,Mama dracu ...sa moara si crapa veciinului''(las ca data viitoare facem toti cheta)
3.Si te-a durut?
4.Pana acum doar 1% din ei nu au ridicat nici macar din spranceana cand i-am semnalizat
5.Nu chiar cu 40 dar cu 50 ii inteleg.Sau tu nu ai mai auzit de radare de 62km/h ?

Si eu care am crezut ca primesc cate 1 leu(greu) la fiecare flash facut?


--------------------
Dacia Nova Gti VW Golf V - ct-99-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 14 Apr 2005, 16:09
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Nici eu nu am vazut oameni care sa nu multumeasca. Poate cei care cred ca flashul se adreseaza celui din fata ( pe acelasi se de mers ), sau au primit semne de la inca 15-20 de soferi pana la tine.

Iar noaptea dau cu proiectoarele, nu cu faza lunga, ca sa nu aiba garcea ce spune.
M-au mai oprit pentru control si mi-au reprosat zambind ca fac semne, dar nu m-au amendat.
Si de acum, chiar sa ma amendeze... la cate amenzi pentru viteza am evitat datorita semnelor binevoitoare .... se compenseaza daca fur si eu cateva ...

This post has been edited by GABY IS BACK !: 14 Apr 2005, 16:11


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hegel
post 14 Apr 2005, 22:33
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 April 05




Baaaa, eu sunt mai nou pe aici si nici cu calculatorul nu ma descurc... Oare postez bine?? Ma rog... e normal sa avertizam pe ceilalti de radar. E un meci asta intre noi si politisti. Ei se tupileaza sa ne prinda, noi ne anuntam de vardisti smile.gif .
Nasol e ca nu noi am inceput jocul asta fara noima. De cateori am luat amenda de radar am fost nervos si conduceam mai iute sa recuperez si mai prost din cauza nervilor.


--------------------
Dacia SuperNova Clima - B35SDN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 14 Apr 2005, 23:14
Post #51


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Politistii pot da amenda pentru ca dau flash-uri? De unde si pana unde? Pe ce motiv se face acest lucru? Nu de alta dar sa stiu si eu.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nesanatosu
post 14 Apr 2005, 23:47
Post #52


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 47
Joined: 13 November 04




In principiu doar noaptea daca dai flashuri in localitate.
Dar daca te vad ziua ii zici ca ti-ai salutat un prieten...si cum avem multi prieteni , te-ai simtit obligat sa nu neglijezi pe nimeni


--------------------
Dacia Nova Gti VW Golf V - ct-99-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 15 Apr 2005, 00:01
Post #53


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Nu am invatat eu regulamentul pe de rost dar nu am vazut sa scrie asta undeva. In toate cazurile pot invoca motivul ca respectivul mergea prea aproape de axul drumului si l-am atentionat ca trecea prea aproape de mine.

This post has been edited by Daedalus: 15 Apr 2005, 00:02


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 15 Apr 2005, 04:07
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




eu cred ca cine a luat amenda pt flashuri, a luat-o cu ani in urma, cand lipseau niste articole din legislatia europeana...si anume ca radarul trebuie anuntat...in fiecare dimineata la radio si la tv se anunta radarele...asa ca nu vad diferenta ca ii anunt eu pe cei de pe contrasens, sau ii anunta stirile de la radio....
Ah, posibil sa se intample regia a doua...gaboru te vede ca dai flash, te opreste...il intrebi ce ai facut, el te intreaba de ce ai dat flash...tu te-ai speriat si i-ai dat si lui de-o ciorba, gaboru nu refuza. biggrin.gif De fapt nu ai facut nimic...o incerca si el...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Apr 2005, 06:05
Post #55


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Crede-ma ca nu sunt atat de "sperios"
Pur si simplu exista un articol in regulament ref la folosirea incorecta a luminilor de drum.
Cum a da "flashuri" inseamna sa schimbi de pe scurta pe lunga....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 15 Apr 2005, 06:25
Post #56


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Faza tare ieri dupa amiaza cand am facut un drum Bacau-Panciu in vederea refacerii rezervei de vin; pe drum vreo trei radare, unul prin Sascut in deplasare care facea instant-on, unul cu radarul la maxim pe care l-am "simtit" de la vreo trei km si unul care se plimba incetisor cu 40/h intre doua comune; pe asta l-am ajuns si l-am depasit fix cu 50/h si am mers vreo 10 km in fata lui la 50 m dand flashuri la cei de pe contrasens; partea de kkt este ca unii imi multumeau tot cu flashuri si s-au prins gaborii din spate, la un moment dat facand cale intoarsa...
Astia care fac instant-on in deplasare sunt infailibili daca n-ai un "iepure" in fata de la care a prinzi reflexii...


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 15 Apr 2005, 09:22
Post #57


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




QUOTE(andu911 @ 15 Apr 2005, 04:07)
in fiecare dimineata la radio si la tv se anunta radarele
*


Daaaa. Si marmota..... Europa FM.... " in judetul Brasov avem radare pe DN... intre localitatile Brasov, Rupea, Fiser, Bunesti" Adica exact de la Brasov pana la iesirea din judetul Brasov, mergand spre Tg Mures, adica vreo 100 de Km. Da, dar au anuntat, nu?


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afh
post 15 Apr 2005, 09:53
Post #58


!!!!


Group: Members
Posts: 142
Joined: 11 November 04




fratilor, m am uitat special pe regulament si la art. 143 alin 3 zice asa:

(3) Semnalizarea prin schimbarea luminilor de întâlnire
cu cele de drum se foloseste pe timp de noapte la inter-
sectiile care nu sunt dirijate prin semnale luminoase sau
de cãtre politisti, precum si în conditii de vizibilitate redusã.

per a contrario, semnalizarea nu se foloseste pe timpul zilei sau in cele
lalte cazuri care nu se incadreaza la art 143 alin 3.

la art. 226 se prevede amenda pt contraventia asta, care este intre 600-
800 de mii.

evident ca voi continua sa dau flashuri in caz de radar si de politist postat
pt spaga. de ce ? uite-asa de-al dracu!


--------------------
toyota corolla sedan 2010
nu face niciodată ceva pentru prima oară!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danu
post 15 Apr 2005, 10:29
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 18 February 05




QUOTE(afh @ 15 Apr 2005, 09:53)
fratilor, m am uitat special pe regulament si la art. 143 alin 3 zice asa:

(3) Semnalizarea prin schimbarea luminilor de întâlnire
cu cele de drum se foloseste pe timp de noapte la inter-
sectiile care nu sunt dirijate prin semnale luminoase sau
de cãtre politisti, precum si în conditii de vizibilitate redusã.

per a contrario, semnalizarea nu se foloseste pe timpul zilei sau in cele
lalte cazuri care nu se incadreaza la art 143 alin 3.
*



pai ce, tu cand dai flashuri ziua schimbi luminile de intalnire cu cele de drum ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 15 Apr 2005, 11:09
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Scrie clar la regulament ce sa faci cand te orbeste unu. Si in mod sigur nu scrie "sa dai si tu faza lunga".

Pe mine m-au oprit o data sa-mi dea amenda ca am dat faza lunga chiar ca raspuns la faza lor lunga.
Au intors si au venit dupa mine. M-au oprit si m-au intrebat ce scrie la regulament...Le-am spus ca "stiu ce scrie, dar ca am avut impresia ca am zarit ceva in fata, carua sau bicicleta, nu sunt sigur ca nu mai vedeam si n-am avut curaj sa nu aprind faza lunga..." facand aluzie la acea prevedere a regulamentului care spune ca "orice regula de circulatie poate sa fie incalcata pentru evitarea unui accident". Au inceput sa rada si au trecut la controlul de rutina, de care am scapat usor....

Oricum, cum am scris si mai sus, noaptea dau cu proiectoarele. Este mai incomod dar nu este deranjant pentru ceilalti...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 13:21
Forum Renault