DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ati trecut pe rosu?

Ati trecut pe rosu?
 
DA [ 309 ] ** [55.38%]
NU [ 80 ] ** [14.34%]
La limita, doar pentru ca nu mai puteam frana [ 169 ] ** [30.29%]
Total Votes: 558
Guests cannot vote 
northwood
post 22 Mar 2004, 15:33
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




Dragii mei...

Marturisesc ca mi se intampla uneori ca atunci cand ma apropii de o intersectie si "simt" semaforul ca va trece pe galben sa nu franez, ci , din contra, sa accelerez. In astfel de situatii, ajung sa trec pe galben/rosu.

Cati dintre voi ati trecut pe rosu?


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 22 Mar 2004, 15:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu am trecut o data dintr-o mare prostie, fiind complet neatent. Din fericire era o intersectie in T si eu mergand inainte nu m-am intersectat brusc si violent cu cei care plecasera si faceau stanga (mergeam pe partea de sus a T-ului, de la dreapta la stanga). Asta face parte din capitolul prostii imense dar care din fericire nu au avut urmari, asa cum am mai intrat la un moment dat intr-o intersectie cu ochii in harta. Aveam "Cedeaza". N-am vazut decat un tramvai din dreapta si masini din stanga. Nu am vazut nimic din ce era in dreapta tramvaiului, insa am calcat brusc acceleratia si am iesit din intersectie. Daca venea alt "meserias" cu viteza pe prioritate ma facea de comanda...

Si am mai intrat pe galben-rosiatic prin intersectii. Rusine sa-mi fie... Insa totusi nu am intrat niciodata pe rosu clar cu exceptia cazului de mai sus.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Mar 2004, 16:15
Post #3


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




tb sa recunosc rusinos ca am trecut pe rosu de vreo 15-20 de ori, VOIT ... in general la intersectiile alea semaforizate inutil din drumul taberei (bucla), care merg si la 11 seara. Ma apuca spumele cateodata la stopuri d'astea si ma uit sa nu vina nimeni si trec. In rest, de regula atunci cand simt ca urmeaza sa se faca galben stopul (vad verdele la pietoni clipind) incetinesc, si mi se intampla rar sa trec pe galben.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 22 Mar 2004, 16:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




O singura data si neintentionat. Ma duceam la spital, nascuse nevasta-mea si efectiv nu stiam ce-i cu mine. Am realizat abia dupa ce am trecut de intersectie.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maf
post 22 Mar 2004, 16:28
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 10 January 03
From: Bucuresti




La Kogalniceanu exista acel semafor inainte de trecerea de pietoni si dupa rond. Ei, pe acest nenorocit de semafor nu l-am vazut intr-o seara(eram grabit si am uitat complet de el) si am trecut pe rosu. Mi-am data seama ca am "comis-o" dupa vreo 10m. M-am uitat in oglinda sa vad daca nu e vreun "cap de creta". Nu era nici unul.Asa credeam eu laugh.gif La urmatorul semafor(ala de la petrom) apare langa mine o berlina alba cu 3 "capete de creta" in ea. Ma trage pe dreapta, i-mi zice ca am trecut pe rosu si-mi cere actele. Le dau acetele, pe care nici nu se uita, si-mi zice ca amenda e de la 1 la 3 bulioane, si permis suspendat trei luni(se intampla acum cam un an).Cu o fata evlavioasa ii rog frumos sa ma ierte ca nu o sa mai fac laugh.gif , ca ma grabeam, bla,bla,bla. Deja erau mai maleabili(se vedea pe fata lor ca voiau ceva "cash").Pun mana pe telefon si sun pe un prieten de care tocmai ma despartisem sa vina sa-mi dea niste bani(nu aveam decat vreo 50mii). Cand termin de vorbit ma duc din nou la ei si ...suprize, surprize i-mi dau actele inapoi cu urmatorul spunandu-mi: "De data asta te iertam. daca vrei sa ne dai ceva :shock: ne gasesti in rond la Kogalniceanu!". Si au plecat. A venit prietenul, mi-a dat niste bani(300mii) si m-am dus sa le dau(m-am gandit ca trec in fiecare zi pe acolo si daca ma prind a doua oara....). Deci atentie, din cand in cand la Kogalniceanu se mai posteaza niste "capete de creta" chititi pe spaga icon_evil.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 22 Mar 2004, 16:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Cata corectitudine dom`le. smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 22 Mar 2004, 17:48
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




DA, am trecut.
Rezultatul = 30 de zile de mers pe jos. :cry:


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 22 Mar 2004, 17:51
Post #8


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




da voit de vreo 2 ori , dar la limita cu galbenul


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 22 Mar 2004, 18:41
Post #9


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am trecut gramada si inca mai trec! Ma rog, in momentul de fata trec numai cind e vorba de facut dreapta si NUMAI DUPA ce m-am asiogurat temeinic inainte.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Mar 2004, 18:46
Post #10


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Eu am ce am cu un semafor de pe Tineretului, cum vii dinspre Palatul Copiilor spre Vacaresti, am ce am de nu il vad....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 23 Mar 2004, 15:40
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




am trecut de multe ori cand ma grabeam.. in gen. la intersectii din astea de 3 lei semaforizate aiurea..
sper sa nu mai trec dar uneori o mai iau pe aratura..
in gen. evit sa trec pe rosu ca sa fac dreapta ca mi-e frica de politie..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r-mircea
post 24 Mar 2004, 00:18
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 7 February 04




Am trecut si eu de destule ori pe galben-rosu , chiar rosu,de obicei pe la 11-11.30 PM doar prin Drumul Taberei, unde este o colectie de semafoare inutile ( si nu ma refer la cele din intersectii ) .


--------------------
Everybody can improve himself !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 24 Mar 2004, 08:09
Post #13


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




He he ieri eram cu beby_1300 cu masina lui, eu pasager chircit de teama in dreapta, a trecut pe un mare rosu la intersectia de la gradina botanica....
Ha...ha...na ca te'am dat in gat Beby! laugh.gif


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Mar 2004, 09:16
Post #14


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Once...Voit sad.gif

:shock:


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 24 Mar 2004, 16:26
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Niciodata voit, de vreo 2-3 ori din neatentie, de citeva ori la cumpana dintre galben si rosu ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 24 Mar 2004, 17:25
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




si din neatentie si din cauza ca veneam lansat si mai treceam vb lui northwood pe un galben/rosu..
insa niciodata nu am oprit si sa plec pe rosu daca nu vine nimic.
am vazut ca se poarta si asta


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 24 Mar 2004, 17:59
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Da, de multe ori, mai ales cand virez stanga si semaforul tine putin. Spre surprinderea mea desi trec pe rosu, dupa mine se mai baga 2..3 masini. Mi-au luat o data carnetul ca am trecut pe rosu cand de fapt trecusem pe verde full, de atunci nu mai tin seama de nimic, dar niciodata nu am incomodat pe altii trecand pe rosu.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EPoX
post 24 Mar 2004, 21:46
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 23 November 04
From: Iasi / Romania




lolz care mai decare
da stiti ce fatza face un instructor cand elevul din stanga trece pe rosu si isi da seama abia dupa ce ai trecut ???
najpa
eu am patito el vb la mobil si am zis ia sa trec sa vad ce se intampla biggrin.gif
dupa ce a vazut zicea ceva de mama tata si alea alea biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 24 Mar 2004, 21:56
Post #19


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Uite unu care de "zmecher" era sa bage omu' in belea si se mai si lauda si, pun pariu, nici nu-si da seama de tampenia facuta.
Bai asta! Daca va oprea potera pe ala il lasa fara servici? Te-ai gandit la asta? NU?
.....de ce nu ma mir.....
Auzi ....cand ai de gand sa te lauzi .....fugi pe mirc si scrie acolo ca ai A3, ca ai o renta viagera de 10000 euro pe luna (scrie asa cum am scris eu "renta viagera", hai ca nu e prostie, nu stii tu ce e aia da' e de bine) ca ai 190 cm si o ai de.....

Toti ne punem cenusa in cap si declaram ca am trecut pe rosu de tampiti si se gaseste unu sa se laude ca tampitu.....asta chiar nu pricepe ca e din alt film....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apadi
post 24 Mar 2004, 22:38
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 21 March 04
From: Iasi




niciodata nu am trecut pe rosu si nici nu cred ca se va intampla (ar trebui o situatie super speciala ca sa se intample), pentru ca dupa mine este una din cele mai stupide chestii pe care le poate face un sofer.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 24 Mar 2004, 22:53
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Mai asarbane, esti din ce in ce mai DURU, vezi sa nu te faci sapun. biggrin.gif
Nuca nai dreptate, da totu-si... 182.gif:


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 25 Mar 2004, 10:39
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Sincer as vrea sa nu mi se intample , mai ales ca inca nu ma simt deloc stapan pe mine la volan , dacia mi se pare o masina destul de greu de manevrat si tocmai d-aia incerc sa fiu cat mai prudent , nu de alta da franele te pot lasa oricat , directia nici ea nu e deloc stralucita etc.


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 25 Mar 2004, 10:42
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Sa inteleg ca daca ai avea o masina traznet ai circula numai pe rosu?


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 25 Mar 2004, 10:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Nu da mi-as permite sa trec si la limita galben spre rosu, am avut o mazda 626 cu injectie multipunct , 2000 cc si nu eram asa crispat cum sunt acum in dacie pe scaunul soferului


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 25 Mar 2004, 12:17
Post #25


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pe [b]galben mi s-a intamplat odata sau de doua ori . Pe rosu niciodata ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 25 Mar 2004, 13:14
Post #26


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Hai sa va povestesc o patzanie... era pe vremea cand eram student.... si intr-o seara veneam de la examen.... dupa unul din acele examene care incepe la 8 si se termina la 21-22 seara... cu scris si oral si materia pe un an intreg.

Pentru cine cunoaste, pentru Bucuresteni, intamplarea a avut loc in intersectia semaforizata de dupa Academia Militara, cum se coboara si se merge catre Eroilor... acolo unde bulevardul mai are si doua benzi pe margine despartite de un trotuar+spatiu verde de benzile din mijloc.

Acolo am trecut eu pe rosu...cu politia de fatza!.... adica cu o patrula de circulatie care statea la 10 m dupa intersectie, pe drumul care merge catre biserica Elefterie (Opera).

Dar sa va explic.... eu intentionam sa fac la dreapta (de fapt e in unghi de 45 grade) si sa merg catre Opera... semaforul pentru dreapta, pe benzile din mijloc, este pe o faza aparte.... adica atunci cand pentru inainte e verde, pentru dreapta este rosu pentru ca cei care merg tot inainte de pe benzile din margine sa nu fie intersectati....dar atunci era seara....masini putine...eu am ajuns in intersectie si era rosu pentru toata lumea....m-am oprit..... insa cand s-a facut verde pe sensul inainte, simtind ca pleaca masinile de langa mine, din reflex, am plecat si eu....am facut dreapta fara sa vina nimic din margine.... si m-am oprit in fatza politistilor care sarisera toti in drum si se uitau la mine de parca as fi aruncat in aer palatul Cotroceni .... primele lor vorbe au fost "dom'le, mata nu esti normal?".... eu: 'da de ce, ce am gresit?"... "ati intrat pe rosu, de fatza cu noi, intentionat....doar ne vedeati ca suntem aici!".... eu: "nici vorba, eu am plecat pe verde, doar ati vazut ca am stat la stop"............ dupa vreo 10 minute ii vine unuia ideea salvatoare....mergem cu totii in intersectie si asteptam o tura completa de semafor, pe toate fazele.... atunci ne-am prins ce se petrecuse.... PLECASEM PE ROSU!... :oops: ... apoi m-au intrebat "da' totusi de ce?"... leam explicat ca sunt obosit, vin de la examen si ca am reactionat instinctiv...desi cunosteam intersectia...

urmarea e si mai haioasa: nu mi-au facut nimic! laugh.gif .... era o mica problema: eu oprisem la culoarea rosie.... dar plecasem tot pe rosu, pe o faza gresita.... si nu prea se incadra in prevederi, nu prea stiau la ce articol sa bage problema.... pana la urma m-au intrebat daca am luat sau nu examenul si cand le-am zis ca da, m-au felicitat si au zis ca ma iarta..... cred ca a fost singura data in Bucuresti cand am dat peste niste politzai cu bun simt, care sa intelega diferenta intre o GRESEALA si incalcarea cu NESIMTIRE a regulilor!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 27 Mar 2004, 10:14
Post #27


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




O singura data am calcat rosu, adica s-a schimbat din galben in rosu imediat si m-a prins putin neatent (adica beleam ochii la unu de linga mine cu care ma luasem la liniute pe Independentei). Faza e ca nevasta-mea de linga, a urlat "Ce faci ma, nu vezi ca e rosu!" La care am frinat imediat (trecusem cu vreo 10-15 m si blocam frumos intersectia de la UMF). Am bagat in marche-arierre si m-am intors pina la trecerea de pietoni. Dupa faza asta cind m-am linistit am vazut la vreo 50 m un Garcea care se uita lung la mine sa vada ce fac, trec mai departe (caz in care sigur ma oprea si ma intreba cum mai stau cu conturile) sau ma opresc (ceea ce am si facut) si doar mi-a facut din deget cind am trecut pe linga el.
De atunci, chiar daca e primu galben opresc, poa sa ma claxoneze si mama lu' Stefan cel Mare icon_twisted.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apadi
post 27 Mar 2004, 16:59
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 21 March 04
From: Iasi




se pare ca mai nou si eu am trecut pe rosu dar complet fara intentie. eram la semaforizarea in 3 timpi de la hotel europa si ma duceam spre mall si am vazut cu coada ochiului semaforul pe verde, deci nici o problema... numa ca era semaforul pt. dreapta ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 27 Mar 2004, 17:28
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Concluzia: a se casca bine ochii, semaforizarea e din ce in ce mai complexa, spre binele nostru, dar si noi trebuie sa fim atenti ... o intersectie cunoscuta se transforma peste noapte in altceva, in urma aparitiei unui nou semafor ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 27 Mar 2004, 21:07
Post #30


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Eu am trecut de mai multe ori pe rosu.. si in ultima vreme chiar voit. Adica doar ce se punea rosu, masinile care primeau verde nu apucasera sa se miste, mi-am rotit privirea si n-am vazut nici un politai, si i-am dat blana.

Se pare ca am si noroc e drept smile.gif - de vre-un an de cand m-am mai relaxat la volan, nu m-a inhatzat nici un politai pentru asta.

Insa nu am riscat niciodata (decat carnetul meu si nimic altceva).
Daca am chef sa ma joc cu carnetu', ma joc - dar nimeni nu a facut vreo manevra aiurea din cauza ca l-am stanjenit cumva ca am trecut pe rosu.

Si sincer prefer ziua ca sa fac nebunii pe rosu - daca am vizibilitate in toate partie si nu e nici un risc pentru altii. Las ochii sa se plimbe putin pe masinile care trebuie sa plece la verde, sa vad ca nu e nici o masina de politie, si ma bag.
REPET - nu am stanjenit pe nimeni facand manevra asta. Este o satisfactie personala si atat icon_twisted.gif E o chestie care tine de mine si de rosul ala, iar nu o chestie care tine de mine si de ceilalti pe care as vrea sa-i calc pe nervi.

Am circulat si noaptea prin Bucuresti - si atunci vedeam mai la fiecare intersectie cate o masina de politie pitita pe dupa undeva. Ziua, in trafic mare.. nu prea stau baietii sa opreasca masini decat la radar.

Good luck!


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:26
Forum Renault