DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ati trecut pe rosu?

Ati trecut pe rosu?
 
DA [ 309 ] ** [55.38%]
NU [ 80 ] ** [14.34%]
La limita, doar pentru ca nu mai puteam frana [ 169 ] ** [30.29%]
Total Votes: 558
Guests cannot vote 
Bass-ty
post 21 May 2004, 15:38
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 4 May 04
From: Arad




Am trecut pe rosu si voit si din greseala....de culoarea galbena nici nu mai vb...daca se schimba semaforul de pe verde pana nu ajung la el.....trec pe galben.....ba chiar accelerez sa prind galbenul.....asta in intersectii mai mici....circulatie redusa....in zonele centrale nu prea poti....adica e imposibil sa nu atingi nimic (o masina, o baba etc). Tin minte ca intr-o noapte am trecut tot centrul orasului (e in linie) pe rosu pana la ce mai mareintersecttie....cunosteam toata politia rutiera de noapte si am vrut sa vad daca se i-a careva de mine sau nu.....

Intr-o alta noapte m-am oprit noaptea la 3 la semafor (era rosu) in fata primariei....am stat cat a tinut semaforul dupa care am trecut, imediat dupa intersectie un echipaj de politie isi rupea mana sa-mi faca semn sa opresc......cobor din masina, salut, ii dau actele dupa care imi spune "Esti prost?....tu nu vezi ca nu e nici picior de om in oras?"......concluzia: noi ii luam de prosti pe politai....dar ei ne cred pe noi prostii lumii si sunt convins ca dupa ce scapi de o amenda incercand sa i te plangi rad impreuna de la sar capacele! (mai am povesti haioase cu politia noaptea dar ma intind prea tare)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 21 May 2004, 16:20
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




de cand am mers pe jos 45 zile pentru un rahat de incurcatura si u n crtin cu tico, respect toate kkturile de semne. Ma costa mult mai mult sa fiu imobilizat decat orice intarziere.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TazManiac
post 21 May 2004, 16:33
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 January 03
From: Bucuresti




Am trecut o data dintr-o prostie. Eram pe Barbu Vacarescu si tocmai il zarisem pe intructorul cu care facusem scoala de soferi. Si tot uitandu-ma dupa el sa-i fac semne, ceva sa ma vada si sa-l salut ma trezesc cu cineva claxonand langa mine. Atunci ma trezesc: baaa, sunt in intersectie; BAAAA, SUNT PE ROSU!!!! De atunci m-am invatat minte si n-am mai trecut niciodata.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5 dci iunie 2007
ex. DSN Confort 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 May 2004, 22:11
Post #34


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pe rosu nu am trecut niciodata, iar pe galben numai cand se schimba exact in dreptul meu. Altfel pun frane destul de violente numai sa nu trec pe galben/rosu. Si toate astea se datoreaza zilei in care mi-am luat permisul. La traseu am trecut pe galben pentru ca nu il vazusem. Ala din fata mea trecuse si am trecut si eu dupa el pentru ca batea soarele din spate si nu distringeam culoarea semaforului. M-a oprit politistul pe dreapta, am asteptat restul masinilor si am plecat din nou. Mi-a dat carnetul, dar m-a frecat destul de mult. Pe chestia sta imi iau destule injuraturi de la ceilati soferi, dar nu ma deranjeaza, mergand pe principiul cainii latra, caravana trece. Amenda daca e eu o platesc nu ei.

In rest, fac si eu ca Al. Ma trezesc plecand si eu cand pleaca aia de langa mine pentru ca nu fac oparte dintre cei care stau cu o mana pe scimbator si cu una pe claxon sa demarez cand se face imediat verde. Mai schimb o caseta, mai o vorba cu cei din masina si ma mai uit din cand in cand pe geam. Dar spre norocul meu ma prind destul de repede.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 24 May 2004, 22:22
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Apropo de tr5ecut pe rosu! Depinde ce masina ai! Duminica pe la 20:30 in intersectia Dacia cu Eminescu si Dorobanti venind dinspre Romana si facand stanga pe Dorobanti nu mi-a venit sa credcata nesimtire poatre exista! Era traficul foarte linistit, dar cineva cu un ML s-a plictisit de asteptat la semafor si a intrat pe un mare rosu! A oprit la semafor, a stat cam 1 minut, apoi a plecat pur si simplu chiar daca avea rosu si verde aveau cei ce venea de pe Dacia!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 25 May 2004, 09:17
Post #36


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




MIe-mi place sa cred ca ML inseamna Mare Looser . De unde rezulta ca a avut un comportament in consecinta :roll:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Imhotep
post 6 Jun 2004, 10:19
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 5 June 04




Cred ca este imposibil sa nu ti se intample sa treci pe rosu din cand in cand. Din neatentie, din graba, chiar calculat...Deci raspunsul este da, desi ar trebui sa fie nu.


--------------------
I don't speak English but not very well
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 11 Jun 2004, 13:47
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




am trecut si eu o data pe un rosu, eram pe la inceputul condusului in bucuresti: la universitate cand vii de la romana, sunt 2 semafoare: unul de facut la stanga care era rosu (nu l-am vazut) si unul pentru mers inainte care era verde: am trecut bine-mersi, am facut la stanga, m-a oprit garcea, mi-a facut morala, mi-am pus cenusa in cap, i-am pus cascavalul in talon, m-am vaicarit ca de-abia am luat masina si nu m-am obisnuit cu ea (aveam nr. rosii) si mi-a dat liber.

dar cea mai tare faza pe care am avut-o cu un politzai a fost cand m-a luat cu radarul. e putin off-topic dar tb sa va zic:

era prin 2001 tocmai ma mutasem si nu prea stiam bine zona nici pe unde stau baietii cu radarul.
duminica dupa-amiaza constat ca aveam nevoie de niste chestii pe care le uitasem la birou. aaa, am uitat sa va zic, cu o saptamana inainte fusesem la o nunta la braila si ma luase un radar pe drum (96 in localitate), nu a vrut caposul ala sa ne intelegem si mi-a facut proces-verbal.
deci sa revin: duminica dupa-masa cobor pe calea vacaresti de la big berceni, fac stanga pe splaiul unirii (pe langa dambovita), ma uit inainte, numai eu pe sosea.
a fost momentul in care n-am mai judecat si am calcat-o pana la fund, acul vitezometrului a trecut de 100/h moment inc are il vad pe garcea iesind din masina ascunsa in spatele unui aro parcat pe dreapta.
cand l-am vazut am intzepenit: daca si asta imi facea proces verbal stateam pe bara o luna.
ii dau actele si incep sa ma vaicaresc, ii spun toata povestea de saptamana trecuta si il iau la coarda sensibila:
- stiu, am gresit, recunosc, pacatul recunoscut e pe jumatate iertat, lugu-lugu.
- da domnule, zice el, dar stiti, legea...
- lasati dom' politist, legea e oarba, dvs nu sunteti, fiti generos, numai oamenii puternici pot fi generosi, etc, etc.
- bine, zice el in final, ce facem ?
si acum vine momentul culminant al povestirii: ma uit in portofel si vad ca mai aveam la mine 2,000 de lei. da doua mii, o bancnota de aia de plastic cu eclipsa !!!
scot portofelul, i-l arat ca e gol si ii spun: dom'le n-am buletinul la mine. da' va las permisul si ma duc pana acasa sa imi iau buletinul (moment in care ii aratam cardul BCR) si ma intorc.
a inceput sa rada, mi-a aruncat pe bord talonul masinii, zice hai te astept inapoi.
m-am dus la bancomat, am extras suma nesesara, am pus-o in talon, m-am intors, mi-a facut proces verbal cu 56 km/h in loc de 106 si toata lumea a fost multumita.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 29 Jun 2004, 00:28
Post #39


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Am auzit ca nu se mai ia pemisul pentru trecut pe rosu decat daca faci un accident. Altfel iei doar amenda.
Inclin sa cred zvonul pentru ca in ultimul timp am vazut foarte multi trecand pe rosu - oameni obisnuiti cu masini obisnuite (a se citi rable) care nu cred ca au pile pe la politie sau portofelul prea plin.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 29 Jun 2004, 12:15
Post #40


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Sa stii ca si io am observat acelasi lucru. Ma scoate din minti, tot mai multi au inceput sa nu mai stea la stop. Ce se intampla, nu pot sa cred, se duce totu dracului, nu se mai respecta nici o regula? Parca ne-am pregati sa intram in uniunea africana, pe cuvantul meu. :vmad:


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Jun 2004, 13:47
Post #41


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu nu am auzit, am citit treaba asta in codul rutier (art. 91 lit. a din OUG 195/2002 coroborat cu art. 231 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 29 Jun 2004, 14:51
Post #42


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Inseamna ca e mica amenda :evil: Ar fi bine sa o faca macar 3,000 euro...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 29 Jun 2004, 17:02
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Dupa ce am vizualizat cum au votat cei de pană acum îmi dau seama ca ceea ce voi spune îi va deranja pe multi.
Cu cei ce trec pe rosu după ce se opresc, se asigură și trec mai departe... hai să zic... trec cu vederea. Dar referitor le acei condăcători auto ce forțează intrarea în intersecție chiar și când văd culoarea galbenă a semaforului și conștientizează faptul că ar putea oprii dar nu opresc, le-aș suspenda permisul pe cel puțin 6 luni, le-aș da o amendă să-i usture în cur și i-aș pune să mai dea o dată examenul de luarea permisului. :impuscat:
Mi se pare un gest lipsit total de luciditate și nu știu câți sunt conștienți de riscul pe care și-l asumă... mai ales când nu există vizibilitatea optimă pentru astfel de acte de inconștiență.
Și am și o nelămurire: ce câștigați fraților dacă treceți pe roșu?
Eu personal am trecut o singură data pe culoarea roșie a semaforului și asta din greșeală, l-am observat după ce am trecut de el deoarece era amplasat aiurea, mascat de un copac și într-o intersecție care nu necesita semaforizare... (părerea mea) ... dar am comis-o când am trecut pentru prima dată pe acolo.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 29 Jun 2004, 18:14
Post #44


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Cu cei ce trec pe rosu după ce se opresc, se asigură și trec mai departe... hai să zic... trec cu vederea

Din contra, pe aia i-as pedepsi cel mai aspru. Poti sa fi in mijlocul noptii, sa nu treaca nici o masina, daca e semaforul pe rosu stai si asteapta.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 29 Jun 2004, 18:36
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Cam asa SYL. Legea iti lasa circumstanta galbenului dupa verde, insa in cazul intrarii pe rosu, sanctiunile ar trebui sa fie usturatoare. Este incredibil cum ne kkam pe reguli simple facute tocmai sa ne protejeze pe noi. Nu e lege anticoruptie, nu e cine stie ce abrambureala de lege fiscala sau lege electorala, e un regulament simplu si de bun simt in asa fel incat noi, aia de circulam pe strada, sa nu ne omoram unul pe altul.

Imi pare rau, insa nu am nici o mila de exemplu pentru conducatorul auto al unei masini care s-a bagat printre bariere si l-a luat intercity-ul in coarne. Duca-se, am mai scapat de un idiot, s-au mai eliminat niste gene retarde! Cred ca s-a facut o mare prostie prin sanctionarea doar cu amenda a trecutului pe rosu, este sursa sigura de vatamare corporala!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 29 Jun 2004, 19:23
Post #46


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Exact, chiar de curand era sa intru in unu la Unirii care a facut stanga pe rosu fara sa ii pese catusi de putin. N-avea viteza, dar nici n-a incetinit, a trecut de parca era dreptul lui, desi i se pusese rosu de peste 30 de secunde. Erau doi cocalari borati intr-un Opel Vectra. Clasic, ce sa mai zic. Daca intram in el probabil tot ei s-ar fi dat jos la mine la bataie. Niste kkti de oameni, s-a umplut tara de ei.

PS. Ma tot gandesc sa-mi iau o juma de norma ca gabor de circulatie. Nu vreau sa fiu platit, nu, fac munca voluntara. Atata doar sa am chitantieru si puterea de a lua permise. :twisted: Oare se poate?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 Jun 2004, 07:49
Post #47


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Chestia cu voluntarii s-a mai discutat cand se cocea noul cod rutier... doar ca organili vroiau voluntari dotati cu fluier, care sa dea din maini in intersectii in locul lor.... si sa umble pe stradutze dupa cei care parcheaza aiurea, chemand echipaj de blocari/ridicari auto dotat cu garcea real..... nici vorba de chitantier sau drept de ridicarea permiselor.

Cat despre trecutul altora pe rosu.... asa rau imi pare cateodata ca nu am o lama de buldozer montata pe masina!!!! :vmad:


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 30 Jun 2004, 08:53
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE

Cu cei ce trec pe rosu după ce se opresc, se asigură și trec mai departe... hai să zic... trec cu vederea

Din contra, pe aia i-as pedepsi cel mai aspru. Poti sa fi in mijlocul noptii, sa nu treaca nici o masina, daca e semaforul pe rosu stai si asteapta.


Mie personal mi se pare mult mai periculos sa te apropii de o intersectie cu 50 km/h si cand vezi culoarea semaforului ca se schibma din verde in galben (si tu ai timp sa franazi) sa accelerezi si sa intri in intersectie cu mai bine de 60-65 km/h.
In categoria celor ce se opresc initial la culoarea rosie, stau putin si dupa aceea trec, in mare parte intra creaturile ce poseda o masina mai de fitze si au impresia ca sfidandu-i pe ceilalti ce stau la semafor devin muuult mai bengosi. Peste astfel de gesturi as putea trece cu vederea. In fond atata timp cat nu se joaca decat cu permisul si banii lor ci nu si cu viata altora... e problema lor.

QUOTE
...a trecut de parca era dreptul lui, desi i se pusese rosu de peste 30 de secunde. Erau doi cocalari borati intr-un Opel Vectra. Clasic, ce sa mai zic. Daca intram in el probabil tot ei s-ar fi dat jos la mine la bataie.


Astora nu le-as lua permisul, nu le-as da amenda... i-as impusca.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 30 Jun 2004, 10:03
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




"In categoria celor ce se opresc initial la culoarea rosie, stau putin si dupa aceea trec, in mare parte intra creaturile ce poseda o masina mai de fitze si au impresia ca sfidandu-i pe ceilalti ce stau la semafor devin muuult mai bengosi. Peste astfel de gesturi as putea trece cu vederea. In fond atata timp cat nu se joaca decat cu permisul si banii lor ci nu si cu viata altora... e problema lor. "

Marius_mca, regula e regula! Gresim cand spunem ca se joaca doar cu permisul, banii si viata lor! Se joaca cu viata noastra, a tuturor. Chiar daca nu te omoara, te poate schilodi, de o sa te chinui toata viata. Am spus, am calcat si eu pe bec din prostie, niciodata voluntar! Am incalcat alte prevederi ale regulamentului, unele minore, insa stiu ca nu e normal! Orice regula, orice marcaj cat de neinsemnat presupunem ca e cu un rost si trebuie respectat cu sfintenie! Inchipuie-ti ce ar fi daca toata lumea ar avea avion si brevet de pilot! S-ar duce dracu tot traficul aerian, ar fi destepti care nu ar sta la 7000 de metri, s-ar duce de capul lui mai jos. Eu spun ca politia noastra este de kko tocmai pentru ca nu face pic de educatie, da din maini la coloana oficiala si da amenzi aiurea. Insa noi toti nu constientizam ca regulile de circulatie sunt sfinte tocmai sa apucam batranetea, nu sa ne schilodim/omoram din motive cretine (caruta pe E, depasire pe zona cu depasirea interzisa, intrat pe rosu, trecut printre bariere, viteza excesiva prin localitate, stare tehnica necorespunzatoare la masina etc etc)


Aaaa, si in exemplul dat de tine cu fortarea galbenului, din nou este incalcare a legii. Legea iti spune ca poti intra intr-o intersectie atunci cand nu poti opri in siguranta (eu asociez asta adesea cu spatiul insuficient de franare). Faptul ca apesi la fund pedala de acceleratie te duce din nou in contradictie cu legea, care-ti impune anumite limitari de viteza in oras, precum si obligativitatea reducerii vitezei atunci cand te apropii de o intersectie, fie ca ai verde, fie ca ai prioritate!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucescuC
post 30 Jun 2004, 11:37
Post #50


Calaret


Group: Members
Posts: 1.300
Joined: 1 August 03
From: Iasi




F rar trec pe galben,daca nu pot opri in siguranta.Pe rosu nu am trecut si nu voi trece niciodata,cei ce fac asta risca (cel putin)sanatatea lor.Pacat ca nu se mai suspenda pemisul pt nerespectarea culorii semaforului,multi conducatori ar merita un asemenea tratament. :evil:


--------------------
Renault , Honda Clio symbol 1.5 dci, Transalp 600 V 2003, 1998 - GL-05-XLN, IS-80-LCG
Ganditi-va de doua ori inainte de a rani pe cei apropiati!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tye
post 30 Jun 2004, 11:41
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 September 03
From: Urziceni




Da (several times) .. am trecut dar doar in viteza .. cand am simtit ca se face galben .. si pana am ajuns io acolo (accelerand cat de cat) . s-a facut rosu.
Niciodata n-am plecat de pe loc pe rosu.

Oricum cred ca trebuia facut ceva de genul daca se trece frecvent pe rosu ori nu .... pentru ca cu toate ca unii zic ca nu au trecut niciodata .. ..asta ori e minciunica .. ori conduc de putin timp si nu au avut ocazia ... ori pur si simplu n-au vazut semaforul .. si au trecut .... sunt cateva in bucuresti .. care nu se vad decat de la o distanta de 3-4 m .. fiind acoperite de indicatoare sau copaci .. sau camioane stationate acolo..

Nu sariti pe mine pentru ca am zis "minciunica" .. dar mie .. repet ... MIE imi vine greu sa cred ca exista o persoana (cu o experienta de 2-3 ani de condus) care n-a trecut niciodata pe rosu (voit sau nevoit).


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
Signed: TYE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 30 Jun 2004, 12:36
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




QUOTE

Marius_mca, regula e regula! Gresim cand spunem ca se joaca doar cu permisul, banii si viata lor! Se joaca cu viata noastra, a tuturor. Chiar daca nu te omoara, te poate schilodi, de o sa te chinui toata viata.


Am spus: In fond atata timp cat nu se joaca decat cu permisul si banii lor ci nu si cu viata altora... e problema lor.
In timpul noptii (de exemplu) cand trece o masina la 10 minute printr-o intersectie si se gaseste un personaj sa treaca pe rosu, dupa ce initial a oprit,... la asta m-am referit ca nu se joaca si cu viata altora.

QUOTE

Aaaa, si in exemplul dat de tine cu fortarea galbenului, din nou este incalcare a legii. Legea iti spune ca poti intra intr-o intersectie atunci cand nu poti opri in siguranta (eu asociez asta adesea cu spatiul insuficient de franare). Faptul ca apesi la fund pedala de acceleratie te duce din nou in contradictie cu legea, care-ti impune anumite limitari de viteza in oras, precum si obligativitatea reducerii vitezei atunci cand te apropii de o intersectie, fie ca ai verde, fie ca ai prioritate!


Am spus: ...mi se pare mult mai periculos sa te apropii de o intersectie cu 50 km/h si cand vezi culoarea semaforului ca se schibma din verde in galben (si tu ai timp sa franezi) sa accelerezi si sa intri in intersectie...
Si n-am spus ca trebuie sa o calci la blana daca nu mai poti opri innainte de intrarea in intersectie. Poti accelera putin, poti reduce putin, asta tine de perceptia fiecaruia in ceea ce priveste conducerea in siguranta a autoturismul.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 30 Jun 2004, 13:02
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Admit ca sunt mahmur azi si sar cuvinte...

Insa nu exista nici un fel de scuza pentru trecere pe rosu, cu atat mai putin pentru trecere voluntara! Eu era sa o patesc intr-o noapte cu unul care a judecat ca nu circula nici dracu la ora aia, de ce sa stea la rosu. Eu aveam verde, o fugaream ca eram obosit (da, eram in afara legii, 90-100 in oras e de luat carnet!) si vroiam sa ajung mai repede in pat, a trebuit sa franez destul de violent sa nu-l nimeresc meserias fix in stalpul lateral. Cred ca se si blocase ca a franat in mijlocul intersectiei cand s-a trezit brusc cu faza mare din stanga!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 30 Jun 2004, 13:56
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Eu n-am fost asa "norocos".
N-am scapat cand un idiot a trecut pe rosu si m-a lovit. :vmad: Si nici macar nu aveam 90-100 km/h. D-asta ziceam ca le-ar trebui suspendat permisul, amenda usturatoare si examen dinnou.
Ca sa nu mai spun de regretul ca nu am un bool-bar pe toata latimea barii din fata... :twisted:


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rotuning
post 30 Jun 2004, 23:59
Post #55


Australanthropus olteniensis


Group: Members
Posts: 337
Joined: 18 June 04
From: pe langa Buridava




numai cand beau


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16V CD 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 12 Jul 2004, 12:29
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Da am trecut pe rosu de mai multe ori... am invatat de la prietena mea, ei ii place sa treaca pe rosu ca si cand n-ar observa semaforul. E destul de simplu de trecut: te apropii de intersectie, ceilalti opresc, tu ii ocolesti pe dreapta si daca nu vine nimic pleci linistit mai departe. Daca la volan se afla o femeie, in general soferii sunt intelegatori ("ce sa-i faci, dupa ce ca e femeie, mai are si lamaia-n geam!")... Acum nu mai are lamaie da de trecut pe rosu mai trece. Culmea e ca nu s-a tamponat niciodata din vina ei, in schimb a fost lovita de doua ori in intersectii din vina altora care... au trecut pe rosu!
Cand merg cu oltcitul ma duc si pe rosu, asa de distractie, daca se intampla ceva dau repede vina pe prietena (zic ca tre-sa ajungem la spital sau ceva de genul asta...). Daca in schimb merg cu fordul, atunci nu ma risc!


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 12 Jul 2004, 13:47
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




QUOTE
E destul de simplu de trecut: te apropii de intersectie, ceilalti opresc, tu ii ocolesti pe dreapta si daca nu vine nimic pleci linistit mai departe.


...si cand vad atata mandrie intr-un mesaj imi vine sa-l citez pe AL...

QUOTE
Cat despre trecutul altora pe rosu.... asa rau imi pare cateodata ca nu am o lama de buldozer montata pe masina!!!! :vmad:


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 12 Jul 2004, 13:52
Post #58


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




niciodata cu intentie
o data - cand a aparut peste noapte un semafor pe o strada arhicunoscuta
o data - din neatentie cand s-a facut verde pentru alta directie
o data - cand era ascuns dupa o creanga, becul la rosu nu mergea si mi s-a parut ca e verde
de mai multe ori - cand semaforul intepenise pe rosu si nu deadea semne de viata
ATENTIE! - semaforul de la Shell Morarilor cand ploua l-am vazut de mai multe ori intepenit pe verde in ambele directii !! -e extrem de periculos si nu stiu daca l-au reparat chiar daca in ultima vreme la ploaie se pare ca moare de tot


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jul 2004, 15:15
Post #59


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ciombe, sper ca stii bancul cu meseriasul care trece pe rosu "ca-i meserias" dar opreste la verde "ca poate veni din partea cealalta un meserias mai tare ca el".

In rest, vezi ca ulciorul nu tine de prea multe ori la apa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 12 Jul 2004, 15:28
Post #60


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




cred ca ...


de fapt sunt sigur ca o sa bat pe cineva care imi va face o faza de genul asta :evil:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 04:32
Forum Renault