DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Retragrea trupelor romanesti din Irak, atentat la interesele României...cica

Sunteti pentru retragerea trupelor romanesti din Irak?
 
DA [ 84 ] ** [58.33%]
NU [ 60 ] ** [41.67%]
Total Votes: 144
Guests cannot vote 
argon
post 30 Jun 2006, 07:09
Post #1


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Eu sunt pentru !

PE mine m-a uimit pupicurismul basescian.
QUOTE
Propunerea de retragere a trupelor românești din Irak, susținuta de premier și de ministrul Apararii, este un atentat la interesele României, pentru ca se încearca distrugerea unei relații cu SUA, care a costat foarte mult, a declarat, joi, președintele Traian Basescu.


Adica lasa-i sa-si riste vietile pentru o cauza pierduta, da sa avem ciolanul.
TOata stima pentru Tariceanu, desi cred ca e in cautare de popularitate cu propunerea asta, dar una peste alta e un lucru bun !

This post has been edited by argon: 30 Jun 2006, 07:14


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 30 Jun 2006, 07:49
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




QUOTE(argon @ 30 Jun 2006, 08:09)
Adica lasa-i sa-si riste vietile pentru o cauza pierduta, da sa avem ciolanul.
*



Cum vine asta frate ? Da' soldatii aia au murit pt Basescu ?? Adica ne-am asumat o responsabilitate, ok ? Nu conteaza cum si in ce conditii. La un moment dat ni s-a oferit ocazia sa ne definim aliatul si noi am ales SUA. Acum cand incep sa apara victime venim noi romanii si spunem "Bai da' voi de ce n-ati spus ca treaba e serioasa ? Noi ne luam jucariile si plecam ca incepem sa dam prin mine" .
Mie imi este clar ca Patriceanu in disperarea de a mai urca in sondaje se agata de o tema populara inca printre romani si da cu piciorul la cativa ani buni de efort diplomatic si militar prin care ne-am castigat respectul fata de alte natiuni.
Nu spun ca nu e normal sa existe o discutie legata de retragerea soldatilor din Irak insa prezinta frate toate aspectele nu doar ca noi de fapt pierdem vieti si cheltuim bani. Poate mai sunt si alte avantaje din treaba asta mai abstracte precum strategia sau interesul national si abia atunci cere o dezbatere nationala.
Calitatea unui politician sta in tocmai in puterea de a imbratisa o idee nepopulara daca aceasta este in interesul natiei pe care o reprezinta judecand dincolo de reactiile emotionale ale multimii tinute de multe ori la limita informarii.

This post has been edited by Dorubarg: 30 Jun 2006, 07:50


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 30 Jun 2006, 07:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Basescu a reactionat isteric la ceea ce este doar o PROPUNERE, ce urmeaza a fi aprobata sau respinsa in CSAT. Inca o data dovedeste ca este complet imatur. Din ce informatii au fost in presa rezulta ca Romania este singura tara care nu are un plan de retragere a trupelor din Irak. La ora actuala pana si in SUA se discuta un plan de retragere incepand cu sfarsitul anului acesta. Oare Basescu vrea sa ramanem numai noi acolo?? Sau este doar suparat ca nu a fost el cel care sa vina cu ideea asta cand avea chef sa mai castige ceva capital de imagine ??

PS Base prea s-a obisnuit sa-i care palme dupa ceafa lui Tariceanu si PNL-ului, trebuia sa se astepte sa ia si el un sut in fund cand se astepta mai putin. Ceea ce mi se pare absolut PENIBIL este cum arunca cu r..at in Tariceanu vorbind de grupuri de interese, dar nu zice nimic de cum Euroconstruct a lui Udrea a luat contractul de reabilitare a A1 de la gura austriecilor care oferisera un pret cu 50% mai mic.

This post has been edited by 13nov: 30 Jun 2006, 07:55


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jun 2006, 07:51
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Conform declaratiei lui Tariceanu, cum ca "si aspectul financiar a fost avut in vedere", urmatorii pasi vor fi:
1. reinstituirea stagiului militar obligatoriu pt toata lumea;
2. vanzarea echipamentelor moderne pt colectarea de bani la buget;
3. echiparea armatei de amatori cu prastii, arcuri, sageti si fasole de raza mica de actiune (dormitor);
4. mitinguri in fata bazelor americane de la Constanta;
5. bip-uri la NATO sa ne sune ei ca sa le spunem ca nu mai vrem cu ei.

This post has been edited by vijelie: 30 Jun 2006, 07:51


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jun 2006, 07:53
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(Dorubarg @ 30 Jun 2006, 08:49)
Cum vine asta frate ? Da' soldatii aia au murit pt Basescu ?? Adica ne-am asumat o responsabilitate, ok ? .
*



Nu au murit pentru Base, da la fel de bine puteau sa nu moara. Si alte tari si-au asumat responsabilitatea asta, si cand au vazut ca pute, s-au retras. Romania se tine cu dintii, doara doara mai primim o lauda si un os de la tufiș.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 30 Jun 2006, 08:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Cum a fost Ungaria, care n-a avut nicio problema sa se retraga si nici nu a injurat-o nimeni, ba mai mult sta foarte bine si in UE si in NATO si au un nivel de trai si mai bun decat al nostru.
Sincer, eu unul nu mai vreau sa aud ce importanta e Romania in alianta impotriva terorii, avand in vedere ca in Irak sunt vreo 130.000 de soldati americani si vreo 800 soldati romani.


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 30 Jun 2006, 08:00
Post #7


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




noi nu aveam ce cauta acolo de la bun inceput. daca americanii sunt atat de "binevoitori" cu popoarele lumii si vor sa le scoata de sub "tiranie", de ce nu au facut la fel in tari precum somalia de ex.? mi se pare mai mult decat elocvent ca nu sunt interesati decat de petrolul din aceasta tara. si astfel se ajunge la atentate, pentru ca muritorul, omul de rand cum sa se bata cu tancul... nu prea poate, asa ca da cu piatra, bomba, avionul...

noi oricum nu avem nimic de castigat din conflictul asta, mai mult, mor romani acolo si riscam sa patim un nou madrid... atunci pentru ce sa stam acolo? ca sa ii pupam in cenzurat pe americani? oricum nu ii intereseaza de nimeni si nimic... asa ca sunt pentru retragerea trupelor si sa ii lasam pe americani sa isi faca singuri curatenie in ograda lor, care mai nou cuprinde si irak-ul.


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 30 Jun 2006, 08:06
Post #8


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Eu unul sunt impotriva pentru simplul motiv ca in momentul in care am mers acolo se stia de riscuri etc. Acum cand au murit soldati , si realizam ca nu e de gluma facem ceva de genul "ne luam jucariile si plecam".
Parerea mea e ca nu ne dezmintim de un duplicitarism caracteristic noua de-a lungul istoriei.


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LOVENDAL
post 30 Jun 2006, 08:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 January 05




Propunerea era interesanta, insa nu trebuia facuta la TV, in conferinta de presa. Putea foarte bine, d-nul Tariceanu sa o discute tet-a-tet cu Basescu, cu ministrul de Externe, cu serviciile de informatii si cu alti factori implicati...Dupa ce se facea o analiza serioasa, profesionista si amanuntita, dupa ce se evaluau toti factorii de risc, dupa ce se discuta cu partenerii americani si britanici, numai dupa aceea se putea iesi in public cu decizia luata in ceea ce priveste trupele din Iraq.
Asa, impresia pe care o lasa Romania este jalnica: premierul doreste, presedintele nu. Pai macar eram si noi buni la ceva - la politica externa ferma si consensuala - si uite ca si aceasta e in pericol sa se duca de rapa doar datorita unui premier aventurist si iresponsabil si unui presedinte coleric si neiertator.


--------------------
Renault / Dacia Renault Megane 2 - IS-XX-DWB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 30 Jun 2006, 08:09
Post #10


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




cunoscut una bucata soldat american care vine in Romania cand e in vacanta iar salariul lui acolo era de 15.000$ /luna (faza frumoasa e ca nu are pe ce sa ii cheltuie acolo).
Asa ca cine stie poate se explica de ce se mai retrag ai nostrii ....satui sa dea banuti la soldatei[cu toate ca nu cred ca au asemenea salarii] ii mai cheama sa dea cu matura si pacasa


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 30 Jun 2006, 08:24
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




QUOTE(argon @ 30 Jun 2006, 08:53)
.. Si alte tari si-au asumat responsabilitatea asta, si cand au vazut ca pute, s-au retras...
*



eu sunt impotriva tocmai pt. demersul mincinos si demagogic al premierului.Sunt pt. o dezbatere privind retragerea trupelor insa ea sa fie obiectiva si sa prezinte toate aspectele.Daca maine intr-un sondaj romanii ar sustine in proportie de 70% desfasurarea trupelor romanesti in Irak, in secunda 2 Tariceanu ne va spune ce acte de curaj si responsabilitate face Romania in a ajuta poporul irakian in drumul sau spre democratie.

QUOTE(13nov @ 30 Jun 2006, 09:00)
Sincer, eu unul nu mai vreau sa aud ce importanta e Romania in alianta impotriva terorii, avand in vedere ca in Irak sunt vreo 130.000 de soldati americani si vreo 800 soldati romani.
*



vezi tu, acelasi argument as putea sa-l folosesc si eu. Adica nu ne-a pus nimeni sa luptam cu ai lu' Al Zarkawui. Ni s-a dat un perimetru restrans in care sa avem grija de civili, nu avem mii de soldati ci doar 800 si tot e greu de dus o misiune intr-un teatru real de razboi. See my point ?


QUOTE(AlinI @ 30 Jun 2006, 09:00)
daca americanii sunt atat de "binevoitori" cu popoarele lumii si vor sa le scoata de sub "tiranie", de ce nu au facut la fel in tari precum somalia de ex.?
*



ok, deci americanii au venit si au distrus o civilizatie in plina dezvoltare si au adus-o in anarhie totala. Hai sa ne uitam putin la starea in care se afla Somalia dupa plecarea americanilor ... e mult mai bine nu-i asa?


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 30 Jun 2006, 08:27
Post #12


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!




Pentru retragere sunt si eu ! smile.gif Nu este razboiul nostru mor tineri si ce face statul ?!!?@ s-au luptat vitejeste dar zac intr-un cosciug ! Ce beneficii avem ?? De ce toata lumea se retrage riscam daca nu suntem dejea pe lista atentatelor dar si noi ne bagam! pun pariu ca un niciun soldat nu a plecat sa lupte cu mandrie pt tara, cred ca banii i-au influientat !
Pacat noi atarnam la altii la respectul lor cand tara noastra are potential si ne batem joc de ea . Suntem si noi niste lingerica poate ne lauda americanii si cand se impute treaba americanii o da la intors !

Ce au rezolvat americanii de cand sunt in razboi pe acolo ???? Numai atentate au avut !
Asta e parerea mea sa-i aducem acasa !

Respect ,
Ci_co


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 30 Jun 2006, 09:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




In principiu la momentul actual sunt 3 probleme:
1. Toti aliatii din Irak au planuri de retragere etapizata a trupelor. Romania de ce nu are un asemenea plan?
2. Cu toate ca problema pusa de Tariceanu, pe fond este justificata de tendinta generala in politica europeana, modul de abordare este gresit si este folosita ca o arma impotriva lui Basescu. (si trebuie sa recunoastem ca si Basescu indirect, este mai vinovat decat Tariceanu pentru atmosfera de scandal din alianta si implicit pentru manevrele defensive ale PNL-ului).
3. Armata Romana sufera crunt din cauza lipsei echipamentului performant, sau macar functional, si astfel efortul de a participa in teatre de razboi este mult accentuat, si cu toate acestea, din punct de vedere al politicii exteerne, nu se speculeaza acest efort, ba din contra, in unele situatii a ajuns sa se intoarca impotriva noastra, fiind privit nu tocmai cu ochi buni de tari europene importante, cum ar fi Franta si Germania.


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 30 Jun 2006, 09:09
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Nu sunt pentru retragerea trupelor, cei care se duc acolo isi asuma toate riscurile pentru un ban mai acatari decat primesc in tara. E bataie printre militari sa ajunga acolo, nu ii forteaza nimeni, e meseria pe care si-au ales-o. Totul face parte dintr-un angajament, dintr-un efort multinational, coalitii peste coalitii si toate astea ca sa prindem o bucata de istorie mai la umbra (eu unul ma aia in ea de uniune, erau mai nimerite ceva uniuni estice, inclusiv cu rusii)


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jun 2006, 09:14
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sunt copacii grosi, si nu se vede padurea...

Nu are nici o treaba retragerea romanilor din irak cu starea de fapt din teren sau cu cheltuieli "insuportabile".
Este pur si simplu o lupta politica populista intre base si moliceanu.
Si declaratia a aparut intr-un moment destul de idiot, cand deja Marea Britanie se inscrisese pe traiectoria de sprijinire a Romaniei la integrare si SUA pe traiectoria de eliminat vizele...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 30 Jun 2006, 09:19
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




@Pedro: Simplul motiv ca exista oameni atat de disperati incat sa se bata pentru un loc in fata glontului pentru mai multi bani nu cred ca e un motiv bun pentru care merita sa ramanem in Irak. Ba din contra asta e tipic pentru romani si Romania, suntem rupti in c..r dar ne dam mare putere, sa intram si noi in pozele cu Bush si cu Blair.
Un loc mai la umbra in istorie, ma indoiesc ca o sa-l primim atata timp cat avem o atitudine servila, adica ne aruncam cu capul inainte fara sa cerem nimic.


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jun 2006, 09:24
Post #17


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(13nov @ 30 Jun 2006, 10:19)
...exista oameni atat de disperati incat sa se bata pentru un loc in fata glontului pentru mai multi bani...
*


Culmea e ca amaratii nostri au murit din cauza minelor, asta fiindca nu sunt trupe combatante, chiar daca au denumiri decupate din Cartoon Networks.
Crede cineva ca S.E.A.L. imparte misiuni cu batalionul din Focsani ?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 30 Jun 2006, 09:25
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




As mai adauga la ce a zis Klaus ca de si sunt in general impotriva PD-ului si incepeam sa simpatizez cu liberalii (desi astia sunt si ei un pic petrolisti), faza asta e de cascadorii rasului, parca au fost niste copii de 2 ani care ies pe TV sa se laude ca au facut prima data la olita. Basescu a fost de data asta cerebral si nu impulsiv ca de obicei. Adica a vorbit calm, si a spus ce avea de spus fara sa injure sau sa scrasneasca din dinti. Probabil vreun consilier de imagine si-a facut foarte bine temele, ceea ce inseamna totusi ca lucrurile merg spre bine.
Nu sunt pentru retragerea trupelor. Noua ni se rupe sufletul ca vai saracii, iar ei dau din coate si se lupta foarte mult sa obtina aceste deplasari in zonele de conflict, pentru bani. E trist ca in Romania, pentru 1000 usd pe luna oamenii isi risca viata, dar pe de alta parte e optiunea lor si nu cred ca trebuie ingradita (atat timp cat exista mult mai multi soldati romani care vor sa plece, decat e nevoie). Mai ales ca pastrarea trupelor acolo serveste deocamdata intereselor tarii. Mai ales ca mai sunt vreo 6 luni pana la 1 ian. 2007.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 30 Jun 2006, 09:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Inca o data, rusii, rusii tata, astia or sa fie baza in zona , peste nici 20, 30 de ani lucrurile se vor schimba complet. Democratia asta pute, pute a hoit deja, nu vorbeste nimeni de comunism sau de dictatura de vreun fel da........ Am prieteni, am rude care au fost prin bosnia si irak ca combatanti si da, s-au dus de rupti in c.r nu de placere, s-au dus dupa mirosu' banilor pentru ca stiti cu totii care sunt salariile la noi. Nu trebuie sa fim excesiv de zelosi. Eu nu cred ca suntem pupincuristi cu occidentul, ba dimpotriva. Ne-au bagat in nato desi suntem de cenzurat ca forta armata , a fost un favor , nu uitati asta , 2 paie doua c......, asta e armata romana . 2 pusti care joaca prea mult c strike baga in spital o unitate militara romana intreaga si stiti bine asta. Avioanele alea de toata mila, elicoptere de rahat , cazanele alea pe post de vase de razboi si punctul forte mentalitatea romanului care l-ar impinge in caz de ceva conflicte sa lase naibi elicopteru'-n copaci sa se imbrce in cioban si sa treaca granita .


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 30 Jun 2006, 09:41
Post #20


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Pentru cei care le plang de mila soldatilor romani: Ei stiau ce pericole ii pandesc, dar S-AU BATUT pentru un loc acolo. Nu s-au dus din patriotism, s-au dus pentru bani. Stiau riscurile si si le-au asumat. Am un cumnat care a fost si in Afganistan si in Irak. A facut niste bani, are niste beneficii, dar acum si-a dat demisia din armata si a investit banii intr-o afacere. Totdeauna a zis: nu vreau sa ma duc dar banii aia nu-i pot face altfel.

Cat despre razboiul de acasa dintre Base si Tariceanu: no comment. Astia fac numai spectacol.


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jun 2006, 09:43
Post #21


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(ghc @ 30 Jun 2006, 10:41)
...nu vreau sa ma duc dar banii aia nu-i pot face altfel...
*


Propun ca fraza de mai sus sa fie motto-ul Romaniei!


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 30 Jun 2006, 09:45
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Mai cauta, sunt destule!


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 30 Jun 2006, 10:25
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Cred totusi ca avem niste responsabilitati, nu putem sa ne ducem acolo, sa luam bani si cand nu ne mai convine treaba sa plecam. Ne cam facem de cacao in fata altor natiuni. Sa nu credeti ca ma bucur ca mor romani acolo, dar a fost alegerea lor si au fost constienti de rsicuri.

Era o vorba: la placinte inainte, la razboi inapoi.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jun 2006, 10:36
Post #24


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Realitatea e un pic altfel decat folclorul.
Pt cei de acolo, nu-i nici placinta, nici razboi. E un loc de munca f bine platit, cu riscurile de rigoare.
Oare daca maine ar da voie la pompieri sa stinga incendii in Olanda pe 2500 euro/luna, ce s-ar intampla? Ar fi balamuc la ambasada.
Pt noi, cei de acasa, plini de intelepciune si atenti sa nu ne vada sefii frecand menta pe net chiar toata ziua, e motiv de dispute interminabile.
Vorbim din punga, ca si politicienii nostri.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 30 Jun 2006, 10:59
Post #25


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




auzi , ne facem de ras ca ne retragem, ba abia am capata o umbra de respect , ar zice astia ca ne-am desteptat si noi

pai americani si englezi sunt acolo pt interese economice dar noi pt ce drac de interese suntem, crede cineva sincer ca nu ne bagau in uniune daca nu mergeam acolo?, ma din contra francezi si germani ar fi fost ami fericiti

ce castigam noi ca suntem acolo, nu vedeti ca inafara de cateva state amri , anglia sua care au interese economice acolo, mai suntem noi si bananieri
n-avem ce acuta acolo , pt ca nu avem nimic de castigat, daac ai un caine care face exact ce-l pui sa faca , nu-l respecti, il mangai condescendent pe capsi-i arunci si lui un oscior , la noi nici macar asta nu e ...


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 30 Jun 2006, 11:14
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 30 Jun 2006, 10:14)
Nu are nici o treaba retragerea romanilor din irak cu starea de fapt din teren sau cu cheltuieli "insuportabile".
Este pur si simplu o lupta politica populista intre base si moliceanu.
*



Bingo!

Baietii astia tropaie in barca coalitiei doar-doar se face balans incat sa cada unul din ea. Chestia asta au facut-o si PD si PNL pe vremea CD-ului, si au reusit sa ingroape PNT. E un joc extrem de periculos, seamana a ruleta ruseasca si nu se stie cine o sa scape, daca o sa scape cineva. Probabil singurul castigator (nemeritat) e PSD.

Un plan de reorganizare (si retragere in timp) e in curs de fabricare, dar PNL n-a mai avut rabdare. Iar daca suferim asa de tare din cauza razboiului altora, cum de vor sa se retraga doar din Irak, nu si din Afganistan? Uite aici se vede ca e doar demagogie.

Nu ma incanta deloc tare faptul ca avem soldati acolo, dar i-am trimis din dorinta de a face pe plac englezilor si americanilor. Iar acum ii convingem cat de seriosi suntem.

Deci: 'da' pentru retragere, 'nu' pentru momentul si felul in care vor sa o faca tovarasii astia.

LE: E adevarat ca unele tari si-au permis sa se retraga subit, dar nici una din tarile alea nu se milogea pe langa americani sa vina sa le repare drumurile.

This post has been edited by thecagero: 30 Jun 2006, 11:34


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 30 Jun 2006, 11:22
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




oare chiar nu conteaza si partea pozitiva a invaziei trupelor americane din Irak? Oare noi nu am fi fost recunoscatori daca ar fi venit americanii peste noi sa ne scape de dobitoceala comunista in care am trait jumatate de secol?
Ok, americanii si-au urmarit interesul insa vb de o tara subdezvoltata, captiva dpdv ideologic, cvasi analfabeta, condusa de un tiran. Nu mai lipsea decat al doilea stat musulman (dupa IRAN) care sa treaca la construirea bombei atomice si sa inceapa Saddam sa faca el ordine putin prin Orientul mijociu.
Prefer Irakul de azi chiar daca sunt inca elemente care prefera sa indobitoceasca natiunea spre a fi mai usor controlata iar trupele romane exact aceasta misiune o au : UMANITARA. Asta e tot ce ar trebui sa conteze si nu trebuie sa "ne iasa" si noua ceva din asta.Mi se pare o greseala si mai mult o lasitate ca restul statelor isi retrag trupele, e clar ca Irakul nu va avea nici o sansa daca e lasat sa se descurce singur.


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 30 Jun 2006, 11:32
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




situatia este foarte complexa. emotional pentruy retragere, dar cum spuneam situatia este ffff complexa avand in vedere relatiile internationale si vecinatatile.
sa fie pace in lume


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jun 2006, 11:37
Post #29


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Dorubarg @ 30 Jun 2006, 12:22)
...Prefer Irakul de azi...
*


Majoritatea irakienilor nu sunt de acord cu tine, dar nu conteaza fiindca nu sunt atenti la evaluarea tarii lor pe www.daciaclub.ro.
Oare fiindca nu au Logan?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 30 Jun 2006, 11:47
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




QUOTE(vijelie @ 30 Jun 2006, 12:37)
Majoritatea irakienilor nu sunt de acord cu tine ...
*



asa, lasand ironia la oparte, daca ne aducem bine aminte in '90 Iliescu a iesit cu peste 80% presedinte iar minerii erau intampinati cu flori in Piata Universitatii de catre locuitorii bucurestiului asediati de cantecele demonstrantilor anticomunisti.
Acum multiplica de cateva ori situatia noastra din '90 si ai sa vezi stadiul in care este populatia de rand in Irak.Nu veni cu asemenea argumente pt. ca nu stau in picioare, poate daca irakienilor li s-ar da sansa pe care am avut-o noi in 90 , peste 15-20 ani vor fi altele optiunile lor.


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 05:36
Forum Renault