DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum sa repari injectoarele de pe DCI, O scurta prezentare despre reparatie

VAG-fan
post 4 Sep 2009, 21:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 September 09




http://www.alibaba.com/product-gs/24676241...f_9308621C.html
Aici este unul din multe locuri unde gasiti piesa defecta . Se poate gasi si in Romania dar la un pret mai piperat

Vizionare placuta wink.gif


Aceasta operatiune va costa in service pentru 2 injectoare 1400 lei , va trebuie chei 12-14-17 un torx cred ca de 40 si valvele noi pentru cate injectoare aveti probleme .

This post has been edited by VAG-fan: 4 Sep 2009, 21:20


--------------------
xxx xxx xxx - numar - tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 4 Sep 2009, 21:27
Post #2


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Un tutorial bine facut, sper ca o sa ajute multa lume care are probleme cu injectoarele.sti care a fost cauza de ti-au picat injectoarele?


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VAG-fan
post 4 Sep 2009, 21:45
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 September 09




Poate ca sunt de proasta calitate ? La alte marci nu cad , cel putin nu asa de des . Nu am apucat sa masor diferenta de grosime intre axul de la valva de control veche si cea noua dar e oricum de ordinul zecilor de microni .
Se pare ca valva asta controleaza presiunea in injector si cand se uzeaza scapa pe langa ea , nici eu nu stiu exact cum functioneaza

Am si poze dar nu le pot urca inca .


--------------------
xxx xxx xxx - numar - tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didosdoru
post 4 Sep 2009, 22:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 414
Joined: 2 July 05




In romania de unde se pot cumpara acele valve? Si care ar fi pretul lor?


--------------------
Dacia/Opel Pick-Up/Logan MCV/Astra G 2003/2009/2000 - GL O6 HKV / 53 DGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladrehau
post 4 Sep 2009, 22:33
Post #5


Instalator


Group: Members
Posts: 918
Joined: 22 January 07
From: middle moldova




GOOGLE biggrin.gif vand o gramada pretul e undeva la 50 euro de afara le iei cu 15 $
http://www.alibaba.com/product-gs/24676241...f_9308621C.html


--------------------
logan 1.5 DCI SUPERCHARGED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VAG-fan
post 4 Sep 2009, 23:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 September 09






--------------------
xxx xxx xxx - numar - tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didosdoru
post 5 Sep 2009, 16:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 414
Joined: 2 July 05




Mar interesa concret o firma care vinde asa ceva, un nr de telefon, si cat ar costa. Raspunsul il astept pe PM daca in topic nu este voie.


--------------------
Dacia/Opel Pick-Up/Logan MCV/Astra G 2003/2009/2000 - GL O6 HKV / 53 DGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Sep 2009, 20:40
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Se muta la tutoriale


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VAG-fan
post 5 Sep 2009, 21:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 September 09




Cautati pe internet " kit reparatie injectoare logan cod produs 9308-621c " noi le-am luat de la cineva de la Cluj prin curier plata ramburs .
De adaugat ca trebuiesc schimbate toate 4 valvele cu toate ca nu dau mult pe retur ca dupa ce de repara primele doua presiunea creste si incep cele "bune" sa scape mai mult , dar masina merge impecabil - forta mai mare in demaraje etc , chiar si cu 2 reparate.

PS
Valvele de control in ambalajul original sunt in una din poze

This post has been edited by VAG-fan: 5 Sep 2009, 21:48


--------------------
xxx xxx xxx - numar - tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 8 Sep 2009, 10:30
Post #10


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




O mica observatie:
In poza asta: dsc8711.th.jpg
se vede ca piesa noua e un pic diferita de cea veche (cea pe care o inlocuieste).
Piesa noua are o gaura in minus (cea din centru) iar gaurile piesei vechi sunt o idee mai mari. Plus ca si materialul din care e facuta piesa noua nu pare a fi identic cu cel din care e facuta piesa veche.

This post has been edited by daniel_p: 8 Sep 2009, 10:35


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
X@by
post 9 Sep 2009, 17:35
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 8 June 08
From: Tg Mures




Ideea mea este cat timp isi face treaba sa nu ne intereseze ca are o gaura in plus. Ideea este sa tina si sa functioneze. (dupa parerea mea)


--------------------
DACIA LOGAN/SOLENZA 2008,Preference 1.5DCI 90CP/2003,Clima 1.4MPI
GOD IS MY CO-PILOT!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tvstar1
post 9 Sep 2009, 20:02
Post #12


pe sistem 16V


Group: Members
Posts: 74
Joined: 23 July 08
From: sibiu




da se gasesc pe net costa 50 euro


--------------------
Dacia Duster 4x4 Suzuki Grand vitara 4x4 1,9 dci Audi A6 Allroad - SB 78 SLS
bine am venit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Sep 2009, 21:20
Post #13


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Felicitari pentru topic :X , inca un coleg care ne ajuta pe toti la a nu mai da 1400 de lei la service .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Sep 2009, 17:00
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




si chinezismele acelea de inlocuit sunt mai bune, sau se repeta operatiunea la fiecare schimb de ulei?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladrehau
post 12 Sep 2009, 16:24
Post #15


Instalator


Group: Members
Posts: 918
Joined: 22 January 07
From: middle moldova




la mine au tinut 3 zile... mad.gif


--------------------
logan 1.5 DCI SUPERCHARGED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminwon
post 12 Sep 2009, 17:43
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 6 December 06




Din ce m-au invatat aia de la academia dacia,daca injectorul a plecat pe desfiletare cand incerci sa-l scoti il ARUNCI!Credeti ca se pot repara?Daca mergeau reparate nu credeti ca faceau ceva gen Vw cu piesa veche la schimb?!


--------------------
masina de cacat de n-as fi mai avut-o uyry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 12 Sep 2009, 21:28
Post #17


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




cateva observatii:
- dupa demontarea conductei si a furtunului de retur injector, se vor obtura cele doua orificii de pe injector - pentru praf si alte alea
- dupa o astfel de operatiune se schimba obligatoriu saiba de Cu si conducta de inalta presiune - cunoscatorii stiu de ce
- dupa demontarea injectorului, partea "mecanica" se spala in diluant inainte de a fi montata la loc
- inlocuirea piesei respective, nu are nici un efect la injectoarele blocate cu pilitura
- schimbarea piesei respective, va schimba curba de corectie la injectie a injectorului respectiv - e vorba de acel cod de pe injector aka C2I

...

This post has been edited by membru_DC: 12 Sep 2009, 21:29


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Sep 2009, 21:45
Post #18


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Foarte corect ce a spus colegul in postul de mai sus. Odata schimbata piesa defecta si desfacut arcul care tine acul pe sediu, toate tarajele injectorului s-au dus pe apa sambetei. IN service se lucreaza cu servetele speciale pentru injectie (nu lasa scame, spre deosebire de prosoapele de bucatarie) si cu un agent special pentru curatat zona (e vreo 30 de euro cutia de 335 ml)> In nici un caz nu se pun piesele alea "sterile" pe jos in praf......
cosminwon, se repara injectoarele, insa nu pe bordura, ci in ateliere cu piese scule si bancuri de proba (exista si atelioere din astea, autorizate chiar de Delphi).

Renault vinde injectoare "standard exchange" insa in Romania inca nu. Preiau piesa veche si ofera la schimb una lacare s-au inlocuit chestiile defecte. Injectoarele nu fac exceptie


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 15 Sep 2009, 10:17
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 12 Sep 2009, 22:45)
Renault vinde injectoare "standard exchange" insa in Romania inca nu. Preiau piesa veche si ofera la schimb una lacare s-au inlocuit chestiile defecte. Injectoarele nu fac exceptie
*



Si care costa cu 10-15% mai putin decat unul nou. Asa fac magarii aia la Bosch cu programul exchange la componente diesel si alternatoare.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali2
post 7 Mar 2010, 11:38
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 1 March 06
From: Iasi




ce usor s-a desfacut injectorul in filmuletul de prezentare !!!
eu nu am reusit nicicum sa desfac injectorul, nici cu cheie fixa, nici reglabila, nici in menghina, nici cu WD-40... nu mai stiu cum, nu vrea si pace !

sad.gif


--------------------
Nissan Qashqai 1.3 DIG-T 140 cp - Tekna+P2-magnetic red 2019
"Exista o lume mai buna........ dar este foarte scumpa."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tvstar1
post 23 Mar 2010, 18:17
Post #21


pe sistem 16V


Group: Members
Posts: 74
Joined: 23 July 08
From: sibiu




maine imi repar injectoarele de pe un kangoo o sa va tin la curent


--------------------
Dacia Duster 4x4 Suzuki Grand vitara 4x4 1,9 dci Audi A6 Allroad - SB 78 SLS
bine am venit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi24oradea
post 23 Mar 2010, 18:34
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 30 May 07
From: ORADEA




va fi interesant


--------------------
Dacia logan 2007 1.5dci abs plus - BH-XX-DEM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 24 Mar 2010, 09:32
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




nu se merita se schimbi duzele, dupa ce le-ai schimbat injectorul are alta calibrare etc, cu 300ron se gasesc injectoare la dezmembrari, eu am luat unul si n-am avut probleme, am facut deja 10mii km cu el.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceaD
post 16 Aug 2010, 16:43
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 24 July 10




Ma faceti sa rad smile.gif.

Voi sustineti ca puteti repara injectoare Delphi singuri, folosind un kit?

Cred ca este cea mai mare tzeapa pe care o pot citi referitor la repararea injectoarelor Delphi.


Mai vorbim.... smile.gif


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 16 Aug 2010, 16:54
Post #25


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




1.png ( Size: 3.7mb ) Number of downloads: 18956


2.png ( Size: 2.48mb ) Number of downloads: 18883


Va rog nu citiți aceste prostii, sunt complet greșite!


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2010, 16:59
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, acu' ce sa spuna un cetatean (mirceaD) care referitor la service-uri de reparare componente diesel a zis la un moment dat "va pot recomanda unul in Buzau de care am fost foarte multumi"?
Dupa ce a zis "odata ce a intrat murdarie in injector - s-a terminat: poti sa ii faci tu orice cu orice kit ca nu o sa mai mearga, deja componentele lui s-au uzat iremediabil" apoi in acelasi post a mentionat ca "nu se pot repara si calibra decat electronic cu ajutorul unui banc special pe care numai un service autorizat Delphi il poate avea"
Deci odata defecte nu o sa mai mearga dar, evident, un service competent scoala mortu' din groapa "cu ajutorul unui banc special", deci ce sa vezi, odata defecte ele pot fi facute sa mearga...
Evident, doar de un service competent care, cu marinimie, este impartasit cu toata lumea, ca sa fie stiut care-i competentul reparator.
Emotionant!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 16 Aug 2010, 17:30
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Sunt pline forumurile straine de reparatii "home made" pentru componentele sistemului de injectie diesel ale mai multor marci, care evident au si reusit.
Magaria la noi este din partea importatorilor de piese si pseudo-reprezentantelor Bosch, Delphi etc. care nu vor sa comercializeze piese la liber ci doar catre service-urile lor "autorizate diesel". Astfel suntem lipsiti de componente de calitate si sigure, raman numai chinezii de pe alibaba, unde se gasesc si porcarii si lucruri bune, dar cam greu de distins.
Alta este politica prin alte tari unde poti frumos sa comanzi kituri de origine la magazinul din colt si sa repari (daca vrei si poti) acasa linistit injectoare, pompe etc. De ex pe http://www.bosch.com.br/br/autopecas/produ...sel/default.asp puteti gasi cataloagele pentru piese "originale".
Poate de aia la ei diesele-le merg frumos si in parametrii de poluare si la noi fumega din toate incheieturile.

This post has been edited by YRX: 16 Aug 2010, 17:30


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceaD
post 16 Aug 2010, 20:21
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 24 July 10




@klaus

Ai incercat tu sa iti repari injectoarele diesel folosind astfel de kituri?
Ma indoiesc. Pentru ca sigur ajungeai la aceeasi concluzie.

Iar referitor la argumentele mele:

1. Odata ce a intrat murdarie in injector - defectiunile sunt iremediabile folosind kituri care nu fac decat cu ajutorul unor solutii, asa zise speciale, sa curete de murdarie. Dar odata ce componentele injectorului s-au defectat fizic, adica s-au zgariat, uzat prematur, s-a slefuit din suprafata lor (sau puteti sa le ziceti cum vreti) - e logic ca nu ai cum sa le repari printr-o "spalare".

2. Si da, este adevarat, daca vrei sa repari un injector Delphi nu ai cum sa il faci oricate scule ai avea tu daca nu ai un banc special care se numeste CRI-PC, nu poate fi achizitionat decat daca este reprezentant Delphi si DA, trebuie sa recunoastem, este o magarie aici pentru ca producatorul sistemului de injectie Delphi nu permite oricui repararea acestor injectoare.

3. Si chiar daca reusesti sa schimbi componentele unui injector (adica sa pui totul nou - sa zicem ca gasesti aceste componente in aceste kituri). Repet, chiar daca ii schimbi toate componentele, daca il pui pe masina nu o sa iti mearga. De ce? Pentru ca injectorul trebuie si "instalat" (ca sa zic asa) in calculatorul masinii. Adica bancul acesta de care am vorbit mai sus genereaza un cod unic pentru fiecare injector. Acest cod este introdus in calculatorul masinii atunci cand injectorul este instalat. Acest cod contine informatii despre modul in care trebuie sa functioneze injectorul pe masina, deci, repet, pentru injectoarele Common-Rail Delphi nu exista alta solutie, punct.

4. Tot ce am scris mai sus se refera la injectoarele Common-Rail Delphi. La cele Bosch nu este nevoie de acest cod generat de CRI-PC pentru ca aici vorbim de alt sistem de injectie si nu cred ca intereseaza pe nimeni de pe daciaclub.ro


@YRX

Un kit de genul acesta ar trebui sa contina toate componentele care trebuie schimbate in injector si, dupa parerea mea, cred ca pretul lui s-ar apropria de pretul unui injector nou.

Da, si sa zicem ca ai un astfel de kit. Eu iti spun cert ca pentru Delphi nu o sa iti mearga (argumentele mele le gasesti mai sus). Revin, sa zicem ca repari cu ajutorul kitului un injector Bosch, ai tu ca orice simplu posesor de logan sau renault, skillurile mecanice necesare sa ii dezasamblezi/asamblezi,sa iischimbi componentele, sa il montezi/demontezi de pe motor. Nu crezi ca te complici aiurea?



Acuma nu "aruncati cu noroi in mine" pe motiv ca vreau sa fac reclama unei firme. Eu v-am descris situatia din proprie experienta. Daca aveti frustrari eu zic sa va indreptati nemultumirele direct catre Bosch sau Delphi.

Acum eu incerc sa ajut lumea ca sa nu se lase pacalita de orice solutie ieftina ca le promite ca le rezolva problemele. In plus orice injector Bosch sau Delphi pica pana la urma pentru ca uzura fizica este inevitabila, dar acest lucru ar trebui sa se intample normal pe la 200.000 de km (daca folosesti motorina de calitate si iti schimbi filtrul atunci cand trebuie).

Acum, nu cred ca e o tragedie daca iti repari injectoarele odata la 200.000 km sau chiar la 100.000 km (sa zicem ca din cauza motorinei din Romania) si sa dai in jur de 250 - 350 RON pentru un injector Bosch si ceva mai mult ce-i drept (495 RON) pentru un injector Delphi. Asta este, odata ce avem masini ne asumam si niste riscuri dar este important sa luam cele mai bune decizii atunci cad facem aceste reparatii la injectoare.



Mai vorbim...

Succes tuturor!


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2010, 22:43
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




mirceaD, una este sa impartasim niste cunostinte cu altii de se afla la ananghie, si alta e sa ne facem reclama mascata.
Si din cat ma mai tine memoria, mi-aduc aminte ca nu de reclama mascata ai dus lipsa inca din primul tau post pe aici.
Drept urmare pentru mine exista fata de tine prezumtia de reclama. Simplu. O sa te suspectez de fiecare data ca scopul tau e reclama, fie si ca o sa te "lasi greu" la insistentele vreunui user sau chiar a unui user propriu, amic de-al tau si o sa impartasesti cu utilizatorii prea-ascunsa informatie cu service-ul agreat Delphi.
Mai vorbim...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2010, 20:26
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




A vazut un inginer de la Delphi filmuletul.... nu mai putea de ras. Cica la un salon de producatori auto a venit o firma chinezeasca care face injectoare copie DELPHI. Se gandeau sa cumpere si ei sa vada daca aia le fac mai bine.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:33
Forum Renault