DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gara de Nord - Aeroport Otopeni, Help !!!

mastertech
post 4 Jul 2005, 18:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 15 January 05




NU am fost in Bucuresti(decat in gara).

Am vazut ca multi dintre voi de pe forum sunteti de acolo, asa ca ma puteti ajuta (va rog).
Datele problemei:
- ajung sambata noaptea sau duminica dimineata pe la 5-6 in Gara de Nord cu trenul.

Cum fac sa ajung pana la 8 pe aeroportul Otopeni?
Habar n-am care unde se situeaza, asa ca orice mi-ar fi de folos(autobuze, taxiuri, metrou si preturi daca se poate ca sa stiu sa nu ma tepuiasca vreun taximetrist).
Mersi !!!


--------------------
Dacia Solenza 1,4 MPI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 4 Jul 2005, 18:26
Post #2


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Simplu...ori casti ochii dupa un taxi de firma si INAINTE sa te urci il intrebi cat e tariful pe km si ca VREI CHITANTA!
Sau, iei metroul pana la Piata Victoriei, acolo iesi si iei autobuzul 785 care te duce la aeroport
De la gara la aeroport sunt cam 25 km maaaxim!
Taxiul fie te duce pe Berzei?pta Victoriei, arc triumf Baneasa otopeni, fie pe berzei Pta Victoriei, Biscuite, Bd Aerogrii, baneasa otopeni
Fie pe calea Grivite,i Jiului, Expozitie, baneasa otopeni
Deci..mai mult de 250k vechi sau 25 lei noi nu poa sa te coste nici cu politia


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 4 Jul 2005, 18:32
Post #3


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Avand in vedere ca nu prea merg cu mijloacele doar dau ca parerea. daca vorbesc prostii sa am corecteze careva.

Metrou pana la Televiziune ( Aviatorilor - cu schimbare la Victoriei)
adica din amintiri: in gara iei metrou catre Victoriei - o statie - schimbi peronul pe magistrala 2 si mai mergi o statie catre Pipera. Acolo te duci in statia de autobuz de la televiziune (pe partea opusa) si astepti un express care merge la Otopeni (parca 785). Daca vezi ca nu vine in timp util, iei un taxi dupa ce in prealabil il intrebi de doua ori cat e kilometrul pana la Otopeni.

Ar trebui sa eviti pe cat posibil sa iei taxiul din gara. Depinde si cate bagaje ai.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 4 Jul 2005, 18:43
Post #4


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




cea mai buna (ieftina varianta) este cea cu Metrou pana la Pta Victoriei, apoi Expres-ul pana la aeroport. daca nu ai bagaje multe pana la Pta victoriei poti merge pe jos (daca esti mai atletic ajugi mai repede ca metroul - faci cca 10 min)

mai exista si varianta sa iei autobuzul 123 pana la Pta Unirii (de fapt inainte cu o statie - "la banca religiilor") iar de acolo sa iei expresul "de la capat" - ai grija ca la expres nu merg biletele normale, trebuie cartela speciala da' cred ca-o sa gasesti si la sofer.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan3l
post 4 Jul 2005, 19:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 4 August 04
From: Bucuresti




Expres-ul este 783 si din cate stiam eu trebuie sa ai un abonament special pentru el .
Mastertech, o varianta ar fi sa iei de la gara autobuzul 205 pana in Baneasa iar de acolo 449 sau ca sa fi sigur ca ajungi la timp poti lua un taxi pentru ca de aici nu sunt mai mult de 10 km , insa te vor taxa pentru ca iesi din Bucuresti . Daca apelezi la taxi nu uita de sfaturile lui Asarban .
Daca mergi cu transportul in comun nu uita sa cumperi bilete si cu ocazia asta poti ruga doamna de la toneta sa te indrume .
In autobuz poti cere cuiva sa te anunte cand ajungi in Baneasa . La Otopeni sigur vei vedea aeroportul . Este pe partea dreapta .
Bafta

L.E: vezi ca in Baneasa statia in care cobori din 205 nu este aceeasi cu cea de la care trebuie sa iei 449 - autobuzul asta iese din Bucuresti si tre' sa cumperi bilete pt. extra-urban , cu 1000 de lei mai scumpe - . Statia de la care tre sa iei 449 este exact in fata aeroportului Baneasa.

This post has been edited by bogdan3l: 4 Jul 2005, 19:25


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 Jul 2005, 19:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Nu lua orice taxi (daca iei taxi) cere Fly Taxi


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 4 Jul 2005, 19:39
Post #7


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Scump. dar face.

Spun asta pentru ca sunt din ce in ce mai convins ca ai sa iei taxiul daupa ce ai primit enspe raspunsuri care mai de care mai diferite smile.gif


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 4 Jul 2005, 20:08
Post #8


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




tinand cont de faptul ca la ora la care ajungi in bucuresti NU mai circula transportul in comun,ramane doar varianta cu taxiul(fly taxi,scump dar cu asta se ocupa,sau cobalcescu dar nu stiu sigur daca circula in afara)sau daca ai pe cineva cu masina in bucuresti poti apela la el.indiferent de taxiul pe care il iei intereseaza-te de 2 ori inainte sa te urci in el.


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Jul 2005, 20:12
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa indrept niste greseli: poti sa iei orice taxiu. te lasa in fata la intrarea in aeroport (adica chiar in usa, nu in curte pe drepata), si taxiul pleaca mai departe.
Fly taxi au dreptul sa STATIONEZE in zona intrarii in aeroport.
Dar altfel, poti sa te duci cu orice taxiu (preferabil de firma - cand zic preferabil inseamna cam obligatoriu)
Atentie; drumul la aeroport se plateste dus-intors, mai ales daca iei alt taxi decat Fly taxi (care sunt niste peugeoturi partner).
Insa nesimtiti de la Fly taxi au niste preturi de noapte de sta luna-n loc pe cer...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 4 Jul 2005, 20:27
Post #10


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Pana la urma care e pretul pentru taxi?Macar orientativ.


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Jul 2005, 20:35
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1 RON/km, poate 1,5 RON x 25 km max = 25 ron pana la 375 ron


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 4 Jul 2005, 22:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 4 Jul 2005, 21:35)
1 RON/km, poate 1,5 RON x 25 km max  = 25 ron pana la 375 ron
*



375 RON ala de mai sus trebuie citit 37,5 RON
Adica intre 250.000 lei vechi si 375.000 lei vechi.


Greu cu denominarea asta......


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Jul 2005, 22:12
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ce sa-i faci, imi da cu zecimala ca trec prin impartirea la biti ca sa-mi dea byte-ul 052.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 5 Jul 2005, 08:32
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




Pe la orele 5 ]ncep sa circule mijloacele de transport in comun, autobuzul 205 din fata garii de nord,vis-a-vis de intrareea in holul caselor de bileteclasa 2, este cladirea policlinicii, o fantana arteziana care functioneaza din cand in cand, este si un chiosc de vanzare bilete. Acest autobuz merge pana la aeroportul BaneasaDe acolo se poate lua autobuzul expres 783 cu cartela care se cumpara de chiscurile de bilete si te duce la Otopeni plecare.
Poti utiliza cursele firmelor autocobalcescu telef 9451, Cristaxi-telef 9461, Meridian -telef 9444, ca sa nu iei teapa , cred ca poti sa suni cu indicativ 021 si sa comanzi ca la ora .....sa te astepte o masina. Eram in Craiova si un coleg din loco in strada fiind suna la o firma si comanda un taxi pe strada.......... si isi sda numarul de celular, taxiul soseste in 5 minute OK. Am procedat la fel din gara de Nord am comandat la telefoanele de mai sus si mi-a fost onorata comanda, venind masina cu indicativul comunicat de operatoarea de serviciu. Au intrat in Europa cu acest mod de servire a clientelei. Mai sunt si uscaturi ca in orice padure.
Nu sunt in Bucuresti ca te serveam eu


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 5 Jul 2005, 10:55
Post #15


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




9440 - Fly Taxi . Ceri o masina in fata la casa de bilete clasa a 2-a. Tari 1 RON/km.

PS - cred ca trebuie format prefixul 021 de pe mobil . sleep.gif

This post has been edited by Ant: 5 Jul 2005, 10:56


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 6 Jul 2005, 14:03
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Maaama ce de raspunsuri care de care mai......

Asadar - daca vrei transport in comun - incepe sa cirule la 5, iar primul expres Piata Unirii - Aeroportul Otopeni e la 5,30 si circula din sfert in sfert de ora in zilele de lucru si la maxim 27 de minute in week-end. Are numarul 783 si opreste la Universitate, Piata Romana, Piata Victoriei (aici ajungi cu metroul de la Gara de Nord spre Dristor 2, e prima statie), Charles de Gaulles etc. etc. Aeroportul Baneasa (aici poti ajunge cu autobuzul 205 de la Gara) etc. Aeroportul Otopeni. Cartela de metrou cu doua calatorii costa 1,80 RON, biletul de o calatorie pe liniile RATB costa 1 ROn, iar cartela cu doua calatorii pentru expresul 783 este 4,40 RON. Toate se cumpara de la chiosc, inainte sa te urci in vehicul (la metrou nu poti sa intri fara cartela).

- daca vrei taxi - eu am mers cu Fly taxi de curind si te va costa in jur de 40 RON (e vreo 1,50 RON kilometrul). Cu alte companii nu am mers, dar am inteles ca, desi au tarife mai mici (intre 0,85 si 1 RON), iti baga o suprataxa care nu te scoate mult mai ieftin.

Mai uita-te si tu pe siteul ratb (www.ratb.ro).


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Patefon
post 7 Jul 2005, 12:18
Post #17


Membru gajait


Group: Members
Posts: 90
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Dupa ora la care sosesti nu ai decat o singura varianta, TAXI. Acum trebuie sa alegi BINE in ce taxi te urci sa nu iei teapa! Sunt trei variante:
1. Iei un taxi care nu este de firma. TEAPA!!!! au tarife de la 3x la 10x tariful normal. Se lauda unu ca are 10 tarife pe aparat si poate sa le schimbe din mers!!!!
2. Iei un taxi de firma (Cobalcescu, Proftaxi, Cristaxi, etc...) SEMITEAPA ! O sa te puna sa platesti si cursa inapoi de la Aeroport la intrarea in Bucuresti. Tarif mai mare pentru in afara Bucurestiului Avantaj: Poti sa te negociezi din start. Daca negociezi sa nu oferi mai mult de 250.000 Lei.
3. Fly taxi (firma autorizata sa stationeze in Aeroport). Avantaj: Platesti numai valoarea de pe aparat, poti sa faci rezervare petru cursa care o doresti (0788-512.462 ; 0788-512.463 ; 0788-512.464 ; 9440). Dezavantaj: pret mare 20.000/Km Chiar acum am intrebat la ei si sustin ca o cursa Universitate - Aeroport costa cam 400.000 lei (vechi). De la gara nu ar trebui sa sara de 350.000.

Succes! si vacanta placuta (daca pleci in vacanta)!


--------------------
Seat New Leon 2006 Sport - B-#######-11/8
Cu stima,
Patefon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 Jul 2005, 10:03
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ca sfat. Nici prin cap sa nu-ti treaca sa iei taxiuri din fata garii. Asta daca nu vresi sa platesti de 2-3 ori drumul.

Eu locuiesc in Bucuresti de cand m-am nascut, deci il cunosc foarte bine. Ideea e ca am plecat odata cu trenul si la venire am zis sa iau un taxi, sa nu stau cu bagajele prin RATB. Unde m-am dus? Fix la taximetristii din fata garii. I-am intrebat cat m-ar costa drumul si pe un drum de vreo 4-5 km imi cereau 150.000, adica de vreo 3 ori valoarea lui. Bineinteles ca i-am bagat undeva, am pus mana pe mobil si am comandat un taxi de firma care mi-a luat 60.000 pe drum (in care am inclus si cei aproape 20.000, spaga pe care i-am lasat-o).

Asa cum s-a mai spus, pe la 5 incep sa circule mijloacele de transport in comun. Asa ca daca vii mai devreme mai bine pierzi cateva minute prin gara (stai la McDonald's la o cafea - mai bine dai banii pe aia decat spagarilor alora) si iei RATB-ul sau suni la un taxi de firma. Meridian, Cobalcescu, CrisTaxi, etc.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 9 Jul 2005, 12:41
Post #19


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Avand in vedere ca initiatorul avea neoie de informatii pentru azi 9 iulie si ca deja o fi in avion sau ajuns la destinatie, propun sistarea sfaturilor si inchiderea topicului.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:15
Forum Renault