DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Plangere penala sau prealabila?

george_slz
post 22 Jun 2011, 18:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Am o problema cu o firma de termopane care pana in martie 2011 a facut o multime de coforumisti fericiti. Pe mine, administratorul firmei, Dl Duloiu Petrisor, a ales sa ma tepuiasca, cu 50% din valoarea contractului.
Am facut plangerea la OPC Buzau(de unde e firma) si am primit de la ei o decizie prin care ma indruma sa fac plangere panala impotriva administratorului firmei.

Plangere prealabila, introdusa la organul de cercetare-politia nu pot face, pt ca teapa mea nu e printre "infractiunile" la care poate fi introdusa o astfel de plangere.
Trebuie sa ma duc la parchet ca sa fac o plangere penala? Sincer, nu prea am idee despre ceea ce trebuie sa fac. Cert e ca, daca ma duc nepregatit la politie sau parchet cu plangerea in mana, nu rezolv nimic.
A mai patit cineva ceva asemanator sau stie cum se incadreaza fapta?!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 23 Jun 2011, 00:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




plangerea penala si plangerea prealabila in final sunt acelasi lucru. diferenta e ca sunt infractiuni la care e nevoie de plangerea prealabila a victimei pentru punerea in miscare a actiunii penale. in general sunt infractiuni care afecteaza o latura mai personala a victimei (de ex. lovire, vatamare corporala); in cazurile astea, impacarea partilor inlatura in final raspunderea penala.
deci o plangere prealabila este la fel ca o plangere penala, doar ca in anumite cazuri este si necesara pentru punerea in miscare a actiunii penale.

atunci cand esti victima unei infractiuni, trebuie sa te duci la Politie, fie ca ti s-a furat un telefon mobil, ca esti victima unui fals, abuz in serviciu, etc. Dupa, in functie de complexitate, dotari, pot ori e sa instrumenteze cazul si sa il trimita (sau nu, depinde ce s-a intamplat) la un procuror, sau pot sa il trimita la o unitate specializata, in functie de infractiune (mita, crima organizata, etc.).
Parchetul nu ai cum sa il sesizezi tu, pentru ca procurorii nu lucreaza ca politistii, ”de la zero”. Ei lucreaza deja cu declaratii, dovezi, cercetari, stranse si facute deja de politisti, sau cel mult, daca e cine stie ce caz, ii coordoneaza.

In fine, vorba lunga saracia omului: du-te la Politie si rezolva treaba.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 23 Jun 2011, 21:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




e foarte important cum te-a tepuit si ce contract ai semnat cu ei? pt ca s-ar putea s-o dai in comercial. parerea mea este ca mare lucru nu rezolvi cu plangerea penala..


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jun 2011, 13:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai probabil ca nu e de comercial daca aia de la OPC l-au indreptat spre politie, dar orice e posibil


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 28 Jun 2011, 22:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Misto e ca teparul care m-a usurat de 1100 de ron si care se tot da lovit din martie, acum vinde de zor un megane II la bursa.
Si uite ce usor se tolereaza hotia pe aici!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BubulinaMNS
post 12 Jul 2011, 15:04
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 10 July 11




eu zic sa te duci cu acel contract la un avocat si te sfatuiesti cu el


--------------------
Logan Logan 2006 - b46 wge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 13 Jul 2011, 18:26
Post #7


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




deci cum te-a tepuit?
expune cazul concret odata, si daca e asa grav trimite un mail la admini prin care sa ii suspende orice actiune aici avand in vedere ce ti-o fi facut. momentan sunt vorbe in vant pentru noi.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:51
Forum Renault