DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vibreaza acceleratia., face masaj la talpa ? :)

emanoel
post 30 Jan 2005, 22:05
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 25 December 04
From: Bucuresti




Inexistenta racordului flexibil mai poate provoca in timp ruperi ale coloanei esapamentului,coloana fiind rigida.Eu nu imi pot inca explica de ce cei de la Renault si-au dat acceptul pentru solutia fara racord.Nu cred ca din cauza ca este foarte scump,costurile cu care fabrica le achizitioneaza sunt mult mai mici si solutia racordului flexibil rezolva parte din vibratiile transmise de grupul motor+fiabilitatea coloanei de esapament.Cred ca ar trbui sesizata problema vibratiilor si VC.-ului in speranta adoptarii unei solutii mai bune in ceeace priveste sistemul in cauza smile.gif .


--------------------
Opel Vectra Opel Vectra - B -xx- xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 30 Jan 2005, 22:45
Post #62


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Sincer sa fiu nu stiu cit de mult influenteaza lipsa acelui racord vibratiile!Am observat si eu asta dar dupa ce am citit pe aici si sa vad daca si a mea face la fel......Pe mine nu ma deranjeaza de loc si nu as fi observat asta poate niciodata dar nu cred eu ca se fac experimente pe logan,adica daca era necesar 100% se monta,dar asta nu inseamna ca vor aparea defecte din cauza asta!Si daca Klaus zice ca mare lucru nu se simte dupa montarea lui,inseamna ca nu este indispensabil!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 31 Jan 2005, 09:20
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




parerea mea este ca fiecare face cum doreste. La cite modificari au aparut pe acest forum, ma intreb daca nu cumva logan este destinata doar "hobbystilor de dacii", ca sa citez dintr-un deja clasic in viata (klaus). Daca eu pierd garantia esapamentului (a propos, cit costa?), nu o sa imi pun element flexibil. Cu atit mai mult cu cit aprecierile intensitatii vibratiilor sunt pur subiective.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 31 Jan 2005, 14:26
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




poate putin offtopic:

ieri am impins cu teava de esapament intr-o bordura inalta in timp ce dadeam cu spatele. Miam dat seama si cand am dat putin in fata s-a auzit cum s-a miscat ceva pe acolo, probabil a revenit la pozitia initiala.

Ce se poate intampla in aceste conditii in care teava este impinsa spre motor ?


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Jan 2005, 14:33
Post #65


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nimic grav. Coloana de esapament este destul de lunga pentru a prelua o deformare de 5-10 cm fara probleme (adica se mai indoaie elastic pe ici pe colo...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 31 Jan 2005, 15:05
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(klaus @ 31 Jan 2005, 14:33)
Nimic grav. Coloana de esapament este destul de lunga pentru a prelua o deformare de 5-10 cm fara probleme (adica se mai indoaie elastic pe ici pe colo...)
*

Asta in cazul in care rezista tamponul de cauciuc in care se fixeaza toba din spate si care la cat de scurt e, nu cred ca se poate intinde 5 - 10 cm fara sa se rupa...



--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 31 Jan 2005, 15:48
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Poate 5-10 mm. Oricum se duce miscarea pana la motor, inclusiv.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 31 Jan 2005, 22:18
Post #68


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(bassfreak @ 31 Jan 2005, 14:26)
poate putin offtopic:

ieri am impins cu teava de esapament intr-o bordura inalta in timp ce dadeam cu spatele. Miam dat seama si cand am dat putin in fata s-a auzit cum s-a miscat ceva pe acolo, probabil a revenit la pozitia initiala.

Ce se poate intampla in aceste conditii in care teava este impinsa spre motor ?
*


In cel mai rau caz se rup tampoanele de amortizare,alea de cauciuc,daca e fortata tare,dar asa cum zice si klaus sistemul poate suferi deformari de pina la 10-12 cm fara probleme,atit lateral cit si longitudinal!Chiar daca elementul flexibil nu exista,sistemul are o anumita elasticitate pentru cazuri extreme si primele vor ceda tampoanele iar daca e mai grav,se va indoi teva pe undeva,dar motorul nu va simti prea tare sau poate deloc socul!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 1 Feb 2005, 13:03
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspunsuri.
Nu s-a intamplat nimic grav cred si am auzit cand am dat in fata cum parca ar fi revenit la loc ceva.. Toba sta bine la locul ei inca.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Esapament
post 23 Feb 2005, 21:02
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 29 September 04




Sal
Eu am deschis topicul asta si ma simt dator sa vin si eu cu o solutie sa nu mai simtiti vibratia la acceleratie fara sa modificati absolut nimic la masina... de cand a venit iarna nu mai simt tremuratul acceleratiei dar stiti de ce ? mi-am luat ghete si is mai groase ca adidasi si nu se simte vibratia biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 27 Feb 2005, 13:15
Post #71


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Si la mine se simte clar vibratia la decelerari.
Dar toba cum se aude, ca la mine daca stai langa ea (desigur in exteriorul masinii) face ca toti dracii, vibreaza, se aude cum scoate gazele destul de tare!!!
Parca la Cielo era mai linistita! huh.gif


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-power
post 28 Feb 2005, 22:28
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 9 December 04
From: Iasiington




QUOTE(Mario_b @ 27 Feb 2005, 13:15)

Parca la Cielo era mai linistita! huh.gif
*



Parca...dar nu e!
Poate la tine. Verifica sistemul de prindere al esapamentului...s-ar putea sa ai surprize...


--------------------
Dacia Logan Ambiance - IS xx DAM
Daca nu aici...cand??
Daca nu acum....unde ???!?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinut
post 1 Mar 2005, 13:39
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 January 05
From: Mainz




Salut,

Nu stiu daca aceasta chestiune intra la "probleme tehnice" sau la tuning (daca e asa, rog moderatorii s-o mute), dar eu intreb totusi. Ce solutie vedeti pentru "rigidizarea" pedalei de acceleratie? E prea sensibila - si nu e doar chestie de gust, ci de necesitate.

P.S. Capatul de la motor al cablului de acceleratie este accesibil?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-power
post 2 Mar 2005, 16:21
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 9 December 04
From: Iasiington




Pui un arc in plus la pedala de acceleratie.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - IS xx DAM
Daca nu aici...cand??
Daca nu acum....unde ???!?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinut
post 2 Mar 2005, 16:45
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 January 05
From: Mainz




QUOTE(m-power @ 2 Mar 2005, 16:21)
Pui un arc in plus la pedala de acceleratie.
*


A incercat cineva? Si: e chestie ce se poate face singur ori trebuie mers la service?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 12 Mar 2005, 00:02
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




De ce sa fie chestie de necesitate ... pedala e mai moale si te obisnuiesti cu ea. Eu am schimbat cablul de acceleratie de la DNS si am ridicat pedala ceva mai sus si era si mai tare ... alt brat a fortei ... fizica ... etc. Dupa un drum de vreo 3-4km mi-a intepenit glezna.

Capatul cablului de la motor este accesibil. Daca tragi de el, cat mai aproape de corpul clapeta, o sa vezi ca e destul de tare arcul ala.

E doar o chestie de obisnuinta.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 12 Mar 2005, 12:17
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(thunder @ 12 Mar 2005, 00:02)
De ce sa fie chestie de necesitate ... pedala e mai moale si te obisnuiesti cu ea.
...
E doar o chestie de obisnuinta.
*




De ce ti-e atat de greu sa accepti ca omul si-a repetat intrebarea doar pentru ca II ESTE NECESAR asa ceva? E atat de greu de inteles ca pentru unii sa fie intradevar o problema cu care sa nu se poata adapta din motive obiective?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stf79
post 12 Mar 2005, 17:06
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 27 January 05




Niste poze de la oamenii care au facut modificarile la espament pentru adaugarea tubului flexibil, ar fi binevenite. Thanks
Am luat si eu masinuta joi 10 martie si confirm vibromasajul de la talpa. Nu ma deranjeaza f mult, in schimb nu-mi place cum sa balangane si tremura toba finala.

This post has been edited by stf79: 12 Mar 2005, 17:08


--------------------
Dacia Logan Ambition, 1300 disparuta in misiunea REMAT 2005,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 13 Mar 2005, 06:56
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Eu cred ca daca nu s-ar balangani toba finala, toate vibratiile coloanei de evacuare s-ar transmite caroseriei. Si ar fi jale. Deliberat au lasat-o fixata mai "elastic", ca sa se mai disipe vibratiile.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 13 Mar 2005, 08:29
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




@stf. Nu din rea vointa nu am postat poze cu modificarea esapamentului. Este singura chestie pe care nu o sa o pozez si sa o afisez intr-un loc public....think about it.

Oameni buni, pricepeti ca nu este barba chestia cu esapamentul care induce vibratii, si inca majore. Am fost primul care a intercalat elementul flexibil in coloana de esapament.
Klaus a prins-o din zbor si a aplicat-o si el, inca mai bine ca mine, in sensul ca el a facut un montaj mult mai profesionist. Eu am dorit sa fac doar un experiment si apreciez ca am rezolvat capitolul vibratie in proportie de 75%.
Nu ma voi opri aici. Vreau un esapament nou Borla cap-coada, adica de la colectorul de gaze (saxofon in limbaj popular) pana la amortizorul de zgomot (toba finala)

Practic orice element din esapamentul de gaze poate induce vibratii, inclusiv colectorul de gaze (saxofonul sau serpisorii, in limbajul popular al mecanicilor)
Exemplific ce sfaturi dau francezii in reviste despre esapamente


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 10 May 2005, 13:19
Post #81


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




si la case mari ai parte de masaj....e pe la diverse un topic despre opel...test drive(UN ADEVARAT TEST DRIVE) iar cei ce au condus opel vorbesc de aceste vibratii...masaje la picioare. Eu vin si ma intreb din nou OARE CE MASINI AU CONDUS CEI CE SUNT DERANJATI DE MICI ZGOMOTE SI VIBRATII?????


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 May 2005, 14:08
Post #82


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu de ex. am condus si Skoda octavia, si peugeot 206.. si nu prea vazui vibratii la pedala...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
helbet
post 16 May 2005, 15:04
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 May 05




Salutare !

Este prima data cand scriu pe acest forum.
Am si eu aceeasi problema la pedala de accelerație. În plus la 120km/h apare un zgomot puternic care pare sa vina de la esapament. Acest zgomot este destul de deranjant (nu ma mai inteleg cu nevasta-mea decat daca urlu). Pe la 140 km/h acest zgomot dispare dar nu ma incalzeste cu nimic pentru ca pe unde merg eu ar fi ideal sa merg cu 120-130 Km/h... La 150 km/h se aude chiar foarte bine...Problema este ca nu ai unde sa mergi cu 150 km/h.. Inclin sa cred ca am facut o afacere proasta cand am cumparat Logan...Maine ma duc la dealer sa vad ce-mi spune. Daca imi da flit sau imi spune ca asa fac toate il iau la bataie..

Logan Laureate 1,6l
Sibiu - Suceava 5,5 litri/ 100 km


--------------------
Dacia Logan - SB012095
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 16 May 2005, 15:25
Post #84


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




La aia cu Test Drivul vibra pedala de ambreiaj ... si imi sustin parerea ca vibra pentru a-ti atrage atentia sa iei talpa de pe el cand nu-i nevoie biggrin.gif


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 May 2005, 16:04
Post #85


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




O mai zic din nou, iarasi si inca o data, poate, poate lumea intelege: Zgomotul de motor nu este la o anumita viteza, ci este la o anumita turatie a motorului...
Desi iarasi lumea o sa ma injure, recomand search-ul (sau in lipsa acestuia o studiere fie si superficiala a topicurilor de pe logan pe care am incercat sa le mentinem cat mai concentrate...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
helbet
post 16 May 2005, 16:18
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 May 05




Salut din nou !

Am uitat sa precizez un lucru foarte important !
Am 10 colegi de servici care au Logan. Doar vreo 5 au terminat rodajul (1000km) si au trecut de 120 km/h, dar ei spun ca nu se aud zgomote si vibratii de la toba.. Nu ma pricep la mecanica, dar poate problema tobei se poate rezolva si altfel decat cu ajutorul acelui racord elastic... Poate niste inele din cauciuc puse in locuri "strategice" pe toba ar putea rezolva problema.. Ce spuneti ?

Ma deranjeaza teribil zgomotul la 120 km/h si as vrea sa scap de el !...

Pentru KLAUS !

"O mai zic din nou, iarasi si inca o data, poate, poate lumea intelege: Zgomotul de motor nu este la o anumita viteza, ci este la o anumita turatie a motorului..."

Daca aceasta remarca imi era adresata mie, nu-si are locul.. Daca turez masina pe loc la 3500 - 4000 - 5000 rotatii nu apar aceleasi proble ca atunci cand mergi cu 120 si ai 3000 si ceva de turatii.. (zgomot si vibratii)


--------------------
Dacia Logan - SB012095
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 May 2005, 16:46
Post #87


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca turezi masina pe loc, nu merge motorul in sarcina...
Si nu, nu ti-era tie adresata remarca.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
helbet
post 17 May 2005, 15:15
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 May 05




Am fost la Dacia Emilian (Sibiu) pentru niste teste. Inginerul de acolo a luat masina si a plecat sa faca o proba.. Spune ca a mers cu 150 km-h si nu a auzit nimic deosebit. Cica masina merge foarte bine.. In pana mea de treaba.. daca nu ma spal prin urechi, incep sa aud zgomote ciudate...

Vad ca in tara asta daca nu te duci undeva prin PILE nu te ia nimeni in serios.. Vreau sa mai conduc un Logan si daca nu se aude ca al meu ma duc direct la directorul firmei..


NU UITATI ! Loganul este masina pana la 100 km/h !...


--------------------
Dacia Logan - SB012095
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 6 Jul 2006, 14:36
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




asta cu loganul care este pentru pana in 100 km/h este o treaba tare. imi vine sa rad. e adevarata treaba cu ceva vibratii ale esapamentului dar asta nu inseamna ca nu poti merge cu masina la viteze "civilizate".


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 6 Jul 2006, 22:04
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




QUOTE(helbet @ 17 May 2005, 18:15)
NU UITATI !          Loganul este masina pana la 100 km/h !...
*


Ai dreptate.... Daca vrei sa scoti 5.5l/100km. tongue.gif


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:13
Forum Renault