DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme la lumini spate, - aprindere haotica -

mariuscond
post 4 Aug 2010, 14:17
Post #121


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Din cite stiu nu are releu. Eu zic sa verifice cu un multimetru daca este prezenta tensiunea inainte de contactor pedala frina (contactul sa fie pus), dupa acesta (pedala apasata...) si apoi la lampile spate (eventual continuitate fire). Eu suspectez intrarea in contactor/contactorul de la pedala (prea s-au bulit toate luminile pe frina deodata).


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 18 Aug 2010, 18:05
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




astazi dimineata am observat ca indicatorul de ceata da sa palpie ( foarte firav) la apasarea pedalei de frina si casetofonul pierdea din intensitatea luminoasa ( era precum atunci cind pun pozitile, are dimmer), venit acasa de la servici si precum in poza care a puso un coleg mai inaite si o pun si eu ( de la el ca nu am mai stat sa fac poze tongue.gif ) am cositorit am mai aranjat papuci de la masa si acum a disparul problema. zilel urmatoare o sa ii fac si o masa suplimentara sa fiu sigur ( impacat cu mine ) ca am facut tot ce trebuia.
ps. masina este din februarie 2007 50mii km ca o data statistica cind a aparut problema

Attached thumbnail(s)
soclu_stop__1_.jpg ( Size: 45.12k ) Number of downloads: 1835


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 21 Aug 2010, 22:36
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




recidivat astazi cu martorul ceata dar nu a mai facut cu dimmer, asa ca venit acasa si am facut la ambele stopuri o masa suplimentara si vad cu mai prezinta probleme acum sa vad cit tine ( sper ca altfel nu stiu ce sa ii mai fac)


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poe
post 9 Sep 2010, 10:24
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 June 06
From: Constanta




Un coleg de-al meu de la munca se plangea ca i se aprinde martorul de ceata in bord cand pune frana, asa ca am constatat bineinteles ca tripla stanga spate era pom de iarna cand era pozitia aprinsa si punea frana se aprindea si semnalizarea slab. Initial am desurubat firul de masa din piulita am curatat am strans de mai aveam un pic si rupeam surubul si nici o rezolvare, apoi am scos mufa am mai tensionat un pic pinii aia, am dat cu WD40, ba era ok ba nu, pana la urma am rezolvat prin faptul ca nu am introdus mufa complet in stop am lasat-o un pic iesita, nu stiu cat va tine, este clar ca pinii aia nu fac contact cum trebuie, mai am un ford fiesta la care am exact aceeasi problema, la ala am dat cu spray de contacte si am scos si am bagat mufa de vreo 10 ori sa se curete/aseze si deocamdata nu mai sunt probleme. Tind sa cred ca acea cositorire nu rezolva mare lucru, nu cred ca aia e cauza, dar merita incercat. Consider ca cea mai buna solutie e cositorirea unui fir de masa direct pe tripla.


--------------------
Dacia Logan Kiss FM, 1.5 dci 85CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 9 Sep 2010, 10:47
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




in continuare fara probleme de cind am facut o masa suplimentara pt abelel stopuri


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
phara
post 9 Sep 2010, 22:06
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 17 February 07




da! intradevar... cu masa suplimantara s-a rezolvat problema... (s-a mai discutat) tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poe
post 10 Sep 2010, 10:09
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 June 06
From: Constanta




Masa suplimentara inseamna fir lipit cu letconul pe mufa stopului da?


--------------------
Dacia Logan Kiss FM, 1.5 dci 85CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 17 Sep 2010, 13:18
Post #128


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Problema cu luminile spate am avut-o si eu, cu simptomatologia descrisa pe larg in acest topic. Rezolvarea este undeva pe aici pe forum..... am studiat problema, am incercat intr-o seara sa o aplic (curatatat contactele, etc.)... nu mi-a iesit din prima asa ca a doua zi am mers in reprezentanta, unde mi s-a rezolvat problema in 5 minute (si stanga si dreapta). Cetateanul a curatat contactorii apoi cu un spray de curatat si de atunci nu mai am probleme. Din cate am inteles contactele sunt din aluminiu si mai oxideaza din cand in cand. De altfel nu e problema neaparat specifica renault. Am un prieten cu un Ford care avea acelasi comportament pe stopuri, mai mult ii si chiraia ceva releu prin bord cand semnaliza, i-am recomandat sa mearga la Ford sa-i curete contactele, si s-a rezolvat si la el intr-un timp foarte scurt.
P.S. daca mergeti in reprezentanta tratati direct cu electricianul, altfel o sa va ingroape pretul la manopera.

Cu bine


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 1 Nov 2010, 12:14
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Revin cu o problema. Tripla dreapta spate.
Merge totul, semnalizare, marsarier, mai putin becul de frana. Daca apas putin mufa mai bine, merge si stopul de frana.
Parerea mea e ca NU e problema de masa aici, din moment ce restul functioneaza. Gresesc?
Multumesc.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cassielo10
post 18 Dec 2010, 20:07
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 December 10




si eu la loganul meu cand apas frana se aprinde pe spate becul de ceata (nu mereu)...sigur este o problema a loganurilor

This post has been edited by cassielo10: 18 Dec 2010, 20:08


--------------------
dacia logan break dacia logan break 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 26 Dec 2010, 11:32
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Salutare! Am avut si eu aceasta problema in primul an , cand am luat masina(2008). Rezolvat prin demontarea stopurilor spate, curatarea si refacerea contactelor. De atunci nu am mai intalnit aceasta problema. Sarbatori fericite tuturor!


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius198
post 4 Feb 2011, 22:24
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 January 11




cel mai bine e sa cositoriti pinul care il vedeti afumat sau topit. daca calcati pedala de frana si se aprinde martorul de ceata inseamna ca e lampa de pe stanga dak tineti calcata frana si dati semnalizare dreapta si clipeste repede inseamna ca e lampa de pe dreapta


--------------------
dacia logan 2009 1.5dci - HD 89 LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 20 Feb 2011, 21:35
Post #133


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




a revenit usor pe dreapta, se aprinde usor mersul inapoi o data cu semnalizarea. trebuie recositorit sau a oxidat putin altceva. postez solutia cat de curand.


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 27 Feb 2011, 10:11
Post #134


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Eu am mai facut "o chestie"... am dublat conexiunea la masa cu un fir cositorit de "tablele" stopului si prins de caroserie in acelasi surub cu cablul de masa original si n-am mai avut probleme!
Contactul de masa din mufa triplelor este "la limita", cum se slabeste un pic acea lamelă incep licuricii.


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyngi
post 28 Apr 2011, 20:59
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 November 07
From: Tg-Mures




Salut! La mine nu sunt probleme cu stopurile, adica se aprind cum trebuie, in schimb din cand in cand, total aleatoriu daca pun avariile fara sa pun contactul se face tot bordul pom de craciun, palpaie toti martorii inclusiv cel de airbag si de ulei si tot ce e pe acolo si palpaie si afisajul, de poti sa vezi ceasul si compania daca e destul de intuneric afara. Destul de nasol... si bineinteles dupa o faza din asta se reseteaza CB. Oare tot de la triple sa fie problema sau o fi ceva mai grav. Mai am o luna de garantie la masina... va rog un sfat sa nu ma trimita la plimbare cu asa face toate. Mersi


--------------------
Dacia Logan Kiss FM dCI 85 CP 2008
236.000 km Fara interventii la motor, cutie,ambreiaj. Da vorba unuia: "cu banii astia iti puteai lua si o Masina." (TDI bre)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 28 Apr 2011, 21:36
Post #136


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




pyngi contact la masa oxidat,dai ceasurile de bord jos si vei gasi 2 fire care se prind la masa masinii le desfaci si le dai cu smirghel fin pe papuci si pe locu unde se prind pe caroserie,la tine face cand este frig afara sau umezeala(ceata)


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 29 Apr 2011, 08:01
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




cu mentiunea ca el, avand inca o luna de garantie, ar trebui s-o faca la service, nu sa dea jos tabloul de bord.
se mai pot intampla multe in luna aia de garantie (eu am patit) asa ca... mai ales fiind pe gratis... dute la service sa faca ei.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyngi
post 29 Apr 2011, 12:45
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 November 07
From: Tg-Mures




Mersi, asa voi face. Nu prea are legatura cu umezeala. Ieri a fost foarte uscat si cald si s-a manifestat foarte urat. A inceput sa se miste si acul vitezometrului si daca era usa deschisa se aprindea martorul de usi deschise, astea bineinteles fara sa pun contactul.


--------------------
Dacia Logan Kiss FM dCI 85 CP 2008
236.000 km Fara interventii la motor, cutie,ambreiaj. Da vorba unuia: "cu banii astia iti puteai lua si o Masina." (TDI bre)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 1 Jun 2011, 07:24
Post #139


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




la mine s-a rezolvat prin recositorirea picioruselor din mufa (oxidasera din nou...). am luat unele chinezesti "tuning" si observ ca aici s-a abordat altfel problema, fiind imposibil sa apara licuricii. instalatia becului este cu fire, nu cu cablajul acela ciudat.


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 20 Jun 2011, 20:53
Post #140


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




De ceva timp si la mine se aprinde martoru de ceata cand apas frana, iar pe langa asta la stopu de pe dreapta se aprinde si semnalizarea usor.
Luna viitoare ma duc la revizia de 3 ani, masina are 27000 km, mai am garantie luna care vine, oare imi rezolva problema pe garantie ?

This post has been edited by razvan_3asy: 20 Jun 2011, 20:55


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 20 Jun 2011, 21:53
Post #141


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Da cu spray de contacte. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 8 Jul 2011, 20:31
Post #142


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




Mi-au rezolvat problema fara sa platesc, au schimbat un pin care era oxidat si au tras un fir separat de masa si l-au legat de surubul de langa sistemul de prindere al stopului. Acum numai am probleme.


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Am_logan
post 18 Jul 2011, 15:45
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 July 11




de ceva vreme am observat ca nu mi se mai aprinde becul pe mersul inapoi, l-am schimbat dar degeaba


--------------------
Dacia Logan 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 18 Jul 2011, 22:29
Post #144


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




http://www.daciaclub.ro/Nu-se-mai-aprind-l...ml#entry2580153
Problema ta e in topicul din link @Am_logan


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 6 Aug 2011, 19:07
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




De ceva vreme, a inceput si mie sa-mi se aprinda becul de ceata la frane.

Stiind de acest topic si ca problema e de la masa, am dat jos firul de masa si l-am curatat cu o pila. Uitandu-ma la contacte am observat ca nici-un pin/legatura nu erau oxidate asa ca le-am curatat un pic si le-am pus la loc.

Bineinteles, nu numai ca n-am rezolvat problema dar a inceput sa faca si mai rau.

Drept urmare, am cositorit un fir pe linia de masa din interiorul stopului si l-am legat peste vechea masa.

Rezultatul: nu mai am nici o problema (multumesc Daciaclub).

In concluzie, ca posesor de Dacie nu te plictisesti niciodata. Intotdeauna gasesti ceva de bricolat pe la masina.


PS. Ca fapt divers, desi am pus un fir chior de 1,5 mm pe care l-am gasit prin casa, acesta era mai gros "in carne" decat toate firele ce vin in tripla puse la un loc.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fyrestarter
post 6 Sep 2011, 21:17
Post #146


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 February 11





Acum cinci luni m-i se aprindea și mie ceața la frânare dar am rezolvat cu spray de contacte. Acum mai nou, când frânez se aprinde în bord martorul dezaburire. Pe asta cum o mai rezolv? A mai pățit cineva așa ceva?

This post has been edited by Fyrestarter: 6 Sep 2011, 21:21


--------------------
Logan 1,5 dci Break 2006 - XX XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 6 Sep 2011, 22:25
Post #147


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




tot o masa imperfecta pe undeva....incearca sa tragi un fir de la masa lampii spate stanga pana la tabla masinii....tot asa poti perfecta masa dintre borna minus a bateriei si tabla si intre motor si sasiu !!!


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fyrestarter
post 7 Sep 2011, 17:13
Post #148


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 February 11




Azi am desfăcut iar triplele, le-am curățat, dat cu spray și văd că iar nu mai am probleme. O să trag și masă suplimentară, știu că ce am făcut azi e treabă de moment. Ce consecințe poate avea faptul că masa e deficitară? Ard ca șoarecu în mașină? Doamne ferește... Ce-mi mai trece prin cap...


--------------------
Logan 1,5 dci Break 2006 - XX XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 7 Sep 2011, 20:26
Post #149


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




tu nu iei foc in masina doar mufa de la lampa spate se arde din cauza ca nu face contact ferm


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Sep 2011, 21:00
Post #150


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




se impusca contactele alea din mufa,se incalzesc firele...etc...nu-i sanatos deloc....trage fir de masa separat si-ai sa vezi smecherie la pachet happy.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Problema se datoreaza contactului de masa imperfect la unul din becurile din tripla (stopul) spate (din cauza incalzirii mufei sau a circuitului din stop, datorita subdimensionarii acestora)
Solutia: refacerea contactului, fie cel din mufa (strangerea picioruselor si spray de contacte, fie de pe placa triplei spate (cositorire unde este cazul)


--------------------
Go to the top of the page
6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 01:40
Forum Renault