DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme la lumini spate, - aprindere haotica -

Lord Hades
post 23 Jan 2010, 15:48
Post #91


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Buna afacere. Doar ca eu am o mica problema. Unul din stopuri are plasticul crapat. E posibil sa ma refuze la garantie pt asa?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bradone
post 23 Jan 2010, 15:55
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 5 March 07




Incearca, dar s-ar putea sa spuna ca face din cauza infiltrarilor de apa samd...


--------------------
skoda octavia II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StreetStyle
post 23 Jan 2010, 16:13
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 27 February 09




Aceasta problema o are tatal meu la logan,masina are 190.000 de km. Eu o rezolv asa,ca tot apare,am observat ca se topise plasticul iar unul din acei pini de pe circuitul stopului e negru si parca ar avea vaselina pe el,l-am curatat eu,am mai strans aceea mufa ce seama cu o clema de la firul negru (masa) si merge,dar dupa ceva timp,apare la loc..ma gandeam sa trag umpic de cositor pe pinul acela de pe circuitul stopului,ca ala e problema.Ce ziceti,procedez bine daca cositoresc pinul acela care e cu masa ? smile.gif

This post has been edited by StreetStyle: 23 Jan 2010, 16:14


--------------------
Pejos cu doua picioare 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy
post 28 Jan 2010, 23:59
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 October 05




Si eu am avut problema asta pe partea stanga acum vreo 6 luni. Am cositorit pinul ca il ingros putin, si de atunci nu am mai avut probleme.
Dar azi a inceput sa imi faca probleme pe partea dreapta.


--------------------
Dacia SuperNova - BC-22-GNG
Dacia Logan 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mau65
post 7 Feb 2010, 21:46
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 February 10




Salut. si Loganul meu sufera de asa ceva inca de la 35.000 km. Scurgerile astea de curent se produc datorita lipsei contactului la masa. Daca va uitati pe pinul de la masa o sa vedeti oxidare. Partea proasta e ca la mufa de racordare, lamelele nu sunt otelite si oricat le aduci unde trebuie, tot se departeaza.Am ajuns ca pe partea dreapta, am miscat mufa sa vad unde face contact bun si am intepenit-o cu ceva tare. Asta nu stiu cum se poate rezolva, ca sa schimbi mufa cu tot, trebuie sa tai firele si sa le legi. Nu mai stiu ce sa fac. acum , merge. pana cand ? nu stiu...


--------------------
dacia Logan 2005 - B 47 UKE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criscora
post 10 Feb 2010, 13:43
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 March 06




Salutare

Si al meu la 190.000 km a inceput sa faca probleme atat pe stanga (se aprindea martorul pentru stopul de ceata din bord la apasarea pedalei de frana), cat si pe dreapta (se aprindea semnalizarea dreapta la franare).
Problema remediata dupa adaugarea de cabluri pentru masa, cositorite direct pe banda de masa de pe suportul becurilor la surubul de masa de langa stop.


--------------------
Logan MCV 1.5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_ar
post 26 Feb 2010, 18:22
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 25 February 10
From: Arad




scoateti mufa de la stopurile din spate si apropiati piciorusele,fiinca de aceia se aprine becul fiinca nu face contact bine si o sa vedeti ca va merge.


--------------------
Logan Laureate 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bujor Stefan
post 27 Feb 2010, 01:10
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




Dupa cum scria in post-ul http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2080742 , cu mici modificari, adica am luat curent din tabloul de sigurante, de la siguranta pentru incalzire scaune, mi-am montat si eu releu pentru aprinderea lampii de mers inapoi.

DSC00165.JPG ( Size: 346.81k ) Number of downloads: 2176


DSC00166.JPG ( Size: 353.65k ) Number of downloads: 2313


Dupa cum se observa, montajul incape la fix intre prag si polistirenul de sub mocheta, nu deranjeaza cu nimic asezarea mochetei.


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1,6 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kti
post 8 Mar 2010, 15:35
Post #99


,,hobyst,,


Group: Members
Posts: 123
Joined: 20 May 08
From: CRAIOVA




in legatura cu aprinderea unor martori sau alte becuri din tripla st. sau dr. nu conteaza care deoarece problema se afla dupa cum spun si altii aici DOAR privitor la firul de masa de la fiecare tripla desi cea din dreapta este putin in avantaj pt ca legaturile de masa se afla sub tripla dreapta deci mai aproape de surub.
Varianta cu refacerea circuitului de masa prin cositorirea unui fir de pe cablajul becurilor si adus de la fiecare tripla la suruburile de masa din spatele lor ESTE CEA MAI EFICIENTA VARIANTA 100% GARANTAT
Celelalte contacte inperfecte (pini mufa, nituri cablaj tripla, oxidari montura becuri,etc...),sunt foarte rare si USOR de executat.
ASTA DACA VRETI SA TINETI CONT DE O PARERE DE ELECTRICIAN AUTO !
sall si spor la lucru PA !


--------------------
logan 1.4/gpl/stag200-4 ,1,5 diesel 2005 - xx-70-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 12 Mar 2010, 08:36
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




O intrebare... s-a gandit cineva la solutia de a inlocui mufa cu niste papuci (bine, cu izolatie de plastic pe ei)? Aia sigur vor face contact ca lumea cu pinii de pe soclu, mai ca lumea decat mufa existenta din fabrica...
Deci pui 5 papuci, scrii pe fire pozitia (in caz ca nu ai manualul la tine cand schimbi un bec) si gata.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin19871
post 17 Mar 2010, 17:02
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 6 January 07
From: Bucuresti




Am avut aceeasi problema: licarirea martorului stop ceata. La un service Dacia, in Bucuresti...mai spre iesirea pe autostrada - care dintre cele 2 nu zic ca sa nu fac reclama icon_mrgreen.gif A rezolvat pb in 1 min un electrician, fara sa incarce nota de plata - eram la service pt un schimb de ulei la 7500 de km. Din ce am obs, a strans/indoit ceva - a fost prea rapid ca sa imi dau seama exact.
Deci pt cei care nu se pricep, recomand sa se duca la service, in mod normal nu ar trebui sa taxeze nimic - atata timp cat nu o baga in hala un mecanic zelos special pt asta cool.gif

Accelerator intins!


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Laureate 2005 - B 57 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bujor Stefan
post 17 Mar 2010, 21:05
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(roland @ 12 Mar 2010, 08:36)
O intrebare... s-a gandit cineva la solutia de a inlocui mufa cu niste papuci (bine, cu izolatie de plastic pe ei)? Aia sigur vor face contact ca lumea cu pinii de pe soclu, mai ca lumea decat mufa existenta din fabrica...
Deci pui 5 papuci, scrii pe fire pozitia (in caz ca nu ai manualul la tine cand schimbi un bec) si gata.
*



Nu trebuie sa pui neaparat 5 papuci, consumul cel mai mare e pe frana si pe stopul de ceata/mers inapoi.
Pozitia si semnalizarea nu fac probleme.
Deci ar merge pusi doar doi papuci, pentru becul de frana.


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1,6 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valkaze
post 12 Apr 2010, 02:13
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 August 09




1. in nici un caz nu trebuiesc "papucite" toate legaturile
2. tipul ala care este electrician are dreptate,desi se pare ca nu vreti sa bagati la cap si inca mai incercati alte metode care nu o sa tina... e clar ca problema este la mufa si nu conteaza ca este din cauza materialului prost sau sudurilor...cert este ca trebuie "sarita" partea cu mufa,deci aveti 2 posibilitati 1 - sa lipiti un fir direct pe cablajul de masa (MASA E SINGURA CARE DUCE LA TOATE BECURILE FARA NICI O INTRERUPERE) si firul de masa deja existent din instalatia masinii: si ca sa puteti eventual,cu vreo alta ocazie sa luati partea cu becurile fara sa trebuiasca sa stati sa dezlipiti iar ,taiati firul la mijloc si bagati un papuc mama si unul tata ....ambele cu manson sau 2. in loc sa duceti firul la instalatia masinii, puteti sa-l duceti la cel mai apropiat surub din caroserie, cu specificatia sa nu-l puneti pe vopsea!!!! curatati bine locul inainte si verificati ca toate contactele sa fie luna...nu o sa mai aveti probleme EVER
3. problema n-are legatura cu taximetristii...nu este specifica LOGAN,nici macar nu este specifica DACIA...am intalnit-o la o gramada de tipuri de masini,indiferent daca sunt romanesti,straine,scumpe,"ieftine" etc.
4.incercati sa rezolvati problema si pe stanga si pe dreapta...daca inca nu aveti probleme o sa aveti...
5. pt. o lipitura ca lumea, curatati cablajul cu smilgher sau cu un cutit,dati cu pasta decapanta si topiti fudorul pana incepe sa se "intinda",ca sa nu iasa o lipitura"rece"


--------------------
renault logan 2005 - B 58 YKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 15 May 2010, 10:16
Post #104


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




rezolvarea permanenta a acestei probleme:lipire_stoape_1.jpg ( Size: 237.26k ) Number of downloads: 2200
lipire_stoape2.jpg ( Size: 195.45k ) Number of downloads: 2154
Fotografii_0021.jpg ( Size: 249.82k ) Number of downloads: 2078
Fotografii_0020.jpg ( Size: 244.11k ) Number of downloads: 855
Fotografii_0019.jpg ( Size: 248.64k ) Number of downloads: 797
stoape_lipite.jpg ( Size: 299.32k ) Number of downloads: 708


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mv_andrei
post 16 May 2010, 22:06
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 March 10




Salutare, si eu am avut aceasi problema la blocul de lumini din partea dreapta. Am indepartat oxidul de pe pinul de masa, am pus mufa la loc dar nu s-a rezolvat nimic. Uitandu-ma la mufa am observat ca lamelele erau departate, am luat o surubelnita mica si le-am apropiat ... si a functionat smile.gif. A doua zi am curatat toti pinii si i-am cositorit ... exact cum a facut razvanamza ... sper sa nu se mai repete problema.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 May 2010, 15:28
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




la mine problema e la mufa, nu pe cablaj-ul de la becuri, nu la pini. mai exact la mufa, la firul de semnalizare.
daca se misca de fir (atentie, nu de mufa) atunci nu mai face contact ca lumea, pentru ca se misca si lamela corespunzatoare.
deci, in anumite cazuri, sunt si probleme in alta parte decat la cablaj si la masa (degeaba le cositoresti, problema se rezolva dar nu in toate cazurile).

nu exista mufe aftermarket? sa le schimbam?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexp_
post 22 May 2010, 12:49
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 7 September 06




La mine au aparut la 85000 primele probleme: se aprindea odata cu semnalizarea si stopul...la o intensitate mai mica.Se aprindea stopul cand se stingea semnalul....stiti voi.cum am vazut la mai toti taximetristii.Eu am curatat(conform recomandarilor de pe daciaclub) si papucul si lamelele de la becuri cu un bat de chibrit sa scot carmazul.Am dat si cu wd40.Pana sa dau cu wd si sa curat calumea tot facea figuri , chit ca tensionasem pinii aia din mufa.Eu gasesc rezolvarea ca fiind curatirea serioasa si nu tensionarea pinilor.


--------------------
logan preference 1.6 2006 - IF-o8-FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 22 May 2010, 12:56
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




la mine cand apasa frana se aprinde in bord becul pt ceata..si cateodata cand dau semnal stanga clipoceste cand semnanul cand becul de ceata!in schimb la stop e totul in regula..nu am nici un joc de lumini pe acolo...doar in bord!
razvane crezi ca ma poti ajuta ra remediez problema?
in stop e totul ok..nu am nici o depunere!

This post has been edited by adită: 22 May 2010, 12:57


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuspetcu81
post 22 May 2010, 17:26
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 January 10




E circ cu pb astea...astazi am fost in targ la Vitan dupa mufa....nu se fabrica asa ceva..decat daca iei toata instalatia spate ( dreapta sau stanga).....la dezmembrari te imbraliga tiganii si arabii ...50 ron mufa...panarama aia de plastic 50 ron...la magazin de piese de origine ( auto nesti) nu gasesti asa ceva..............daca ma duc in service sa-mi remedieze pb sigur ma pun sa schimbe instalatia cu totul ( pe spate)...si cred ca va costa caruta de bani...pb se poate remedia prin curatarea pinilor si a papucilor, insa la mine deja unul dintre pini s-a incins prea tare si a topit mufa in dreptul sau, iar unul din papucul mama nu mai poate fi adus in pozitia initiala din aceasta cauza...mi-e sa nu iau foc....ma duc acum jos .... sa vad cu / cum remediez pb....


--------------------
Dacia Logan 2006/Prefferance - B-27-PMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 22 May 2010, 18:12
Post #110


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(adită @ 22 May 2010, 13:56)
la stop e totul in regula..nu am nici un joc de lumini pe acolo...doar in bord!...
...
in stop e totul ok..nu am nici o depunere!
*
Problema este tot in stopul spate. Rezistenta de contact a mufei pe pinul de masa este prea mare (contact deficitar) si de aici vin "licuricii". Faptul ca tu nu vezi ca s-ar aprinde luminile aiurea in lampa spate inseamna ca, contactul in mufa este inca bunișor. Daca mai amini rezolvarea problemei vor incepe sa blinkăne si luminile din tripla...
Asta este... proiectare deficitara... la Logan TOTUL este la limita rezistentei/fiabilitatii!

This post has been edited by mariuscond: 22 May 2010, 18:14


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 23 May 2010, 09:30
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




pai si ce sa ii fac..ca de la razvanamza nu am inteles nimic!vreau sa rezolv prb ca ma sacaie rau!


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 23 May 2010, 10:46
Post #112


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Ai citit tot topicul si nu ai gasit rezolvarea, eu unul nu cred...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 23 May 2010, 11:21
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI






<span class='edit'>23 May 2010, 12:02:</span>
bunnn am citit tot!
deci vad 2 variante..ori cositorire...ori un fir care se leaga la masa?
ce sa aleg?

This post has been edited by adită: 23 May 2010, 12:03


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexp_
post 24 May 2010, 20:38
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 7 September 06




@adită
Nici la mine nu erau probleme la stop la inceput(cam 1 an s-a aprins doar in bord...afara era ok).Apoi a aparut problema afara : umezeala...diferente de temperatura....s.a.
Rezolvarea e simpla: cureti papucul cu spray de curatat wd40 sau echivalent si apoi tensionezi un pic lamele contactelor(pinii).Se desface foarte simplu stopul si mufa.Iti trebuie doar un bat de chibrit....fara patenti surubelnite si alte prostii.


--------------------
logan preference 1.6 2006 - IF-o8-FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 25 May 2010, 07:47
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




am inteles!pai si dau cu spary chiar daca nu am nimic pe contancte?


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 25 May 2010, 23:30
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Adita ,desfaci mufa triplei spate,folosesti un spray de contacte sau wd 40 pe contactele mufei cat si pe contactele triplei apoi cu un betisor de chibrit sau o scobitoare(pentru a nu face scurt circuit) mai tensionezi putin contactele mufei pentru un contact mai ferm intre mufa si tripla.
Abia apoi daca nu se rezolva poti incerca prin cositorirea de care se vorbea mai sus sau suplimentarea firului de masa.

This post has been edited by Mihai San: 25 May 2010, 23:31


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 26 May 2010, 07:52
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Am mai spus sus, nu intotdeauna masa e de vina. La mine pur si simplu nu facea mufa contact, i-am pus si masa suplimentara de test si degeaba. Cauzele sunt multiple.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 10 Jul 2010, 01:25
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Legat de toata problema asta. nu spuneti doar de logan. eu am vazut o laguna 2 si un megane 1 cred ca e ( nu ma pricep) dinala de prin 95 cu problema asta. Cred ca e ceva mostenit genetic de la renault.


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu_mrk
post 26 Jul 2010, 12:42
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 October 06
From: Timisoara




Am avut si eu aceasta problema a luminilor. A aparut cam la 40000 KM. Motivul este subdimensionarea conductorului de masa de la mufa de lumini spate, care se incalzeste, contactul prin incalzire se slabeste si se oxideaza si lampa nu mai are masa. La mine am observat pt ca imi palpaia indicatorul de bord de lumini de ceata pt ca semnalizarea si stopul faceau masa prin el. NU este un scurtcircuit, e un defect de masa. Se poate remedia fie prin curatare si strangerea contactelor (dar datorita subdimensionarii problema revine) fie prin inlocuirea mufelor cu o alta solutie.


--------------------
Dacia Logan 2008 - TM 12 FBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 3 Aug 2010, 16:51
Post #120


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Se da un logan diesel MCV, si o lipsa totala a aprinderii becurilor de frana (toate 3 stopurile).

Acum, daca siguranta e OK, si exceptand situatia exceptionala in care toate becurile sunt arse si proprietarul nu stie acest lucru, de unde ar putea veni problema? Exista vreun releu de protectie pe undeva? Cica a inlocuit deja contactorul (intrerupator cum so fi numind) de sub pedala de frana.

Multumiri biggrin.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Problema se datoreaza contactului de masa imperfect la unul din becurile din tripla (stopul) spate (din cauza incalzirii mufei sau a circuitului din stop, datorita subdimensionarii acestora)
Solutia: refacerea contactului, fie cel din mufa (strangerea picioruselor si spray de contacte, fie de pe placa triplei spate (cositorire unde este cazul)


--------------------
Go to the top of the page
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:52
Forum Renault