DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mesageria privata

V.I.D.
post 5 May 2016, 09:18
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 January 10
From: Cluj-Napoca




Renaultscenic2006 trebuie sa ai 25 de posturi ca sa trimiti PM. Rog un moderator sau admin sa analizeze aceasta regula. De exemplu: eu am ceva probleme la masina si cineva de pe acest forum, chiar din zona mea, a rezolvat o problema de genul. Eu l-am intrebat pe forum (pt ca pe el personal nu am reusit sa-l intreb - prin PM) dar nu a raspuns - probabil nu mai urmareste forumul sau subiectul, problema lui fiind rezolvata; dar daca primeste un PM este avertizat pe email si atunci poate sa ma ajute. Sa nu mai vorbim despre poluarea topicurilor prin intrebari sau negocieri care se puteau face in privat - dar n-ai ce face - n-ai numarul de posturi!. Asa incalci alte 2 reguli ale forumului: poluarea topicurilor si fuga dupa posturi. Eu consider ca aceasta limitare nu este ok - oare o sa fim bombardati cu PM de la cei care au putine posturi? - nu cred - mai buna cred ca este masura limitarii la sectiunea vanzari (cum este pe multe alte forumuri- pt descurajarea samsarilor) sau un numar mai mic de posturi, pe care le poti face prin simpla expunere a problemei - 25 mi se par multe de povestit. - Pana la urma o sa rezolv problema si fara ajutorul acelui user, dar cred ca asta este unul din rolurile acestui forum - sa ne ajutam unii pe altii, in limita posibilitatilor (si nu a limitarilor).

This post has been edited by V.I.D.: 5 May 2016, 09:21


--------------------
renault kangoo 2001/1,9D/40KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 5 May 2016, 09:26
Post #32


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(renaultscenic2006 @ 5 May 2016, 10:01)
paul_p vezi ca încâlci regulamentul vezi 2.a
*


Greu de digerat asta câtă vreme te-a trimis unde trebuie.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 5 May 2016, 09:42
Post #33


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 09:18)
Renaultscenic2006 trebuie sa ai 25 de posturi ca sa trimiti PM. Rog un moderator sau admin sa analizeze aceasta regula.
*



Da' cine basca mea crezi ca o impus regula? Sfantu' Scaun?

Pe vremuri se prindea lumea singura ca daca face o tura pe la statistici isi face cele 25 de post-uri cat ai zice peste...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 May 2016, 10:28
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




statistici nue accesibil de pe reno.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultscenic2006
post 5 May 2016, 10:54
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 28 January 16
From: Neunbürg




eu nu inteleg prea bine,daca cineva intreaba ceva trebuie sa fie luat in deradere de catre membrii mai vechi?

paulp Daca ti-e lene, ghinion. Da de ce vrei sa trimiti PM? E musai? Nu te poti lipsi?

bucatzel Da' cine basca mea crezi ca o impus regula? Sfantu' Scaun?

De ce nu va limitati in a raspunde politicos la o intrebare atata timp cat s-a intrebat politicos.Chiar trebuie sa avem aere superioare?

This post has been edited by renaultscenic2006: 5 May 2016, 10:59


--------------------
Renault Scenic 2006 - PF-SM-345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V.I.D.
post 5 May 2016, 11:53
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 January 10
From: Cluj-Napoca




Ba da p...sta lume p'aici.......asta ca sa raspund cu aceeasi politete. Nu ati inteles nimic....ma p.s pe ele statistici sau alte cele. Ma interesa ceva strict la subiect, nu statistici sau alte povesti in care m-am bagat ca p....u' ca sa fac nr de posturi de parca asta ne diferentiaza pe noi incepatorii fraieri de plictisitii si "jmekerii" cu mii de posturi pe care le-au facut cu pastari de genu: mai fraiere vezi ca statistici, pune o reteta de omleta, esti un prost ca nu poti da PM si ce te intereseAZA CA NU POTI DA pm ETC......HAI BANATI-MA ca m-am lamurit de ce lume interesanta si ii p-aici; ca oricum nu-mi rezolv problemele, eventual o reteta de tocana buna sau cum sa-mi gauresc toba la tigaie ca sa mai castig cinspe cai....


--------------------
renault kangoo 2001/1,9D/40KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 May 2016, 12:10
Post #37


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Au reusit sa iti scoata astia niste frustrari la suprafata, sau mi se pare mie?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V.I.D.
post 5 May 2016, 12:22
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 January 10
From: Cluj-Napoca




Mda.....da-mi trece. Si asa rapid pana nu-mi iau ban: nu sunt asa de "incepator" cum par...sunt p-aici de 6 ani, doar ca nu mi-am pierdut vremea cu retete de ciorba- am citit ce mi s-a parut interesant si eventual am raspuns la subiect daca am crezut ca sunt de ajutor - pana acum cand n-am mai suportat hienele atotstiutoare si inteligente ("ba fraiere da ase prost esti ca nu-ti dai seama...ca noi stim bai fraierilor...ca ce prosti este astia....)era mai simplu sa raspundeti la subiect, sa aveti grija de cei noi si nu sa va rupeti in figuri (ca mine de altfel). Si multumesc pe aceasta cale userului nec100, care mi-a raspuns la subiect prin PM, probabil nu o sa vada ca-i multumesc, pt ca nu-i por raspunde la PM prin PM (asta d-aia ca sa nu cumva sa deranjeze incepatorul de mine pe ceva membru plictisit care are o reteta de zama de burta buna). Oricum prostul sunt eu pt ca m-am lasat tarat in povesti cu pesti de d'astia grei cu cinspe mii de posturi, ca aia cu posturi putine (vezi Renaultscenic2006) sunt politicosi.


--------------------
renault kangoo 2001/1,9D/40KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 5 May 2016, 12:24
Post #39


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Si nici macar n-am incercat.

Mi se pare in continuare foarte amuzanta dorinta de a reanaliza 2q, de parca regulamentul ala a venit el singur si s-a atasat la forum fara sa-l intrebe nimeni de sanatate, nu l-au scris adminii...

Bine, mi se pare la fel de amuzant si cati vin, isi fac cont, ignora regulamentul, posteaza intr-unul din topicurile de "nu pot da PM", sunt trimisi sa citeasca regulamentul, dupa care sunt suparati ca nu-i viata asa cum au visat ei. Pentru binele lor, sper ca nu fac la fel si cand se duc sa ia vreun credit.

This post has been edited by bucatzel: 5 May 2016, 12:25


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 May 2016, 12:26
Post #40


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 13:22)
Oricum prostul sunt eu
*


Daca-ti ziceam noi, te suparai.
Vad ca esti de vreo 6 ani pe aici, nu te-ai deranjat niciodata sa citesti regulamentul pe care l-ai agreat cand ai devenit membru? In el spunea de cate posturi e nevoie pentru a putea trimite PM, idem si ca daca vorbesti despre ciorbe nu sunt contorizate postarile (aria "Cafenea").


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultscenic2006
post 5 May 2016, 12:28
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 28 January 16
From: Neunbürg




V.I.D. normal nu ar trebui sa primesti BAN ,ai spus in termeni mai duri adevarul.

MuciX cine se logheaza pe forum in majoritatea cazurilor are nevoie disperata de niste raspunsuri,mi se pare hilar ca atunci cand ai nevoie de ajutor sa fii trimis sa faci posturi aiurea.Pana la urma rolul unui forum este sa invatam unii de la ceilalti.


--------------------
Renault Scenic 2006 - PF-SM-345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 May 2016, 12:32
Post #42


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(renaultscenic2006 @ 5 May 2016, 13:28)
MuciX cine se logheaza pe forum in majoritatea cazurilor are nevoie disperata de niste raspunsuri,mi se pare hilar ca atunci cand ai nevoie de ajutor sa fii trimis sa faci posturi aiurea.Pana la urma rolul unui forum este sa invatam unii de la ceilalti.
*


Conditie anulata de tratarea problemelor arzatoare pe mesageria privata.
Tot in regulament este specificat ca trebuie folosita functia search si ca nu se sprijina goana dupa posturi. Cauti, nu gasesti, postezi o intrebare/un raspuns. Nu vad postari aiurea in situatia asta.

This post has been edited by MuciX: 5 May 2016, 12:32


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V.I.D.
post 5 May 2016, 12:41
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 January 10
From: Cluj-Napoca




Pai daca erai atent vedeai ca am citit regulamentul....doar eu i-am raspuns la subiect mai sus la intrebarea omului si nu "jmekerii" care au raspuns cu chestii de genu: da' nu sti regulamentu'...vai...vezi acolo...vezi dincolo....desi era foarte simplu de raspuns, scurt si la subiect din 2 taste: 25 (si eventual se putea aminti, vezi ca regulamentul....bla bla....etc).Inca odata: am citit, eram doar curios care este motivatia acestei limitari....si m-am lasat prins in polemici cu "desteptii".


--------------------
renault kangoo 2001/1,9D/40KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 May 2016, 12:44
Post #44


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 13:41)
m-am lasat prins in polemici cu "desteptii".
*


cu placere sleep.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V.I.D.
post 5 May 2016, 12:52
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 January 10
From: Cluj-Napoca




"nu-i pentru ce" cool.gif - dar nu te umfla in pene - nu la tine m-am referit. Si cand ziceam de "ciorbe" era un fel de a zice nu ma refeream chiar pe bune la retete de ciorba la rubrica cafenea radmasa.gif

Chiar aveti rubrica de ciorbe??? hahaaaaaaa

This post has been edited by V.I.D.: 5 May 2016, 13:04


--------------------
renault kangoo 2001/1,9D/40KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultscenic2006
post 5 May 2016, 12:57
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 28 January 16
From: Neunbürg




noi incercam doar sa facem cele 25 de postari ca sa trimitem PM,defapt nu suntem suparati pe nimeni


--------------------
Renault Scenic 2006 - PF-SM-345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 5 May 2016, 13:05
Post #47


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 12:41)
eram doar curios care este motivatia acestei limitari...
*


Spam.

As putea apasa si mai mult de sase taste, da' ala-i raspunsul minim necesar, si inteleg ca preferi raspunsuri simple si la obiect biggrin.gif .


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V.I.D.
post 5 May 2016, 13:29
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 January 10
From: Cluj-Napoca




Aaaaa ....ok. Multumesc pt lamurire....sincer...chiar nu m-am gandit la asta.


--------------------
renault kangoo 2001/1,9D/40KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultscenic2006
post 5 May 2016, 13:31
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 28 January 16
From: Neunbürg




Nu ai putea te rugam sa apesi chiar de deblocare interdictiei de a trimite PM si toata lumea ar fi fericita.


--------------------
Renault Scenic 2006 - PF-SM-345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 May 2016, 13:53
Post #50


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ridicarea acestei interdictii nu poate fi facuta decat de admini.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 5 May 2016, 14:32
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(MuciX @ 5 May 2016, 13:26)
Daca-ti ziceam noi, te suparai.
Vad ca esti de vreo 6 ani pe aici, nu te-ai deranjat niciodata sa citesti regulamentul pe care l-ai agreat cand ai devenit membru? In el spunea de cate posturi e nevoie pentru a putea trimite PM, idem si ca daca vorbesti despre ciorbe nu sunt contorizate postarile (aria "Cafenea").
*




QUOTE(MuciX @ 5 May 2016, 13:32)
Conditie anulata de tratarea problemelor arzatoare pe mesageria privata.
Tot in regulament este specificat ca trebuie folosita functia search si ca nu se sprijina goana dupa posturi. Cauti, nu gasesti, postezi o intrebare/un raspuns. Nu vad postari aiurea in situatia asta.
*



Cam ciudat sa te iei de altii ca nu au citit regulamentul forumului, da tu sa nu citesti regulamentul dupa care circuli pe drumuri ...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 May 2016, 14:53
Post #52


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Link?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 5 May 2016, 15:27
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca






--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 May 2016, 15:36
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




A mai observat cineva că un user cu cît e mai nou, cu atît e mai țîfnos și mai pretențios? rolleyes.gif
Nici nu se înscriu bine și deja încep cu pretențiile. Nici măcar nu catadicsesc să citească regulamentul, dar se așteaptă ca alții să le dea totul mură-n gură. Iar cînd cineva le arată ce scrie în regulament (ceea ce ar fi trebuit să facă ei singuri de la început), ei încep să-l critice, că nu-i bun, că nu-i normal, că ar trebui schimbat... wacko.gif
Și cînd sînt luați în balon, tot ei se oftică, cum că vezi doamne, trebuia să-i tratăm politicos și cu mănuși, că e dreptul lor. Yeah, right. rolleyes.gif
Cui nu-i place forumul și/sau regulamentul, e liber să caute altul mai bun. happy.gif

This post has been edited by VladSoare: 5 May 2016, 15:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 May 2016, 15:37
Post #55


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




@serje: Aveam sa aflu mai tarziu ca intelesesem/retinusem gresit legislatia cu privire la situatia aia, nu s-a pus problema ca nu am citit-o.
Iar clipul la care faceai tu referire il vazusem dupa ce am postat, pentru ca nu aveam cum in momentul postarii.

This post has been edited by MuciX: 5 May 2016, 15:37


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 May 2016, 20:38
Post #56


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Colegului necajit ca nu poate da PM: daca tipul care te putea lamuri nu mai intra pe forum, de ce crezi ca ar citi, in mod special, mesajele? Uite ca eu, com par egzamplu, nu primesc notificari pe meil. Finca ca nu vreau sa activez foncția. Cind intru pe forum, sint notificat aici ca am mesaje. Mailul e unpic mai privat. Ti se pare ok?

This post has been edited by corbex: 5 May 2016, 20:45


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 6 May 2016, 10:50
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(MuciX @ 5 May 2016, 16:37)
@serje: Aveam sa aflu mai tarziu ca intelesesem/retinusem gresit legislatia cu privire la situatia aia, nu s-a pus problema ca nu am citit-o.
*



Cum poti intelege/retine gresit cand legea ii clara? Doar daca nu ai citit atent legea sau deloc si iti imaginezi tu cam cum ar trebui sa fie... si problema si mai mare ii ca si dati sfaturi, dupa ce ca nu cunoasteti legea, unele chiar spre jigniri...
Dar sariti cu regulamentul unui forum, care sa fim seriosi... nimeni nu-l citeste cand isi face cont. Eventual pe parcurs mai citim din el cand sunt anumite probleme sau discutii pe seama regulamentului.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 May 2016, 11:17
Post #58


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Tu esti liber sa crezi ce vrei, eu iti spun ca retinusem aiurea situatia aia si da probabil ajunsesem sa o fi brodit din minte.
In schimb sunt aproape convins de situatia descrisa de mine acolo cu cei doi care si-au pus ambitia unul cu altul. Dar in acelasi timp e posibil sa ma si insel.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2016, 23:02
Post #59


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 12:41)
eram doar curios care este motivatia acestei limitari...
*

Ca raspuns simplu la intrebare: limitarea a fost introdusa SPECIAL ca urmare a unor manifestari de spam si reclama agresiva (de multe ori lucruri diferite), inclusiv mesaje spam de injurii.
Cand s-a luat decizia s-au cantarit efectele: deranjarea unui numar mare de membrii ai forumului din cauza unor abjecti, uneori marlani ("spam-aiotii"), pe de o parte, sau "supararea" unui numar relativ redus de noi membrii care, in mod ciudat, s-au dovedit ca in majoritate (ceea ce inseamna mai mult de 50%, a nu se confunda cu unanimitatea care inseamna 100%) erau suparati tocmai pentru ca nu puteau sa faca... spam, pe de alta parte.
Din acest punct de vedere, cei "suparati" din motive decente s-au dovedit a fi minoritari (din pacate) si am considerat ca majoritatea trebuie protejata, cu inerentele "victime colaterale", asumate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 May 2016, 23:02
Post #60


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 12:41)
Pai daca erai atent vedeai ca am citit regulamentul....doar eu i-am raspuns la subiect mai sus la intrebarea omului si nu "jmekerii" care au raspuns cu chestii de genu: da' nu sti regulamentu'...vai...vezi acolo...vezi dincolo....desi era foarte simplu de raspuns, scurt si la subiect din 2 taste: 25 (si eventual se putea aminti, vezi ca regulamentul....bla bla....etc).Inca odata: am citit, eram doar curios care este motivatia acestei limitari....si m-am lasat prins in polemici cu "desteptii".
*


Eu i-am rapuns dandu-i link cu regulamentul si precizandu-i exact unde sa se uite.
Avand in vedere ca am facut asta in loc sa scriu 25 se pune ca sunt unul dintre " jmekeri"?

Cele 25 mesaje sunt un rau necesar. Pentru cel care vrea sa fac reclama la chiloti e buna regula pentru ca descurajeaza un pic. Iar daca insista si face 25 de mesaje offtopic doar ca sa poata trimite PM, poate fi banat pentru offtopic, punand capat si spamului.

Pentru cel care chiar cauta rezolvarea unei probleme e un pic mai dificil, dar e pentru un scop nobil.
biggrin.gif

LE: am scris simultan

This post has been edited by vallixx: 6 May 2016, 23:14


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:26
Forum Renault