DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dezmembrari in Neamt ori Bacau langa oras?, Pentru dacia 1310

qestro
post 10 Aug 2016, 01:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




M-ar interesa daca stiti vreun centru de dezmembrari din judetul Neamt, prefereabil langa Piatra Neamt, sau in Bacau, nu prea departe de municipiu, unde sa gasesc piese de dacia clasic.

Chiar si prin zona Gheorgheni-Harghita mi-ar fi de folos, pentru ca mai am drum uneori pe acolo si culmea vad foarte multe dacii 1310 pe la localnici, si presupun ca sigur au vreun centru de dezmembrari dedicat batranelor, doar ca nu stiu eu, si nici nu am avut ocazia sa intreb pe cineva de acolo.


Va multumesc anticipat!

This post has been edited by qestro: 10 Aug 2016, 08:40


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 10 Aug 2016, 11:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Pai intreaba, cerceteaza, cobori din masina si mai vorbesti cu un om, asa...pot sa iti gasesc si eu pe net niste centre acolo, ar fi totusi ciudat, doar esti omul zonei. Trebuie sa faci si ceva efort ca sa obtii un lucru...

This post has been edited by BLUE R 19: 10 Aug 2016, 11:21


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 11 Aug 2016, 02:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Nu sunt din zona, si stau intr-un loc izolat, cu vecini la mare distanta unul de celalalt. Cei de pe aici ori sunt batrani, ori au caruta cu cal. Dezmembrari sunt multe, insa nu au piese de dacii vechi. Nu am gasit nici macar magazne de piese auto de dacii, si nici n-am abordat lumea din oras, dar voi incerca sambata cand merg la Piatra Neamt. Am fost luni la Kaufland, si era un tip cu o 1300 in parcare, ce sufla in jicleoru de relanti, si tare imi pare rau ca nu l-am intrebat smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 18 Aug 2016, 00:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Am gasit pana la urma un magazin cu piese de dacii langa Kaufland Piatra Neamt.

Am intrebat mai multa lume daca exista centre de dezmembrari cu piese de dacii vechi prin judetul Neamt, si nimeni nu a stiut sa-mi spuna.

Intrebarea ramane valabila pentru judetele Bacau si Harghita, unde mai am drum uneori, dar si in Neamt.

De exemplu in Iasi este un centru (Luca, se cheama) in zona Bucium, la iesirea spre Vaslui de care toata lumea stie, si ma gandeam ca in fiecare judet ar fi macar un centru de dezmembrare pentru dacii, tico..si alte batrane. Cum piesele noi sunt de proasta calitate, si unele nici nu le mai gasesti, iar centrele de dezmembrari dedicate masinilor vechi sunt tot mai rare, consider ca ar fi utila cunoasterea locatiilor lor.

Intradevar, varianta cu intrebarea posesorului de dacia din orasul X legat de centrul de dezmembrare din judet lui poate fi utila, consider ca si a intreba aici pe forum este cel putin la fel de util, mai ales ca utilizatorii forumului sunt din toata tara.

Interesant ar fi ca in acest post, sa aflam locatiile la cat mai multe centre de dezmembrari din diverse judete, evident de unde iti poti cumpara o piesa pentru o dacie clasica fabricata pana prin 2003-2004.


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 19 Aug 2016, 10:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Salut! In Piatra gasesti dezmembrari la Leustean, aici:
https://www.google.ro/maps/@46.9379101,26.3...#33;6m1!1e1

Ar mai fi un centru in localitatea Faraoani, langa Bacau, pe sensul de mers dinspre Bucuresti:
https://www.google.ro/maps/@46.4471412,26.9...#33;6m1!1e1

Sper sa-ti fie de folos!


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 22 Aug 2016, 01:30
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Multumesc pentru informatie!


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 22 Aug 2016, 09:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Cu placere! De unde esti? Ce masina ai?


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 22 Aug 2016, 17:26
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




De loc sunt din Iasi, dar mai locuiesc si pe langa Piatra Neamt. Am o dacia din `98, 1.6 comprimat, in jur de 5000km, cu foarte multe piese si consumabile schimbate, gen ambreiaj, volant, disc frana, pivoti, faruri, spoiler fata... cu structura refacuta complet acum un an. Initial am vrut s-o peticesc, dar dupa ce am dat rugina jos, a cazut un sfert de masina.

Concluzia multura a fost ca nu se mai merita sa repari o dacie 1310, e prea depasita, si chiar te descurajeaza sa nu te mai chinui cu ea. Cica cu 1000 de euro iti ei masina buna, si nemtesca pe deasupra.

Aici, pe forum, probabil este locul unde cu cat dacia e mai batrana, cu atat e mai frumoasa si valoroasa, si nu esti privit ca si cum ai conduce o saracie de masina. Sarac e omul prost care moare de grija altuia.


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 Aug 2016, 17:41
Post #9


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(qestro @ 22 Aug 2016, 18:26)
Cica cu 1000 de euro iti ei masina buna, si nemtesca pe deasupra.

coffee_spitsk.gif
Vezi ca topicu' de bancuri e pe la "Cafenea".


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 22 Aug 2016, 23:26
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Ce-i drept e drept, ca dacia daca e intr-o stare avansata de degradare, nu prea mai merita reparata ( costuri mari piese, service-urile cer foarte mult), piese slabe calitativ. La final iese cat de cat masina, dar cum sunt piesele din ziua de azi, daca mai si mergi cu ea zi de zi... trebuie sa o repari cam de 3-4 ori smile.gif . Ba pica una ba alta... cand rezolvi mecanica, te uiti bine la caroserie si vezi ca are deja ,,mojar !


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 09:04
Forum Renault