DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DSN - Apa in masina How-To

alex
post 3 Oct 2002, 13:44
Post #1


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Autor: Stefan

Multi dintre noi avem o problema cu apa pe dreapta/stanga, langa consola centrala; Cred ca i-am dat de cap aseara.
Here comes:
1. Cum am testat: Am dat jos cutia de acte din dreapta; am parcat masina orizontal; am turnat apa cu furtunul in compartimetul de la stergatoare+ parbriz. Rezultat: nu intra apa... si totusi, mocheta era uda acum 2 zile.
2. Cauza: Am desfacut capacul de plastic de peste ventilatorul aerotermei. Operatia e destul de complicata la cea fara clima, la clima e aproape sinucidere. Mai jos despre cum se face... dar sa revenim;
Spre surprinderea mea, in alveola in care e motorul si turbina, intrase apa de vreo 3 degete inaltime. Motivul este garnitura prost conceputa care etanseaza imbinarea intre acel capac de plastic si caroserie
3. Rezolvarea: am dezlipit complet garnitura de pe capac, am lipit-o pe caroserie, am adaugat silicon (transparent, normal, nu va sfatuiesc sa folositi din acela pt. inst. de aer conditionat - poliuretanic) din belsug, am strans suruburile si am testat. Nu mai intra apa.
Problema este ca, datorita "rezervorului" format, apa intra de-abia cand s-a strans in cantitati considerabile. Atunci picura peste calorifer si se scurge din aeroterma. Naspa... si sa le fie rusine.
4. Detalii: Ca sa dati capacul ala de plastic jos operatia insemna:
a. demontat sirena alarma 3 piulite cap de 10mm
b. demontat brat lung stergator parbriz (se trage din nuca afara) - ca sa mai creeze 2 mm de spatiu
c. demontat tabla suport vas de antigel 7 suruburi cap de 10 mm
d. demontat ( macar scoase piulite la grupul de recirculare - masina fara clima /recirculare-vaporizator - la clima) 2 piulite cap de 10mm
e. (optional - eu am reusit fara) demontat filtru aer, intreaga palarie - ca sa faceti loc. Cred ca la Clima e absolut necesar - cheie speciala, nu stiu cum se cheama
f. 2 piulite capac, cap de 10mm
g. silicon, cca 1/3 tub - eu am pus chiar MULT, nu am de gand sa mai demontez vreodata!
Operatia dureaza cca. 2-3h facuta de unul singur... e bine sa aveti prietena/sotia sau un prieten pe aproape - ca sa va dea o mana de ajutor, ceva pe care sa va puteti varsa furia (veti intelege la momentele potrivite ) si 2 carpe pt sters siliconul.
Tipic, operatia ar fi de facut in service, dar am mari indoieli ca acolo o face cineva bine.
Dupa operatie cca 10-12 ore va mirosi a otet cand dati drumul la ventilatie - e siliconul care se intareste;

Inainte de a va apuca de operatia asta, asigurati-va ca nu curge pe altundeva - faceti testul cu furtunul. Altfel, munciti mult degeaba...

Despre siliconul utilizat
Bineinteles ca silicon rezistent la apa!!!
Nu prea conteaza ce folosesti - ideea e sa fie bine curatate suprafetele, shi !uscate! pe ud, nu tine.
Bine, daca tot ma intrebi, am folosit DenBraven - nu e scump (75.000) si am tot lucrat cu el de mult. Se mai gaseste Bison ( chipurile il garanteaza 15 ani ) costa 85.000 tubul (dar nu l-am folosit - in schimb adezivii lor bicomponent sunt buni).
Daca folosesti adezivi poliuretanic, n-o sa mai poti dezasambla cand s-o strica motorul de la aeroterma. Plus ca nu stiu daca rezista bine la vibratiile de pe mashina... scuze, am vrut sa spun DSN.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Feb 2003, 18:00
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Nu vreau sa par "rau" (sa stii ca e laudabil ca ne impartasesti si noua solutia ta) dar e nevoie de o corectura: nu cred ca ai o turbina pe DSN. Ceea ce vezi tu si crezi ca e turbina e un filtru de aer ! biggrin.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 26 Feb 2003, 18:10
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




ba e chiar o turbina. e un ventilator care foloseste un melc si o turbina pt a dirija aerul in spliter.

suruburile alea de la filtru se desfac foarte usor cu tubulara de 10. trust me. la alea din spate e un pic mai greu ca nu ai pozitie, da merge.

alex, poti sa afli de la stefan unde se gaseste adezim poliuretanic??? please.
merci mult.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Feb 2003, 18:30
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Doresc sa mai atrag atentia inca o data asupra tipului de silicon.
In principal, majoritatea silicoanelor sunt acetice (contin acetat, de unde mirosul de otet - otetul e acid acetic). Aceste tipuri de silicoane ATACA vopseaua. Si nu pot fi vopsite.
Pentru masina trebuie folosit un silicon NEACETIC. De la DenBraven - ELAST-O-RUB (se citeste elastorab - dar vanzatorii nu prea stiu asta) . Este de altfel singurul pe care il cunosc special dedicat domeniului auto. Este diverse culori sau transparent si poate fi vopsit. Vorbesc din experienta nu din auzite.

In alta ordine de idei, de silicon poliuretanic nu am auzit. Exista spuma poliuretanica (mono sau bicomponent - cea bicomponent pentru zone inchise unde nu are de unde sa traga umezeala pentru expandare-, de iarna sau de vara - cea de iarna expandeaza CICA la temperaturi mai mici dar nu va lasati inselati, sunt absolut aceeasi spuma cu alta eticheta, informatie directa de la importatori); adeziv poiuretanic - folosit pentru lemn caci expandeaza si intra in golurile lemnului, cu calitati adezive relativ reduse; vopsea poliuretanica (asta-i vopseaua aia cu care se dau unele usi de la mobila de bucatarie, foarte rezistenta la umezeala si abur, dar care se produce doar la comanda in Romania si pentru cantitati mai mari); si cam atat stiu eu legat de zona poliuretanica.
daca stiti si alceva, dati-mi de stire.

Alte silicoane - silicon sanitar, rezistent la apa, usor fungistatic.
Silicon aqua - pentru acvarii, foarte rezistent la apa, se intareste si in mediu umed.
Silicon universal - cam la fel cu cel sanitar dar nu prea este fungistatic, cu calitati de rezistenta la apa mai reduse, se poate folosi pentru cazuri generale.
Cam astea sunt in linii mari.
Fiti relaxati


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 26 Feb 2003, 20:39
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




exista un lipici care are ceva la sfarsit cu poliure... dracu stie ca am vazut la tv. lipeste orice. nu imi trebuie sa dau pe vopsea. ci pe plastic sau fibra de sticla.
siliconul nu prinde bine unde vreau eu. eu am folosit la masina un silicon care era si destul de lipicios, 1001 de utilizari printre care si auto. mai e si mastikul siliconic care e bun si devine cauciuc, nu ca mastikul clasic.
spuma poliuretanica nu e buna de nici o culoare desi lipeste foarte bine.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2003, 22:34
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cica exista si mastic poliuretanic.
Diferenta intre masticurile pe baza de silicon si cele pe baza poliuretanica este ca cele pe baza de silicon se intaresc si usuca prin evaporarea apei, pe cand cele pe baza poliuretanica se intaresc prin absobtia umezelii din aer si apoi uscarea dupa ce s-a realizat un anumit grad de saturare sau o anumita perioada de stat in mediu deschis, dar fara umezeala.
Cam astea am mai aflat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Mar 2003, 23:02
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Masticul poliuretanic este folosit la lipirea parbrizului de cheder si a chederului de tabla.
Exista si o varianta pentru lipirea tablei de tabla.
Deci intr-adevar exista un adeziv poliuretanic, dar care este mai mult un mastic.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 4 Mar 2003, 00:19
Post #8


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




bbbbbbbbaaaaaaaaaaaaaa, da unu mai ieftin nu ai gasit ca asta costa vreo 700k, prea mult. :oops: :oops: :oops:


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 30 Mar 2004, 13:25
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Mi - am etansat si eu parbrizul pentru a scapa de apa. Pentru etansare "meseriasul" a folosit un tub asemanator ca aspect cu tuburile clasice de silicon numit Dinitrol (460). Chestia este ca atunci cand l - am intrebat a spus ca nu este silicon :?:, ci o solutie de etansare care nu se usuca in timp. Pe net am gasit site - ul oficial http://www.dinitrol.dk/ , plus inca un site pe la cehi. Nu am gasit insa nimic la noi vizavi de ei. A mai auzit cineva de ei?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Mar 2004, 17:41
Post #10


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Sa nu fie d-ala Dacia ,special facut pentru parbrizul de SLZ


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 30 Mar 2004, 22:25
Post #11


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Era cumva intr-un tub ca cel de silicon, dar solutia respectiva gri deschis si cu miros intepator??


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 31 Mar 2004, 07:51
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Era un tub albastru ca alea de silicon, iar pasta in sine era de culoare neagra. Mirosul in sine nu mi s - a parut a fi intepator.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roberth
post 7 May 2004, 19:05
Post #13


Membru tamponat


Group: Members
Posts: 60
Joined: 1 March 04
From: spatele tau




Ce parere aveti despre solutia de a da gauri in pedalier pentru a se scurge "surplusul " de apa ? :oops:


--------------------
Dacia Nova T 1998 - B 66 COJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 7 May 2004, 21:26
Post #14


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Robert daca ai berlina nu trebuie sa o gauresti. Pt informare ta deja sunt niste dopuri in pedalier, acoperite cu panza aia dar nu ishi au rostul tzinand cont ca sunt pozitionate pe partea inclinata.
Dar poti opri apa care se lasa la baza pedalierului. Cum!? Pai desfundand scurgerile de la compartimentul de sub grila de plastic din fatza parbrizului. Scoti capacul, scapi de frunze, eventual sa vezi daca ai furtunele de scurgere instalate. Daca nu pune'te pe treaba.
-De intrat apa intra prin orificiile de admisie a aerului in aeroterma cand scurgerile sunt infundate.
-Daca nu exista furtunele de scurgeri, apa se scurge pe peretele dintre compartimentul motor shi habitaclu, de aici pe frana shi gaurile de la pedalier.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 May 2004, 19:40
Post #15


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




QUOTE
Ce parere aveti despre solutia de a da gauri in pedalier pentru a se scurge \"surplusul \" de apa ?


Sincer, dar sincer iti spun ca e o idee tare proasta. Asta pentru ca daca dai gauri rugina va prinde imediat portiunea aia de tabla si dupa aia ajungi sa faci ca Fred si Barney din Familia Flintstone care scoteau picioarele din masina sa franeze si sa plece de pe loc. In plus, asta e doar o remediere a efectului. Cauza insa ramane intacta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danimar
post 13 Mar 2010, 13:06
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 25 February 10




http://www.shopmania.ro/magazin~online-mat...~p-4773453.html
uite aici adeziv poliuretanic
Avantajul lui e ca este superflexibil, asemanator cu cauciucul, rezistent la actiune mecanica, vibratii, puternic adeziv si izolant, nu ataca vopseaua si nici polistirenul, pt. ca nu contine acizi (pe scurt..."nu-l mai dezlipesti sau rupi in veci").
Dezavantajele sunt ca nu-l poti vopsi(adica se poate, dar vopseaua adera ca pe un cauciuc) si nu stiu cat de bun este la temperaturi inalte sau joase.
Are si un inlocuitor: poliflex
Siliconul acetic adera bine si la suprafetele fine ca sticla si e un bun hidroizolator. Trebuie neaparat aplicat pe suprafete uscate.
Contine acid acetic si ataca polistirenul si vopseaua(in general produsele alchidice, pe baza de rasini).
Exista o mare varietate de silicon, adeziv, mastic si alte produse (unele neutre, altele chiar pe baza de apa, ce se pot vopsi foarte bine) dar cu unul de uz general se poate face aproape orice, mai putin siliconarea qulasei si a circuitului de racire, unde ar trebui folosit silicon rosu, rezistent la temperatura(pana la 250 grade....laudele cum ca ar rezista mai sus de atat, pana la 350 grade, eu zic ca sunt baliverne).
E usor sa gasesti orice doresti sau ai nevoie, daca ai bani.
Ai net? Da click si gata!!!

La gaurile din pedalier sau podea m-am gandit si eu, dar nu rezolvi nimic, apa nu se va scurge afara pe acolo, poate chiar va intra pe acolo din exterior, pt. ca nu trebuie uitat de buretele de sub mocheta, de "sugativa" aia uriasa care se va umple cu apa inainte ca aceasta sa iasa afara, ramânând ud in permanentzä.
Plus cä, la cat de proasta e tabla, aia i-ar mai trebui....niste gauri in plus...

This post has been edited by danimar: 13 Mar 2010, 13:12


--------------------
Dacia SuperNova 2001/Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 17 Mar 2010, 12:29
Post #17


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pentru cei care au probleme cu apa in super nova/nova, ii invit sa citeasca si topicul acesta, care contine si poze.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:07
Forum Renault