DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nokia N8 vs Samsung Galaxy SII, Nu sunt hotarat

dannypapai
post 10 Aug 2011, 15:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 8 March 06




Salutare. Chiar nu sunt decis pe care sa-l achizitionez. Lasand la o parte diferenta de pret (1500 fata de 2400), eu sunt fan Nokia, avand si la masina montat un car-kit Nokia CK-200. Mi-ar place N8 si camera lui de 12 MP (nefacand, totusi, exagerat de multe poze) dar am inteles ca si Samsung-ul SII are o camera de 8 MP destul de bunicica. Dar la restul aplicatiilor, care e mai tare? Care sistem ruleaza mai bine, Symbian 3 sau Android-ul? Stiu ca SII-ul are rezolutia mai mare a disply-ului si este mai senzitiv, dar la N8 cum este?
Astept parerile posesorilor celor doua aparate si in special a acelora care au putut sa le testeze.

Multumesc


--------------------
Renault Fluence 2016, Expression - B 173 PDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 10 Aug 2011, 15:49
Post #2


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




Iphone 4 biggrin.gif (flame on laugh.gif )

N8 are symbian => va fi scos de pe piata anul acesta/viitor, sistemul e prea greoi si prea complicat. Numai pentru camera nu are rost sa iti iei telefonul. Mie imi place ce-i drept cel pe verde. Un avantaj al sau e ca e din aluminiu.
Samsungul are ceva mai multe atuuri. Nu imi place la Android ca e aproape la fel de instabil ca symbian (pe unele aparate) dar are un market cat de cat ok. Tot ce trebuie sa faci e sa gasesti aplicatiile compatibile cu telefonul tau (la apple n-ai treaba cu asa ceva)

This post has been edited by Cristi A: 10 Aug 2011, 15:52


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 10 Aug 2011, 15:51
Post #3


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




exista sectiune GSM pe forum smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Aug 2011, 16:47
Post #4


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Samsung, fara discutie.

Cat despre Android, nici eu nu sunt multumit de el, imi face multe figuri pe Desire, desi nu am instalat nimic dubios pe el, dar in niciun caz nu poate fi comparat cu Symbianul. E la ani lumina Androidul de mizeria aia de sistem de operare...

Iar discutia cu iPhone 4 nu isi are locul aici. Omul a intrebat de doua modele, probabil astea intra in bugetul lui, n-are rost sa-i recomandam alte telefoane pe care poate nu-l intereseaza. Ca sa nu mai vorbim ca iPhone-ul 4 e deja vechi, e cam pacat sa ti-l cumperi acum cand 5-ul vine imediat.

Edit: Am dat un report sa se mute discutia la GSM.

This post has been edited by A l e x: 10 Aug 2011, 16:48


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
malaimalait
post 10 Aug 2011, 17:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 13 April 11
From: LUGOJ




eu folosesc galaxy 2., si sincer dupa parerea mea este cel mai adevarat telefon fabricat pana acum.,cat despre n8 nu isi are rost comparatia....daca chiar vrei un telefon adevarat din toate punctele de vedere cumparati s2.


--------------------
renault renault laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 10 Aug 2011, 18:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




Samsung excl.gif


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 10 Aug 2011, 21:27
Post #7


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Orice numai Nokia nu icon_mrgreen.gif ...si eu tot pe Samsung as merge. Numai camera e de N8-ul ala si nici aia nu face poze prea stralucite.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Aug 2011, 21:37
Post #8


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Apropo, pentru cine vrea telefon nou, eu zic sa incercati intai pe ebay.co.uk. Ceva imi spune ca vor fi oferte bestiale zilele astea. biggrin.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 Aug 2011, 14:33
Post #9


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Tinand cont ca Symbian e pe linie moarta si Android-ul se tot dezvolta, clar SGS II. Am acest telefon si chiar pot spune ca a meritat saltul de la SGS 1.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 11 Aug 2011, 14:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Galaxy SII sau LG optimus 2x. In nici un caz nokia.

Optimus 2x cred ca are cel mai bun raport calitate pret.

This post has been edited by ncristi: 11 Aug 2011, 14:49


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 11 Aug 2011, 16:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Samsung Galaxy S II sau macar un S I (desi S II are led flash, 8mp, filmeaza 1080, etc). S II este vreo 2.300 la liber, iar S I vreo 1400.

Am avut S I si am trecut la S II, am fost multumit de S I sunt multumit si de S II.
Probleme cu Android-ul nu am avut deloc si nici cu aplicatiile (dar intr-adevar fata de Iphone trebuie sa ai 2-3 idei despre ce faci si ce vrei).

World's Best Android Phone

This post has been edited by adrian.paul: 11 Aug 2011, 16:08


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 09:12
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Cam tarziu, insa:

-daca vrei in principal telefon si camera foto, plus ceva functii pe langa, N8

-daca vrei tableta internet, cu ceva functii pe langa, atunci Galaxy SII.







QUOTE(Hack @ 10 Aug 2011, 22:27)
Orice numai Nokia nu icon_mrgreen.gif ...si eu tot pe Samsung as merge.
*



Eu pe samsung nu as merge, ca e din plastic si se crapa. N8 e gandit mult mai bine din punct de vedere mecanic, fiind din metal, deci poti sa mergi pe el daca pasesti cu atentie.

QUOTE
Numai camera e de N8-ul ala si nici aia nu face poze prea stralucite.


Corect, luminozitatea si contrastul in pozele de la N8 sunt numa' bune.


<span class='edit'>6 Oct 2011, 10:21:</span>
QUOTE(2dor @ 11 Aug 2011, 15:33)
Tinand cont ca Symbian e pe linie moarta si Android-ul se tot dezvolta, clar SGS II. Am acest telefon si chiar pot spune ca a meritat saltul de la SGS 1.
*



QUOTE
Nokia has finally unveiled shipping dates for the release of its Symbian^3 Anna software update for current devices, including the Nokia N8, E7, C7, and C6 smartphones. While the software is pre-loaded on newer devices that have just begun to ship–like the Nokia X7 and Nokia E6–current flagships have to wait for Anna to hit. The N8, E7, C7, and C6 will officially ship with Anna pre-loaded out of the box in July, according to Nokia, and current owners who have bought devices without Anna will have to wait until the end of August for a software update to roll out.


QUOTE


This post has been edited by neumann: 6 Oct 2011, 09:25


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 6 Oct 2011, 09:27
Post #13


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(neumann @ 6 Oct 2011, 10:12)
Eu pe samsung nu as merge, ca e din plastic si se crapa. N8 e gandit mult mai bine din punct de vedere mecanic, fiind din metal, deci poti sa mergi pe el daca pasesti cu atentie.
Corect, luminozitatea si contrastul in pozele de la N8 sunt numa' bune.
<span class='edit'>6 Oct 2011, 10:21:</span>
*



Si aripile de la Megane 2 parca sunt din plastic nu? Deci se crapa...

Sa vezi ce frumos arata un N8 dupa ce a cazut pe jos cu tot cu metalul ala. Acum sa fim seriosi, si Iphone 4 se poate sparge daca il scapi cum trebuie. Daca plecam de la ideea asta, ne luam telefonul ala scos de nu stiu ce firma de a intrat in Guiness Book dupa ce i-au dat drumul de la nu stiu ce inaltime.

http://www.techfever.net/2011/08/gresso-ex...-record-holder/

This post has been edited by 2dor: 6 Oct 2011, 09:30


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 6 Oct 2011, 09:28
Post #14


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




@neumann: Vorbesti prostii! Probabil nici nu ai tinut un Galaxy S 2 in mana de vreme ce faci asemenea afirmatii, ia scapa tu pe asfalt un N8 si un S2 si vezi care din ele va arata mai naspa dupa impact wink.gif ...tare as vrea sa te vad cum iti calci N8-ul in picioare laugh.gif .

This post has been edited by Hack: 6 Oct 2011, 09:29


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 09:32
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Pai asta ziceam si eu, Iphone4 se sparge, Galaxy se sparge, N8 se zgarie. Depinde cum folosesti telefonul ala.

Desire S e cu mult peste Galaxy, din aceasi categorie, din ce am vazut/probat.

6 Oct 2011, 10:35:
QUOTE(Hack @ 6 Oct 2011, 10:28)
@neumann: Vorbesti prostii! Probabil nici nu ai tinut un Galaxy S 2 in mana de vreme ce faci asemenea afirmatii, ia scapa tu pe asfalt un N8 si un S2 si vezi care din ele va arata mai naspa dupa impact wink.gif ...tare as vrea sa te vad cum iti calci N8-ul in picioare laugh.gif .
*



Pai numai prin dimensiuni, si e clar care se face praf mai repede. Unu e plat, din plastic, si are ecran de 4 inch, celalalt e mai mic, insa mai gros, si e din metal.
Tu care crezi ca rezista mai mult?


This post has been edited by neumann: 6 Oct 2011, 09:35


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 6 Oct 2011, 09:38
Post #16


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Vorbim de Desire S vs Galaxy S I, nu II, poate...

Ca a compara Desire S cu Galaxy S II, e ca si cum ai compara un i3 cu un i7...

Si apropo, daca tot ai N8, cum e sa ai un sistem de operare care nu poate? Am un prieten cu un N8 si suntem 3 oameni cu SGS II care cand ne mai jucam cu telefonul lui, parca trecem de la o masina din ziua de azi, pe un Trabant...Am un LG Optimus 7 cu WP7.5 adica Mango, si e departe rau fata de Symbian, cu toate ca inca are si el lipsuri.

Sa vedem ce telefoane cu WP7.5 o sa scoata Nokia si discutam dupa.

This post has been edited by 2dor: 6 Oct 2011, 09:45


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Oct 2011, 09:41
Post #17


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Comparatia corecta poate fi numai S2 si Sensation pt. sisteme cu Android ... altfel compari mere cu pere ...

Pt. mine unul din motivele pt. care am ales Sensation inafara faptului ca am o istorie destul de lunga cu telefoanele HTC, a fost faptul ca mi se pare mai bine construit ... dar intradevar Desire HD pe c are l-am avut inainte s-a stirbit putin in urma unui impact, tocmai datorita carcasei de aluminiu ... poate daca era plastic nu era asa de vizibil ..

In opinia mea nu ai ce compara Nokia cu S2 ... mi se pare exact ca si o comparatie Logan vs. mercedes ..

This post has been edited by cj98czh: 6 Oct 2011, 09:43


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 09:48
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Daca Loganul e galaxy s2, comparatia e corecta.

Puterea semnalului, DSP-ul de la N8 si camera, plus blitzul xenon sunt lucruri la care Galaxy nici nu viseaza. Insa, Galaxy e o tableta internet excelenta, cu N8 navighezi mult mai greu pe internet (sau strict cand ai nevoie).


Nu am N8, am N900, datorita tastaturii, in principal.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Oct 2011, 10:00
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Deja o iei pe pe aratura si nu mai are rost discutia ..

S2 inafara camerei este cam la tot peste Nokia ... care are un sistem de operare vechi, etc, etc, etc ..

Nu ma chinui sa-ti explic, te las pe tine sa citesti, Spor!

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...2&idPhone2=3621



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 10:11
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Hai si cu DSP-ul, sau nu te-ai prins despre ce vorbesc. Zi-mi un produs similar de la samsung cu asta: http://www.fonearena.com/blog/26337/nokia-...phenomenal.html - din cate stiu, samsung nici macar nu face casti cu noise cancellation. Aia pentru ca experienta lor in domeniu e cam zero. Chestie care s-a dovedit a fi utila telefoanelor de-a lungul vremii.

Samsung face pda-uri excellente, cu o functie indoielnica de telefon mobil. De altfel, nici pentru telefon mobil, nici pentru camera foto, si nici pentru casti nu ai nevoie de sistem de operare.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Oct 2011, 10:14
Post #21


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu stiu tu, dar eu cand mi-am luat jucaria nu am luat-o numai pentru telefon, am cumparat-o pt. ca sa o folosesc la mult mai multe chestii ... tu o ti pe a ta ... asta este .. sa te bucuri de el ... btw ... de aia cei trei mari producatori (Samsumg, HTC si Iphone) sunt unde sunt ... si Nokia este in cadere libera ...

This post has been edited by cj98czh: 6 Oct 2011, 10:15


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 6 Oct 2011, 10:20
Post #22


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(neumann @ 6 Oct 2011, 11:11)
Hai si cu DSP-ul, sau nu te-ai prins despre ce vorbesc. Zi-mi un produs similar de la samsung cu asta: http://www.fonearena.com/blog/26337/nokia-...phenomenal.html - din cate stiu, samsung nici macar nu face casti cu noise cancellation. Aia pentru ca experienta lor in domeniu e cam zero. Chestie care s-a dovedit a fi utila telefoanelor de-a lungul vremii.

Samsung face pda-uri excellente, cu o functie indoielnica de telefon mobil. De altfel, nici pentru telefon mobil, nici pentru camera foto, si nici pentru casti nu ai nevoie de sistem de operare.
*



Mai stiu pe cineva fan Nokia ca tine. Sa stii ca nu uit ca am fost super fan Nokia, si ca aveam numai N-uri si imi placeau la nebunie. Insa cand mentalitatea lor a fost imbecila, am trecut la altceva. Eu am renuntat la Symbian cand mi-am luat un HTC TyTN. Atunci am vazut ca se poate mult mai mult decat scotea Nokia la momentul respectiv. Au gresit, inca gresesc si sper sa nu avem singurul exemplu din piata de telefonie in care o sa vedem cum se poate falimenta voluntar o firma. Pana in prezent Elop asta a facut.
Sa stii ca si Motorola are super istorie in piata telefoanelor mobile si cu toate astea, si ei sunt in cadere, Blackberry nu mai spun. Cu exemplele pe care le dai tu, vaporul se scufunda. Oamenii nu vor un telefon Nokia cu procesor la 600 care se misca jalnic. Oamenii vor un Samsung din plastic, cu dual core si un ecran de iti ia ochii fie fan Apple, Motorola, Nokia, HTC...etc.

This post has been edited by 2dor: 6 Oct 2011, 10:23


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 10:22
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Depinde de fiecare ce isi doreste de la un device. Eu am ramas surprins cand, cu vechiul communicator E90, coboram o vale cu bicla si vorbeam cu un amic - era si ceva vant. La un moment dat, il auzeam cam greu din cauza vantului (trebuia sa tin telefonul LIPIT de ureche), si ma gandeam ca el nu ma aude deloc. Cand l-am intrebat daca aude vreun zgomot de vant, a zis ca nu, e liniste perfecta, unde sunt. Asta e unul din lucrurile pe care le iau in considerare cand cumpar un telefon, functiile de baza, si mai apoi extra. Aproape ca nu am niciun joc pe telefon, probabil ma joc la Angry Birds de 2 ori pe an si cam atat.


LE:

Daca ma intrebi pe mine, si eu cred ca Nokia trebuia sa aibe cel putin un Android. Insa asta e cu totul alta discutie, nu minimizeaza celelalte calitati si facilitati, numai pentru faptul ca sunt implementate pe alt sistem de operare, mai vechi si mai putin performant.

Asa, fiecare e pus in situatia de a alege intre.. si intre. Ideal ar fi fost sa se poata toate la un loc, si ar fi fost un big hit. Dar, asta e...

QUOTE
Sa stii ca si Motorola are super istorie in piata telefoanelor mobile si cu toate astea, si ei sunt in cadere, Blackberry nu mai spun. Cu exemplele pe care le dai tu, vaporul se scufunda. Oamenii nu vor un telefon Nokia cu procesor la 600 care se misca jalnic. Oamenii vor un Samsung din plastic, cu dual core si un ecran de iti ia ochii fie fan Apple, Motorola, Nokia, HTC...etc.


Adevarat. Insa, asta nu schimba cu nimic ceea ce vreau EU de la un telefon. In primul rand functiile de baza sa mearga perfect, sa fie rezistent mecanic si pe cat se poate rezistent la apa.

This post has been edited by neumann: 6 Oct 2011, 10:30


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 6 Oct 2011, 10:28
Post #24


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Uite ca la Iphone 4 sunt probleme cu semnalul in functie de cum tii telefonul. Cei care au avut probleme, si-au luat husa. Si Apple a vandut si inca vinde telefoane ca painea calda. Nokia nu face asta. Da, sunt cazuri cand un E51 are semnal, iar un Iphone 4 nu are, dar oamenii vor un telefon performant, Nokia momentan nu ofera asa ceva si oamenii au ales, nu insa Nokia.

Nokia nu a vrut Android pentru ca au sustinut ca ei vor sa vanda telefoane pentru sunt Nokia, nu pentru ca au sistemul de operare Android. Si gandirea lor i-a adus unde sunt, eu cred ca e foarte clar ca in ziua de azi firme gen Motorola, Blackberry, Nokia, Sony-Ericsson, nu vand tocmai ca nu au un sistem de operare performant, sau chiar daca il au, vezi Motorola sau Sony-Ericsson care au Android, politica lor e idioata. Din pacate Motorola nu exista in Europa, se aduc 1-2 modele doar.

Daca vrei ceva rezistent la apa, trebuie sa iti iei un Motorola Defy. Normal ca fiecare are o prioritate. Unii vor camera de 12 megapixeli pe un telefon, altii vor un super ecran sau un super procesor. Insa majoritatea conteaza, si aceasta majoritate se vede in topul vanzarilor firmelor producatoare de telefoane, unde Samsung este pe locul 2 dupa Apple...Trist este ca Nokia din cauza prostiei lor, au pierdut si piata de telefoane low-end, pe care i-o iau Samsung, LG si acum si Apple vrea o portie.

This post has been edited by 2dor: 6 Oct 2011, 10:35


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Oct 2011, 10:35
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(neumann @ 6 Oct 2011, 11:22)
ce vreau EU de la un telefon. In primul rand functiile de baza sa mearga perfect, sa fie rezistent mecanic si pe cat se poate rezistent la apa.
*




Atunci iti recomand asta: 15_b_zteoranges302.jpg ( Size: 36.5k ) Number of downloads: 1489



Se potriveste de minune la ce vrei tu ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Oct 2011, 10:35
Post #26


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(neumann @ 6 Oct 2011, 10:32)
Pai numai prin dimensiuni, si e clar care se face praf mai repede. Unu e plat, din plastic, si are ecran de 4 inch, celalalt e mai mic, insa mai gros, si e din metal.
Tu care crezi ca rezista mai mult?
*



Dinamica accidentelor este foate complexă. De rezistența materialelor nici nu mai zic. Tu in citatul tău de mai sus, ai omis probabil cel mai important factor în dinamica unui căzături. Și anume greutatea.

Pe lângă acestea, mai contează și punctul de contact. Și la telefon, și la suprafața de care se lovește. Contează de asemenea și modul in care este asamblat telefonul. E foarte bine că telefonul pare solid și e construit bine, însă dacă în cazul unei căzături, carcasa exterioară se menține perfect, e foarte posibil, ca aceasta, tocmai pentru că este așa de rigidă, să transmită direct (cum sunt bilele alea care se lovesc una de cealaltă, de transmit prin ele energia cinetică) energia cinetică unei alte componente. Dar e cam aceeași la orice telefon: ecranul. Și ăsta sigur nu e mai rezistent la Nokia.

Din acest motiv am văzut multe iphone-uri 4 cu geamul făcut praf. Deși carcasa arăta destul de bine. Sincer să fiu, prefer să înlocuiesc o carcasă ce face 50 e lei, decât un lcd de 500 de lei.

Însă, gândirea asta, că domle e tare, cărămidă, rezistă, e cel mult la același nivel cu "domle, mașină serioasă, uite, mare, tablă groasă, e clar sigură."

This post has been edited by ssilviu: 6 Oct 2011, 10:36


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 10:39
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu






--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 6 Oct 2011, 11:42
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Poti sa aprofundezi partea cu comportarea la impact, FEM & stuffs:
biggrin.gif

QUOTE(neumann @ 6 Oct 2011, 10:11)
Hai si cu DSP-ul...
*


Ce-i DSP-ul ala, noise cancellation? Pentru ca S2-ul are asa ceva.
BTW, dpmdv, chiar daca n-am ureche muzicala, se aude la fel de bine S2-ul ca fostul 5800, sau ca tentativa de N97.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 12:02
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Ma lesi? N8 are colturile integrate in piesele alea din capete. Deci n-o sa le vezi crapate pe la colturi, iti garantez wink.gif

Plus, eu din ce am postat, vad ca lecedeul (ma rog amoledul) la nokia e separat de geamul care se ataseaza la... carcasa. La Galaxy 2, tot din poza din link, lecedeul si geamul sunt lipite intre ele, si apoi ansamblul atasat la carcasa.

Deci, practic la N8 ecranul e in interiorul carcasei, iar la s2 ecranul e partea frontala a carcasei.

Daca totusi energia la colturi e foarte mare, atunci la N8 primele care vor ceda vor fi urechile alea de la piesa de jos, si va trebui sa schimbi doar piesa de jos-sau cea de sus, care sunt din plastic, total separate si suficient de ieftine. Alta parte importanta e touchscreenul capacitiv, dar pe ala il vezi separat clar de display, in poza. Are toate sansele sa coste mult mai putin decat la S2.

OCVfbY6WElIdOVIZ.jpeg


ZKFO5TEAerCREXRi-660x495.jpg


Nu stiam ca S2 are noise cancellation, sunt curios la a cata generatie sunt cu algoritmii si cum se aude. Are microfon dedicat pentru noise cancellation si S2-ul? Oricum, normal ar fi sa compari N8 cu S1, si N9 cu S2, dar in fine.

This post has been edited by neumann: 6 Oct 2011, 12:12


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Oct 2011, 12:09
Post #30


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(neumann @ 6 Oct 2011, 13:02)
normal ar fi sa compari N8 cu S1, si N9 cu S2, dar in fine.
*




Nu ai ce sa compari ... ca sunt net superioare ... hardware, software ... da vad ca insisti sa o ti pe a ta, chiar daca toti ti-au spus ca nu ai dreptate ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:24
Forum Renault