DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Distributie solenza 1.4 MPI

aliosha
post 29 Feb 2012, 12:00
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




toate sunt facute cu cap bag de seama, insa in defavoarea cretinului, adica eu... mi a fost data garantie 100 000 km dar in limita a 1 an (nr de km care poate doar un tir ii poate face in decursul asta de timp, eu in nici un caz). este a 3 a oara cand schimb pinionul de la arbore, si tocmai din aceasta cauza m am dus la reprezentanta, satul fiind sa tot arunc banii pe fereastra. am crezut ca o sa mi se ofere o garantie corespunzatoare, din punctul meu de vedere de 60000km sau 4 ani, dar se pare ca m am inselat. inca o zi care ma face mandru de tara mea blink.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 29 Feb 2012, 12:03
Post #32


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




@ mecanicosu: Da, exista si topic dedicat: asta. Spor la citit, sunt multe informatii interesante acolo. Sunt descrise si problemele specifice aparute, feed-back de la cei care au facut operatiunea urmand tutorialul, diverse intrebari si raspunsuri.

This post has been edited by bogdanmardare: 29 Feb 2012, 12:04


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Feb 2012, 12:06
Post #33


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




aliosha: ai putea sa spui (poate chiar sa si pui pe aici documentul) unde ai citit tu ca distributia are garantie 60.000 sau 4 ani?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shade4free
post 29 Feb 2012, 12:56
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 10
From: ......




eu am schimbat intr-un garaj la un baiat(el a muncit,eu am privit)
hai sa spun,parca am mai spus
prima data am schimbat doar rola si cureaua,nu erau de origine,parca facute in germania.nu am schimbat pompa .Masina avea pe bord 80 de mii,cat de adevarati numai bunul D-zeu stie
Intr-un an jumate,am facut cam 70 de mii
Tot in acelasi garaj,acelasi baiat,am schimbat cureaua,rola si pompa,de aceasta data toate de origine
Pompa veche,numai eu am mers cu ea 70 si ceva de mii,era beton,nu joc,nu huruit,nu picata,deci sigur pompa ar merge la doua schimburi
Cureaua pe care am dat-o jos dupa 70 de mii,era aproape noua,nu crapata,nu imbatranita,curata,curata
Acum trageti voi concluziile
Stiti cum este producatorul, spune ce spune, ca trebuie sa vanda,
Dar daca nu schimbi si se rupe? mad.gif
Eu tot la 60 de mii sau un pic peste am sa schimb
Bafta si multi km


--------------------
... scala ..... - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 29 Feb 2012, 13:07
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




QUOTE(aliosha @ 29 Feb 2012, 12:00)
... am crezut ca o sa mi se ofere o garantie corespunzatoare, din punctul meu de vedere de 60000km sau 4 ani...
*



nu am mentionat ca am citit nicaieri treaba asta, pur si simplu am crezut ca asa este normal sa se ofere.
klaus: dar poate imi poti explica si mie de ce mi s-a oferit o garantie in limita a 100 000 km in decurs de un an si nu mi s-a putu oferi o garantie de 60 000 km in limita a 4 ani?

This post has been edited by aliosha: 29 Feb 2012, 13:08


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Feb 2012, 13:13
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta nu-ti pot explica, intreaba-i pe aia de la Dacia, ca ei ti-au facut "oferta" asta, nu eu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 29 Feb 2012, 13:53
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




aliosha , masina de noua a avut 1 an jumate garantie si tu vrei 4 ani la piesa de schimb? radmasa.gif ce-i mult e mult! Garantia la piesele dacia e prin lege 1 an de zile , lucru care probabil il scrie si pe factura si deviz de lucrari sau ce-ai mai primit tu pe acolo si care probabil le-ai si semnat , deci nu inteleg ce pretentii ai acum , apropos: dupa ce-ai facut lucrarea ai inceput sa te interesezi? Daca asa e legea pieselor de schimb pentru toata lumea tu ce-ai putea sa faci? Sau ce-ar putea sa faca aia la care ai fost tu cu masina ? Sa-ti faca o garantie speciala in functie de dorinta ta?


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 29 Feb 2012, 14:21
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




daca citesti cu atentie primul meu post din acest topic, poate ai sa intelegi ce "pretentii am acum", daca ai chef de mistouri la adresa mea mai bine nu posta. pur si simplu am intrebat daca aceasta perioada de garantie care mi a fost data mie se aplica si in alte service uri sau e altfel si am mai intrebat de asemenea daca 60000 km sau 4 ani reprezinta o garantie sau nu. alte "pretentii" la momentul asta nu am si sunt constient ca legea lor nu se schimba in functie de "dorinta mea", insa speram sa aflu care sunt legile si prin alta parte...


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 29 Feb 2012, 14:50
Post #39


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Am schimbat eu distributia unei supernove,ajutat de inca un baiat,sub directa supravaghere\indrumare a unui mecanic auto batran si priceput.Nu-ti trebuie decat ceva scule,si cred ca vreo 2 cricuri si o bucata de lemn pentru a fi pusa intre motor si cric cand e nevoie.Nu am avut nevoie de rampa,elevator sau altceva dotari de service.Nu e greu deloc,as putea sa zic ca e chiar destul de putin complicat,mai greu e prima data,pe urma merge ca unsa treaba.M-am julit un pic pe maini,m-am murdarit,dar am avut satisfactia lucrului facut cu mainile mele,iar tot atunci am descoperit ca distributia veche la acea masina fusese montata gresit,era cu un dinte inainte de semn.Mergea bine si asa,dar a mers mai bine ulterior cu distributia montata la semne.
Daca se doreste schimbarea de unul singur a distributiei,se poate citi si invata cu succes tutorialul de la sectiunea DaciaClub\Tutoriale .

Bafta!


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 29 Feb 2012, 15:29
Post #40


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




QUOTE(aliosha @ 29 Feb 2012, 14:21)
si am mai intrebat de asemenea daca 60000 km sau 4 ani reprezinta o garantie sau nu.
*


Nici pe departe o garantie.E mai degraba un interval recomandat de producator pentru folosinta pieselor respective,la fel cum e pentru antigel,lichid de frana...O placuta de frana o schimbi cand a ajuns la limita de uzura,daca nu se uzeaza poti sa o tii si zece ani (daca te tine si ea tongue.gif ).
Si eu m-am saturat de platit manopere la service-uri,am studiat tutorialul cu distributia si in ianuarie,am schimbat si distributie si pompa de apa in garaj,doar un vecin m-a ajutat cand am intins cureaua,el mi-a strans rola.Garantie?Ce garantie dom'le? radmasa.gif Sunt destule cazuri cand s-a rupt cureaua montata in service,deci nu sunt ei perfecti.Daca o sa am "norocul" sa mi se rupa distributia in drum,o sa strang motorul de gat si oi baga mana adanc in buzunar. tongue.gif
In loc de garantie,am semnat pe o eticheta pe care scria "Timisoreana 2,5L". blink.gif

This post has been edited by bogdanelkva: 29 Feb 2012, 16:31


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Feb 2012, 22:29
Post #41


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sunt destui care au schimbat-o singuri insa trebuie sa ai un minim de habar despre scule si desfacut suruburi. Mare inginerie genetica nu este, insa exista riscul sa nu o intinzi cum trebuie si sa sara de pe punct, si sa faci muci motorul.

@aliosha: ai fost la service? Cat ti-au cerut pentru manopera inlocuirii distributiei?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 1 Mar 2012, 07:51
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




200 lei


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Mar 2012, 09:18
Post #43


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mhmm, ca de obicei, mai mult decat piesele in cauza. La un service de cartier probabil costa 100-150.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 1 Mar 2012, 09:53
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




aliosha - nu fac nici un misto , ba chiar ti-am raspuns foarte clar si precis la primul tau post. Dar am senzatia ca tu esti putin "contra" , ca nu vrei sa accepti faptul in sine si ca ai vrea un fel de garantie peste garantia legala ce o are toata lumea.

Maskatu - aici vorbeam de garantie , de faptul de a circula linistit macar 1 an de zile . Ca asa oricine poate sa mearga la un service de cartier , sa plateasca (de multe ori fara factura ) jumate pretul de la dealer si in final sa nu aiba dreptul la nici o garantie, poate una verbala sau de "bun simt" in caz ca se intampla ceva. Sa-l vad eu pe patronul ala de service de cartier care-ti da distributie-supape- garnitura chiulasa pe banii lui , in caz ca s-a rupt distributia pusa de el si tu nu ai nici o factura cu care sa-l "santajezi" , in cel mai fericit caz o sa-ti dea distributia , nicidecum celelalte piese care s-au defectat. Iar despre reparatia in parcare nici nu mai pomenesc...


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 1 Mar 2012, 09:57
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Corect , diferenta nu este mare , dar problema cea mai mare este de fapt ce scule folosesc .
Eu la distributie , accesorii si alternator , merg sa-mi stranga / tensioneze curelele exact cat trebuie , atfel exista riscul sa se intample altele mult mai rele decat a pierde 50 ron la manopera . Eram sa schimb si rulmentii de la alternator si compresor din cauza unui idiot care tensionase prea tare curelele ... asa ca merita sa dai un ban in plus daca are scuelle nesesare si face totul ca la carte .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan81
post 4 Mar 2012, 10:48
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




Ca veni vorba de distributie, eu am schimbat-o la un service dacia undeva la Delfinului (pt cine e din buc) ca si costuri manopera a fost 200.88RON iar kit-ul de distributir plus cureaua de la alternator 381.57 in care au intrat si 3 lavete( probabil au sters ceva pe acolo)
Ca veni vorba de garantie iata ce zice pe factura:
Garantia lucrarilor de service si reparatie auto este de 90 zile(3luni)
Garantia pieselor de origineeste de 12 luni in conformitate cu declaratia producatorilor
Deci fiecare intelege ce vrea din asta, eu prefer sa merg la service pt lucrari mai complicate tocmai pt aceasta garantie plus ca acei mecanici au in dotare toate sculele necesare si te mai si lasa sa te uiti la ei in timp ce-ti lucreaza la masina, chiar daca este ceva mai scump decat un service de cartier sau la mecanicul din colt, macar stau linistit ca nu mi se rupe cureaua dupa nu stiu cati km si f**t motoru!
O sa incerc sa atasez factura daca pot!
Pana atunc bafta tuturor si la cat mai multi km linistiti!
Razvan

This post has been edited by Razvan81: 4 Mar 2012, 11:15

Attached thumbnail(s)
Picture.jpg ( Size: 573.14k ) Number of downloads: 1116


--------------------
Solenza 1.4 2003 - B33RGV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Mar 2012, 09:04
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




kitul de distributie si cureaua de alternator nu trebuiau sa depaseasca 2 mil ... de acolo si pretul umflat .
Masina nu este noua si in caz de rupere si f....e a motorului , nu se apuca nimeni sa-ti schimbe nimic , cel mult doar kitul distributie , restul te costa tot pe tine .
Uita-te pe la topicurile de Sandero sa auzi patania unui coleg cu Sandero , caruia i s-a rupt cureaua si s-au dus multe prin motor , iar la reprezentanta si s-a spus ca nu a folosit corespunzator masina , omul precizand ca nu a facut altceva decat o frana de motor pe la 3000 rpm , fapt care nu putea oricum fi dovedit.
Daca tu vrei sa dormi linistit e una , eu personal n-as dormi de oftica , ca am dat 6 mil in loc de 3, in banii aia putand sa intre si un ambreiaj , cu tot cu schimbat , chiar daca nu era de origine. Si cu toate astea nu am auzit nimic de pompa de apa si cureaua de accesorii ( adica cealalta , nu cea de alternator ) , care sunt separate si in mod normal trebuiesc schimbate la 60.000 km . Oare acum mai dormi la fel de linistit ? icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan81
post 5 Mar 2012, 18:55
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




M-ai calmat de tot, sincer doh.gif Dar spune-mi si mie te rog unde schimbi tu kit-ul de distributie cu 300ron cu tot cu manopere?
Nu de alta dar daca tot am fost tampit, macar sa nu raman asa, mai evoluez si eu!
Stiu ca sunt afon la masini, si sincer de cureaua de accesorii...hm...habar nu aveam de ea, pompa de apa stiam ceva, acum am in plan sa o schimb si pe aceea!
Ms de info;)


--------------------
Solenza 1.4 2003 - B33RGV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Mar 2012, 19:45
Post #49


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Razvan81 @ 5 Mar 2012, 18:55)
unde schimbi tu kit-ul de distributie cu 300ron cu tot cu manopere?
*

Si eu sunt curios. Da'sa fie cu garantie si tot tacamul, nu in canalul din colt.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 5 Mar 2012, 19:55
Post #50


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Schimbati-le ma in reprezentanta. Macar distributia. Si asa o schimbati o data la 3-4 ani...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan81
post 5 Mar 2012, 20:48
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




Asta era si idea, de aceea am fost la service si am dat o galagie de bani,(vreo 3mil in plus dupa spusele lui marius) macar acum pot sta cat de cat linistit!
Dar poate ne spune si noua service-ul acela ieftin si bun sa mergem si noi acolo, hai Mariuse nu tine doar pt tine, impartaseste informatia daca e reala nu ne tine pe toti in suspans!
Sincer nu cred ca exista vreun service in tara asta care sa schimbe distributia cu tot cu piese si manopera cu doar 3 mil si sa mai fie si bune si nu luate de pe alta masina care a mers vreo 30.000 de km cu ele si ti le pune tie ca noi, am auzit si dastea!
Bafta si la cat mai multi km fericiti;)


--------------------
Solenza 1.4 2003 - B33RGV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 5 Mar 2012, 22:09
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Razvane, sincer te-au cam tepuit sad.gif . Nu trebuia sa depaseasca 350ron sa zicem. Piesele cel mult 200ron si manopera 150 e mai mult decat suficient.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 5 Mar 2012, 22:28
Post #53


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2441341

Si pot spune ca i-am dat in goarna grav de tot de atunci. Au fost urgente medicale (vreo 3 la numar) in care nu mi-a pasat de masina. Nici o problema. Dupa cum se vede... toata treaba a costat 300 de lei. La Star Service Tulcea. Acum masina are ~90 000. La anul tot acolo voi merge.

PS: manopera e 0 acolo, pentru cei care nu-s din judetul Tulcea tongue.gif .

This post has been edited by Iulikk: 5 Mar 2012, 22:32


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 5 Mar 2012, 22:33
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Eu am aproape 5000km cu distributia schimbata de mine si nici o problema. Si o duc destul de des in 6000ture smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Mar 2012, 22:50
Post #55


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 5 Mar 2012, 22:28)
a costat 300 de lei. La Star Service Tulcea.[...]PS: manopera e 0 acolo, pentru cei care nu-s din judetul Tulcea tongue.gif .
*


Acu'la drept vorbind, cat a costat benzina dus-intors din Mangalia pana in Tulcea? Ca de o adunam la 300 lei aia (care si asa sunt fara manopera) s-ar putea sa nu fie atat de ieftin.
Cred ca face cca. 100 lei drumul ala.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 5 Mar 2012, 22:52
Post #56


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Eu o iau ca pe o plimbare 04.gif . Prefer sa dau un ban in plus, dar sa stau linistit.

This post has been edited by Iulikk: 5 Mar 2012, 22:53


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Mar 2012, 10:13
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sincer eu niciodata nu stau linistit , dar daca nu stau langa mecanic cand face operatia pot sa dau si 100 de milioane , ca tot nu stau linistit . Prefer sa dau 1 mil manopera si sa stau langa el si sa nu-mi dea garantie si bullshit , decat sa dau 3 mil la manopera si sa-mi dea o factura care sa nu valoreze nimic . Kitul oricum l-am cumparat din targ , original , nu am ce sa-i reprosez , dar in caz de ceva sunt sigur ca nimeni nu ar plati nimic ca despagubiri . Nu am chef sa ma judec cu nimeni si traind in RO , calitatea oricum este proasta indiferent cat platesti , asa ca prefer sa platesc putin si sa raspund pentru ce am pe masina decat sa platesc o gramada si sper la o rezolvare pe garantie sau alte prostii .
Fiecare face cum stie , eu prefer asa , la aceste concluzii am ajuns , asa cum stiu si ca nu mi-as cumpara vreodata o masina noua in RO.
Rola + cureaua au fost cam 120-130 ron Renault cu Gates si Koyo ( japoneza ) in cutie , pompa de apa a fost 90 ron ( nu mai tin minte firma ) , curelele de accesorii si alternator sunt Gates originale , cam 70 ron ambele si cand se incalzeste o sa mai fac o data distributia . Ca e 100 sau 150 ron , nu e mare diferenta ca trebuie sa schimb si uleiul si probabil o mica parte din antigel , apoi aerisiri frane si restul .
Am avut parte de dezamagiri si probleme si la service-uriel de cartier si la cele de origine , indiferent ca am dat putin sau mult , asa ca prefer sa dau putin si sa stau pe capul mecanicului si sa stiu ca nici eu nu faceam mai bine , decat sa beau o cafea "linistit" si apoi sa dorm nelinistit . Si daca se va intampla vreodata vre-o nenorocire ... macar nu pot da vina pe mecanic , ci pe piese sau pe mine ca sofer imbecil care merge mai turat sau la consum ca asa imi place mie.
Banii in plus in service-uri nu garanteaza in realitate nimic , dar daca mai stii putina mecanica si stai pe capul mecanicului si incerci/testezi/verifici ce face si el , ai mai multa incredere . Cand vor ajunge manoperele la nivelul de 3 mil pt o distributie si 5 mil pt un ambreiaj , imi fac rampa la tara si ma apuc de mecanica , pentru ca atunci se merita . Oricum nu am cunoscut nici un mecanic bun care sa moara de foame , multi castiga mai mult decat majoritatea sau chiar cat doctorii ... asa ca nu mai cred povestile lor ca nu au bani .
Daca unul vrea 3 mil , mergi la altul si intrebi , cauti 10 si unul o sa vrea si cu 150 ron pt o distributie . Mai apelezi si alta data la asta si ii faci recomandari . Eu merg de peste 10 ani la aceeasi mecanici , m-am mai si certat cu ei , le-am mai lasat cateodata si de la mine , ceteodata m-am bagat si eu sa-i ajut ... asta e , daca vrei sa iasa bine , pui mana . Nu va pot recomanda un anumit service , pentru ca fiecare stie ce bani are , cata mecanica stie si ce apreciaza la un mecanic .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Mar 2012, 11:25
Post #58


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si apa de robinet e buna de baut, nu trebuie dat bani pe apa plata.
Da' ce sa faci, unii prefera sa dea bani pe apa plata.
Si normal ca aia de beau de la robinet spun ca apa e ieftina...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Mar 2012, 12:12
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




nu este vorba de "strugurii sunt acri" , doar ca am incercat si cu bani multi si stat la cafea si am patit-o , apoi discutiile au fost inutile , degeaba mai cautam vinovatul . Apoi in service-urile Dacia te trezesti cu multe chestii pe factura , ca de ex. test clip si curatare motoras pas-cu-pas cand el de fapt abia schimbase senzorul de temperatura apa si imi spunea ca in 15 minute le-a facut pe toate , desi nici nu-i cerusem asta si ajunsesem de la 35 ron + 15 ron diagnosticarea la aproape 1 mil in 15 minute .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Mar 2012, 12:18
Post #60


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




evident ca e mai ieftin sa-ti faci o prajitura in casa decat sa o cumperi de la cofetarie.
Insa unii prefera sa o cumpere de la cofetarie.
Da sa vii apoi sa spui cat de prost esti ba ca ai cumparat-o de la cofetarie cand puteai sa ti-o faci in casa sau sa o cumperi de la asta de vinde sugiuc pe marginea strazii, mie mi se pare deplasat.
Comparatiile trebuie sa fie ... comparative.
Fiecare alege ce poate si ce-i place.
Discutia aici era de la ce cofetarie sa le cumpere sa fie mai rezonabil, tu ai spus ca era cam scump la cofetaria aia si cand te-a intrebat de la ce cofetarie le cumperi ce sa vezi, tu ti le faceai in casa...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:37
Forum Renault