DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Țeapă firmă telefonie, Una la telefon, alta pe hârtie

Brainie
post 8 Mar 2016, 08:19
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Încă sunt un car de draci, deși m-am mai liniștit ceva de aseară.

Mama (7x ani) nu mai era în perioadă contractuală la telefon fix, și tot primea telefoane cu diverse oferte de la agenții de vânzări, dar la sfatul celor cu mintea (un pic mai) întreagă (adică copiii) îi rejecta.

Până unu' a îmbrobodit-o, și a acceptat o ofertă (cu mobil inclus). Nu discut dacă era convenabilă sau nu oferta.

Ieri a avenit pachetul cu telefonul și restul de acte. Bănuiesc că era un angajat al firmei (telepom, dacă contează), nu un curier oarecare, că i-a băgat sub nas și contractul, pe care l-a semnat fără să-l citească.

Surpriza a venit pe urmă, că în contract era altceva, cu totul altceva, decât au vorbit la telefon. Bineînțeles, n-am fost de față când a acceptat oferta la telefon, deci mă bazez pe ce zice ea, dar măcar costul total am încredere că l-a reținut corect. La alte aspecte pot să accept că n-a știut, n-a înțeles, etc.

Întrebarea este: se mai poate face ceva, în sensul anulării / rezilierii / modificării conform cu discuția telefonică ? Ținând cont că a semnat contractul ?

Clar, o să depună/em o cerere de modificare a contractului la firmă, dar o avea vreo șansă (bineînțeles că noi nu avem înregistrarea convorbirii) ? Mai are rost o reclamație la OPC ?

Și un sfat: COPII, STAȚI CU OCHII PE PĂRINȚI !


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Mar 2016, 09:03
Post #2


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




La altii era un termen de 24 de ore pentru anularea contractului din momentul semnarii. Mai e posibilitatea, daca zici ca telefonic s-a discutat, sa faci o reclamatie la Telekom sa se asculte convorbirea. Si, bineinteles, dublata de o reclamatie la ANPC.

S-ar putea sa ai o cale de atac si cu cele 14 zile legale in care poti renunta la un contract, daca a fost semnat la distanta. Nu stiu exact cum se incadreaza situatia in cazul in care s-a deplasat un angajat al firmei la domiciliul abonatului, fiindca legea e putin neclara in punctul ala. Daca era semnat doar vocal, telefonic, era limpede ca in 14 zile se poate renunta la el. Studiaza putin si OUG 34/2014 si vezi cum se incadreaza cazul tau

This post has been edited by AndreiMR: 8 Mar 2016, 09:15


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 8 Mar 2016, 10:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




QUOTE(AndreiMR @ 8 Mar 2016, 09:03)
...... sa faci o reclamatie la Telekom sa se asculte convorbirea.....
*


Cand oferta este facuta direct de telekom, convorbirea este inregistrata si coletul se trimite prin curier fara a mai fi necesara semnatura pe contract (abonatul a dat semnatura vocala - inregistrata) In acest caz, se considera vanzare la distanta si ai 14 zile la dispozitie sa te razgandesti, indiferent de motiv. Pentru ca cine i-a adus contractul a pus-o sa-l semneze, acesta nu era un curier. Prin urmare, a fost sunata de un dealer (germanos, internity...etc.) si contractul si telefonul au fost aduse chiar de unul din consultantii din magazin. Prin urmare, nu se considera vanzare la distanta. In lege, nu mai exista nici macar termenul de 48 ore de inlocuire/renuntare produs. Asta nu inseamna ca nu poti face o reclamatie catre telekom (direct catre ei, telefonic, cu numar de inregistrare) in care sa explicati situatia si sa cereti anularea contractului. Sunt obligati ca in temen de 5 zile lucratoare sa va raspunda (telefonic, ulterior vor trimite raspunsul si in scris) iar in functie de raspunsul lor, sa actionati mai departe, daca e cazul (opc, cu sanse minime de rezolvare....).


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 8 Mar 2016, 11:02
Post #4


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Citeste un pic contractul si vezi cu cine a fost semnat (Telekon sau al revanzator), poti incerca o intelegere amiabila (dat nu tu si doar semnatarul! ca e major sad.gif ) dar mai mult ca sigur ca anularea nu va fi posibila , ci doar ceva schimb /inlocuire de clauze contractuale sau modificare de servicii. Cu OPC-ul merge, dar tot mama trabuie sa semneze chiar daca o intocmesti tu.Motivatia e clara , nu a inteles, nu a auzit bine, nu a avut timp sa mediteze si sa inteleaga termenii contractului, etc.


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 8 Mar 2016, 20:37
Post #5


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




nu stiam de unde mi-e subiectul familiar - scrisese zoso exact pe tema asta sad.gif

http://www.zoso.ro/profita-companiile-telefonie-batrani/



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 Mar 2016, 21:39
Post #6


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Desigur ca nu cunosc detaliile insa nu sunt foarte convins ca in contract a fost "cu totul altceva" decat telefonic!

Bineinteles ca toate companiile profita de o oarecare nepricepere a persoanelor in varsta si ii conving sa incheie contracte, pentru a-si atinge un target de vanzari dar lucrurile nu stau tocmai asa.
De obicei apar copii, nepotii ... etc. generatia razboinica cu critici la adresa varstnicilor iar acestia dau inapoi sustinand ca li s-a promis altceva, ca nu au inteles etc.

Oricum, pentru toate situatiile, se poate depune o reclamatie cu descrierea problemei. Reclamatia trebuie depusa de catre titular (nu merge ca depune nepotul pentru bunica!) si in anumite conditii se poate obtine anularea contractului.

This post has been edited by adi_ar: 8 Mar 2016, 21:40


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alumoi
post 8 Mar 2016, 22:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




Vezi art.7 din OUG 34/2014, este un contract incheiat in afara spatiului comercial.


--------------------
Renault Laguna Estate 1.9dCI - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Mar 2016, 22:31
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Conform art. 9 alin. (1) din OUG 34/2014 ai 14 zile pentru a te retrage dintr-un contract la distanta sau dintr-un contract din afara spatiilor comerciale.

PS: cred ca aceeasi perioada e prevazuta si in OUG 111/2011 privind comunicatiile electronice.

This post has been edited by klaus: 8 Mar 2016, 22:33


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 9 Mar 2016, 09:47
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Mulțumesc tuturor

Discuția (oferta) a avut loc în 3 martie, pachetul cu telefonul mobil a venit în 7 mar, contractul a fost semnat tot în 7 mar, dar data de pe el e 4 mar (și 99% mama nu a pus data de 7 mar lângă semnătură).

Ieri dimineață (8 mar) s-a dus la un centru Telekom și a solicitat renunțare / anulare / reziliere și a predat mobilul și SIM-ul (cu PV). Nu are niciun document prin care se confirmă solicitarea de renunțare / anulare / reziliere. Nu a întâmpinat nicio opoziție de la funcționara de acolo.

Aparent totul e OK. Să sperăm că rămâne așa (postul lui klaus mă încurajează în sensul ăsta).

Mă gândesc totuși și la scenariul ăsta (negativ): când întocmesc contracte telefonic, firmele ar trebui să le pună inițial într-un fel de stand-by (cele 14 zile); deci din 4 mar ar fi figurat stand-by; semnătura a apărut în 7 mar, nu s-a introdus „definitivarea” contractului foarte repede în sistem, deci în 8 dimineața în sistemul informatic figura tot stand-by, deci operatoarea a anulat fără discuții.

Să vedem ce urmează. I-am zis că dacă o sună careva pentru explicații / modificări etc să nu accepte nimic, să le zică ălora să trimită scris.

@cri8sti: contractul e cu telekom direct; habar n-am al cui era curierul; probabil tot telekom

@adi_ar: ai văzut că și eu am niște rezerve cu privire la ce s-a discutat, și mai ales la ce a înțeles mama. Dar prețul pachetului l-a reținut („45, pardon 50”) față de 75 pe hârtie. Și minutele, a reținut 700, pe contract erau 200+300=500. Despre costul mobilului foarte probabil că nici nu au discutat (mama a presupus că e cadou / custodie, ăla nu a zis nimic, în contract costă 218 lei plătibili în 20 rate; a primit și factură pe 218 lei; când a returnat mobilul, funcționara i-a zis că de fapt nu era de plată, dar din contract rezultă că da); mama a înțeles că pachetul include și ceva internet, dar de fapt e acces la Telekom TV Web & Mobile (apropo, ce naiba mai e și asta ?)


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 9 Mar 2016, 12:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




Daca e direct cu telekom, o rezolvi sigur. Ai 14 zile la dispozitie. Succes!


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Mar 2016, 18:22
Post #11


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca i s-a acceptat mobilul, contractul va fi reziliat si se va reveni la vechiul serviciu.
Telekom TV Web & Mobile este un serviciu care iti permite accesul la canale Tv de pe device-uri mobile (telefon, tableta ...) sau PC.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Mar 2016, 20:12
Post #12


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pana la urma e TEAPA...sau nu?
Ca pare doar o practica comerciala....un pic agresiva!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Mar 2016, 20:39
Post #13


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Un pic mai mult. Si cersetorii agresivi deranjaza, aia care stau linistiti cu mana-ntinsa nu-i bagi in seama.
In ultimul timp s-au inmultit tacticile astea de vanzare a unor produse/servicii, la modul deranjant (telefoane, sau "door 2 door"). Telefonie, "distributie electricitate"*, "analize gratuite", etc.

* Ener-gaz (http://reformaenergiei.info/), alta teapa in derulare, cu agenti in sistem mlm. Atata timp cat profita de problemele (in general cauzate de varsta) unora, o consider TEAPA.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Mar 2016, 20:55
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pai si cand cumperi un produs (hamburger de ex.) de la mecdo nu e teapa?.....ca in prezentare/poze/film este altceva!
Sau acolo de foame se accepta?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 9 Mar 2016, 21:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(espacern @ 9 Mar 2016, 20:12)
Pana la urma e TEAPA...sau nu?
Ca pare doar o practica comerciala....un pic agresiva!
*


Când te înțelegi într-un fel la telefon, și în contractul scris e altceva (mai scump și mai prost), nu e țeapă ?


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Mar 2016, 21:59
Post #16


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La Telefon vorbesti cu o persoana care de multe ori nici nu stie despre ce contine contractul respectiv......adica cu un angajat call-center aflat poate la sute de Km.
La semnarea contractului trebuie cascat bine ochii....sau reziliat in termenul legal daca exista nemultumire.
TEAPA este cand platesti pentru CEVA.....si primesti NIMIC adica.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Mar 2016, 22:17
Post #17


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Uneori, lacomia unora (persoane, aka agenti de vanzari!) si alti factori duc la situatii cand se poate considera ca s-a dat teapa clientului prin "fortarea" includerii in contract a unor servicii pe care nu le-a cerut.
Daca se prinde, bine, daca nu ... comisionul curge!
Din cate stiu eu, nici o companie nu promoveaza aceasta practica, ba chiar ii sanctioneaza pe cei prinsi cu asemenea practici deoarece dauneaza grav imaginii. Clientul nu are de unde sa stie ca cel care i-a pus contractul sub nas, chiar daca poarta vesta cu insemne, de cele mai multe ori nu este angajatul companiei de telecomunicatii ci un "tert".
Cam asa se intampla ca una se vorbeste/negociaza telefonic si alta ajunge in contract iar clientul injura compania, nu "tertul" despre care habar nu are ca exista.




--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 10 Mar 2016, 10:41
Post #18


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(espacern @ 9 Mar 2016, 20:55)
Pai si cand cumperi un produs (hamburger de ex.) de la mecdo nu e teapa?.....ca in prezentare/poze/film este altceva!
Sau acolo de foame se accepta?
*


La mecdo ma duc (vorba vine, ca eu mananc sanatos rolleyes.gif ) eu de bunavoie, sa cumpar ceva (deci se intalneste cererea cu oferta), nu vin ei la usa mea cu o "oferta de nerefuzat", sa-mi inlocuiasca haleala din frigider cu hamburgerul lor "mai bun, mai bio, mai ieftin". Inteleg ca-i foame de bani, toata lumea vrea sa vanda ceva, dar atata timp cat nu exista aceeasi contraparte la cerere, iar vanzatorii recurg la tactici de-astea, de "aburire" a unora mai vulnerabili la filtrarea informatiei, tot la țeapa ajunge discutia.
De operatoare digi am fost sunat de vreo 5 ori, cu "oferte de nerefuzat", m-am trezit si cu unul la usa, sa-mi "ofere gratis" un zmartfon, ca digimobilul de le ei (primit moca acu' n ani) e expirat; partea cu minim 2 euro in plus la abonamentul existent n-o pomenea nimeni, pana nu-i luam eu la intrebari. Da, modul asta de a face afaceri il consider tot un fel de țeapa.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Mar 2016, 15:13
Post #19


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(maho @ 10 Mar 2016, 10:41)
nu vin ei la usa mea cu o "oferta de nerefuzat"

In cazul de fata agentul venit la domiciliu a fost "invitat" in urma unei convorbiri telefonice (nu a venit de capul lui)........probabil pe considerente de probleme de deplasare a varsnicei.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 10 Mar 2016, 16:32
Post #20


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




In cazul de fata da; la mine au venit (si de la digi, si de la ener-gaz) neinvitati. Mai mult, ala de la ener-gaz (care promitea ca-mi da curent mai ieftin decat Electrica, ei fiind "distribuitori-intermediari") completa deja datele - nume, adresa, etc. pe hartie, cand eu ii puneam intrebari. S-a lamurit repede ca n-are pe cine fenta, si s-a tirat mai sus, baba de deasupra l-a bagat si-n casa. biggrin.gif
M-au mai sunat si unii cu "analize gratuite". P-aia am flituit-o repede, i-am zis ca-s sanatos tun si i-am inchis.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Mar 2016, 17:42
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Acum vreun an de zile, ma suna una de la banca, sa-mi prezinte o oferta de credit din categoria „imposibil de nerefuzat” (nu ma intrebati ce continea ca nici atunci nu eram atent). Ii multumesc si ii zic ca dau fuga imediat la o sucursala sa semnez. Asta isi schimba tonul si imi spune ca oferta „exclusiva” e disponibila doar la telefon, doar atunci, nu se poate contracta la o sucursala. Ii replic ca eu nu fac contracte prin telefon pentru ca nu pot citi clauzele contractuale, asa ca voi trai vesnic suparat ca nu pot contracta oferta mirobolanta.
Insa de cand am acoperit toate datoriile si am trecut pe depozite, nu ma mai suna nici dracu’ sa-mi propuna nimic.

Idem si la telefonia mobila: cat eram pe abonament, ma tot sunau diversi sa-mi propuna abonamente cu coispe mii de minute si sute de megabiti de net (eu vorbesc maxim 200 de minute lunar in lunile cu multe aniversari si probabil maxim 500 de mb de net) cu prelungire de doar 2 ani a abonamentului, eu refuzandu-i politicos sau spunandu-le sa ma sune mai tarziu, ca-s ocupat (evident ca nu mai raspundeam dupa).
De 3 ani de cand sunt pe prepay (acelasi numar de telefon), nu m-a mai sunat nimeni.

Se pare ca e bine sa dai impresia de om chitros si ai liniste in domeniul asta. biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 10 Mar 2016, 20:51
Post #22


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu e vorba de impresie în cazul asta.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Mar 2016, 08:13
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




<span class='edit'>11 Mar 2016, 08:14:</span>
QUOTE(Laurentziu83 @ 10 Mar 2016, 17:42)
Se pare ca e bine sa dai impresia de om chitros
*




QUOTE(R19/16v @ 10 Mar 2016, 20:51)
Nu e vorba de impresie în cazul asta.
*




radmasa.gif radmasa.gif up.gif up.gif up.gif up.gif



This post has been edited by cj98czh: 11 Mar 2016, 08:14


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 28 Sep 2017, 11:17
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am si eun un caz in familie si nu stim cum sa il tratam...
Sora mea a locuit pana in 2010 in orasul X, avand contract de utilitati si telfonie fixa pe numele ei.In 2010 vinde apartamentul si se muta in orasul Y iar anul acesta primeste instiintare de la Kruk ca a plecat fara sa achite o factura telefonica (romtelecom) din 2008 si Kruk a preluat datoria si o recupereaza.
Totalul se ridica la vreo 270 de lei...dar cum naiba sa mai demonstrezi ca ai platit dupa aproape 10 ani, cine mai tine chitantele???Cand a vandut apartamentul, normal era sa prezinte si ultimele facturi de la utilitati (cred ca si telefonie)cu sold restant 0.
Acum o tot suna de la Kruk si o streseaza cu banii astia, ultimul reprezentat zicandu-i ca , de fapt, factura e din iunie 2009.
Stau si ma gandesc ca ma trezesc maine-poimaine cu niste racketi de-astia la usa care zic ca nu am platit nu stiu ce factura acum 15 ani...cum naiba sa le mai dovedesc contrariul?Ce se poate face?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 28 Sep 2017, 11:20
Post #25


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ignore.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 28 Sep 2017, 11:44
Post #26


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




A reziliat contractul cand s-a mutat? Eu am patit acelasi lucru cu UPC, am avut in perioada 2007-2008 contract cu ei cand stateam la o adresa in chirie. Cand m-am mutat, am reziliat contractul. Prin 2011 m-am trezit cu telefon de la o firma de recuperari ca am 6 facturi neplatite. Probabil uitasera sa ma scoata din sistem si facturile s-au emis in continuare. Le-am zis ca eu aveam contractul reziliat de ceva vreme si daca ii intereseaza mai multe informatii, sa ii intrebe pe aia de la UPC. Nu mai aveam niciun document, si tipul de la telefon imi cerea mie sa vin cu dovezi. L-am trimis sa caute dovezile unde vrea, ca eu nu tin actele cu anii, si nu m-a mai deranjat nimeni de atunci. N-am avut nici probleme sa imi fac alte abonamente intre timp

In niciun caz nu putea fi o factura neplatita asa veche si Romtelecom sa nu taie abonamentul. In plus, daca esti rau-platnic la telefonie nu iti mai face nimeni alt abonament fara sa afli (ti se cer niste garantii). Undeva a fost o eroare, probabil de la Telekom in momentul in care au vandut catre Kruk restantele astea. Deci, cum zice si R19, ignora-i

This post has been edited by AndreiMR: 28 Sep 2017, 11:46


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 28 Sep 2017, 11:56
Post #27


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Oricum e prescrisa.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Sep 2017, 12:52
Post #28


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04






--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Sep 2017, 13:53
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Primul sfat: NU RECUNOSTI NIMIC. Nicio datorie, nimic-nimic. Nu stiu despre ce vorbiti, nu am datorii, eu nu am avut niciodata datorii, nu recunosc nicio suma de care vorbiti dvs, nu stiu cine sunteti.

Experienta mea cu Kruk, pentru o "datorie" de 57 lei la Romtelecom:
1. Primit scrisoare, uitat la ea cu scarba, aruncat la gunoi.

2.1 Primit o noua scrisoarea, cu confirmare, bagaboanta, ca daca nu vociferez considera ca recunosc datoria. Foarte pericuos formulata ca ar fi putut invoca in instanta ca am recunoscut datoria dupa prescriptie (recunoasterea trebuie sa fie explicita dar nu stii niciodata peste ce judecator dai...)
2.2Trimis e-mail (deci nu scrisoare) ca am primit de la dvs etc. etc. Nu stiu cine sunteti, pe cine rerprezentati, nu am avut nicio legatura contractuala cu voi (pe lege Romtelecom la data aia trebuia sa ma anunte ca mi s-a transferat la Kruk o datorie, deci erau oarecum decazuti din drepturi ca nu m-au anuntat). Le-am mai zis ca nu am avut niciodata relatie contractuala cu Telekom romania, deci nu pot sa datorez ceva (nu au zis de Romtelecom ci de Telekom, trebuiau sa faca dovada ca e una si aceeasi firma).
si am incheiat:
- Nu exista si nu recunosc nicio datorie de-a mea fata de TELEKOM Romania Communication S.A, firma cu care eu nu am avut niciodata relatii contractuale
- Nu exista si nu recunosc nicio datorie de-a mea fata de ROMTELECOM, sume care oricum ar fi prescrise daca ele ar exista.
- Nu exista si nu recunosc nicio datorie de-a mea fata de KRUK Romania, firma cu care eu nu am avut niciodata vreo relatie contractuala.

3.1 Primit o noua scrisoare cu stai sa vezi ca nu ati respectat contractul cu Romtelecom nr. ... din 1992 (eu fiind mutat in locatia aia dupa 2000) si s-areziliat contractul, au anexat o factura si nu s-au putut ei abtine si au zis, citez:"In ceea ce priveste sustinerile referitoare la prescriptia debitului cu care figurati in evidentele Secapital SaRL, precizam ca aceasta stare de drept poate fi constatata doar de catre o instanta judecatoareasca printr-o hotarare definitiva".

3.2 Instantaneu mi s-a umplut kurul de lacrimi, le-am zis ca eu nu am avut abonament din 1992 la Romtelecom deci au invocat un document in fals, ca rezilierea s-a facut din cauza nefurnizarii serviciilor conform contractului de Romtelecom si ca nefiind in situatia unei denuntari (vointa unilaterala a unei parti din contract) ci a unei rezilieri (din vina unei parti din cotnract) nu pot sa datorez ceva (cod civil, legislatie protectia consumatorului).
Factura pe care au trimis-o era de 121 lei si le zic: daca din factura aia retineti ca as mai avea de dat 57 de lei, inseamna ca am platiti 64. Cum nu trebuia sa platesc nimic din cauza rezilierii (nerespectarea de Romtelecom a contractului), inseamna ca am virat 64 de lei in plus. Daca Kruk recunoaste ca se subroga in drepturi si obligatii lui Romtelecom, atunci are de fapt sa-mi dea inapoi 64 de lei.
Si am incheiat: "Si cred ca 57 de lei este o suma care merita niste cheltuieli suplimentare (de judecata cu avocatul apararii, de vreo expertiza, taxe postale, taxe de timbru etc).
Dar eu nu o sa va platesc sume pe care nu le datorez.
Daca dvs. considerati ca aveti dreptate si sanse, dreptul la acces liber la justitie e grantat prin Constitutie.Va multumesc pentru lectia gratuita de drept pe care mi-ati furnizat-o privind prescriptia."

4. Primit scrisoare: ca suntem noi draguti reuntam la urmarirea datoriei.

Sa muriti voi infipti!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Sep 2017, 15:31
Post #30


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am o problema asemenatoare cu SEA complet, care, sub amenintarea taierii gazelor, iti baga control la 2 ani pe gat, control pe care il accept, dar nu l-am platit niciodata, am inceput sa primesc scrisori de la ceva firma de asta de recuperatori pentru facturi de acum 8 ani. Nu e mult 60 de lei la 2 ani, dar mi se pare escrocheria secolului sa vina un dorel in 5 secunde sa dea cu pensula, si pentru asta sa ia 60 de lei inmultit cu x milioane de locuinte...iasa ceva profit.

This post has been edited by argon: 28 Sep 2017, 15:33


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:16
Forum Renault