DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> comunicare radar

ador13
post 6 Jan 2009, 16:40
Post #1


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




Am primit o comunicare prin posta (expediere simpla, fara confirmare sau semnatura de primire) pentru o fapta petrecuta in iulie 2008 (viteza de 85 km/h in localitate).
Pe comunicare scrie ca trebuie sa returnez datele soferului la IPJ Slobozia in termen de 5 zile in vederea intocmirii procesului verbal, altfel primesc amenda de 9-20 puncte amenda (adica intre 450-1000 ron).

Intrebarea mea este: daca nu returnez datele soferului la IPJ motivand in caz de ceva ca nu am primit nici o comunicare (nu exista confirmare cum spuneam mai sus), pot primi sau nu amenda?

Din experienta voastra, a primit cineva amenda pentru necomunicarea datelor solicitate? Si daca da, s-a putut contesta sau nu are sens sa ma risc?

Multumesc anticipat.
Adrian


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 6 Jan 2009, 19:22
Post #2


Gold member


Group: Members
Posts: 1.407
Joined: 9 May 07




Si eu care credeam ca la mine s-au miscat greu astia din Slobozia...Prins pe 21.06.2008 venit hartie la 22.09.2008. Nu mai exista nici masina la data aia...

65km/h in Cosereni dry.gif
Dar eu am platit-o ca un bun cetatean. biggrin.gif

This post has been edited by BioHazarD: 6 Jan 2009, 19:26


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeoSoft
post 6 Jan 2009, 19:57
Post #3


Nepotu`


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti\Buzau




Azi am aflat si eu ca as fi primit un ravas de la militia romana (82 km/h in Barcanesti - Ploiesti, sector de drum cu limita la 70) dry.gif Partea proasta e ca nu prea am cum sa intru in posesia formularului ce a fost trimis prin posta si trebuie trimis catre IPJ. sad.gif


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 7 Jan 2009, 08:26
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




pai legea ce spune cu 15 zile?
avocatii ce stiu?


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 7 Jan 2009, 08:45
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Daca nu a fost trimisa cu confirmare de primire , te doare la basca .


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 7 Jan 2009, 12:12
Post #6


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




QUOTE(BioHazarD @ 6 Jan 2009, 19:22)
Dar eu am platit-o ca un bun cetatean. biggrin.gif
*



Daca era doar una singura.. nu mai comentam.
Dar am luat 3 intr-o ora (Cosereni, Cotorca si iar Cotorca la intoarcere).
La 2 comunicari am dat raspuns, dar cand am vazut ca a venit si a treia ... m-a apucat damblaua.

Stiu, e vina mea...dar asta a fost; ma grabeam tare.
Mi-e frica, ca daca nu trimit datele soferului imi dau astia vreo amenda.

De aia intrebam daca exista cineva care nu a dat raspuns la comunicare, si a primit amenda pentru asta.


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidius max
post 7 Jan 2009, 14:43
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 21 December 07
From: Iasi




Am primit si eu una in noiembrie pentru depasirea vitezei prin Ialomita in luna august. Am trimis formularul cu datele completate si, pauza. Nu a mai venit nici un raspuns. Care-i procedura mai departe? Oare am puncte la catastif?


--------------------
Dacia 1300 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 7 Jan 2009, 15:21
Post #8


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




Dupa ce trimiti comunicarea inapoi trebuie sa primesti proces verbal.
Puncte la catastif nu primesti daca nu ai primit acasa procesul verbal. Acesta vine prin curier cu confirmare de primire.
Oricum daca nu se emite PV-ul in cel mult 6 luni de la data faptei, aceasta se prescrie, adica ai scapat de amenda.
La una din amenzile mele din iulie 2008 nu am primit nici pana azi PV-ul desi am raspuns la comunicare.
Mai am 3 saptamani si poate scap smile.gif Sau poate nu...cine stie?

Trebuie neaparat GPS cu speedcam-urile actualizate, nu mai tine altfel.
Stiu ca nu e bine sa mergi cu viteza mare in localitati, dar asta este.. uneori trebuie sa o mai calci, mai ales daca zona si traficul o permite.

This post has been edited by ador13: 7 Jan 2009, 15:22


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 8 Jan 2009, 11:31
Post #9


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Ce-mi place mie! 022.gif
Mergi cu viteza pt ca ''traficul permite'' desi legea NU!!! 022.gif022.gif022.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 12 Jan 2009, 15:13
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(ador13 @ 6 Jan 2009, 17:40)
Am primit o comunicare prin posta (expediere simpla, fara confirmare sau semnatura de primire) pentru o fapta petrecuta in iulie 2008
*




Am primit si eu azi una bucata. Era bagat plicul in cutia postala. Cica e din 27.07.2008, in loc. Cotorca, 67km/h. Trebuie sa trimit numele celui care a condus masina in max. 5zile.

Cate puncte de penalizare pe permis si pct. amenda incasez?
2 cu 2 sau 2 cu 3?

This post has been edited by Kojak: 12 Jan 2009, 15:13


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 12 Jan 2009, 16:37
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




na bag si eu in vorba.eu speede am avut permisu suspendat de 2 ori pina acu pt viteza in 2007- 145 km/h la ion roata ialomita si in 2008 113Km/h daia giurgiu. asta e daca ma garbesc ce sa ii faci.intrebare daca ma poate ajuta cineva . in 2008 la comarnic a venit la firma o notificare ca am depasit viteza si am fost filmat cu 85km /h de la firma sau trimis datele si am primit ulterior acasa minunea sa ma duc sa o iau de la posta,problema e ca nu am avut timp sa ma duc sa o iau.cind m-am dus totusi la posta op trimesesera inapoi la expeditor.treaba e ca nici pina azi adica de vreo 6 luni nu am mai primit nici o veste ca as avea ceva amezi de platit si nici pe la fisc nu apare ca de curind am fost sa imi inscriu masina.voi ce credeti.??? blink.gif


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draculafly
post 12 Jan 2009, 20:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 25 March 08




iti vine cand ti o fii lumea mai draga radmasa.gif


--------------------
dacia logan kiss 2007 - b91 fad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nephis
post 15 Jan 2009, 18:26
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 22 September 05




Haideti sa va spun o faza tare.
Si eu am primit direct la casuta postala plicuri cu comunicari incalcare limita de viteza prin Ialomita.
Faza tare este ca plicurile respective au regim de recomandata, deci se ridica de la posta de catre destinatar pe baza bonulet de atentionare si buletin, cu semnatura de primire.
Am sapat pe la posta pe la mine sa-mi explice si mie cu e treaba ca primesc recomandate chiar daca nu semnez pt ele si am aflat cu stupoare de la postasul de zona ca ..... semna el de primire pt mine.
Sa innebunesc nu alta. Omul facea "fapte bune" in numele meu.
Am depus reclamatie la posta si am constat ca nu sunt singurul ajutat de acest gigel.
Aveti grija la plicurile de comunicare si la cele cu procesul verbal care le gasiti in cutia postala. Daca nu ati semnat pt ele poate a "semnat" cineva care va " iubeste" cum am avut eu norocul.
Oricum concluzia este ca plicurile cu comunicarile si cele cu procesele verbale au regim de recomandata si se ridica personal de la posta de catre destinatar.

P.S. In urma reclamatiei mele de la oficiul postal, azi mi-au nraspuns in scris ca datorita numarului mare de corespondenta factorul postal mi-a pus din neglijenta scrisoarea in cutia postala si ca isi cer scuze. Atat si nimic mai mult.
Am vorbit cu postasul si l-am pus in tema ca daca mai semneaza de primire in numele meu plateste el valoarea amenzilor si ii rup si capu`.

This post has been edited by nephis: 15 Jan 2009, 18:27


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 52 G
**Renault Symbol Fidji 1.4 // B 52 ???**
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 16 Jan 2009, 08:28
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Mi-a crescut tensiunea cand am citit faza de mai sus.
Ma gandesc ca se poate intampla ceva si mai rau: postasul sa semneze de primire in numele tau, dar sa nu iti puna plicul/instiintarea in cutie...


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_2008
post 16 Jan 2009, 12:17
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 08
From: Pe Pamant




Am gasit si eu instiintare de depasire viteza in cutia postala . Daca la mancat in c..r sa semneze nenea postasu ptr. mine, ma intreb ce se poate intampla?


--------------------
clio III, 1.4 clio III, 1.4 2007& Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 16 Jan 2009, 12:25
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(nephis @ 15 Jan 2009, 18:26)
Oricum concluzia este ca plicurile cu comunicarile si cele cu procesele verbale au regim de recomandata si se ridica personal de la posta de catre destinatar.
*



la mine o data postasul a venit si cu scrisorica in geanta... si cu bonuletul! daca m-a gasit acasa mi-a dat-o mie... posibil se poate si asa?


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 16 Jan 2009, 18:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Pai asta e procedura normala: trimiterea recomandata se inmaneaza destinatarului, care semneaza de primire. Numai in cazul in care destinatarul nu este acasa postasul ii lasa un aviz in cutia postala/usa/fereastra...

This post has been edited by Batrânul: 17 Jan 2009, 08:53


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gliding.flight
post 18 Jan 2009, 11:13
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 November 07




putin OFF..


o situatie cu "super-postasul" si la mine, omu a avut intentia sa aduca acel bonulet (de instiintare pt ridicarea coletului), doar ca l-a plasat in alta cutie postala, a unui vecin. Desi sunt 18 cutii mari si late, si pe ficare este lipit numele fiecarui locatar, (cu font 26, bolduit, scos la imprimanta 022.gif ).

dupa expirarea timpului cu o zi in care stiam eu ca trebuie sa primesc instiintarea, apare vecinul la mine cu bonuletul, explicandu-mi ca l-a gasit in cutia dansului.

am mers cu hartia la posta, am facut reclamatie, si acum vine partea tare, raspunsul Dirigintelui (sau ce-o mai fi ala), "ne scuzati e mai batran postasul ,poarta ochelari si nu prea vede".

Bine-inteles coletul a fost trimis la expeditor, ca deh'... nu s-a prezentat nimeni sa-l ridice. dry.gif (Din cate stiu trebuie retinut la posta cateva zile, dar nah.. il tineau in spate, era greu tare..)

A fost prima si ultima data cand am folosit serviciile POSTA-ROMANA


--------------------
Planor IS-28-B2 / Nissan Qashqai 4WD 2012 - YR-367
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 18 Jan 2009, 11:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Treaba asta mi s-a intamplat de multe ori. Cred ca solutia ar fi ca expeditorul sa treaca numarul de telefon, iar cei de la posta sa te sune ca ai de ridicat un colet/recomandata (asa cum de altfel se procedeaza la majoritatea firmelor de curierat).

Revenind on-topic. Comunicarile radar s-ar putea de asemenea face:
- telefonic, cu inregistrarea vocala a convorbirii, de catre cei de la Politie
- prin e-mail, cu confirmarea automata a primirii e-mail-ului in momentul citirii.
- SMS nu stiu daca este cu confirmare automata de primire, dar s-ar putea face un asemenea serviciu de catre operatorii de telefonie mobila.

Solutii tehnice exista, doar suntem in secolul XXI, putina gandire si bunavointa sa existe din partea institutiilor statului.

This post has been edited by bendix: 18 Jan 2009, 11:34


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeoSoft
post 18 Jan 2009, 13:51
Post #20


Nepotu`


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti\Buzau




Faza cu acea confirmare automata la e-mail nu prea functioneaza pentru simplul motiv ca destinatarul poate decide daca accepta sa trimita acea confirmare sau nu.

Lasand discutiile tehnice si revenind oarecum ontopic si eu sunt de parere ca ar trebui folosite solutiile tehnice avute la indemana, insa cred ca o sa mai curga multa apa pe Dunare pana o sa avem si noi un sistem informatic bine pus la punct (si nu ma refer aici doar la niste instiintari radar). Suntem cu zeci de ani in urma si inca or sa mai treaca alti ani buni in care vom sta la aceleasi cozi pe la ghiseele din institutiile publice, asa cum ne-am obisnuit in perioada lu` Nea Nicu ...


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nephis
post 19 Jan 2009, 14:22
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 22 September 05




ULTIMA VESTE:
Azi am platit 100 lei amenda radar fiind "ajutat" de postas. Zilele astea strang hartii, am depus iarasi la posta adresa.
Dupa primirea tuturor raspunsurilor depun PLANGERE LA POLITIE pentru fals si uz de fals.
Mi-a ajuns!!!

p.s. la plata amenzii la CECBANK ti se cere plicul in care a venit procesul verbal sa vada data primirii si ca te inscrii in cele 2 zile de plata pentru jumatate din suma. In programul informatic li se cere sa treaca aceasta data. Daca ai platit aici nu mai trebuie sa trimiti confirmarea la emitentul amenzii.
Daca ai fost avizat de posta si nu ai ridicat imediat nu-i problema posta mai pune stampile de primire pana la trecerea celor 10 zile de pastrare dupa car trimite inapoi expeditorului plicul.

This post has been edited by nephis: 19 Jan 2009, 15:35


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 52 G
**Renault Symbol Fidji 1.4 // B 52 ???**
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 20 Jan 2009, 15:33
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Eu am platit la posta. Neaparat sa va duceti cu plicul, e singura dovada cu data la care ati primit PV. Pe urma nu va mai trebuie pentru ca pe chitanta care va o da scrie data PV si data achitarii. Chitanta asta de asemenea pastrata sfant cel putin pana la venirea impozitului pe anul respectiv.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 30 Jan 2009, 10:19
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




am primit si eu 2, una la dus si una la intors de la mare, de anul trecut in Spetembrie ...
n-am semnat nimic, pur si simplu erau in cutie ...
la mine, daca e ceva recomandat ori imi bate in poarta postasul, ori imi lasa hirtiuta de atentionare ...

drept pentru care nici n-am trimis nimic catre politie !

a mai primit cineva din astea nerecomandate ?



--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 30 Jan 2009, 17:02
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(bendix @ 18 Jan 2009, 11:27)
Treaba asta mi s-a intamplat de multe ori. Cred ca solutia ar fi ca expeditorul sa treaca numarul de telefon, iar cei de la posta sa te sune ca ai de ridicat un colet/recomandata (asa cum de altfel se procedeaza la majoritatea firmelor de curierat).

Revenind on-topic. Comunicarile radar s-ar putea de asemenea face:
- telefonic, cu inregistrarea vocala a convorbirii, de catre cei de la Politie
- prin e-mail, cu confirmarea automata a primirii e-mail-ului in momentul citirii.
- SMS nu stiu daca este cu confirmare automata de primire, dar s-ar putea face un asemenea serviciu de catre operatorii de telefonie mobila.

Solutii tehnice exista, doar suntem in secolul XXI, putina gandire si bunavointa sa existe din partea institutiilor statului.
*


Asta ar insemna ca la circulatie sa aiba in baza de date nr. de telefon fixe,mobile, faxuri adrese email si mai ales ca fiecare sofer sa comunice acolo de cate ori si schimba nr. de telefon(f. multi isi tot iau cartele cand de la un provider cand de la altul biggrin.gif ). Majoritatea firmelor de curierat vin la usa cu pachetu`


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 12 Feb 2009, 12:08
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Am primit si eu 2 "felicitari"azi.Indata de 20.10.2008 am fost fotografiat.Una este la ora 09.15,inregistrat cu viteza de 101.50 km/h pe un sector cu limita de 50,iar a doua la ora 09.16,inregistrat cu viteza de 98.30km.h pe un sector tot cu limita de 50.Mentionez ca am fost fotografiat in localitati diferite.Gata cu viteza,de azi ma linistesc.
Sariti cu pareri.Cat o sa-mi dea amenda,cate puncte si daca imi i-a permisul?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 12 Feb 2009, 12:45
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Cu ce pareri sa sarim? Cu siguranta iti iau permisul. Despre ce localitati e vorba?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 12 Feb 2009, 12:51
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Parerea mea este ca iti vor confisca masina. Dar cel mai bine verifici in lege. Ca si cum ar conta parerea mea.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 12 Feb 2009, 12:52
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




permis o data suspendat, amenda cat cuprinde smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 12 Feb 2009, 12:55
Post #29


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




daca ai depasit cu 50 km/h viteza legala 3 luni stai pe tusa parca asa era.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 12 Feb 2009, 12:56
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Ca mergi cu viteza nu mai comentez. Dar sa n-ai curiozitatea sa stii pana la ce limita poti merge fara sa-ti ia permisul...
Cand nu mai poti de "graba", mergi tata cu 49 peste limita legala, nu cu 51.
Daca n-ai cautat in lege pana acum, probabil ca nici n-ai s-o faci vreodata. Asa ca daca depasesti cu mai mult de 50km limita de viteza, ramai fara plastic. Iar tu ai depasit-o.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:04
Forum Renault