DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Prestige 2008

dr_mKe
post 23 May 2017, 07:13
Post #61


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




BKR6EIX iridium la NGK pt Prestij 16v

This post has been edited by dr_mKe: 23 May 2017, 08:04


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 23 May 2017, 09:36
Post #62


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




nu stiu daca 6 e ok pentru loganul lui....e o bujie mai rece,habar n-am ce raport de compresie are motorul lui.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 May 2017, 12:46
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nu iau ma de-alea cu iridium acuma, ce io lucrez in sanatate?! tongue.gif

Cam pe-acolo vad ca e cifra de temperatura la bujiile pentru motoarele astea.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 May 2017, 14:47
Post #64


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




'aidibre, am luat io de-alea la 1300... Amu' vreo 4 ani. inca nu le-am montat. Da' am luat si pentru ailalta troscoleta, si pana nu fac inca macar 40k, nu prea ma gandesc sa le verific.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 23 May 2017, 18:29
Post #65


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sobolane, eu sunt autoritate de renume mondial in materie de NGK, Brembo, Ferodo si cam de toate cu 16v -ul tongue.gif

5 se uzeaza foarte rapid din cauza supraincalzirii, iar programul da 6 nu 5 !


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 23 May 2017, 19:41
Post #66


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Sau Denso IK20TT. Cam 40 de lei bucata.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 May 2017, 21:03
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Suna bine, poate o sa-mi iau odata de-astea sa se oftice doctorul cu ngk-ul lui tongue.gif

Hai ca s-a facut topic de bujii jurnalul la Prestige...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 24 May 2017, 08:54
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Istoria se repeta smile.gif

Sa vedem cand vine vremea schimbului de ulei in cate pagini se atinge concluzia icon_mrgreen.gif

This post has been edited by psychoo: 24 May 2017, 08:54


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 24 May 2017, 09:20
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Am facut deja schimbul, am si scris, dar cum am postat doar factura cu consumabilele schimbate si nu am insistat, probabil a trecut neobservat. smile.gif E bine asa.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 25 May 2017, 19:07
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




... nici o noutate, astept sa schimb lichidul de frana dar de o saptamana nu pot sa intru cu masina in curte... 2017_05_25_19.58.37.png ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 780


Masina merge bine, capacul de la chiulasa nu se mai umezeste, singura chestie care ma deranjeaza este modul de revenire la relanti: in trepte si agata. Primul lucru pe care o sa-l fac in sensul asta este sa schimb senzorul de pozitie a clapetei. Dup-aia mai vedem. Si cu ocazia asta daca tot desfac din nou prostia aia de rezonator, o sa incerc sa improvizez ceva la bucsele alea, poate dintr-o fisa rupta de bujie de la vechiul MPi.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 25 May 2017, 20:26
Post #71


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(dr_mKe @ 23 May 2017, 19:29)
Sobolane, eu sunt autoritate de renume mondial in materie de NGK, Brembo, Ferodo si cam de toate cu 16v -ul  tongue.gif

5 se uzeaza foarte rapid din cauza supraincalzirii, iar programul da 6 nu 5 !
*




eu te cred,ziceam sa incerce cu 7,cu 5 nicidecum smile.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 25 May 2017, 20:41
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Arunc o intrebare, desi cred ca unii o sa ia foc: schimb tot lichidul (purjez instalatia) sau doar in rezervor? Multi mecanici cu experienta (nu de la noi) zic ca e suficient sa inlocuiesti doar in vas. Nu de alta, dar ma fwte o lene sa suspend iar masina si sa-i dau ocol cu furtunelu si inelara de 8...
In cel mai rau caz, pentru ca nu prea-mi place sa stiu treburile facute pe jumatate, inlocuiesc lichidul din rezervor si imi confectionez un recipient transparent cu furtun imersat in lichidul vechi scos din rezervor, montat pe aerisitoare si pedala pana iese curat. Ca sa nu pun iar nevasta la pedalat...

This post has been edited by Victorine: 25 May 2017, 20:41


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 25 May 2017, 21:29
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Tot lichidul nu doar pe ala din vas. A doua varianta cu borcanelul si furtunelul si pedala pana la fund e cea mai buna.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 26 May 2017, 00:23
Post #74


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




tot lichidul...dai drumul la roata dreapta spate si astepti pana nu mai curge.....apoi strangi aerisitorul si torni in vas,aerisesti....etc.......atentie ca nu se aeriseste la pedala ,lasa-i in pace pe cunoscatori !!! o fi ea dacie dar asa nu.... excl.gif

This post has been edited by sobolan: 26 May 2017, 00:24


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 26 May 2017, 00:33
Post #75


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Întreabã-i pe ãia cu experiențã ce rost are sã schimbi lichidul din vas, când ãla nasol tot pe conducte rãmâne. Cu cât e mai aproape de roți, cu atât e mai contaminat. Doamne, apãrã și pãzește... popa.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 26 May 2017, 06:25
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Explicatia este ca lichidul circula in sistem pe baza gradientului de temperatura, chiar si atunci cand masina sta, dupa ce ai folosit-o. Lichidul cald din etrieri o sa urce in rezervor si in scurt timp se amesteca. La metoda mentionata cu schimbul doar in rezervor se recomanda schimbarea lichidului odata pe an. Oricum nu costa o avere. Asta pentru a elimina riscul de a introduce aer in instalatie. In trecut am folosit un vas tampon cu furtun montat pe aerisitor, capatul imersat in lichid jos in vas si cu alt furtun aplicat vid cu o seringa mare. Poate fac tot asa.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 May 2017, 14:02
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Treaba cu gradientul de temperaturã ar fi plauzibilã dacã ar fi vorba de un borcan cu apã. Or noi vorbim aici de un lichid vîscos, aflat în niște conducte lungi și subțiri. Nu-i chiar același lucru.

This post has been edited by VladSoare: 26 May 2017, 14:08


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 26 May 2017, 22:34
Post #78


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




@MyKe89 : exagerezi....de-a lungul timpului am invatat ca lichidul de frana rau se vede si in borcan,devine negru,in timp el isi pierde proprietatile de lubrefiere si garniturile nu mai au ungere si se uzeaza,e vorba de miimi....asta nu inseamna ca poti merge cu el mai mult de 4 ani....
La masina aia l-as da jos pe tot,cum am scris si mai sus,apoi m-as apuca s-o aerisesc prin curgere libera,are abs,nu prea e recomandat la pedala....nici la daciile dupa 95 nu se mai aerisea la pedala decat cu sonda ICP scoasa,cei ce au patit-o stiu ei de ce.....
As pune un dot 4 de la 2+2,era ok ultima data cand l-am folodit,peste ELF ......
Poti sa-i inlocuiesti si lichidul la servo,nu stiu cum e cu masina ta,are directia full-electrica ,asistata electric sau hidraulica ? acolo se pune orice ulei ATF.

This post has been edited by sobolan: 26 May 2017, 22:35


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 27 May 2017, 06:56
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Pana la urma cred ca o sa merg pe schimbarea integrala a lichidului, dar nu gravitational, pentru ca imi dau emotii buclele alea ascendente pe care le fac conductele dupa ce trec pe sub lonjeroane, unde poate prinde aer. Nici cu pedale, o sa fac cu vacuum pe aerisitoare.

Directia e servo-mecanica, probabil nu a fost schimbat niciodata uleiul. Am schimbat la cea veche acum cativa ani, dar nu mai stiu cum am procedat. O sa vad cand o sa fie cazul. La fel si la cutie.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 27 May 2017, 07:37
Post #80


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




La servodirectie e simplu, dupa ce golesti lichidul din instalatie bagi uleiul nou la loc pana se umple borcanul, dupa care faci cateva ture de volan stanga-sdreapta si completezi daca mai e nevoie.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 27 May 2017, 07:55
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Da, nu mai stiu cum l-am golit, insa stiu ca am facut ture complete de volan si cum era suspendata scartaiau cupelele de la amortizoare pe oale. Asta imi amintesc.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 27 May 2017, 21:27
Post #82


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




La 21 cand l-am schimbat am desfacut furtunul care iese din vasil de lichid si s-a scurs pe acolo, am intors furtunul cu gura in jos si a mai curs si ce era prin instalatie...e clar ca nu s-a schimbat tot lichidul dar nu cred ca exista alta solutie


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 21 Jun 2017, 20:04
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Azi am purces la schimbat lichidul de frana. In sfarsit...
Am scos lichidul vechi din rezervor lasand doar foarte putin cat sa nu prinda aer pompa. Completat cu lichid nou si ...m-am oprit.
Cum naiba comunica cele doua camere ale rezervorului intre ele?!... e dinala cu stut lateral pentru pompa de ambreiaj hidraulic, doar ca eu avand pe cablu, stutul e blindat. Am clatinat masina in toate felurile si nici gand sa treaca lichidul in camera din fata. Drept care am completat cu lichid proaspat si am lasat-o asa. Probabil ca o sa reiau dupa ce ma edific, cu tot cu purjarea circuitului.
Asa arata acum. Cu lichid bicolor happy.gif 2017_06_21_21.03.04.jpg ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 487


This post has been edited by Victorine: 21 Jun 2017, 20:05


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 22 Jun 2017, 05:52
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Comunica pe deasupra peretelui despartitor unde are o fanta. Pe masura ce scoti lichid se duce si in compartimentul din spate. Nu mai mi-aduc aminte care circuit e pe camera din spate, dar daca incepi sa scoti te prinzi.

Eu scot cu seringa, completez, dau drumul la toate rotile pana scad compartimentele sub jumate, completez, dau drumul si tot asa pana termin bidonul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 22 Jun 2017, 06:47
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Deci PE DEASUPRA... de-aia era plin ochi peste semnul de maxim iar cand am schimbat discurile si placutele a dat afara pe la buson. Tre sa ma uit cat de mare e fanta aia si sa gasesc o solutie sa il schimb si acolo, poate cu un furtun minuscul si o seringa. Nu agreez ideea sa se imbine cu cel proaspat acum. Sincer mi se pare o prostie sa puna rezervor dinasta la masinile cu ambreiaj pe cablu. La alea cu ambreiaj hidraulic se golea si camera aia pe la racordul de la rulment, chiar daca nu de tot, ca stutul de pe rezervor e cam la jumatea inaltimii, dar la astea ramai cu lichid vechi acolo... si tot cam pe-acolo ajungi, ca si cand ai inlocui lichidul doar in vas... ramane s-o faci mai des, odata pe an sau la 2 ani.

<span class='edit'>22 Jun 2017, 07:55:</span>
Sau n-am inteles eu bine, rezervorul tre sa aiba doua racorduri pe pompa si unul din circuite e pe racordul de la camera posterioara, asta voiai sa zici? Asa parca are sens.

This post has been edited by Victorine: 22 Jun 2017, 06:56


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 7 Jul 2017, 21:33
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Un mic update.

Am facut o iesire de cca. 2000 km, consum 7.4 viteza medie in jur de 65 km/h. Datele sunt aproximative, asa cum le-am retinut la intoarcerea acasa, intre timp am mai folosit masina cateva zile prin oras.

Observatii: imi pare rau acum ca nu am etansat toate suruburile capacului culbutori atunci cand le-am identificat ca pierde ulei pe la ele si aveam galeria de admisie demontata. Am umblat doar la cele unde aveam pierderi mai mari, restul le-am strans doar. Ca urmare am mai gasit doua cu urme slabe de ulei, nimic serios dar ma deranjeaza sa le stiu asa. O sa ma ocup si de ele.

Bujiile Bosch Super 4 functioneaza normal, masina trage bine, poate doar un pic mai lenesa la turatii mici, dar poate fi doar o impresie.

Sper ca saptamama asta sa ma pot ocupa de schimbul complet al lichidului de frana.

Discurile si placutele Textar sunt OK, franeaza bine si parca frana e un pic mai progresiva fata de inainte cand aveam discurile si placutele OEM, atunci se simtea cum musca placutele imediat cum piscam frana. Acum e mai usor de dozat. In schimb daca sunt incinse apare un usor scartait la viteze mici, aproape de oprire. Situatia apare frecvent la drumuri mai lungi in oras. Acum imi pare rau ca nu am folosit la montare pasta Textar Ceratec pe care de altfel o aveam si am folosit-o doar pe culisele etrierilor. Nu stiu de ce n-am facut-o atunci, dar iau in considerare sa schimb lamelele antivibratie cu unele noi si la remontare cu siguranta o sa folosesc.



<span class='edit'>8 Jul 2017, 22:04:</span>
Am uitat sa scriu de gume, foarte important. Am prins ploaie tot drumul intre Bucuredti si Deva, pe alocuri torentiala. S-a dovedit ca anvelopele Falken isi merita calificativul A pe ud.

In schimb, pe autostrada spre Timisoara am avut parte de vant lateral puternic si masina e destul de instabila la viteze mari. Aerodinamica proasta si probabil amortizoarele moi/ obosite si-au spus cuvantul.

This post has been edited by Victorine: 8 Jul 2017, 21:05


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Jul 2017, 07:59
Post #87


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Scartaiala este intre placuta si disc, pasta aia rezolva fix zero.

Lenea de la ture mici dispare cu bujii iridium.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 9 Jul 2017, 08:21
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Evident ca acolo apare scartaitul smile.gif dar banuiesc ca vinovata de treaba asta este asezarea defectuoasa a placutei pe disc pentru ca placuta nu aluneca normal in etrier. Tablitele alea antivibratie aveau niste depuneri, rugina de la placutele vechi, etc. Erau rugoase in zona in care se sprijina placutele pe ele. Le- am curatat cat am putut cu peria de sarma si hartie abraziva de depuneri, dar o sa iau altele noi si o sa adaug putina unsoare in punctele de contact si de asemenea pe buza cilindrului si ghearele etrierului care preseaza placutele. Altfel, uzura discului e uniforma, nu arata contact inegal cu placutele sau ceva.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Jul 2017, 08:30
Post #89


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Placutele cu coeficient bun de frecare mereu scartaie ! In schimb, apreciaza dozajul mai fin tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 9 Jul 2017, 08:33
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nu-mi dau seama daca esti ironic, dar eu vorbesc serios, alea vechi OEM muscau mai tare cand atingean frana, dupa care franau ca astea Textar.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:15
Forum Renault