DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> serie motor- RAR, probleme cu testul de autenticitate

adriano2br
post 6 Oct 2014, 10:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Zilele astea imi va expira RCA'ul si deoarece ma costa vreo 5-600 ron pe numai 6 luni, m-am gandit sa inscriu masina pe numele cuiva mai in varsta din familie. Am masina din primavara dar atunci i-am platit rca pe 6 luni pentru ca nu aveam toate actele necesare transcrierii. Acum , ca se apropie data expirarii rca, mi-am facut o programare la rar, am scos o adeverinta de la anaf , precum ca are taxa platita, am rezolvat cu toate actele in afara de testul de autenticitate, taxa inmatriculare ,taxa talon si noul rca. Parca am avut o presimtire si nu am vrut sa ma arunc cu banii. PRoblema sta in felul urmator: astazi am luat cartea masinii si m-am dus sa verific seriile.Seria de sasiu corespunde, dar cea de motor...nu prea wacko.gif . Aceasta serie este trecuta pe chiuloasa..si cum masina este pe gpl..sigur a avut schiuloasa schimbata la un moment dat. Motorul este exact acelasi, nu e mai mare sau mai stiu eu ce modificari .ESte stock , numai ca a avut chiuloasa schimbata..iar seria este stantata in chiuloasa..nu e pe vreo placuta metalica. Ce as putea face ? pentru ca programarea rar o am poimaine. Oare sa renunt si sa ii platesc rca pe inca 6 luni pe numele proprietarului de acum? este vorba de FIAT'ul din semnatura. Daca as stanta aceasta serie pe o tablita, sa para cat mai autentic si sa o prind de motor..cred ca nu ar fi prea legal huh.gif

Daca intru cu masina in rar cu alta serie la motor..risc sa imi confiste ceva? ce e de facut in cazul asta? mellow.gif

Ps: ...si cand ma gandesc ca am luat masina cu itp expirat pentru ca zacuse o perioada in parcare..m-am dus sa ii fac itp si cel de acolo ma miram ca nu mi-a zis nimic din cauza ca nu aveam becuri pe pozitie...Dar ce sa mai zic, el nu a verificat nici macar seria la motor.

This post has been edited by adriano2br: 6 Oct 2014, 10:32


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 6 Oct 2014, 10:59
Post #2


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




mai cauta
seria la motor se gaseste pe blocu motor nu pe chiulasa
asa ca spor la cautat


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 6 Oct 2014, 11:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




exact asta mi-a spus acum un prieten si m-a mai linistit, dar inca nu am dat de ea. Mai am si ceva mizerie..ulei+ praf in partea de jos a motorului si poata asta imi sta in cale. astept sa se raceasca motorul sa il curat putin. Pana atunci o sa caut pe net ca sa vad unde se afla exact seria.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalin78
post 6 Oct 2014, 14:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 27 April 13
From: pitesti




cu seria si gasitul ei nu e problema desi la rar ptr autentificare ar trebui sa ai motorul curat ....si nu numai motorul ...treaba devine nasoala daca s-a schimbat motorul ....


--------------------
dacia sport 1986 - ag ygi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 8 Oct 2014, 16:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Nu am reusit sa gasesc seria motorului...dar am trecut de rar fara probleme biggrin.gif..sunt curios daca ei au gasit-o, pentru ca pe certificatul de autenticitate scria doar seria sasiului biggrin.gif


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 10 Oct 2014, 09:56
Post #6


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(madalin78 @ 6 Oct 2014, 15:24)
treaba devine nasoala daca s-a schimbat motorul ....
*


De ce sa fie nasoala? Motorul e piesa de schimb. Chiar daca n-ai acte pt el poti da o declaratie pe propria raspundere ca nu e furat si cu asta b'asta!


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 8 Mar 2016, 22:46
Post #7


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.648
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Se merita omologarea unui motor de 1.6,desi initial am avut 1.3 ? Ma gandeam la mutarea seriei,dar e ceva ilegal si m-as arde la ITP (cel de 1.6 nu mai are placuta cu seria).


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 Mar 2016, 23:01
Post #8


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




mai bine ai intreba pe privat cu "rocadele" astea,nu de alta dar e buba de dosar penal chiar blink.gif ,nu merita,o simpla declaratie pe propria raspundere ca e luat de la gigel sau costel te scoate frumos,faci drumuri pe ici pe colea,stai la cozi dar asta e romania...


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 8 Mar 2016, 23:22
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




Nu merita, e undeva la 900 de lei, intrebat de mine personal


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Mar 2016, 01:01
Post #10


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




La dacie blocul de 1.6 difera la exterior de cel de 1.3(sondele de ulei la 1.6 is doua gauri filetate si la 1.3 e doar una deasupra la filtru de ulei,"tava" aia de la delco e altfel (ai prinderea pe fata la siguranta la 1300 si pe spate la 1600 ,etc).....daca pui un numar de serie de 1300 pe un bloc de 1600 se vede de la o posta ca-i motorul smenuit smile.gif ...ca merita sau nu apoi asta decide proprietarul cu riscurile de rigoare ! smile.gif

This post has been edited by sobolan: 9 Mar 2016, 01:16


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:34
Forum Renault