DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa schimb pistoanele, la un fiat bravo

adriano2br
post 26 Oct 2015, 11:36
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Imi cer scuze ca am postat o problema ce tine de fiat..pe forumul dedicat DACIA . Dar am avut si eu dacie..si am petrecut mult timp pe acest forum...stiu ca pe aici e lumea mai activa. Oricum , e o intrebare generala , valabila pentru mai multe marci de masini..adica nici nu e o intrebare..in fine, e mai mult o dilema personala si am nevoie de niste sfaturi..pareri.

Am un fiat bravo 1.4 12valve din 1995, cu 185.000km la bord(il am de la 155.000 si sigur nu erau reali, ca e luat din romania) si vreau sa ii schimb pistoanele ...as schimba si camasile , dar din pacate motorul este monobloc(nu e ca la dacie sad.gif )..adica e turnat dintr-o bucata. Masina are gpl montat din italia de prin 2002..deci motorul e terminat,chiuloasa la fel , in 20.000km am completat cu vreo 15litri de ulei ..adica nu am mai facut schimbul...Am gasit un motor ieftin cu 130.000km 100% reali, din 1998 ,dar blocul are rupte vreo 2 gauri de prindere pe lonjeron.. pentru ca masina donatoare suferise un accident frontal...in rest pistoanele nu au pic de joc sau calamina pe ele. Din lipsa de timp, am luat doar chiuloasa de pe el si am pus-o pe masina. Am facut schimbul de ulei si consumul a scazut la 1litru la 3000km...adica acum am 6000km facuti de cand am schimbat chiuloasa si am completat cu 2litri de ulei.Acum am niste timp liber si m-am decis sa fac o "cascadorie" , si anume , sa scot pistoanele cu tot cu segmenti de pe motorul SH si sa le pun in locul celor de pe masina..care au si ceva joc in cilindri. Motoarele sunt ambele 100% ne alezate, ca in ziua de azi nu prea isi mai bate nimeni capul cu asa ceva.., deci cilindrii ar trebui sa fie toti la cota standard pe ambele motoare..singura diferenta dintre ele ar fi uzura.. Si ma gandesc la ovalitate pe cilindru.,,si la faptul ca as putea sa gripez motorul cand acesta se va incalzi si pistoanele se vor dilata..si din doua motoare ..sa raman fara niciunul ... oricum, e un risc pe care mi-l asum.
Ceva pareri..sfaturi?


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk100it
post 26 Oct 2015, 20:50
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 May 08
From: BUCURESTI




Un sfat.De obicei cand se face asa ceva,trebuie musai alezat blocul motor si pus pistoane cota urmatoare,1,2,etc.Daca se lasa asa,se pot pune pistoanele de pe celalalt motor,insa trebuie musai segmenti noi.Dar si cu segmenti noi,daca cilindrii sunt ovalizati,ar fi cam frectie la picior de lemn.Mare atentie,daca cilindrii au grad de uzura sus,se pot rupe pragurile pistoanelor,in sensul ca segmentul nou de foc va batea in acel grad de uzura a cilindrului.Sfatul unui habarnist este sa se faca un rk de motor,adica,reparat chiulasa,planat,supape,simeringuri,etc,alezat blocul si pus pistoane cu segmenti noi,cota urmatoare de reparatii.Succes


--------------------
dacia 1300 1980 - B25PBU/B17DMF/B07JCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 27 Oct 2015, 00:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Am ajuns la o limita cu masina asta...cred ca o sa trebuiasca sa fac terapie la un moment dat..de la cati nervi mi-am facut..si cate am tras de cand o am. Am schimbat tot ce batea,troncanea..sau nu functiona in parametrii normali...singura buba ar mai fi consumul de ulei acum . Daca dupa operatia asta o sa reusesc sa mai scad consumul..macar la 1l la 10.000..ar fi bine, cred ca mai tin masina..poate ii trag si o vopsea in primavara....dar daca va consuma la fel ulei..o sa o vand si cu ce mai am..imi iau un logan la 2500-3000 euro...si imi incerc norocul cu ala. Pur si simplu..masina asta m-a terminat psihic.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk100it
post 27 Oct 2015, 08:29
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 May 08
From: BUCURESTI




QUOTE(adriano2br @ 27 Oct 2015, 00:02)
Am ajuns la o limita cu masina asta...cred ca o sa trebuiasca sa fac terapie la un moment dat..de la cati nervi mi-am facut..si cate am tras de cand o am. Am schimbat tot ce batea,troncanea..sau nu functiona in parametrii normali...singura buba ar mai fi consumul de ulei acum . Daca dupa operatia asta o sa reusesc sa mai scad consumul..macar la 1l la 10.000..ar fi bine, cred ca mai tin masina..poate ii trag si o vopsea in primavara....dar daca va consuma la fel ulei..o sa o vand si cu ce mai am..imi iau un logan la 2500-3000 euro...si imi incerc norocul cu ala. Pur si simplu..masina asta m-a terminat psihic.
*


Fara suparare,am inteles ca masina te-a terminat psihic stimate domn,insa da-mi voie sa-ti explic motivul.Nu a fost reparata corect,sau a avut atat de multe hibe nerezolvate,sau rezolvate,cam cum a fost cu motorul incat s-a ajuns la aceasta situatie.Iar de luat un Logan la acesti bani,inseamna o noua sarabanda de nervi,stiind cu totii cam cum este calitatea reparatiilor din service-uri.Iar service Dacia e total necorespunzator in Romania.Numai eu stiu ce am patit cu garantia la Dacia .Iar ca sa fie tacamul complet,la 31000km o planetara bate in viraj,cu toate ca masina nu a fost in nici un fel forjata,fortata,a fost exclusiv masina de concediu,in tara si strainatate.Nu a vazut zapada,nu a stat in umezeala,sta in garaj incalzit,samd


--------------------
dacia 1300 1980 - B25PBU/B17DMF/B07JCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 27 Oct 2015, 12:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




Fara scule si meserie nu prea poti face treaba...

Eventual da chiulasa "noua" la un atelier sa o verifice (supape, schimbat simeringuri, planare) si vezi cine te poate ajuta cu masurarea pistoanelor, din 8 poate gasesti 4 cat de cat bune, segmenti ar trebui sa gasesti noi daca nu se fac...

Uite un atelier care te poate ajuta cu tot ce vrei: http://foriscompany.ro/


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 21:25
Forum Renault