DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreiaj+frana?, Explicatii pt. un incepator

C@talin
post 19 May 2006, 17:05
Post #31


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(clauditza @ 18 May 2006, 21:56)
Ideea e ca instructorul nu iti spunea nimic de treaba asta pentru ca in masina de Scoala mergi cu maxim 40 km la ora. Cel putin asa a fost in cazul meu.

Eu abia am terminat scoala  icon_mrgreen.gif  si am avut norocul sa nu ma ia nici un radar tongue.gif  Nu stiu cum se simteau cei care "avertizau" cu flash-uri o masina de scoala rolleyes.gif dar le multumesc... Maxim i-am dat ceva mai sus de 65km/h. Mi-era si mie rusine blush.gif  dehh...eram cu SCOALA excl.gif  tongue.gif  blink.gif
*



frate nu glumesc da cand am fost eu cu scoala in afara orasului am rupt masina 120 imediat
p.s. asta cu un tico


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proflorinn
post 19 May 2006, 21:04
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 March 06
From: Valea Jiului




In urma explicatiilor primite, a imaginilor trimise si a felului in care conduceti voi, am experimentat in ultimele zile frana de motor destul de des. Aveti dreptate, abuzam nejustificat de mult de ambreiaj, apasam ambreiajul si franam in pante unde masina avea cam 45-50 km/h, cu frana de motor (adica ceea ce inteleg eu prin frana de motor-ridicarea usoara a piciorului de pe acceleratie pt. ca masina sa franeze din inertia motorului) este mult mai usor si-mi da senzatia ca eu controlez masina mai bine.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate - HD76...
Viața va găsi întotdeauna o cale!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel2002
post 19 May 2006, 21:17
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 9 February 04
From: Galati




Eu asa ii invat pe elevi. Exact cum am descris mai sus. Problema se pune in felul urmator: daca masina cu care face elevul scoala este a scolii, atunci instructorul nu isi va da interesul sa invete elevul sa conduca corect din punct de vedere tehnic deoarece masina nu e a lui si nu prea il intereseaza daca se strica sau nu. In al doilea rand instructorii cu masini proprii, asa cum sunt si eu si care platesc rata pe luna 100E nu prea pot sa imi bat joc de masina si de aceea ii invat sa foloseasca masina exact cum trebuie. Si la urma urmei asta e o meserie care trebuie sa ti-o faci cum scrie la carte. Daca nu esti in stare mai bine te apuci de facut floricele, sau altceva...Stiu instructori in Galati care merg ei cu piciorul pe ambreiaj..


--------------------
Toyota Auris 1,6 dual VVT-i, 124cp - 2007 ...si un amarat de Logan..adica doua..si un Guster
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sik
post 19 May 2006, 23:39
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 15 March 06




cine a zis sa iei picioru la semafor a zis bine ca io dupa 3 ani totusi miam gasit ferodourile in cutie nu pe disc, sper sa ma invat minte


--------------------
Dacia 1310 1991/2001 - B-52-NRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 19 May 2006, 23:48
Post #35


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(sik @ 20 May 2006, 00:39)
cine a zis sa iei picioru la semafor a zis bine ca io dupa 3 ani totusi miam gasit ferodourile in cutie nu pe disc, sper sa ma invat minte
*


?? blink.gif nu prea am inteles ce voai sa spui..
ca "placutele de frana" le-ai gasit pe unde? si eu mi l-eam gasit in cutie pe raft in magazin.
in fine.. si adica de 3 ani nu ai mai verificat placutele sau in 3 ani nu faci 10000km?

translate please


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 20 May 2006, 11:31
Post #36


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@Asi, omul se refera la ferodorile de la ambreiaj. I s-au tocit zdravan pt ca a stat cu pedala apasata la semafor.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 20 May 2006, 17:16
Post #37


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Toniceli inca nu mi-a raspuns la intrebarea de pe prima pagina a acestui topic!!! mad.gif
Eu unu inca nu am permis, ( si mai fac scoala de soferi pana dau orasul..). Nu prea folosesc frana de motor, pur si simplu apas pe ambreaj si o scot din viteza.
Sunt curios cine da in frana de motor la 140 km/h? ( Toniceli probabil... dry.gif )


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 20 May 2006, 17:33
Post #38


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




EUROPE, la viteza aia e chiar foarte bine sa folosesti frana de motor, care la vitezele alea este foarte eficienta - eventual pe la 120 bagi a 4-a si chiar se simte. Frana "normala" sufera foarte mult la viteza aia - gandeste-te cu ce viteza se freaca ferodourile alea.

Caz de utilizare: vin de pe autostrada, 130 si ceva (acul pe 140). Inainte de iesire, pentru ca STIU ca o sa opresc, o las usor, viteza scade, la 110 ii dau a 4-a, o las usor, si ajung cu 60, adica exact cat imi trebuie pentru a iesi. N-am apasat deloc frana, ba am mai facut si niste economie de carburant.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 20 May 2006, 17:38
Post #39


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Economie zici... nu prea imi place frana de motor la vitezele alea... la masina mea parca se uza ambreajul mai repede, oricum facea urat de tot. Nu crezi ca ar fi fost mult mai bine sa o scoti din viteza ( si facea probabil aceeasi economie de carburant ) si scapai si de sunetul motorului. Doar nu vreti sa tineti placutele de frana 100 000km blink.gif blink.gif blink.gif . La viteza aia , dupa parerea mea se uzeaza mai repede ambreajul in frana de motor ( cel putin mie asa mi s-a parut... acum nu aruncati cu pietre wink.gif )

This post has been edited by EUROPE_: 20 May 2006, 17:39


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 20 May 2006, 17:43
Post #40


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Daca e ambreiajul ok, nu ar trebui sa-l doara prea tare. De urat face urat, dar asta e smile.gif, nu pateste nimic daca turatia e in limite normale. In legatura cu scosul din viteza nu este asa. Pe "liber", motorul are turatie de relanti si consuma niste carburant. In frana de motor, calculatorul taie alimentarea si mergi cu consum zero. Plus ca nu-i vorba de tocit placutele in primul rand - e vorba ca fara discuri ventilate, acestea se incing si dupa cateva frane mai puternice (cum ar fi cele de pe serpentine) poti sa ai surpriza sa nu mai tina.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 20 May 2006, 18:29
Post #41


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(ovidiusoft @ 20 May 2006, 18:43)
Pe "liber", motorul are turatie de relanti si consuma niste carburant. In frana de motor, calculatorul taie alimentarea si mergi cu consum zero.

Ce zici tu e valabil pentru motoarele cu injecție, gen mpi-urile de pe DSN, SLZ, Logan și dci-uri, mă rog, motoare moderne. La daciile clasice nu prea faci economie de carburant în frână de motor, ba din contră.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 20 May 2006, 19:37
Post #42


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Shit, acum am vazut ca EUROPE are 1300... sorry. Ma obisnuisem sa vad masinile sub avatar sad.gif.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 20 May 2006, 21:36
Post #43


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




wink.gif ovidiusoft se mai intampla wink.gif .


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 20 May 2006, 21:40
Post #44


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Din cate stiu eu, la motoarele cu injectie calculatorul saraceste amestecul carburant in frana de motor sau gresesc??? blink.gif .


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 20 May 2006, 23:02
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




Nu chiar - amestecul e sau pastrat constant aproape de lambda=1 sau se taie benzina complet.

De obicei, pana cand rpm ating 2500-2000, alimentarea e complet taiata. Sub turatia asta, se reia alimentarea.

Lambda tb pastrat constant din cauza catalizatorului, care se incalzeste f.tare la amestecuri sarace. Alimentarea se reia pe la 2000 rpm pt ca motorul sa nu se opreasca daca debreiezi.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
duculeana
post 27 Sep 2015, 10:20
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 December 06




QUOTE(stuiberv @ 15 May 2006, 10:31)
Eu tot nu inteleg cine sunt instructorii. Cum poate un instructor sa te invete ceva ce iti poate pune in pericol viata???
Daca te apuci si cobori o panta lunga doar cu frana, risti sa ramai fara frane. Si, mai rau de atat, risti chiar sa nu stii ca poti ramane fara frane.
Parerea mea e ca instructorii ar trebui controlati mult mai riguros decat sunt acum.
Eu am avut noroc, am avut un instructor care pe langa faptul ca nu tipa niciodata, mai si explica de ce se fac anumite chestii cum imi spune el si nu altfel.
Bine, dupa ce am executat frana de motor cu a doua de pe la 50 km/h cu breakul lui, era sa tipe, dar a spus doar calm: mai, daca imi scoti pistoanele le platesti smile.gif.

In final: la semafor poti sa stai cu piciorul infipt in pedala de ambreiaj (desi nici asta nu e bine pentru el), ca nu pui in pericol pe nimeni.
Dar cand pui frana, intai apesi frana, si doar daca e nevoie apesi ambreiajul ca sa schimbi viteza sau sa opresti masina.
Pentru incepatori: incercati urmatorul lucru: pe un drum liber, mergeti cu 50 km/h cu viteza a patra, apasati frana, fara ambreiaj. Continuati pana se opreste motorul (nu o faceti prea des). Veti vedea ca motorul nu se opreste decat la viteza f. mica. Apoi, tot la 50 kmh viteza a patra, frana fara ambreiaj, apasati ambreiajul, schimbati a treia, eliberati ambreiajul (continuati sa franati in timpul asta), si tot asa. Bine, chestia asta cu schimbatul vitezelor in timp ce franezi parca nu se face chiar  asa ca cica poti strica ceva prin cutia de viteze, dar iarna aplic aproape numai asta.
*


Bun, pe mine ma intereseaza cum sa nu-mi moara motorul la semafor, la proba de traseu (ca cica te da jos imediat)? Deci intai franez apoi scot din viteza cand ajunge la relanti, nu? Mai apas si ambreiajul ca sa nu moara motorul sau nu? Si tin piciorul pe frana sau o eliberez? Pe examinator il intereseaza sa ai si o conduita preventiva, nu sa te dai zmeu.


--------------------
NU AM NU AM NU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:55
Forum Renault