DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cauciucuri uzate. Ce sa fie?

vili
post 26 Oct 2008, 10:31
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 28 September 07




In aprilie am facut ITP si am vazut ca am uzate cauciucurile fata pe interior. Am mers si am facut geometria. Meseriasul mi-a spus sa trec din nou pe la el dupa ce schimb cauciucurile , sa mai regleze nu stiu ce. In iulie schimb cauciucurile si plec in concediu(2500 km). Cand ma intorc acasa, cauciucurile cu urme de uzura pe interior. Merg la meserias, regleaza ceva acolo. Zilele trecute ma uit in trecere la cauciucuri si nu numai ca sunt uzate pronuntat pe interior(aproape ca nu mai au profil) dar si restul suprafetei de rulare. Masor profilul in zona cea mai putin uzata, intre 3 si 4 mm. Cauciucurile sunt Matador si am rulat cu ele 6000 km. Nu conduc cu scart si nu franez brusc fara motiv.
Doua intrebari:
de ce se uzeaza pe interior daca am facut(si verificat) unghiurile?
este normala uzura generala la nivelul asta dupa 6000 km?
A, inca una. Unde sunt pozitionati indicatorii(martorii) de uzura?

This post has been edited by vili: 26 Oct 2008, 10:32


--------------------
Dacia Solenza 1.9D 2004 - IS-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 26 Oct 2008, 11:56
Post #2


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




salut
dupa ultima reglare trebuia sa schimbi cauciucurile pe jante.acum iti uzeaza pina ajung uniform.si eu am patito la fel.nu este corect ca la 6000km sa iti uzeze asa de repede,ai schimbat cumva basculele pe fata sau telescoapele pe fata???


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vili
post 26 Oct 2008, 12:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 28 September 07






Nu am schimbat nimic, doar bucse bara de torsiune(stabilizatoare?), dar cu peste jumatate de an inainte de a schimba cauciucurile

This post has been edited by vili: 26 Oct 2008, 12:05


--------------------
Dacia Solenza 1.9D 2004 - IS-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 26 Oct 2008, 12:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




o intrebare de la unu care a lucrat la reglat directii tia reglat inclinatia roti din suruburile de sus de la telescop unde se prinde fuzeta?


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vili
post 26 Oct 2008, 13:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 28 September 07




Eu am stat cuminte pe marginea rampei, sub masina s-au bagat meseriasii, aveau un calculator cu un soft, au intins niste sfori intre rotile fata/spate si au miscat de volan pana ce un pointer s-a situat pe bisectoarea unui unghi acutit cu varful spre podea si deschiderea spre tavan. Cam astea am vazut eu. Ce si de unde au reglat, numai bunul Dumnezeu stie(si meseriasul respectiv, dar nu cred ca ne va spune!)


--------------------
Dacia Solenza 1.9D 2004 - IS-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Oct 2008, 11:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Mergi si faci geometria cu incarcare medie in masina , la un service cu reglare in 8 puncte , cu indicatori LASER , NU sfoara ! Daca totul iese bine , atunci vezi sa nu ai alta problema ( dar ma indoiesc ) . Daca astia chiar au avut ce sa regleze la ea , mergi cu foile cu rezultate de la ultimii la primii si le dai cu ele in cap si le imputi cauciucurile uzate , pt ca ei sunt de vina !
O geometrie mia mult de 60 - 70 ron nu are de ce sa fie !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vili
post 28 Oct 2008, 05:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 28 September 07




De felul meu, decat sa ma cert(probabil inutil), mai degraba trec pierderile pe capitolul experienta de viata si nu mai calc in acel service.
Dar am mai vazut ceva. Unul din cauciucurile fata este din '03(statea rezerva nefolosita si nu m-am uitat cand e fabricat atunci cand l-am imperechiat) si celalalt din '06. Din acest motiv s-a uzat mai accentuat cel mai "batran"?
Cam in cat timp isi pierd calitatile?. Eu nu merg foarte mult(10000 Km/an) si nu in conditii extreme, daca as lua seturi iarna/vara, nu ar imbatrani inainte de a le rula destul?
Sa optez pentru un set all seasons Debica Navigator?


--------------------
Dacia Solenza 1.9D 2004 - IS-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 28 Oct 2008, 09:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




O intrebare : aveai directia buna inainte de a te duce in service - adica daca lasai volanul liber tragea-ntr-o parte ? Daca da, clar aveai directia cu defecte.
Ca un sfat: directia se face atunci cand ai cauciucurile neuzate (ideal sa fie noi). Din experienta proprie cu matadoarele originale pot sa-ti spun ca daca s-au uzat cat de putin n-o sa mai reusesti in veci sa-i refaci directia. Singura solutie e sa le pui pe spate si sa cumperi altele noi si bine-nteles atunci trebuie sa-i reglezi directia in service. Daca si dupa manevra asta nu tine drept cu volanul liber atunci e grav: ori maimutele sant de vina, ori ai probleme mari la puntea fata.
Bafta !



Am uitat: rezerva o aveam si eu nefolosita din 2003 dar mi-a fost frica s-o folosesc pe fata si am pus-o pe spate din primavara asta si pana acum s-a comportat bine. M-am uitat cu atentie la ea si nu da semne de imbatranire (crapaturi, etc). Oricum masina merge majoritatea timpului neincarcata (maxim 3 pers) asa ca pe spate n-am incarcare mare.




This post has been edited by Fancyman: 28 Oct 2008, 09:41


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 28 Oct 2008, 10:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




in bihor unde am lucrat eu reglajul costa 10 lei pt unghi de obicei la slz se regleaza doar semi convergenta dar unghiul de cadere nu il regleaza nimeni din comoditate si eu am avut probleme cu geometria dar am reglat semiconvergenta si unghiul de cadere (daca masina nu fost lovita se poate regla din cele 2 suruburi cu care se prinde fuzeta de telescop in cel mai rau caz se modifica gaurile la pivot) si de atunci am 30000 km si nu am uzura neuniforma da si aparatul de acolo unde am lucrat eu ii cu laser si are program in parte pt fiecare masina
si inca ceva inainte de a merge la directie verifica presiunea in roti si pune cauciucuri noi si de preferat toate 4 aceeasi firma ca sa fie egale ca greutate

This post has been edited by razvan solenza: 28 Oct 2008, 10:16


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vili
post 28 Oct 2008, 11:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 28 September 07




Masina nu trage intr-o parte. Cauciucurile sunt uzate ambele pe interior cam in aceeasi proportie.


--------------------
Dacia Solenza 1.9D 2004 - IS-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 28 Oct 2008, 16:14
Post #11


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Unde s-ar putea face in Bucuresti reglarea cu laser? M-am tot uitat pe net dar nu am gasit nimic concret.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 28 Oct 2008, 18:45
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




QUOTE(RainHawk @ 28 Oct 2008, 16:14)
Unde s-ar putea face in Bucuresti reglarea cu laser? M-am tot uitat pe net dar nu am gasit nimic concret.
*


cauta tre sa fie fata de cel clasic cu ate is 4 camere care se monteaza pe fiecare rota este cel mai eficient si ar fi cel mai bine sa aiba program pt fiecare marca de masina in parte unde am lucrat eu asa era .


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Oct 2008, 19:15
Post #13


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Schimba meseriasul!
Am fost pe vremuri la un travestit din asta care imi zicea ca trebuie sa-mi strambe un lonjeron ca sa-mi reaseze suspensia fata la 1310. Ceva din privirea lui buimacita mi-a zis ca-i nepriceput.
I-am zis ca revin eu, m-am dus la altul care a lucrat juma de ora si a mers masina bine inca vreun an.
Cuciucurile uzate egal pe interior sunt semn de convergenta prost reglata sau joc in directie

This post has been edited by dizzy: 28 Oct 2008, 19:16


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:54
Forum Renault