DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motoras pozitionare clapeta, Split de la dacia injectie

Mircea27D
post 6 Jun 2017, 18:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 10 September 10
From: Brasov




Gata oameni buni. Dupa o munca lunga am terminat si manualul. Sper ca o sa va fie de folos. Astept cu nerabdare un feedback de la voi. Pro si de ce nu si contra.

Succes



--------------------
Dacia Break 2001 injectie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 6 Jun 2017, 19:35
Post #2


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(Mircea27D @ 6 Jun 2017, 19:13)
Gata oameni buni. Dupa o munca lunga am terminat si manualul. Sper ca o sa va fie de folos. Astept cu nerabdare un feedback de la voi.

Manualul este excelent,felicitări! up.gif

Două remărci aș avea:
1)-ai specificat la un moment dat că motorașul este imposibil de decapsulat.La prima vedere și cu cea mai solidă șurubelniță în mână așa și este însă,există o modalitate de desfacere și anume frezarea acelor 2 urechi ambutisate!Am fost nevoit să desfac unul deoarece motorașul era defect.Cauza?Periile uzate excesiv!Rezolvarea:schimbarea periilor/cărbunilor cu unii de la motorașele jucăriilor chinezești mai vechi.Se potrivesc cu puțină adaptare de minune!

2)-nu ai specificat ce trebuie făcut cu ploții aceia argintați de la cele două contacte.Acelea se curătă scoțând cu mare grijă lamelele pe o bucată de preșpan fin(e bună și o hârtie de coală A4) și clătiți cu neofalină sau spray de contact!La remontare trebuie avut grijă să fie puțin arcuite și în contact una cu cealaltă!

Și cam atât. smile.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 6 Jun 2017, 19:38


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 7 Jun 2017, 13:57
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




As mai lucra la gramatica si la typo-uri, e pacat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mircea27D
post 7 Jun 2017, 21:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 10 September 10
From: Brasov




QUOTE(roland @ 7 Jun 2017, 13:57)
As mai lucra la gramatica si la typo-uri, e pacat.
*



Am refacut cateva greseli. Chiar m-am scarpinat dupa ureche incercand sa imi dau seama de ce le-am facut. Multumesc de observatie

<span class='edit'>7 Jun 2017, 22:00:</span>
QUOTE(Adrian Frigo @ 6 Jun 2017, 19:35)
Manualul este excelent,felicitări! up.gif

Două remărci aș avea:
1)-ai specificat la un moment dat că motorașul este imposibil de decapsulat.La prima vedere și cu cea mai solidă șurubelniță în mână așa și este însă,există o modalitate de desfacere și anume frezarea acelor 2 urechi ambutisate!Am fost nevoit să desfac unul deoarece motorașul era defect.Cauza?Periile uzate excesiv!Rezolvarea:schimbarea periilor/cărbunilor cu unii de la motorașele jucăriilor chinezești mai vechi.Se potrivesc cu puțină adaptare de minune!

2)-nu ai specificat ce trebuie făcut cu ploții aceia argintați de la cele două contacte.Acelea se curătă scoțând cu mare grijă lamelele pe o bucată de preșpan fin(e bună și o hârtie de coală A4) și clătiți cu neofalină  sau spray de contact!La remontare trebuie avut grijă să fie puțin arcuite și în contact una cu cealaltă!

Și cam atât. smile.gif
*




Cand zici ploti la ce te referi? Pastilele acelea mici de pe cele 2 lamele care fac contactul liniar pe tija? Sau cei 2 pini metalici cu care intra in contact cu lamele motorasului? Unde lucred eu (cablaje industria auto COBO Internatoional East Europe) spunem la papuci - terminale si la mufa - blocheti. Sa imi dai o referinta din document sa stiu unde sa ma uit.

Curatarea conactelor acelea chiar am uitat sa o precizez. Eu am curatat cu spray contact WD40, in prima faza, si apoi cu piatra de mississippi. Fiind si ceasornicar detin. Ca si rugozitate ar fi ca pudra diamantata. Nu lasa zgarieturi si face luciu ca oglinda. Daca nu ai, poti folosi pasta verde de bijutier, care este cea mai fina, sau maro care este mai aspra un pic sau alba care este cea mai aspra.


Apreciez observatiile indiferent ca sunt bune sau rele. Asa o sa fie mai bun si mai exact. De la postarea acestui mesaj, am facut o gramada de corectii. Si de natura gramaticala dar si de natura tehnica.

This post has been edited by Mircea27D: 7 Jun 2017, 22:33


--------------------
Dacia Break 2001 injectie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:06
Forum Renault