DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SOFERI : Lasati 50cm de la bordura sa trecem, si noi(biciclisti/motociclisti/scuteristi).

Axe
post 31 Dec 2009, 09:19
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Ok, recomand si eu legislatia oricui dar nu am inteles daca tu mi-o recomanzi mie ?!


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 31 Dec 2009, 09:22
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Nu, o recomand tuturor care merg pe bicicleta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 31 Dec 2009, 09:34
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




In cazul in care tu ca autovehicul nu ai tras pe dreapta, cat mai aproape de marginea drumului(astfel incat sa nu mai poata trece nimeni pe langa bordura, daca alt participant la trafic vrea sa te depaseasca, sa poata face asta doar prin stanga) si abia apoi te asiguri si deschizi usa, vina iti apartine. Ca sofer raspunzi si de pasagerii care deschid una din usile masinii pe care o conduci(trebuie sa prevezi/sa-i avertizezi)
Atata vreme cat stationezi in coloana oprita la semafor si deschizi o usa la intamplare poti sa omori un biciclist/motociclist sau poti fi terciuit de un TIR. Te asigur ca in cazul meu, de la martori pana la politisti toti au atribuit vina exclusiva soferului si pasagerei din dreapta care a deschis usa. Probabil daca as fi intarziat 2-3 secunde rezultatul era invers, i-as fi rupt eu picioarele si probabil si usa !

This post has been edited by Axe: 31 Dec 2009, 09:35


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 31 Dec 2009, 09:38
Post #124


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




eu am un coleg la facultate care merge cu semi cursiera... si ma uitam eu o data la ea si am observat ca nu are frane. L-am intrebat.. bun si ce faci daca.... Aaaa. nici o problema ocolesc. blink.gif sper ca nu e cazul si aici.

This post has been edited by rtBK: 31 Dec 2009, 09:38


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 31 Dec 2009, 09:38
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Eu nu am zis ca tu esti de vina pentru ce ai patit, uite d-asta nu las eu loc pe partea dreapta + in intersectie daca eu fac dreapta si tu nu vezi semnalul si mergi inainte ... iti imaginezi ce urmeaza.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 31 Dec 2009, 12:10
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(rtBK @ 31 Dec 2009, 10:38)
eu am un coleg la facultate care merge cu semi cursiera... si ma uitam eu o data la ea  si am observat ca nu are frane. L-am intrebat.. bun si ce faci daca.... Aaaa. nici o problema ocolesc.  blink.gif sper ca nu e cazul si aici.
*



Nu e cazul, am frane hidraulice pe disc dar nici nu am apucat sa pisc franele, usa a deschis-o exact in dreptul meu, am trecut cu ghidonul si mi-a proptit-o direct in picior si cadru ! sad.gif Atasez si o poza cu bicicleta wink.gif smile.gif


QUOTE(Relu11 @ 31 Dec 2009, 10:38)
Eu nu am zis ca tu esti de vina pentru ce ai patit, uite d-asta nu las eu loc pe partea dreapta + in intersectie daca eu fac dreapta si tu nu vezi semnalul si mergi inainte ... iti imaginezi ce urmeaza.
*



Daca ai un biciclist in dreapta, la efectuarea virajului la dreapta intr-o intersesctie, esti obligat sa dai prioritate daca el merge inainte, nu dai peste el ca tu virezi la dreapta, asa cum se intampla de cele mai multe ori.

Attached thumbnail(s)
scott_sub_10__13_.JPG ( Size: 3.55mb ) Number of downloads: 358
scott_sub_10__10_.JPG ( Size: 3.08mb ) Number of downloads: 368


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Dec 2009, 13:03
Post #127


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




MAi devreme se zicea ca se interzice:
"h) sa circule pe partea carosabila în aceeasi directie de mers, când exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce pot fi folosite;"
L-am injurat pe unul cu o cursiera pe langa IOR, avea pista de biciclete perfect utilizabila pe trotar si el mergea pe carosabil. Eu ca sa-l depasesc trebuia sa schimb banda, insa pe banda 2-a era coloana.
Deci de ce sa las loc pe carosabil daca ei trebuie sa o ia prin alte parti ori de cate ori e posibil?

<span class='edit'>31 Dec 2009, 14:06:</span>
QUOTE(Axe @ 14 Oct 2009, 21:39)
. Latimea benzii este de aproape 4m, este loc suficient.
*


Eu vad foarte des benzi de maxim 2,5 m latime (Bd Timisoara, Iuliu Maniu etc), unde nici autobuzul nu incape corect.

This post has been edited by einstein1984: 31 Dec 2009, 13:07


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 31 Dec 2009, 17:12
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Pai tu l-oi fi injurat dar daca iei o bicicleta si incerci sa te deplasezi pe "pistele speciale" ii vei da dreptate. Sunt pline de toata gama de obstacole posibile si imposibile : gropi, balti, tiganci cu flori, pietoni, borduri, masini, pancarde, tomberoane, reclame, T-uri etc. etc. etc. Posibilitatea de a merge cu o cursiera este NULA !!!
Daca ai rabdare citeste putin aici si nu mai injura lumea nevinovata http://www.biciclete.net/noutati/petitie_i...re-785-964.html
Daca era cu o masina si mergea incet, treceai mai usor de el ?! blush.gif

This post has been edited by Axe: 31 Dec 2009, 17:16


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 31 Dec 2009, 17:18
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Si ce frane zici ca ai matale pe beciucleta aia?Hidraulice? blink.gif
Adica mergi mult prin balti si ai discurile ude? tongue.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 31 Dec 2009, 19:02
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




Axe, sper sa nu ai vreo fractura. Eu acum cativa ani mergeam vartos cu semicursiera (un Peugeot dragut) in spatele unui autobuz, iar un nene simpatic care astepta sa iasa cu spatele din randul unor masini parcate cu botul la bordura la 45 de grade nu m-a vazut, dupa ce a trecut autobuzul a accelerat brusc si in secunda doi eram cu bicicleta praf, stransa in brate pe capota din spate a meseriasului. Nici nu stiu cum am scapat numai cu vanatai. Probabil ca cineva acolo sus ma iubeste... smile.gif Bicicleta... la tomberon.


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 31 Dec 2009, 20:13
Post #131


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Einstein mama .. pistele de pe langa IOR sunt impracticabile pentru mers cu bicicleta "cu treburi". Da, sunt bune pentru o promenada unde nu ai nevoie sa mergi mai repede de 10Km/h .. daca mergi mai repede ori omori pietoni, ori iti strici bicicleta ori o patesti tu, ca biciclist ... si spun astea in deplina cunostinta a situatiei.

Axe, sper ca nu ai patit nimic grav ci doar niste contuzii. Nu de mult am experimentat si eu zborul prin aer (la propriu) si trantitul intr-o duba ca la wrestling pe motiv ca soverul dubei mi-a taiat fata cu nonsalanta, eu venind pe drum cu prioritate. Scuza deja e clasica "de unde ai parut dom'le ca nu te-am vazut ?" .. asta in conditiile in care mergeam cu farul meu custom aprins in mod stroboscop (nu iti imaginezi cat de vizibil poate sa fie chiar si pe lumina). Deci .. da .. la noi nu exista educatie. Nu ai cu cine.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 31 Dec 2009, 21:26
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(marian-j @ 31 Dec 2009, 18:18)
Si ce frane zici ca ai matale pe beciucleta aia?Hidraulice? blink.gif
Adica mergi mult prin balti si ai discurile ude? tongue.gif
*



Nu prietene, sunt frane cu lichid hidraulic DOT3, DOT4 sau e unul special pt bicle, si in domeniul asta cablul aproape a apus smile.gif
http://www.magura.com/en/products/disc-brakes-2010.html

QUOTE(the_tavi @ 31 Dec 2009, 20:02)
Axe, sper sa nu ai vreo fractura. Eu acum cativa ani mergeam vartos cu semicursiera (un Peugeot dragut) in spatele unui autobuz, iar un nene simpatic care astepta sa iasa cu spatele din randul unor masini parcate cu botul la bordura la 45 de grade nu m-a vazut, dupa ce a trecut autobuzul a accelerat brusc si in secunda doi eram cu bicicleta praf, stransa in brate pe capota din spate a meseriasului. Nici nu stiu cum am scapat numai cu vanatai. Probabil ca cineva acolo sus ma iubeste... smile.gif Bicicleta... la tomberon.
*



Bicicleta nu trebuia aruncata pt ca asigurarile te despagubesc, eu la un alt accident mult mai rau(pt ca asta a fost jucarie, sunt ok, bine ca nu a fost fractura), am primit banii(cu greu dar fiind vorba de o suma destul de consistenta pana la urma a fost ok). Ar fi chiar nasol sa te faca si bucati si sa-ti mai strice si o bicicleta scumpa. Am prieten care are bicicleta de peste 3000E(nu-i gresala)

QUOTE(Liviu @ 31 Dec 2009, 21:13)
Einstein mama .. pistele de pe langa IOR sunt impracticabile pentru mers cu bicicleta "cu treburi". Da, sunt bune pentru o promenada unde nu ai nevoie sa mergi mai repede de 10Km/h .. daca mergi mai repede ori omori pietoni, ori iti strici bicicleta ori o patesti tu, ca biciclist ... si spun astea in deplina cunostinta a situatiei.

Axe, sper ca nu ai patit nimic grav ci doar niste contuzii. Nu de mult am experimentat si eu zborul prin aer (la propriu) si trantitul intr-o duba ca la wrestling pe motiv ca soverul dubei mi-a taiat fata cu nonsalanta, eu venind pe drum cu prioritate. Scuza deja e clasica "de unde ai parut dom'le ca nu te-am vazut ?" .. asta in conditiile in care mergeam cu farul meu custom aprins in mod stroboscop (nu iti imaginezi cat de vizibil poate sa fie chiar si pe lumina). Deci .. da .. la noi nu exista educatie. Nu ai cu cine.
*




Am si eu far ca ala, pe modul stroboscop sunt f utile in trafic nu atat pt lumina pe care o fac ci pt cat de vizibil esti venind... ! wink.gif smile.gif

This post has been edited by Axe: 31 Dec 2009, 22:01


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Jan 2010, 15:14
Post #133


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Partea cu farul aprins ziua e o idee f buna. Motociletele mai nou il au aprins odata cu contactul.
Liviu, daca ala avea treaba de ce mergea incet si nu pe pista? Unul din astia (cursiera, colanti, tricou mulat) m-a depasit odata cu splai cand eram cu scuterul. Si aveam vreo 60 km/h.
Axe, daca mergea el incet avea pe unde sa faca asta. Adica pe pista. Daca mergea tare (macar 40 km/h), stateam cuminte la cutie si nu ziceam nimic.
Bafta multa si noroc in trafic!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 11 Feb 2010, 07:52
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(Axe @ 31 Dec 2009, 09:54)
Se intampla multe in cei 50cm de care vorbim : ieri o idioata mi-a deschis usa drept in bot ! A calculat atat de bine momentul incat ghidonul a trecut dar piciorul meu nu ! Muchia aia ascutita de la usa de dacie mi-a intrat direct in picior. Rezultatul, suspect fractura peroneu si o gamba cat casa. Au urmat, politie, salvare, martori, acte......, o noapte nedormita de dureri. In fotografie nu se vede prea bine dar a fost destul de rau, atentie deci, este inca o dovada ca la noi soferii nu sunt obisnuiti cu vehiculele pe doua roti !
*



Ieri o faza identica(usa dreapta-fata se deschide brusc), norocul mi-a suras de data asta, am avut aprox 2m sa pot frana. O intreb pe idioata : dar in spate te-ai uitat cand ai deschis usa ?! Raspuns : "normal, sunt soferita de nush cati ani" !!! blink.gif wacko.gif

This post has been edited by Axe: 11 Feb 2010, 07:53


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
service_reno
post 14 Feb 2010, 21:34
Post #135


Membru


Group: Banned
Posts: 133
Joined: 26 July 09




Dar de cand iti permite legea sa depasesti prin dreapta?


--------------------
renault megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 14 Feb 2010, 21:36
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Devansezi nu depasesti wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
service_reno
post 14 Feb 2010, 21:45
Post #137


Membru


Group: Banned
Posts: 133
Joined: 26 July 09




Ia arata-mi si mie unde scrie, in codul rutier, cuvantul "devansare".


--------------------
renault megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Feb 2010, 22:36
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(service_reno @ 14 Feb 2010, 22:34)
Dar de cand iti permite legea sa depasesti prin dreapta?
*



Biciclistii au obligatia sa circule pe prima banda, langa bordura, nu ai ce cauta cu bicicleta pe banda II sau III, sa depasesti asa cum ai crede tu. Daca mai citesti o data titlul, tocmai asta am vrut sa scot in evidenta : legea ne permite, soferii nu ! Lasati deci spatiu pentru vehiculele pe doua roti si atentie cand deschideti usa, doar bunavointa mea l-a scapat pe sofer de un dosar penal cu vatamare. Atentie deci, legile sunt neinterpretabile si nu-s facute pentru ofticosii care zic : "ce bah, eu cu masina nu am unde sa ma duc, da-l in p..a mea de biciclist, sa nu treaca nici el" !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Feb 2010, 00:25
Post #139


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




De obicei sunt destul de tolerant in trafic si cu cei pe 2 roti si cu cei pe 4, dar nu o sa devin acum obsedat de cei cu 2 roti. Nu voi deveni exagerat de tolerant, la fel cu nici nu le voi face in ciuda blocandu-le drumul aiurea.

Daca il vad il oglinzi incerc sa-i fac loc, daca nu-l vad...sa fie sanatos, sa nu se bage. Aici ma refer la situatia cand stau pe loc, nu in mers.
Sa stea si el in coloana in spatele meu pana cand va avea loc sa se bage sau pana cand voi avea si eu posibilitatea sa-i facilitez trecerea, ceea ce fac cu placere atunci cand pot si chiar sunt suprins placut cand unul imi multumeste. ( din pacate insa doar 1-2%)

Vad ca se tot citeaza regulamente.
Fara suparare, dar 90 % din cei cu 2 roti insista sa croseteze si sa se strecoare si prin locuri pe unde nu au ce cauta, nu au nicio regula, mai toti trec calare pe cele 2 roti pe trecerea de pietoni, rosul e optional, prioritatea la fel...etc. Doar pentru ca el nu ma poate omori daca da peste mine iar eu pot, nu inseamna ca regulile nu trebuie respectate de ambele "tabere".
Si multi nu constientizeaza ca asa cum s-a mai spus, daca soferul ocoleste o groapa, poate sa-l agate.
Nu e vina biciclistului ca sunt gropi, dar nu e nici a soferului. Incearca si el sa-si protejeze cat mai mult investitia in autoturism ( nu e placut sa bagi bani in amortizoare sau bucse ). Biciclistul incerca si el sa-si protejeze oasele. Ii inteleg pe ambii.
In mod normal cei pe 2 roti nu ar avea ce sa caute in paralel cu un autoturism asta pentru protectia lor.
Nu contest ca sunt si soferi idioti. (ori din nestiinta, ori din neatentie, ori din rautate).
Asta-i tara, drumuri nu-s , piste nu-s, uneori nici trotuare nu-s...oamenii nu-s toti la fel asa ca trebuie sa ne adaptam toti cum putem. Si cu legea si cu intelegera si cu toleranta...


Pe de alta parte, refuz sa iau lectii de legislatie de la biciclisti. ( nu motociclisti )
Nu vad de unde autoritatea sa-mi dea mie lectii de legislatie rutiera.
N-au nevoie de permis, n-au dat examen de legislatie si destui dintre ei (evident nu toti ) habar n-au ce reprezinta indicatoarele, dar au voie sa fie pe aceeasi strada cum mine. Personal as da o lege prin care un biciclist care circula pe drumurile publice sa fie obligat sa faca dovada absovirii macar a unui curs de legislatie rutiera.
Altfel sa faca bine sa fie atenti la protectia lor, intrucat eu am "conserva" care ma protejeaza iar el poate sa fie mort sau accidentat grav cu dreptatea de partea lui....
Oare merita dreptatea vs. oase rupte sau chiar mai rau...eu n-as pune pariu.

This post has been edited by vallixx: 15 Feb 2010, 00:47


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 15 Feb 2010, 12:58
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(service_reno @ 14 Feb 2010, 22:45)
Ia arata-mi si mie unde scrie, in codul rutier, cuvantul "devansare".
*



Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol aflat pe acelasi sens de circulatie,prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.NU constituie depasire situatia in care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decat vehiculele care circula pe alta banda in acelasi sens de circulatie


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Feb 2010, 13:25
Post #141


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




NU constituie depasire situatia in care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi
decat vehiculele care circula pe alta banda in acelasi sens de circulatie
*


Daca un biciclist.motociclist...este in paralel cu mine pe aceeasi banda si nu pe alta, cum naiba se considera. Depsire, devansare...? Altfel?

This post has been edited by vallixx: 15 Feb 2010, 13:26


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 15 Feb 2010, 14:07
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(vallixx @ 15 Feb 2010, 01:25)


Pe de alta parte, refuz sa iau lectii de legislatie de la biciclisti. ( nu motociclisti )
Nu vad de unde autoritatea sa-mi dea mie lectii de legislatie rutiera.
.
*



Nu generaliza, asa cum sunt destui pusti teribilisti, tot asa sunt si biciclisti ca mine care au luat permisul prin anii in care majoritatea celor de pe acest forum se nasteau wink.gif, oameni care ca si mine, s-au plictisit de condus in conditiile actuale de trafic si in plus vor sa faca miscare ! Fiti ingaduitori, intre soferi si biciclisti nu-i nicio cursa sau lupta.
In plus, daca eu azi am ales bicicleta, poate fi un avantaj pentru tine !!! Altfel as fi putut fi soferul din fata ta, cel pe care il injuri la semafor ca nu trece mai repede ! O bicicleta in plus in trafic inseamna de cele mai multe ori o masina in minus, tocmai pt ca tu sa poti circula mai liber wink.gif

This post has been edited by Axe: 15 Feb 2010, 17:57


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Feb 2010, 22:26
Post #143


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ti-am citit posturile incepand la la pagina 1, asa ca dupa cum am impresia esti un baiat destept, astfel incat sa fi inteles ce am vrut sa zic.
Si anume ca atata timp cat bicliclistii impart acelasi drum cu soferii, trebuie sa stie exact aceeasi legislatie ca si soferii.

Mai mult, noi soferii avem aceeasi " boala " pe ciclistii teribilisti(indiferent ca sunt cu motor sau cu pedale), exact la fel cum si voi si poate chiar si noi avem pe soferii teribilisti.
Teribilismul incita, nu soferii sau ciclistii cu bun simt care se duc si ei la munca sau acasa. Noi stand aiurea la semafoare sau in coloane interminabile, iar voi ajungand prafuiti si transpirati unde aveti de ajuns.
Fiecare dintre noi avem cate un avantaj si un dezavantaj asupre celorlalti.

Teribilistii insa sunt cei care croseteaza printe masini, iti agata oglinda, iti rascheteaza usa cu pedala...etc si din cauza unora ca lor, noi soferii am ajuns sa ne fie greu sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala.

Si sunt convins ca e valabila si viceversa pentru ca si in randul nostru sunt specimene care fac unele lucruri din invidie/rautate/prostie, ca de exempl nelasand spatiu liber atunci cand pot, deschiderea vreunei usi fara o asigurare mai temeinica etc....dar si noi la fel suntem bagati in aceeasi oala doar din cauza specimenelor de mai sus....

Asta e...exista si soferi, dar si "conservari", exista si ciclisti, dar si "donatori de organe"...

This post has been edited by vallixx: 16 Feb 2010, 22:28


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 17 Feb 2010, 07:44
Post #144


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Eu abia astept sa se bage permisele de conducere si pentru scutere ... se incalzeste afara si-o sa vedem toti mai multi manelari cu lingurite in trafic si fara casca.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 17 Feb 2010, 13:13
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(vallixx @ 16 Feb 2010, 23:26)
Ti-am citit posturile incepand la la pagina 1, asa ca dupa cum am impresia esti un baiat destept, astfel incat sa fi inteles ce am vrut sa zic.
Si anume ca atata timp cat bicliclistii impart acelasi drum cu soferii, trebuie sa stie exact aceeasi legislatie ca si soferii.

Mai mult, noi soferii avem aceeasi " boala " pe ciclistii teribilisti(indiferent ca sunt cu motor sau cu pedale), exact la fel cum si voi si poate chiar si noi avem pe soferii teribilisti.
Teribilismul incita, nu soferii sau ciclistii cu bun simt care se duc si ei la munca sau acasa. Noi stand aiurea la semafoare sau in coloane interminabile, iar voi ajungand prafuiti si transpirati unde aveti de ajuns.
Fiecare dintre noi avem cate un avantaj si un dezavantaj asupre celorlalti.

Teribilistii insa sunt cei care croseteaza printe masini, iti agata oglinda, iti rascheteaza usa cu pedala...etc si din cauza unora ca lor, noi soferii am ajuns sa ne fie greu sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala.

Si sunt convins ca e valabila si viceversa pentru ca si in randul nostru sunt specimene care fac unele lucruri din invidie/rautate/prostie, ca de exempl nelasand spatiu liber atunci cand pot, deschiderea vreunei usi fara o asigurare mai temeinica etc....dar si noi la fel suntem bagati in aceeasi oala doar din cauza specimenelor de mai sus....

Asta e...exista si soferi, dar si "conservari", exista si ciclisti, dar si "donatori de organe"...
*


Corect, culmea este ca si eu am boala pe biciclistii care fac diverse cascadorii in trafic(astea imi plac doar in parc la rampe, organizat), merg tare(isi pun viata in pericol), trec pe oriunde si oricum ! Biciclistii, auzeam undeva urmeaza sa fie obligati, asa cum au fost scuteristii, sa faca un curs de legislatie si culmea, sa poarte niste numere de inmatriculare. Nr inmatriculare dupa cum ai spus vor ajuta la identificare in cazul in care rup oglinzi, accidenteaza persoane etc. !


QUOTE(Tamango @ 17 Feb 2010, 08:44)
Eu abia astept sa se bage permisele de conducere si pentru scutere ... se incalzeste afara si-o sa vedem toti mai multi manelari cu lingurite in trafic si fara casca.
*


Eu port casca si daca merg la munca, apropos, si azi sunt cu bicicleta desi s-au anuntat 22L/m precipitatii. Am avut grija sa-mi iau o geaca si pantaloni de ploaie dar am trecut printre coloanele de masini stationate dimineata la semafoare cu zambetul pe buze. Distanta Palatul Copiilor - Spitalul Militar plecare 7.45, sosire 8.03, pe ceas da ?! smile.gif

Revenind la titlul topicului, 50% din drum nu am avut pe unde trece si am fost obligat sa depasesc anumite masini sad.gif pe partea stanga. Indirect un biciclist care lasa masina acasa, ajuta de fapt la fluidizarea traficului pentru ca azi a fost o masina mai putin - a mea !

This post has been edited by Axe: 17 Feb 2010, 13:19


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Feb 2010, 13:16
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




tu mergi in timp?????


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 17 Feb 2010, 13:20
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(b76bgaarh @ 17 Feb 2010, 14:16)
tu mergi in timp?????
*


smile.gif) am editat era 7.45
Daca 30% dintre soferi ar lua bicicleta, problema transportului ar fi rezolvata oriunde in lume nu doar in bucuresti !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 17 Feb 2010, 13:22
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Axe @ 17 Feb 2010, 13:13)
plecare 8.45, sosire 8.03, pe ceas da ?! smile.gif
*


editat si eu cu ora ?! smile.gif

Axe, sunt biciclist zilnic (sezonul cald) dar doar pentru plimbarile nocturne/pe seara. La locul de munca nu-mi permit sa ma duc cu bicicleta, nu ca as avea o conduita ce nu mi-ar permite, dar am incercat o singura data sa fac asta si m-am enervat la cate claxoane inutile mi-am luat de la soferii ce erau putin obligati sa muste din banda a doua ca sa ma depaseasca.
De atunci am zis "nu mersi"... si imi urc fundul in fiecare dimineata in masina, desi, as face drumul cu bicicleta fara sa ma gandesc doar daca as avea o pista sigura !!!

Cei care comenteaza acid la adresa biciclistilor cum ca ar fi teribilisti etc... vreau sa le mentionez ca pe strada nu sunt doar pusti la pubertate ci si oameni care au permis si masina.
Daca te enerveaza vreun biciclist adult, gandeste-te ca poate ala si-a lasat masina acasa, ca tu sa ajungi un pic mai repede la locul de munca. Gandeste-te ca mai usor este sa depasesti un biciclist decat sa astepti in coloana dupa inca o masina...

ps: cei care nu respecta o regula de bun simt (referitor la titlul topicului) inseamna ca nu inteleg rolul lor intr-o comunitate europeana wink.gif

This post has been edited by Avani: 17 Feb 2010, 13:24


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 17 Feb 2010, 13:31
Post #149


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Axe @ 17 Feb 2010, 13:13)
Distanta Palatul Copiilor - Spitalul Militar plecare 7.45, sosire 8.03, pe ceas da ?! smile.gif
*



Greu de crezut ... adica faci 1 sfert de ora din Tineretului pana la Gara de Nord cu bicicleta ? Nici cand aveam motocicleta nu faceam atata ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 17 Feb 2010, 14:11
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




...da, pot demonstra asta chiar azi, pot face si 10minute daca sfidez pericolele.
Daca ai de unde sa faci rost de motocicleta, te astept la ora 16 la SMC tongue.gif si cand spun asta vorbesc serios !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:27
Forum Renault