DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SOFERI : Lasati 50cm de la bordura sa trecem, si noi(biciclisti/motociclisti/scuteristi).

Liviu
post 17 Oct 2009, 18:27
Post #91


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(Axe @ 17 Oct 2009, 16:26)
... Deci ziua nu poti face un far de bicicleta sa se vada orice i-ai face....
*



Aici nu ai dreptate ... de exemplu, farul meu de bicicleta se vede si ziua de asemenea natura ca nu te poti uita direct in el. Este un far bazat pe un led de putere mare si scoate ~650 lumeni asigurand vizibilitate pe timpul noptii de peste 50 de metri in fata.
Crede-ma ca se vede ziua de nu stii ce-i aia.

In poza asta copacul din dreapta se afla la cca 40 de metri de bicicleta:
IMG_9512.JPG

Iar aici, copacii aia din fundal sunt la cca 50+metri:
IMG_9518.JPG

Deci, daca se vrea, se poate tine si farul aprins ziua.

Sau, cauta postarile lui VladG ... el are un far care scoate vreo 900 de lumeni smile.gif ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Oct 2009, 07:55
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Eu stiu ca exista faruri care fac treaba asta dar cata lume da 400-500E pe un far ca ala ? Poate doar Vlad pe care il cunosc si cu care am facut cateva ture icon_mrgreen.gif radmasa.gif Cred ca usor dar sigur, omul isi va pune "Farul Constanta" pe bicicleta ! rolleyes.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 18 Oct 2009, 08:55
Post #93


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




AXE, faza de azi... la eroilor unde exista pista de biciclisti... biclistu unde crezi ca era? pe strada... pe mijlocul ei mai exact. wub.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Oct 2009, 11:02
Post #94


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Axe, pe mine farul ala m-a ajuns 270 ron ... wink.gif


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Oct 2009, 20:19
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Ei, cine si-a schimbat cat de cat comportamentul in trafic in urma acestui topic ?! huh.gif icon_mrgreen.gif
Precum la scoala, Gigel, ce am pregatit pentru astazi ? radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 18 Oct 2009, 20:24
Post #96


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Axe, e a doua sau a treia oara cand ai impresia ca topicul tau poate schimba mentalitatea majoritatii. Dar hai sa-ti raspund, sa nu zici ca sunt rau...

Nu s-a schimbat comportamentul nimanui pentru ca e vremea urata si nu prea sunt biciclisti, scuteristi sau motociclisti. Acum de pilda, la Bucuresti ploua, deci teapa. Tu nu ai facut decat sa lansezi un topic acum, cand mai e un pic si vine iarna... si daca nu-l mentii alive, pana la primavara topicul o sa fie uitat. radmasa.gif

This post has been edited by Flamingo: 18 Oct 2009, 20:26


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Oct 2009, 20:40
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(Flamingo @ 18 Oct 2009, 21:24)
Axe, e a doua sau a treia oara cand ai impresia ca topicul tau poate schimba mentalitatea majoritatii. Dar hai sa-ti raspund, sa nu zici ca sunt rau...

Nu s-a schimbat comportamentul nimanui pentru ca e vremea urata si nu prea sunt biciclisti, scuteristi sau motociclisti. Acum de pilda, la Bucuresti ploua, deci teapa. Tu nu ai facut decat sa lansezi un topic acum, cand mai e un pic si vine iarna... si daca nu-l mentii alive, pana la primavara topicul o sa fie uitat.   radmasa.gif
*


Tu ai impresia ca iarna nu se merge pe bicicleta ?! Mie imi place chiar mai mult.
Imi amintesc prin '93-'95, a fost o iarna cumplita si una din putinele dati in care a mai fost oprita circulatia din cauza caderilor masive de zapada. Tin minte ca mi-am luat bicicleta si am plecat singur pe strazi. In parcul Herastrau, surpriza, mai erau doi biciclisti cu care am incins o distractie de zile mari rolleyes.gif

This post has been edited by Axe: 18 Oct 2009, 20:43


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dpopa
post 18 Oct 2009, 20:41
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 1 February 09
From: Brno / Cehia




Respectul in trafic pentru cel cu mai putine roti tine de cultura/mentalitate/civilizatie.
Grija statului fata de cei cu biciclete se cuantifica in nr de km (banda pentru biciclete) dedicati pentru acesti oameni.

@ Axe -> cred ca mai ai de asteptat pana sa pedalezi intr-un mod linistit in traficul din Romania. Nici statul si nici participantii la trafic nu te ajuta in perioada urmatoare. Uita-te si la transportul in comun ...


--------------------
Renault Megane III 2009 / 1.6 - 16v - 110 CP / Dynamique - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 18 Oct 2009, 20:45
Post #99


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(Axe @ 18 Oct 2009, 21:40)
Imi amintesc prin '93-'95, a fost o iarna cumplita si una din putinele dati in care a mai fost oprita circulatia din cauza caderilor masive de zapada. Tin minte ca mi-am luat bicicleta si am plecat singur pe strazi. In parcul Herastrau, surpriza, mai erau doi biciclisti cu care am incins o distractie de zile mari  rolleyes.gif
*



Pai te contrazici.... Daca ninge si circulatia este oprita, te duci in parc unde nu e nevoie ca soferii sa lase cei 50 cm. tongue.gif

Lasand gluma la o parte, vine iarna Axe, asta e... Am inteles perfect ideea topicului, dar nu cred c-o sa realizezi mare lucru.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Oct 2009, 21:12
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Uite, vrei sa facem un experiment ? tongue.gif
Chiar si tu dupa ce ai citit/postat pe acest topic, cu siguranta, data viitoare cand te vei afla in situatia reala din trafic, o sa fii surprins cum brusc iti vei aminti de tot ce s-a vorbit aici. Eu sunt convins de asta. wink.gif Asta-i scopul, putin cate putin poate in 10 ani vor afla toti soferii. Vorba aceea, daca in 20 ani nu s-a schimbat nimic in tara asta, macar asta s-o schimbam in 10 radmasa.gif

This post has been edited by Axe: 18 Oct 2009, 21:14


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Oct 2009, 21:35
Post #101


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu cred ca mai eficient este sa convingi soferii sa devina biciclisti din cand in cand. Orice om moral care se va confrunta cu o situatie neplacua facuta de altcineva, va incerca sa evite ca sa faca si el acea greseala cand va fi in pozitia respectiva ... dar, vorbim de oameni morali smile.gif.

Intotdeauna am gasit mult mai puternica motivatia generata de experientele personale decat cea generata de experientele altora.

Inainte de a-mi lua bicicleta si a merge cu ea la munca aproape zilnic, daca vedeam un biciclist in trafic ma straduiam sa ii fac loc. Acum, de cand am experimentat si "cealalta parte" nu mai fac loc daca il vad ... ci las loc pentru eventualitatea in care o sa apara. Eu zic ca e o mare diferenta smile.gif

Ei bine, nu am ajuns la comportamentul asta decat dupa ce m-am confruntat eu insumi cu problema din trafic .. si e greu sa faci pe cineva sa constientizeze greutatea unei situatii daca nu a fost el insusi implicat in asa ceva.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 19 Oct 2009, 09:27
Post #102


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Schimbarea mentalitatii romanilor nu se poate face daca stam cu mainile in san si nu facem nimic. Daca nu luam atitudine sa schimbam ceva, cum se poate schimba acest lucru?! Cum vine cineva cu o initiativa, imediat sar carcotasii romani si spun ca "oricum nu rezolvi nimic". Cu asa atitudini nu o sa schimbam NIMIC in Romania. Drumuri fara zapada pentru biciclisti!


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 19 Oct 2009, 21:13
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(Liviu @ 18 Oct 2009, 22:35)


Inainte de a-mi lua bicicleta si a merge cu ea la munca aproape zilnic, daca vedeam un biciclist in trafic ma straduiam sa ii fac loc. Acum, de cand am experimentat si "cealalta parte" nu mai fac loc daca il vad ... ci las loc pentru eventualitatea in care o sa apara.
*



Odata cu inmultirea biciclistilor, toata lumea se va intreba nu : daca apare ci cand ?!


QUOTE(gruita2005 @ 19 Oct 2009, 10:27)
Schimbarea mentalitatii romanilor nu se poate face daca stam cu mainile in san si nu facem nimic. Daca nu luam atitudine sa schimbam ceva, cum se poate schimba acest lucru?! Cum vine  cineva cu o initiativa, imediat sar carcotasii romani si spun ca "oricum nu rezolvi nimic". Cu asa atitudini nu o sa schimbam NIMIC in Romania. Drumuri fara zapada pentru biciclisti!
*



Recunosc ca si eu ma surprind ca nu am lasat loc liber pe langa bordura si ooooops, ma uit repede in oglinda sa nu vina vreunul. Dar daca se va ajunge si la noi sa fie un sir neintrerupt de biciclete, reflexul asta va veni de la sine ! wink.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 19 Oct 2009, 21:20
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




nu pot sa nu ma gandesc la stilul romanesc de "s-a suit scroafa in copac"... azi ma rogi sa-ti fac loc , maine imi rupi oglinda ca ti-am incalcat aia 50 de cm...

ca sa fiu egoist, in trafic am destul grija unor berbeci care cu greu pot fi numiti soferi... deci inca un stres in plus ( daca agat bicilistul si-l dau cu capatzana de asfalt) nu-mi trebuie

si ca sa termin subiectul, gandeste-te cate strazi in orasul tau sunt doar cu doua benzi si au si masini parcate, deci de unde aia 50 cm...


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 19 Oct 2009, 23:24
Post #105


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(Axe @ 19 Oct 2009, 21:13)
Dar daca se va ajunge si la noi sa fie un sir neintrerupt de biciclete, ...

... atunci poti sa-ti iei gandul de a mai vira vreodata la dreapta radmasa.gif .


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 20 Oct 2009, 06:52
Post #106


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Aseara pe Mihai Bravu la intersectia cu Splaiul Unirii cum mergi spre P-ta Sudului...

Motor turat in spatele meu. Il vad ca se apropie, si trag usor de volan stanga sa intre intre banda 1 si 2. Tipul avea si pasagera, in fine. Trece de mine, oha "multumesc" si se opreste undeva lateral dreapta mea si tureaza iar motorul sa se faca auzit de masina din fata mea. Ala din fata nu face acelasi gest cu al meu iar motocicclistul se strecoara cu greu printre masina lui si cea de pe banda 1 dupa care ii f.ute un picior in aripa sau portiera blink.gif (nu am vazut exact) dupa care o taie spre semafor. Frumos gest, nu-i asa ? smile.gif Bine, ca astia intra la alta categorie.

Scuze Axe, dar am zis ca e mai bine sa postez aici decat la "Faze de toata jena".


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 Oct 2009, 07:42
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




In orice caz tot ce ati descris mai sus nu s-ar fi intamplat daca ar exista loc pentru trecerea vehiculelor pe doua roti, chiar daca e un nesimtit motorist/biciclist, daca avea loc nu se mai intampla faza cu piciorul. In plus in coloana de biciclisti se pot gasi si criminali, puscariasi, violatori etc., acum ce sa facem, sa-i scanam cumva si sa-i calcam cu masina ?! blink.gif
Cand cardul de biciclete va fi atat de consistent, probabil se va legaliza incadrarea lor pe banda 2 pentru mersul inainte sau banda 3-4etc. pentru virajul la stanga. In acest mod se va putea vira dreapta de catre automobilisti fara a stanjeni coloana vehiculelor pe doua roti. Pana atunci "doua roti" trebuie sa circule "in coloana, pe prima banda , langa bordura" sleep.gif

This post has been edited by Axe: 20 Oct 2009, 07:43


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Havoc
post 20 Oct 2009, 09:22
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 1 August 05




Eu obisnuiesc sa le fac loc cand ii vad ca vor sa treaca dar la faza asta cred ca dadeam cu masina in el instant daca imi dadea cu piciorul in aripa!
Daca este bal hai sa dansam!
Cand te uiti pe forumul lor sunt plini de moralisti si ei NICIODATA nu sunt devina,restul sunt de vina: masinile,avioanele,vapoarele,etc.

This post has been edited by Havoc: 20 Oct 2009, 09:24


--------------------
Seat Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 20 Oct 2009, 09:24
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Eu ma duceam la Politie si il reclamam, bine intai il reclamam prin intermediu 112, se trezea cu permisul suspendat si cu o amenda pe masura.

LE probabil ca aveam si dovada, aripile la symbol sunt de plastic si probabil ca ar fi crapat

This post has been edited by Relu11: 20 Oct 2009, 09:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 20 Oct 2009, 11:34
Post #110


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Motociclistii NU se incadreaza in acelasi cadru legal cu biciclistii. Din punct de vedere legal, un motociclist este considerat un AUTOVEHICUL si prin urmare trebuie sa se supuna regulilor acestei categorii. Deci .. fara mers intre benzi, fara mers intre borduri si masini, fara depasiri prin dreapta ... etc etc ... dar na ... unora nu ai ce sa le ceri, de unde nu e, nici D-zeu nu cere.
Motocicleta fiind un vehicul inregistrat, se poate face reclamatie foarte usor si se poate gasi proprietarul fara nici o problema .. toul e sa se vrea asta.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 Oct 2009, 12:57
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(Havoc @ 20 Oct 2009, 10:22)
Eu obisnuiesc sa le fac loc cand ii vad ca vor sa treaca dar la faza asta cred ca dadeam cu masina in el instant daca imi dadea cu piciorul in aripa!
Daca este bal hai sa dansam!
Cand te uiti pe forumul lor sunt plini de moralisti si ei NICIODATA nu sunt devina,restul sunt de vina: masinile,avioanele,vapoarele,etc.
*




QUOTE(Relu11 @ 20 Oct 2009, 10:24)
Eu ma duceam la Politie si il reclamam, bine intai il reclamam prin intermediu 112, se trezea cu permisul suspendat si cu o amenda pe masura.

LE probabil ca aveam si dovada, aripile la symbol sunt de plastic si probabil ca ar fi crapat
*




QUOTE(Liviu @ 20 Oct 2009, 12:34)
Motociclistii NU se incadreaza in acelasi cadru legal cu biciclistii. Din punct de vedere legal, un motociclist este considerat un AUTOVEHICUL si prin urmare trebuie sa se supuna regulilor acestei categorii. Deci .. fara mers intre benzi, fara mers intre borduri si masini, fara depasiri prin dreapta ... etc etc ... dar na ... unora nu ai ce sa le ceri, de unde nu e, nici D-zeu nu cere.
Motocicleta fiind un vehicul inregistrat, se poate face reclamatie foarte usor si se poate gasi proprietarul fara nici o problema .. toul e sa se vrea asta.
*



Asa cum deja s-a spus, bicicletele nu au numar iar la motoare au ei grija sa indoaie numarul de inmatriculare astfel incat sa nu poata fi citit.
Garantat dupa ce un bici/moto iti da un sut in masina sau iti rade oglinda nu ai ce sa-i faci pt ca soferul(indiferent cat ar fi el de zmeu) ramane tot o fieratanie blocata in trafic iar ala isi continua drumul linistit. Deci ajungem cu sau fara violenta tot la vorba topicului : SOFERI, Lasati 50cm de la bordura sa trecem, si noi(biciclisti/motociclisti/scuteristi). Doar asa vom evita toate neplacerile si vom contribui la fluidizarea traficului. wink.gif Pana la urma asta ne intereseaza nu ?

This post has been edited by Axe: 20 Oct 2009, 13:01


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 20 Oct 2009, 13:07
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Eu nu prea as include in aceeasi categorie biciclistii cu scuteristii/motociclistii. Cum spunea si Liviu ceva mai sus, cei din urma beneficiaza de alte reguli la participarea in trafic.

Pe mine (poate sunt subiectiv) ma intereseaza ca biciclistul sa aiba conditii civilizate de deplasare. OK, momentan la noi nu prea se poate... partea cu civilizatul (piste amenajate special pe trotuar & sosea), dar atunci apelam si noi la bunavointa soferilor de a ne crea un culoar (deseori posibil) in vederea deplasarii in conditii sa le zicem de siguranta.

Stimabililor conducatori auto, haideti ca se poate. biggrin.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 20 Oct 2009, 13:44
Post #113


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Eu ce ma fac?! Ca nu-mi ajung 50 cm....


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 Oct 2009, 14:00
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(miki @ 20 Oct 2009, 14:44)
Eu ce ma fac?! Ca nu-mi ajung 50 cm....
*



Apropos de asta, ghidonul pentru bicicleta speciala de oras(o sa radeti dar va caut poze daca vreti) poate fi taiat chiar si la 40cm. Astfel te poti baga chiar oriunde cu ea smile.gif
In plus bicicleta pentru mers la munca sa-i spunem, poate avea o singura viteza, li se mai spune si SSP(single speed). O astfel de jucarie buna poate costa 500ron iar una simpla 200ron.

This post has been edited by Axe: 20 Oct 2009, 14:01

Attached thumbnail(s)
445171427_7779c6a625_b.jpg ( Size: 359.49k ) Number of downloads: 408
2946102279_81246ec4a1.jpg ( Size: 101.64k ) Number of downloads: 416
3184813696_5efec25c52_o.jpg ( Size: 148.06k ) Number of downloads: 413
3947758190_0bcec95a77.jpg ( Size: 112.47k ) Number of downloads: 409


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 Nov 2009, 08:01
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Referitor la piste sunt si unele bine facute pe trotuare late si libere de obstacole : Pta Victoriei - Herastrau, cheiul Dambovitei etc dar cazurile astea sunt foarte rare. Acolo unde nu se puteau realiza trebuiau facute pe carosabil langa bordura cu latimea de 1m(ca in tarile cu apa calda).
Exact asa cum a spus si manitou, cine nu le-a incercat sa nu invinuiasca biciclistii ca nu merg pe ele wink.gif majoritatea sunt impracticabile(masini, gropi, stalpi, chioscuri, tiganci cu flori, pietoni garla, borduri inalte, baltoace orice gasesti pe acolo doar piste NU !!!


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 22 Nov 2009, 14:11
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Eu las loc si 1 metru de bordura, daca e spatiu destul si fara sa ma gandesc la motociclisti sau biciclisti (cred ca dintr-un relfex se protejare a masinii?) smile.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 27 Nov 2009, 08:54
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Astazi sunteti invitati cu mic cu mare la Ziua Bicicletei sau prescurtat ZB, puteti citi topicul cu pricina aici unde aflati toate detaliile, poze, filme : http://www.ciclismamatori.ro/ciclism/viewt....php?f=11&t=146


Ziua bicicletei este o tura usoara in care se merge in coloana cate unul pe prima banda(langa bordura), respectand regulile de circulatie si restul participantilor la trafic. Se deosebeste clar de turele organizate, antrenamente sau concursuri si se defineste ca o deplasare cu viteza redusa(max 15km/h), la care pot participa chiar si copiii insotiti de parinti/rude, nu necesita antrenament specific. Deplasarea se va face preponderent pe carosabil si doar in cazurile in care aceasta nu este posibila se apeleaza la trotuare.
Ce vrem sa aratam prin asta ?! Vrem sa constientizam soferii ca existam, sa aratam ca oricine se poate deplasa pe bicicleta in oras lasand masina acasa, sa fortam autoritatile sa ofere conditii biciclistilor(piste pe carosabil, nu rusinea asta de piste pe trotuare) si nu in ultimul rand sa contribuim la imbunatatirea starii de sanatate a oamenilor.
Ziua de desfasurare va fi vineri pt ca de obicei se lucreaza mai putin si sansele sa adunam cat mai multa lume sunt mai mari. Sambata/duminica nu se poate pt ca se suprapune cu turele organizate.

Ne vedem deci in fiecare vineri la ora 19 pe trotuarul din fata Teatrului National (Intercontinental) pentru stabilirea traseului !

This post has been edited by Axe: 27 Nov 2009, 08:55


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 31 Dec 2009, 08:54
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Se intampla multe in cei 50cm de care vorbim : ieri o idioata mi-a deschis usa drept in bot ! A calculat atat de bine momentul incat ghidonul a trecut dar piciorul meu nu ! Muchia aia ascutita de la usa de dacie mi-a intrat direct in picior. Rezultatul, suspect fractura peroneu si o gamba cat casa. Au urmat, politie, salvare, martori, acte......, o noapte nedormita de dureri. In fotografie nu se vede prea bine dar a fost destul de rau, atentie deci, este inca o dovada ca la noi soferii nu sunt obisnuiti cu vehiculele pe doua roti !

Attached thumbnail(s)
IMG_0137.JPG ( Size: 226.81k ) Number of downloads: 197


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 31 Dec 2009, 08:56
Post #119


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat... dar pe vremea asta nimeni nu se asteapta la biciclisti...desi am vazut si pe ninsoare biciclisti care faceau adevrate liniute printre masini si autobuze.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 31 Dec 2009, 09:04
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Poate ar trebui sa mai cititi si regulamentul asa ca idee

CAPITOLUL V
Reguli de circulatie
SECTIUNEA a 4-a
Reguli pentru alti participanti la trafic
€ 1. Circulatia bicicletelor
Art. 194. - (1) Bicicletele si, respectiv, ciclomotoarele trebuie sa fie conduse pe drumul public numai pe un singur rând.

(2) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista.

(3) Copiii care nu au împlinit vârsta de 14 ani pot conduce biciclete numai pe drumurile cu circulatie redusa.

(4) Persoana care conduce ciclomotoare pe drumurile publice trebuie sa aiba vârsta de cel putin 16 ani împliniti.

(5) Se recomanda ca, în circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.

Art. 195. - Se interzice conducatorilor vehiculelor prevazute la art. 194:

a) sa circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificatia "Accesul interzis bicicletelor";

cool.gif sa învete sa conduca biciclete sau ciclomotoare pe drumurile intens circulate;

c) sa circule fara a tine cel putin o mâna pe ghidon si ambele picioare pe pedale;

d) sa circule în paralel, în afara competitiilor sportive organizate;

e) sa circule în timp ce se afla sub influenta bauturilor alcoolice;

f) sa se tina de un vehicul aflat în mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul sau împins ori tras de o persoana aflata într-un vehicul;

g) sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului pâna la 7 ani si numai daca vehiculul are montat în fata un suport special;

h) sa circule pe partea carosabila în aceeasi directie de mers, când exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce pot fi folosite;

i) sa transporte sau sa traga orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stânjenesc sau pericliteaza conducerea vehiculului ori circulatia celorlalti participanti la trafic;

j) sa circule pe trotuare ori pe aleile din parcuri sau gradini publice, cu exceptia cazurilor când nu stânjenesc circulatia pietonilor;

k) sa circule pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusa, fara sa îndeplineasca conditiile prevazute la art. 17 si 18;

l) sa circule atunci când partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 07:07
Forum Renault