DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Foarte scump domne , furtun admisie filtru aer !, Dincolo era mai ieftin !

danygaro
post 16 Oct 2016, 17:40
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(Iulikk @ 15 Oct 2016, 20:01)
Eeee pârț. Acum folosesc Solenza din dotare in interes de serviciu (asta inseamna minim 150 de km zilnic) + macar o urgenta pe luna, unde fac Mangalia - Piatra Neamt sau dracu stie ce oras din tara si suntem 2 soferi in masina de nu oprim motorul decat cand alimentam cu benzina...

Nu vrei sa stii in ce hal poate arata masina in momentul de fațã. Nu a fost spalata din august.

Merge de rupe. Consumabilele schimbate la fiecare 7-8000 de km (ulei, filtru ulei + spalat filtru aer). La fiecare 15 000 de km schimbat placute de frana si verificat jocuri directie, amortizoare etc etc.

Asta e, vâjâie curentu' in ea, scarțâie toata, comfort 0 spre -1... dar duce orice drum.
*



Acum ce sa zic ... merg cam 15 km/zi, fâțâitã în oraș incolo si incoace. Jobul e aproape de casa , ...asta e. Sa ma plimb doar de dragul de a face kilometri ...?

In plus , cand merg la munca plec normal, cu fața, fac 2-3 kilometri. La intoarcere, e trafic lejer, merg in marșariér, si kilometrajul revine la numarul de kilomteri de la incepututl zilei. Cand merg in marșariér, merge inapoi contorul kilometrilor ... tongue.gif



--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiucondrea
post 20 Aug 2017, 16:10
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 23 December 08
From: constanta




Multumesc colegilor pentru informatiile de pana acum, furtunul original si-a dat obstescul sfarsit -
s-a desfacut, l-am lipit cu power tape, cred ca nu mai statea in unghiul potrivit, a atins de ventilator, a stricat ventilatorul, am aruncat furtunul biggrin.gif mai putin capetele. Am luat furtunul gates 1 metru de la unix (am cautat prima data la autokarma dar nu aveau nimic asemanator) 46 lei + banda izolatoare panza tesa de la un magazin de electronice 24 lei (pozele sunt pe pagina anterioara), am lipit putina banda pe capetele furtunului ca sa intre fest in capetele de plastic ale fostului furtun, am "capsat" si eu capetele de furtun cu cate jumatate de agrafa, am montat sa vad cum se curbeaza furtunul, am pastrat cat de cat curbura si am matisat cu banda de doua ori. Cred ca arata mai bine ca nou smile.gif .

This post has been edited by claudiucondrea: 21 Aug 2017, 12:09

Attached thumbnail(s)
IMAG3360.jpg ( Size: 1.63mb ) Number of downloads: 97


--------------------
dacia solenza 2003 - ct 06 sgy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 23 Aug 2017, 20:37
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(claudiucondrea @ 20 Aug 2017, 16:10)
Multumesc colegilor pentru informatiile de pana acum, furtunul original si-a dat obstescul sfarsit -
s-a desfacut, l-am lipit cu power tape, cred ca nu mai statea in unghiul potrivit, a atins de ventilator, a stricat ventilatorul, am aruncat furtunul  biggrin.gif mai putin capetele. Am luat furtunul gates 1 metru de la unix (am cautat prima data la autokarma dar nu aveau nimic asemanator) 46 lei + banda izolatoare panza tesa de la un magazin de electronice 24 lei (pozele sunt pe pagina anterioara), am lipit putina banda pe capetele furtunului ca sa intre fest in capetele de plastic ale fostului furtun, am "capsat" si eu capetele de furtun cu cate jumatate de agrafa, am montat sa vad cum se curbeaza furtunul, am pastrat cat de cat curbura si am matisat cu banda de doua ori. Cred ca arata mai bine ca nou smile.gif .
*




Bravo. Arata bine. La tine a fost mai greu un pic fiindca ai sevodirectie si a trebuit ca furtunul sa "ia un viraj usor". Bine ca ai gasit acel furtun. Si un cunoscut a cautat acel furtun la autokarma si cei de acolo au spus ca nu l-au mai avut de cam multicel. Bine ca a aternativa unix, a dat roade.
Acum ...nu va tine masina cat va tine furtunul. Spor !!!


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:28
Forum Renault