DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tamburul dreapta spate merge foarte greu, de 2 zile ma tot chinui sa ii dau de cap,nu mai pot

livacana
post 26 Feb 2009, 19:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 January 09




Buna seara.am si eu o problema destul de mare.am un Break din 93' si de ceva timp, se auzea un zgomot ciudat in partea din spate, ca si cand ar freca sabotii pe tambur.Am desfacut pe rand rotile le-am curatat,etc.problema este ca tamburul din dreapta merge foarte greu,am schimbat rulmentul,vasilina la greu,curatat,etc...dar nimic..cum bag tamburul la locul lui (ca si cum ar avea piulita stransa)tot greu merge..incerc de vreo 2 zile sa ii dau de cap si nu imi dau seama ce poate fi de vina. am facut mai multe reglaje ale danturii mici,dar acelasi rezultat.oricum sabotii nu freaca pe tambur pentru ca am incercat si varianta de ai lasa mai distantati.imi aduc aminte ca acum aproximativ un an am mai stans frana de mana din jonctiunea Y dar nu cred ca asta e de vina pentru ca eu cred ca ar fi mers greu si pe partea cealalta.am fost si la nea Mitica la garaj, i-a dat 3 ciocane si deja a inceput sa imi injure daciuta.aveti idee ce poate fi?Multumesc mult!


--------------------
dacia 1310 break 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 26 Feb 2009, 19:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




Hai sa imi dau si eu cu parerea.
Acum ceva timp un pruieten a patit la fel din cauza cablului de la frana de mana (la el roata stanga ramasese blocata).
A fost la revizie si baietii de acolo au tras "ca innecatii" de frana sa probeze eficacitatea.
Ei ... dupa asta nu am putut sub nicio forma sa o mai facem sa mearga sad.gif, banuiesc ca fiind frig, cablul a ramas blocat si nu voia nicicum sa revina sad.gif
Am schimbat cablul si dupa mici reglaje la dintisorii de jos (nu stiu denumirea asa ca nu radeti) merge super smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 26 Feb 2009, 19:51
Post #3


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




o parere si de la mine. Vezi sa nu fie blocat cilindrul receptor de la roata respectiva


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 26 Feb 2009, 20:26
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




O varianta ar fi , tamburul sa impinga din lateral in saboti. Daca spui ca il bagi usor, inteleg ca dupa ce strangi piulita merge greu. Uita-te pe laterala exterioara a sabotilor, daca se vede frecat, si in tambur, daca s-a format un prag aproape de fund, pe suprafata de franare. Daca e prag, strunjeste-l. E posibil, ca sabotii, la franare sa alunece catre interior, catre talerul cu cilindrul, formand suprafata de franare, in alta parte de cat aceea in care stau ei liberi.
Daca ai schimbat ferodourile, trbuie montate rotit catre sensul de mers. Adica ferodoul din fata mai jos cu un rand de gauri, si cel din spate , in partea de sus.
Verifica si cilindrul, daca merge usor, impingand cu mana in lateral de saboti, pe rand. Asa verifici amandoua pistoanele.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 27 Feb 2009, 08:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(livacana @ 26 Feb 2009, 19:27)
[...]de ceva timp, se auzea un zgomot ciudat in partea din spate, ca si cand ar freca sabotii pe tambur.[...]
..cum bag tamburul la locul lui (ca si cum ar avea piulita stransa)tot greu merge..incerc de vreo 2 zile sa ii dau de cap si nu imi dau seama ce poate fi de vina. am facut mai multe reglaje ale danturii mici,dar acelasi rezultat.oricum sabotii nu freaca pe tambur pentru ca am incercat si varianta de ai lasa mai distantati.imi aduc aminte ca acum aproximativ un an am mai stans frana de mana din jonctiunea Y [...]


1. slabeste sau chiar demonteaza capatul cablului frinei de mina si vezi daca se remediaza.
2. Priveste atent masina pe roti, din spate. Roata dreapta sta cumva asa? \ in loc de | . Adica Rotile sint cumva |----- \ ? Sau, mai rau / --- \?

Daca da, s-a indoit puntea in zona de fixare a fuzetei si tamburul calca aiurea(de regula din cauza ruginii sau a greutatii carate prea mari). Se remediaza prin inlocuirea grindei puntii, restul se recupereaza de pe puntea existenta (platouri, cilindri, rulmenti, etc).
3. Cele 4 suruburi ce fixeaza platoul au capetele in regula sau au un sant rotund pe ele? mai ales cele de sus. daca da, pare sa fie ce am spus la 2, fuzeta indoita sau... suruburi slabite sau cu doua saibe in loc de una.
4. Si, cum s-a mai spus, poate un cilindru gripat. Sau un arc de readucere sarit sau largit. Sau, partea din sabot ce se sprijina pe piston sa nu fi intrat intre cilindru si capatul pistonasului, se vede daca te uiti atent sau daca demontezi burduful. In cazul asta, arcurile-siguranta (dintre sabot si platou) mai sint la locul lor?

This post has been edited by diaconuliviu: 27 Feb 2009, 10:17


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livacana
post 27 Feb 2009, 09:03
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 January 09




am inteles. multumesc mult pentru sfaturi.o sa va comunic ce rezolv. o zi buna


--------------------
dacia 1310 break 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 27 Feb 2009, 10:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




verifica rulmentii...daca sunt gripati sau degradati...cand strangi piulita e normal sa-ti mearga greu....


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 27 Feb 2009, 17:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




verifica slabind tija de aureglare a sabotilor, altfel te chinuii pana maine (acei zimti)


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 7 Jan 2014, 16:47
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Salut, am si eu o problema asemanatoare. Roata din spate stanga merge putin greu, iar cea de pe dreapta nici nu se aude cum freaca ferodourile pe tambur. Frana de mana, am lasat-o sa prinda la 7 dinti deoarece daca o strang mai mult, pe stanga mi se misca si mai greu tamburul.
Ce ma sfatuiti sa fac ?


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Babaq139QMB2
post 7 Jan 2014, 16:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 27 November 12
From: Bucuresti




QUOTE(RaduWra @ 7 Jan 2014, 17:47)
Salut, am si eu o problema asemanatoare. Roata din spate stanga merge putin greu, iar cea de pe dreapta nici nu se aude cum freaca ferodourile pe tambur. Frana de mana, am lasat-o sa prinda la 7 dinti deoarece daca o strang mai mult, pe stanga mi se misca si mai greu tamburul.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
*



Scoti tamburii si te pui pe ei cu SUBLERUL , la fel si pe SABOTII DE FRINA . cool.gif

This post has been edited by Babaq139QMB2: 7 Jan 2014, 16:53


--------------------
Dacia 1310 din 1900 Toamna spre vara-sa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
owy_2010
post 7 Jan 2014, 18:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.205
Joined: 13 March 10




QUOTE(RaduWra @ 7 Jan 2014, 16:47)
Salut, am si eu o problema asemanatoare. Roata din spate stanga merge putin greu, iar cea de pe dreapta nici nu se aude cum freaca ferodourile pe tambur. Frana de mana, am lasat-o sa prinda la 7 dinti deoarece daca o strang mai mult, pe stanga mi se misca si mai greu tamburul.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
*


asa am patit si eu
e vb de arcurile acelea de la ferodouri
clopotei
daca arcurile alea sunt slabite, nu tin ferodourile apropiate, si astfel tamburul se blocheaza


--------------------
dacia 1310 1987 - vs-02-owy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 7 Jan 2014, 20:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Mersi baieti, o sa-mi fac timp in weekend sa ma uit la ea, acum chiar nu pot, sunt cu liceu' pe cap..


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:15
Forum Renault