DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tinichigiu Bucuresti

alf 08
post 6 Jul 2017, 14:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Va salut,

Dupa cum am denumit topicul, caut un tinichigiu auto in Bucuresti . Suspensia masinii pe spate lucreaza pe arcuri cu foi- masina fiind un Volvo din `87. Arcurile care sunt prinse prin niste inele care la randul lor sunt prinse de suportii sudati pe lonjeron. E, aici este problema, suportii sudati pe lonjeroane s-au cam dezintegrat si neaparat trebuie sa fie refacuti dupa cei existenti. Am fost la doua service-uri, s-au uitat oamenii la masina si mi-au comunicat niste preturi pentru manopera de am ramas putin blocat. Fiecare isi evalueaza munca dupa propriile criterii (timp, efort), nu comentez, dar cel putin dupa ultima estimare primita ma gandeam ca iar ii dublez valoarea masinii biggrin.gif . Am uitat sa zic, lonjeroanele par ok, unde se vede un triunghi lipsa de tabla acolo a fost carligul de remorcare.

Asadar, daca stiti vreun meserias in ale tablelor, lasati un semn aici.

Va multumesc.


Attached thumbnail(s)
20170611_113501.jpg ( Size: 1.98mb ) Number of downloads: 221
20170611_113508.jpg ( Size: 2.54mb ) Number of downloads: 226
20170611_113531.jpg ( Size: 3.14mb ) Number of downloads: 224


--------------------
oltcit club 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 7 Jul 2017, 23:22
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Tu ai nevoie de un sudor acolo, nu neaparat unul auto. Se poate suda si electric fara probleme. Daca nu tie frica de scantei iti poti cumpara un invertor de sudura si o rezolvi singur. Nu e mare lucru, mai ales daca stai la curte. Meseriasii vor treaba putina, bani multi, si nici nu fac treaba ca pentru ei. Eu cand am vazut cat cereau si cata lene aveau pe ei, am dat 1500 de lei pe invertor si vreo 300 pe o masca buna si m-am apucat pentru prima oara de sudat. Eu la a mea am avut de reconstruit toata structura de rezistenta, o vara intreaga am sudat la ea. Curati bine de antifon pana la tabla acolo unde sudezi, apoi modelezi din ciocan tabla pe care vrei sa o aplici. Mai poti folosi si benzi late de otel. Chiar daca vei gasi sudorul ala bun si harnic, nu se baga pentru bani putini. Eu de nevoie am scos motorul si cutia de unul singur, la fel si la sudat (stalpi fata, lonjeroane, praguri, perete antifoc, pedaliere...etc). Unele elemente de caroserie facute la fata locului le mai poti indesa sub masina cu ajutorul cricului, pana o prinzi in cateva puncte de sudura. La final am sudat in cordon, nu in puncte, si am mers apoi si cu 150 si n-a cazut nimic in doi ani de zile.


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Jul 2017, 23:19
Post #3


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




da,asa-i,mesterii is prosti si cer bani de pomana....sudeaz-o electric la invertor si se rupe in drum.....ai mers cu 150 cu dacia 1310.... blink.gif

This post has been edited by sobolan: 11 Jul 2017, 01:40


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 10 Jul 2017, 23:42
Post #4


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(sobolan @ 11 Jul 2017, 00:19)
.....ai mers cu 150 cu dacia 1310,incredibil laugh.gif ,mergea si mai mult ,mai aveai pedala dar ai zis s-o lasi asa.....eu cu dacia mea 1310 am mers cu 210,eu zic sa incerci sa-i dai,adica cum naiba a mea a mers asa repede si a ta nu ! smile.gif

Nu cred că era cazul de miștoul de mai sus.... dry.gif


Dacă mă întrebi pe mine, ̶m̶e̶ș̶t̶e̶r̶i̶i̶ cârpacii de la noi nu merită nici-un ban! wink.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 11 Jul 2017, 01:55


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Jul 2017, 23:46
Post #5


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




da' nu-i misto nimic de la mine,misto e cand sudezi o masina cu electrod supertit ca la gard,gardul se mai fisureza da-l dracului da' o masina cara oameni,tie ti se pare misto ?

This post has been edited by sobolan: 10 Jul 2017, 23:49


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 13 Aug 2017, 16:05
Post #6


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Trebuie vazuta intreaga zona!!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf 08
post 16 Aug 2017, 13:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Va salut, urmeaza sa duc masina zilele astea la un meserias, un coleg forumist m-a indrumat unde trebuie, si ii multumesc.
La unele chestii ma bag atat cat imi dau seama ca ma pricep sau pot face fata, la altele nu.
Nu am zic ca mesterii sunt prosti si cer o gramada de bani, doar ca am fost in situatia sa primesc o evaluare de pret bazata mai ales pe raspunsul la intrebarea "unde lucrezi?", plus un calcul cu voce tare al operatiilor necesare, de ma asteptam sa ajunga si la reglajul farurilor. Aia e, nu ma ajuta fata radmasa.gif .
O sa revin cu impresii dupa ce termin lucrarea.


--------------------
oltcit club 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:21
Forum Renault