DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme la tracțiunea integrală., Nu vrea să cupleze tot timpul la modul 4x4?

dacotec
post 16 Dec 2010, 20:48
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 1 November 05




la ce zapada a inceput sa se depuna pe afara de-abia astept primele pareri despre rulaj in conditii grele de iarna


--------------------
citroen/Dacia Citroen C5/logan 1.4 Laureate 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 17 Dec 2010, 12:41
Post #92


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Am fost eu in we la Predeal, in zapadoi. Am facut de ras un LandCruiser relativ nou care se afunda in zapada semibatatorita. Am facut arogante si am trecut prin acelasi loc in 4x2. Se pare ca greutatea scazuta a masinii isi spune cuvantul si prezinta un real avantaj in teren.

La urcarea pantelor abrupte cu gheata, nici Duster si nici alte avioane de Patrol, LandCruiser, Land Rover, Hummer nu se descurca decat daca urca cu avant. Nenea cu Patrolul a incercat cu toate difurileblocate, reductor cuplat, etc. si nu a reusit...

Asadar, prin zapada, echipat cu anvelope decente, Duster 4x4 isi face treaba cel putin la fel de bine ca ceilalti.

Mentionez ca am incercat drumuri de munte, inzapezite, pe care au trecut doar ATV-uri si nu am iesit de pe poteca. Sa iesi de pe poteca cu o masina echipata de strada, fie ea si 4x4, este tare periculos, atunci cand nu cunosti geografia locului...

Multumesc pe aceasta cale colegului Caphone, am avut ce invata smile.gif

In foarte putine cazuri este nevoie de 4x4 Lock, in rest merge pe Auto foarte bine. In locurile cu noroi sau zapada afanata mare, e musai sa cuplezi diful central, adica sa pui in 4x4 Lock INAINTE de a intra in mocirla sau zapadoi, altfel rotile se scufunda treptat si nu mai iesi de acolo decat tractat. Se simte lipsa blocantelor pe punti, ceea ce reduce semnificativ capacitatea de trecere in teren greu.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 17 Dec 2010, 12:57
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Da mersi din pacate ai fi printre singurii de pe forumul asta care m-ar convinge sa-mi iau Duster.Nu l-am taiat de pe lista dar nu am mai avut rabdare sa astept si mi-am achizitionat un turism dupa cum se vede in semnatura.Ma bucur ca nu esti adeptul cuplarii modului LOCK cum vad la cate unii pe aici asa de dragul de a cupla.
Legat de ''scobitorile'' Dusterului nu stiu cati de pe aici au rupt o planetara la o masina dar va spun ca am mers 1 an jumatate cu burdufele sparte fara pic de vaselina si am chinuit Supernova de ia venit rau dar planetarele nu s-au rupt mai degraba s-au slabit suportii motorului.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 19 Dec 2010, 13:43
Post #94


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




si eu cand l-am luat pe al doilea pentru sotie m-am gandit ca nu va folosi 4x4 dar am luat in considerare si alte aspecte drept pentru care am ales tot 4x4:

- 6 trepte la cutie pentru variantele 4x4
- norma de poluare euro 5
- am scapat de plata taxei de poluare
- in 2011 taxa de poluare oricum va fi mai mica decat la 4x2


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 19 Dec 2010, 19:34
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Din punct de vedere al sistemului 4x4 , masina isi face treaba perfect.
Eu am zilnic de parcurs un traseu prin padure, de vreo 7 km, din care 1 km este drum nedesfundat si nu am avut nici o problema cu masina, sa raman impotmolit sau altceva. Si am cauciucurile stock.


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virgiliu
post 20 Dec 2010, 07:42
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 19 Dec 2010, 14:43)
si eu cand l-am luat pe al doilea pentru sotie m-am gandit ca nu va folosi 4x4 dar am luat in considerare si alte aspecte drept pentru care am ales tot 4x4:

- 6 trepte la cutie pentru variantele 4x4
- norma de poluare euro 5
- am scapat de plata taxei de poluare
- in 2011 taxa de poluare oricum va fi mai mica decat la 4x2
*


Puteai sa-i iei in aceeasi bani dieselul de 110 cai 4x2 daca nu e nevoie de 4x4. Aveai tot 6 trepte si consum mult mai bun.


--------------------
Dacia Duster 4x4 cu 4x4 valve 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 20 Dec 2010, 09:49
Post #97


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Da' iarna prin pădure? Sau întâi trece cu 4Ś4 la „degajare” și 4Ś2 la „urmărire”?
LE: Ooops, am conexat mesaje de la autori diferiți… sad.gif

This post has been edited by Squirrel: 20 Dec 2010, 09:49


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 20 Dec 2010, 15:59
Post #98


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




ai dreptate dar m-am gandit totusi DACA imi trebuie un 4x4 sau 2 x 4x4 vreodata si ma uit lung? consumul la masina sotiei nu prea ma intereseaza intrucat ea nu face nici 10.000 pe an. sincer nu m-am gandit ca 110 cp pe 4x2 ar insemna aceeasi bani si chiar autobild ultimul nr recomanda ce ai spus si tu. am zis sa pot face o comparatie directa in familie. in acest moment de exemplu am 8,2 l/100 km la benzinar in cei 3000 de cand am luat-o (9 zile) si 6,9l/100 km la deiselache (in ultimii vreo 2000 de cand nu am mai resetat).
- la benzinar am cauciucurile de iarna mutate de pe a mea
- benziarul inca il consider in rodaj chiar daca am facut un bv - onesti si retur cu urcari in 4500 - 5000rpm ca sa vad cum lucreaza
- frigul de afara din ultima vreme (de la -10 ...) oricum ridica consumul

deci:
- cel putin la consum in momentul de fata nu sunt 2 litri diferenta
- tractiunea integrala e pe auto la ambele desi la benzina as fi simtit nevoia unui esp ca la diesel


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 12 Jan 2011, 11:27
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




nu am duster si nici nu ma pricep la 4x4 prea mult. dar in filmulet se invarte roata spate de pe partea soferului?? modul lock inseamna spate 50% si fata 50%? din ce stiu eu sa mearga ambele roti pe o punte trebuie un lsd.


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 12 Jan 2011, 20:10
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Asa este, LSD sau blocabil complet. (LSD e diferential cu alunecare limitata - adica nu se blocheaza chiar complet).
Nu stiu daca ESP la Duster include si ASR (controlul tractiunii), care emuleaza un LSD dar nu chiar atat de eficient.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 13 Jan 2011, 08:33
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




controlul tractiunii simuleaza un drum drept pt diferential, dar depinde de sistem... am mers de curand cu un 520d din 2001 si in afara de scaderea turatiei la motor nu prea facea multe, tot o roata patina
din filmuletul de pe primul post nu prea reiese ca e bun sau nu ca nu se vad toate rotile, dar banuiesc ca roata fata pe partea soferului nu se invartea smile.gif.


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 13 Jan 2011, 12:03
Post #102


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




QUOTE(valioglu @ 12 Jan 2011, 22:40)
Asa este, LSD sau blocabil complet. (LSD e diferential cu alunecare limitata - adica nu se blocheaza chiar complet).
Nu stiu daca ESP la Duster include si ASR (controlul tractiunii), care emuleaza un LSD dar nu chiar atat de eficient.
*



Din ce-am citit, si din patania proprie, e ESP si ASR.
Eu la sfarsitul lui decembrie am dat-o in sant ramand cu stanga fata suspendata deasupra unui put de beton si dreapta spate cam un metru in aer (deci mai statea doar pe dreapta fata si stanga spate). Mi-a fost teama sa mai fortez ca freca pe dedesupt dar dupa ce m-a ancorat din spate un renault kangoo si a ridicat un pic fata am scos-o aproximativ prin 'forte proprii' de acolo... cei din afara masinii care vedeau roata dreapta spate(in aer) au zis ca dupa ce initial s-a invartit in gol a fost franata si a inceput stanga spate sa traga. Pe puntea fata nu a obs nimeni cum facea. Masina era pe 'lock', dar cred ca si pe auto ar fi facut la fel.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 13 Jan 2011, 20:13
Post #103


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




da` pe vreun perete ai incercat sa te sui ca sa vezi daca functioneaza?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 14 Jan 2011, 11:31
Post #104


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




@pedrovl... patania nu-i deloc hazlie pt mine, masina e si acum in service.. te asigur ca daca as fi vrut sa testez eficienta tractiunii as fi ales alta metoda.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 14 Jan 2011, 11:47
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




In ce constau pagubele? Da si tu ceva mai multe detalii, te rog.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 14 Jan 2011, 12:37
Post #106


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




spoiler fata (spartura), far stanga (rupt unul din ghidajele pt spoiler), grila fata(plesnita o lamela), traversa fata indoita (partea stanga), aripa (usor indoita la imbinarea cu spoiler-ul fata), carenaj roata stanga, deflector radiator din partea stanga, rupt 'piciorus' radiator (se inlocuieste radiator), rupt suport pompa servo (e in spate la traversa.. undeva in fata la roata stanga fata) - suiera servo dupa(probabil ceva conducat 'strangulata'), vopsit usi stanga (una deja avea o zgarietura adanca cu cheia), carlig ancorare fata indoit... deci cateva zeci de milioane.. cred ca sunt foarte fericiti cei de la asigurari sad.gif.. se vede ca a fost beton in gaura aia

This post has been edited by danielst: 14 Jan 2011, 12:38


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 14 Jan 2011, 13:43
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai cum ai ajuns in ea? datorita tractiunii integrale care a functionat defectuos?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 14 Jan 2011, 13:53
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Nasol. Iti doresc insanatosire grabnica. Cum ai ajuns acolo?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 14 Jan 2011, 14:03
Post #109


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




nu masina e de vina...
coborare, viraj strans de dreapta (< 90 grade) la iesire din padure, in zona de drum din padure zapada batatorita, in viraj zoaie si nins peste (au dat aia de la drumuri cu solutie de dezghetat doar acolo.. probabil sa faca economie).
Oricum vina principala e a mea deoarece am venit mult prea tare (eram cu gandurile in alta parte datorita unui eveniment in familie).. am iesit in exteriorul virajului si am lovit groapa (betonata )de colectare a unui fost cap de podet ('mutat' de alti soferi de acolo cu alte ocazii) si un mal de pamant, pana la urma n-a fost totusi asa rau pt ca la 1,5 m urma un stalp de electricitate de beton (dinala gros patrat)


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALH
post 14 Jan 2011, 17:37
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 29 October 10




Bine ca sunteti ok, fierul se repara.
...si destul de rezistent Dusterul...


--------------------
Dacia Duster 4x4, 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Jan 2011, 09:40
Post #111


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Imi pare rau pt tine, din ce ai descris se pare ca ai avut si ghinion cu groapa respectiva dar putem invata si noi cate ceva. ai facut bine ca nu ai fortat sa vezi "daca poate" iesi de acolo pt ca nu se stie ce s-ar mai fi stricat. In situatii din astea nu e bine sa ne incapatanam si sa chinuim masina.

Eu am incercat o urcare pe un drum necirculat in zona ciunget valcea cu zapada de peste 30 cm. am vazut ca urca lejer pe AUTO si in loc sa dau gaz am urcat la ralanti pana am dat de un bolovan enorm unde nu a mai trecut. Am dat LOCk, am scos ESP-ul si nimic. Am dat putin inapoi si prin ocolire am venit mai tare si am trecut. M-am lasat din nou dus de lejeritatea cu care urca masina si in loc sa abordez urmatorul viraj in forta am cazut cu partea stanga a masinii in viraj stanga in zapada si sant de peste 0,5 metri. Nu mai puteam sa deschid usa, masina era inclinata foarte mult si nu intelegeam de ce cu cauciucuri de iarna totusi am ajuns acolo. Mi-am explicat rapid:
1. trebuia urcat in forta pentru ca tractiunea sa lucreze si sa nu alunece
2. cauciucurile de iarna nu lucreaza pe gheazta de sub zapada
3. sub cei 30-40de cm de zapada pe urmele de roti de pe drum cursese probabil un paraias si inghetase bocna.

Pentru ca nu am fortat nimic, am dat doar inapoi si am intors pagubele au fost 0.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 17 Jan 2011, 08:59
Post #112


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Cam slăbuț, dar arată puntea spate lucrând…


Aceași pantă în diverse abordări:
2WD:

AUTO:

LOCK:


This post has been edited by Squirrel: 17 Jan 2011, 09:11


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 17 Jan 2011, 14:00
Post #113


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




@ALH, sa sti ca intradevar asta e si concluzia mea.. a tinut destul de bine... mai ales ca (descoperirea asta am facut-o ieri, zapada de la locul cu pricina s-a topit). malul de pamant de dupa groapa nu era de pamant, ci era tocmai capul de pod (partial ingropat) pe care eu il dadusem "disparut"/ mutat de altii (deci cam o tona de beton si piatra).

Mai am nevoie de grila si deflector si masina e gata, maine sau poimaine smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atelier_strungarie
post 23 Jan 2011, 12:59
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 10 August 10




are nevoie cineva de o janta ca cele din imaginile de mai sus?


--------------------
Megane 1.5dci 2006 - GL 99 www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 30 Jan 2011, 20:05
Post #115


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




scria cineva (nu mai gasesc ma scuzati) ca la urcare pe auto la benzinar se constata un miros ca de ambreiaj, ars, ma rog ceva asemanator. eu la diesel nu am observat dar la benzinar da mai ales dupa vreo 3-4 drumuri de Ranca. ce este de fapt? eu recunosc ca am urcat in forta pe AUTO , intrat tare in curbe sa simt cum lucreaza tractiunea, am simtit tot timpul cum impinge, etc. Sus la oprire exista acel miros . Nu m-am invartit cu ea, nu am fortat nimic (cu benzina am urcat pe zapada - asa era drumul in 3500 maxim 4000 rpm) si totusi am observat mirosul respectiv. Repet: La diesel nu am simtit chestiunea asta. Pe diesel este ESP, pe benzinar nu. Are vreo legatura? Poate sa se strice ceva? e normal? Imi e frica sa intreb la handicapatii de la Flamicom valcea ca ati vazut ce filme de redusi pun pe net. Deci.....astept ceva pertinent.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxidus
post 30 Jan 2011, 20:45
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 11 February 10




QUOTE(pedrovl @ 30 Jan 2011, 20:05)
ca la urcare pe auto la benzinar se constata un miros ca de ambreiaj, ars, ma rog ceva asemanator. ... eu recunosc ca am urcat in forta pe AUTO , intrat tare in curbe sa simt cum lucreaza tractiunea, am simtit tot timpul cum impinge, etc. Sus la oprire exista acel miros . ..... Pe diesel este ESP, pe benzinar nu. Are vreo legatura?


Masina pe benzina e cam in rodaj deci nu ar prea trebui fortata.
ESP-ul ala doar franeaza deci nu poate exista o legatura, dar masina a terminat rodajul.
E posibil sa fie si alte explicatii.


--------------------
Skoda Octavia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALH
post 31 Jan 2011, 09:31
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 29 October 10




@petrovl: eu scriam in alt topic: asa e la mine, miroase pregnant a ambreiaj ars. Eu cred ca este de la cuplajul interaxial, nu stiu cum este construit exact insa sigur foloseste frictiunea clasica pt cuplare/decuplare. Sincer nu stiu cat poate sa tina un astfel de cuplaj, mai mult ca sigur este piesa de schimb care nu face obiectul garantiei insa nici nu cred ca se poate uza complet in numai 3 ani cat are garantie masina.
Legat de benzina/diesel: as estima ca la diesel mai greu/rar se pierde aderenta puntii fata decat la benzina unde cuplul mai mic face ca turatia sa creasca rapid si aderenta sa se rupa imediat si spatele sa cupleze mai des decat la diesel. Nu are legatura cu ESP. Ar trebui totusi intrebati si cei de la Dacia.


--------------------
Dacia Duster 4x4, 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FILter
post 3 Feb 2011, 16:11
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 27 April 07
From: Bucuresti




@ALH Nu stiu cum ai calculat-o tu ca cuplul mai mic face sa creasca mai repede turatia si rupi aderenta mai repede la benzina, dar sigur nu e asa. biggrin.gif Pai la multe motoare cu cuplu mare se pleaca in a doua de pe loc mai ales pe automata ca sa nu se rupa aderenta si tu zici ca e invers. biggrin.gif


--------------------
Dacia -X- 2000 toamna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALH
post 3 Feb 2011, 16:59
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 29 October 10




pt Filtru: studiaza diagramele de cuplu/turatie la benzina si diesel sa vezi unde ai turatiile de cuplu maxim la fiecare in parte.
Succes.


--------------------
Dacia Duster 4x4, 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 3 Feb 2011, 22:36
Post #120


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




ALH, pare foarte plauzibil ce ai scris. Ma mai documentez. Oricum avand in vedere ca la diesel nu am simtit macar odata acel miros desi are 48.000 de km si am folosit-o mult mai in forta si pe drumuri/urcari cu adevarat dificile.....e si mai veridic ce spui tu. benzinarul are intradevar doar 7200 si recunosc ca am abordat ceva urcusuri dificile (gen Ranca - Gorj) inainte de 10.000 de km....


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:07
Forum Renault