DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce sigurante sa pun la tabloul electric de casa, monopolare sau bipolare

klaus
post 13 May 2008, 13:44
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cu intentia de a schimba tabloul electric "de tip vechi" cu unul mai discret si mai frumusel m-am lovit de dilema sigurantelor.
Un electrician mi-a recomandat sa pun sigurante bipolare ca sunt mai putine (si ar iesi si mai ieftin/circuit).
Cum nu de spatiu duc lipsa, ce alte avantaje ar mai avea sigurantele bipolare?
Dar cele unipolare?

Mentionez: sunt 6 circuite in discutie, 4 de prize si 2 de lumini.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 13 May 2008, 13:46
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




avantaj la bipolare: sare si faza si nul-ul in acelasi timp. Daca le pui separat, e posibil sa nu sara decat una (vazut/patit)

daca vrei iti zic de unde iei sigurante si in general chestii care tin de electrica destul de ieftin (zic io)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 13 May 2008, 13:50
Post #3


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Spune aici daca e ... ca si eu trebuie sa le schimb smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 13 May 2008, 13:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Cand am renovat apartamentul am fost in Doraly sa iau mai toate.

Ex: Doraly in oras
vopsea lavabila(teflon) 105-115 ron 125-145
aplice 15 ron 35(acelasi model)

Si multe altele: recomand, dar atentie la ce cumperi + tocmeala la greu.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 13 May 2008, 14:00
Post #5


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




io am cumparat tot ce tinea de electrica (prize/intrerupatoare/sigurante/etc) de la firma consolight (au si site) care o gasiti in primul depozit pe dreapta cum intrati pe strada valea cascadelor biggrin.gif de pe timisoara. Deci mergeti pe timisoara, faceti dreapta pe v cascadelor si imediat dreapta in parcare. Intrati pe usa din mijloc (sunt 3 intrari parca) culoarul din dreapta si apoi firma o gasiti pe stanga. Are banner si tot tacamul cu firma si ce trebuie.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 May 2008, 14:02
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, d-asta mi-eara frica. Ca ma trimite lumea pe Valea Cascadelor tongue.gif
Da' o sa ma duc, ce naiba sa fac


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 13 May 2008, 14:04
Post #7


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




nu e omor acolo unde te-am trimis. Si io am alergie in general de valea cascadelor smile.gif dar ce sa-i faci, multe lucruri sunt MUUUUUULT mai ieftine decat la hotii de la marile magazine.

ca marca, eu am mers pe legrand peste tot. Scumpe (am dat 150ron pe un variator simplu, fara telecomanda sau alti senzori, si am avut nevoie de 3 smile.gif, dar planuiesc sa nu le schimb niciodata 04.gif)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 May 2008, 14:06
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




...si cand te muti..iei tabloul cu tine


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 13 May 2008, 14:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Cred ca legrandul il iei mai ieftin de aici.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 13 May 2008, 15:48
Post #10


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Cel mai bine pui 1P+N.


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 13 May 2008, 16:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




a mai fost un topic pe tema asta sau aici recomandam acolo 2 sigurante 1 pentru faza si una pentru nul cele "bipolare " de obicei protectia este doar pe una din cai cealalta are doar legatura mecanica cu prima si sare amindoua

This post has been edited by bygy007: 13 May 2008, 16:52


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 13 May 2008, 17:32
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Da ce cand numarul de sigurante bipolare este mai mic decat cel de sigurante monopolare?
Cum corect spunea un antevorbitor, la bipolara sare si faza si nulul, la monopolara sare doar faza, nulul finnd legaat in comun pe o singura bara. Recomand ABB, tot ce facem noi face cu abb, si pana acum nu am vazut ABB prajit.Nu am nici pe departe intentia de a face reclama, scuze daca asa pare...
Klauss, da-mi un pm daca vrei detalii, la cat ai ajutat cu masinile pe aici, inclusiv pe mine, iti acord cu palcere timpul necesar pentru a-ti impartasi cunsotintele mele legate de electrica smile.gif


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 13 May 2008, 18:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




In primul rand o mica descriere:
1) siguranta monopolara: un pol protejat, de obicei se trece faza prin ea
2) siguranta monopolara + contact de nul: este tot un pol protejat, obligatoriu a se trece faza prin el. Mecanic mai este legat al doilea contact pe care trebuie legat nulul.
3) sigurante bipolare: ambii poli sunt protejati. In caz de defect al circuitului, acesta este complet izolat prin decuplarea sigurantei.
4) sigurante tripolare, tetrapolare: nu fac obiectul topicului.

Bineinteles le recomad pe cele bipolare. Riscul de a se intampla ceva nasol e mic. Plus ca se mai pot atasa module interesante la ele spre exemplu: protectie la supratensiune de 255V sau 275V cu timp foarte mic de raspuns, protectie la curentare 30mA si altele.

Gama buna: Melin Gerin, Legrand, ABB, General Electric, in general firmele cunoscute. Si numai de la distribuitori autorizati.
Pentru prize: 16A. Pentru iluminat: 10A.
Pentru instalare e foarte bun de folosit baruta speciala de Cu plus piepteni pentru conectare.

@klaus: cu stima.

@bygy007: nu zici bine ce zici.

Exemplu de facatura ( NU de la hotiiiiii lui OV biggrin.gif edit):

This post has been edited by liviu2004: 13 May 2008, 22:21


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 13 May 2008, 20:23
Post #14


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




liviu2004 a spus cam tot ce era de spus, vreau doar sa amintesc faptul ca multi vanzatori confunda sigurantele 1P+N (care de fapt e o siguranta unipolara solidara cu un intrerupator "chior" pt. nul) cu sigurantele bipolare (doua sigurante unipolare solidare). Se pot deosebi prin marcaje (e desenata o mica "schema" pe ele, se poate observa diferenta, plus ca la cele 1P+N e marcat contactul de nul, la cele bipolare nu e marcat pt. ca nu conteaza unde pui faza si unde pui nulul).

Klaus, nu cumva e vorba de 6 sigurante (adica 3 circuite, 2 prize si 1 lumina)?
In cazul asta ai nevoie de 2 sigurante bipolare de 16A (pt. prize) (sunt marcate C16 de obicei, poate altii mai priceputi sa comenteze vizavi de curba C de declansare, dar eu nu am vazut alte curbe, B de exemplu) si de o siguranta bipolara de 10A (C10) pt. lumina.

This post has been edited by GoGu: 13 May 2008, 20:28


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 13 May 2008, 20:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Curbele sunt B,C, D. Sunt la greu modele.

This post has been edited by liviu2004: 13 May 2008, 20:39


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 13 May 2008, 20:41
Post #16


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Si pt uz casnic care curba e cea mai potrivita?


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 13 May 2008, 20:46
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




C in mod cert, sigur, 100%.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 13 May 2008, 20:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Subscriu cu C


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 13 May 2008, 22:13
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(liviu2004 @ 13 May 2008, 19:30)
In primul rand o mica descriere:
1) siguranta monopolara: un pol protejat, de obicei se trece faza prin ea
2) siguranta monopolara + contact de nul: este tot un pol protejat, obligatoriu a se trece faza prin el. Mecanic mai este legat al doilea contact pe care trebuie legat nulul.
3) sigurante bipolare: ambii poli sunt protejati. In caz de defect al circuitului, acesta este complet izolat prin decuplarea sigurantei.
4) sigurante tripolare, tetrapolare: nu fac obiectul topicului.

Bineinteles le recomad pe cele bipolare. Riscul de a se intampla ceva nasol e mic. Plus ca se mai pot atasa module interesante la ele spre exemplu: protectie la supratensiune de 255V sau 275V cu timp foarte mic de raspuns, protectie la curentare 30mA si altele.

Gama buna: Melin Gerin, Legrand, ABB, General Electric, in general firmele cunoscute. Si numai de la distribuitori autorizati.
Pentru prize: 16A. Pentru iluminat: 10A.
Pentru instalare e foarte bun de folosit baruta speciala de Cu plus piepteni pentru conectare.

@klaus: cu stima.

@bygy007: nu zici bine ce zici.

Exemplu nasol de facatura (de la hotiiiiii  lui OV biggrin.gif):
*


sint de acord cu tine dar ce am vazut prin magazine ca sigurante bipolare sint cele cu o cale protejata (sint de marimea celor mono dar au 2 intrari ) nu am prea vazut bipolare de pe unde am cumparat iar la pret 2 simple erau cit una cu 2 intrari asa ca am preferat pentru siguranta sa pun 2 de acelasi fel (faza si nul ) ca sa stau linistit
am vazut si eu bipolare prin magazine de specialitate dar erau scumpe la acea vreme una era vreo 450 000 iar eu am luat 2 mono cu 200 000


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 May 2008, 08:28
Post #20


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(liviu2004 @ 13 May 2008, 19:30)
( NU de la hotiiiiii  lui OV biggrin.gif edit):



aaaadica cum? e cazul sa-mi fac probleme? Mie mi-au parut seriosi, mi-au dat garantie, etc.

e drept ca m-am curentat pe circuitul "protejat" cu diferential de mi-a sarit basca, in sensul ca am uitat sa opresc siguranta si am luat firele la desizolat cu cutter-ul si cand am ajuns la faza, m-am prajit biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 May 2008, 08:42
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Fara sa sara siguranta cu diferential? blink.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 May 2008, 09:10
Post #22


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




fara, fara 04.gif

ulterior am inteles ca aia oricum nu sare daca bagi dejtele in priza ci doar daca nustiucenaiba se intampla.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 May 2008, 09:12
Post #23


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




sunt goale pe dinauntru..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 May 2008, 09:19
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pana acum am inteles asa:
1. este mai bine sa pun bipolare, ca intrerup tot circuitul (nu doar o faza), si ocupa spatiu mai putin. O bipolara "adevarata" ar trebui sa aiba o schema a sigurantei pe ea si sunt greu de gasit.
2. Pe piata exista multe sigurante "bipolare" care de fapt sunt unipolare (doar pe o faza) cealalta fiind pur si simplu angrenata mecanic.
3. Din 1 si 2 +cateva enunturi am inteles ca cele bipolare adevarat ar fi mai scumpe decat 2 monopolare. Deci un tablou cu bipolare adevarate ar iesi mai scump decat unul cu monopolare pe toate fazele si nulurile, insa mai sigur dpdv circuite electrice
4. Ar fi indicata utilizarea pieptenilor de cupru pentru realizarea legaturii intre intrarile sigurantelor (nu a straifurilor de sarma)
5. Sigurantele sa fie "de firma": Merlin Gerin, Legrand, ABB, General Electric. Electricianul cu care am vorbit zicea si ceva de Moeller.
6. Toata lumea recomanda 16A pe prize si 10A pe lumina. La treaba asta ma mai gandesc totusi daca nu pun 25 cu 16.
7. Sigurantele sa fie de curba C (C16, C10, C25). Nu stiu ce sunt curbele alea dar dau credit celor priceputi care le-au enuntat. Si nici nu stiu daca am vazut altfel de sigurante pe piata.
8. Ar fi bine sa pun si o diferentiala pe circuitul principal.



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 14 May 2008, 09:36
Post #25


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Bipolarele nu ocupa mai putin loc, sunt fix doua unipolare "lipite". Si se gasesc, nu-s o raritate.
Cele 1P+N sunt, parca, mai inguste (parca au latimea unei unipolare, dar nu bag mana in foc).
Pretul unei bipolare nu depaseste pretul a doua unipolare (sau nu ar trebui sa o faca smile.gif ).

Avantajul daca pui bipolare e ca ai sigurante "adevarate" atat pe faza cat si pe nul iar in caz de scurtcircuit sau suprasarcina "sar" atat faza cat si nulul deoarece "clapetele" sunt unite intre ele.

PS: 25 si 16 A mi se pare cam supradimensionat, la 25A iese o putere de vreo 5KW. Ai asa consumatori in casa? Iar la lumina 16A chiar e mult (presupun ca e vorba de un apartament).

This post has been edited by GoGu: 14 May 2008, 09:41


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 14 May 2008, 09:51
Post #26


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




In timp ce te gindesti sa pui 25A pe prize cu 16A pe lumina du-te la tabloul din scara si vezi ce siguranta ai pe general . Daca ai instalatie limitata de Enel (furnizor) la 25A degeaba pui in casa 25 A pentru ca atunci cind iti sare siguranta in casa iti sare si afara . Oricum 16 A pe lumina mi se pare mult , ai candelabre cu multe becuri ? Poti sa-ti calculezi singur 16 x 220 = 3250 adica 32 de becuri de 100 W . Asta-i candelabru furat din Casa Poporului ...zi drept ce ai facut 21-22. biggrin.gif

Redu pe lumina la 10 (adica 2200W) , daca ai economice sau lampi cu leduri poti sa reduci mai mult. Si pune cit mai mare pe prize (tinind cont de cel din scara) , numai un boiler singur consuma aproape 2kw , daca mai iti usuci si parul la feon , iaca mai apar 1,6kw, mai merge si aerul 1kw , biggrin.gif mai coace cineva la cuptorul electric ......si fratele isi sudeaza bicicleta si ramai fara curent.

Moeller sunt ok , asta cu bipolarele nu o inteleg si intreb si eu acum pe meseriasii de pe aici , de ce sa sara si nulul ? Nu ma opun progresului , da care a treaba , ne curentam de la nul ? Stie cineva sa-mi spuna si mie ?

In jurul tabloului electric nu trebuie sa fie nimic inflamabil (mai ales perdelute sau draperii) , e bine sub cofret (jos) sa fie beton sau gresie . Din povestile cu electricieni care lucreaza la Enel am auzit un caz de incendiu datorita tabloului de sigurante....din plastic ......inflamabil .......pe vremuri aici era o placa imensa de marmura sau sticla sau cofret metalic .....de ce oare ?

AAAA te-a prins incepatorul "capra riioasa" "Ce sigurnate sa pun la tabloul electric de casa "
Ce-s alea ? SIGURNATE ? icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

" 2. Pe piata exista multe sigurante "bipolare" care de fapt sunt unipolare (doar pe o faza) cealalta fiind pur si simplu angrenata mecanic. "
Pe nul este angrenata mecanic pentru ca nu se poate face "scurt" pe nul , si daca nu face scurt nu sare . Si nici de supraconsum pe nul nu am auzit tongue.gif . ca sa sara . (Mentiune , 15.05.08 , aici poate m-am grabit si nu am fost foarte clar , cind e inchis circuitul de un consumator , scurt-ul se poate produce intre faza si nul sau faza si impamintare , adica vreau sa zic ca faza e problema . Prin deductie , asa cum puneti bipolara pe faza si nul , a-ti putea pune tripolara pe faza , nul si impamintare .)

"4. Ar fi indicata utilizarea pieptenilor de cupru pentru realizarea legaturii intre intrarile sigurantelor (nu a straifurilor de sarma) "
Fi sigur ca 98% din utilizatorii casnici au acolo sirma . Ce-i drept e mai frumos , da cine se uita acolo ?

Eu nu am auzit de curbe da stiu sigur ca C10 , C16 , C 25 sunt puterea 10A , 16A, 25 A. Stie cineva altfel ?

This post has been edited by logan1.5dci: 15 May 2008, 07:37


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackout
post 14 May 2008, 09:52
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 15 October 05




Si Moeller sunt bune.
Parerea mea este ca pentru un apartament sigurante de 16A si 10A sunt mai mult decat suficient iar cele 1P+N sunt foarte bune. Mai ales daca vrei sa pui si diferential.
Diferentialul e bun, decupleaza tot daca exista scurgere de curent pe firul de impamantare.
P.S. In tabloul de afara nu cred sa fie siguranta mai mare de 25A. Doar daca cumva s-a ars si in patronul respectiv(presupun ca e model vechi, cu soclu si patron) s-a pus "lita" pe post de fuzibil(poate fi supradimensionata). wacko.gif

Un link util aici!

This post has been edited by blackout: 14 May 2008, 10:20


--------------------
... ... ... - BN-##-###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 May 2008, 10:32
Post #28


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




confirm cu supradimensionarea:

io am 25 pe prize si 16 pe lumina si cand am facut un scurt, pe langa sigurantele din casa, a zburat si aia de pe scara 04.gif

protectia diferentiala nu am pus-o peste toate circuitele ci doar un circuit care alimenteaza lumina +prize la hol si bai.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 May 2008, 12:33
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bun, deci e clar, faceam confuzie intre cele bipolare si cele Ph+N.
O sa raman la sigurante Ph+N, daca treaba cu nulul nu e asa de stringenta.
QUOTE(GoGu @ 14 May 2008, 10:36)
PS: 25 si 16 A mi se pare cam supradimensionat, la 25A iese o putere de vreo 5KW. Ai asa consumatori in casa? Iar la lumina 16A chiar e mult (presupun ca e vorba de un apartament).
*

Pai de ex. am un instant de apa calda care are pe treapta III 5kw. E adevarat ca mi-a topit priza si de atunci nu-l mai folosesc pe treapta aia.
Si am niste indoieli ca am 25A la tabloul de scara, dar o sa verific. Ca am avut la un moment dat, mergand, 2 AC+frigider+masina de spalat+cuptor cu microunde+calculator+2 televizoare si nu a sarit vreo siguranta. Si cand am avut incalzitorul tot asa, mai erau cateva in priza si tot nu a sarit siguranta de pe scara.

La circuitul de lumini e clar ca 10A sunt suficienti.

Multumesc la toata lumea pentru lamuriri.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 14 May 2008, 12:54
Post #30


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Daca ai instant este obligatoriu sa acorzi o mare atentie impamintarii , da instantul in primul rind nu se baga in priza (se poate slabi contactul , mai ales cu impamintarea ) . Si la 3 kw(adica treapta-ntii) nu prea incalzeste nici vara de-un dus , eu am de 8kw si abia face iarna , da vara e ok . Fa-ti legatura separata cu fir minim de 4 si fara priza , direct in instant , suruburi bine strinse (atentie sa nu le rupi ).


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:15
Forum Renault