DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

127 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pneuri Logan, pneu = anvelopa pentru cine nu stie

leinad
post 21 Mar 2005, 20:06
Post #121


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




si totusi, a incercat cineva sa scape de montana? sa le vanda? cat a luat?


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 21 Mar 2005, 21:35
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Umbla vorba ca ceva in jur de 1-1,5mil lei.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 21 Mar 2005, 23:36
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




pe zapada am fost multumit de montane, pe uscat hmm nu fff proaste pe umed,ud pietris sunt MUCI!!!
deci eu optez pt cauciucuri de vara


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 8 Apr 2005, 14:14
Post #124


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




S-a uitat careva prin magazine de preturi la cauciucurile de vara? Am vazut ca cei cu SLZ sunt mai activi in domeniul asta smile.gif
Pe mine m-ar interesa sa-mi pun Continental, mi-a zis cineva ca ar fi "cele mai ieftine cauciucuri bune" (acum prin "bune" se poate intelege diverse chestii, nu am de gand sa dezbat termenul).
Am cateva intrebari:
- pe unde as putea gasi Continental ieftine in Bucuresti?
- pe site-ul Continental zice ca "Always insist on new valves when fitting new tyres.". De ce? Chiar e important?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars2k
post 8 Apr 2005, 15:42
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 4 February 04
From: Bucuresti




VV, incearca la IPSO service roti, telefon: 232 23 77.
Daca au promotie de 3+1 ar putea fi destul de ieftine pe ansamblu.

In review-urile ADAC, Continental sunt in general in top 3, de multe ori ies mai bine decat Michelin.

Eu am Michelin Energy E3A de vara (made in Spain) si Continental TS 780 de iarna (made in France), ambele 175/65 R14.

Opinia mea (subiectiva) este ca Michelin sunt semnificativ mai bune decat Continental, imi pare un pic rau ca m-am zgarcit si nu mi-am luat Michelin-uri de iarna..


--------------------
Citroen C3 1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 8 Apr 2005, 16:38
Post #126


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Done that. Aberant de scumpe, 4,328 mil bucata, chiar si la 3+1 sunt prea scumpe. Aveau Michelin Energy E36 la 4,141 - astea parca suna mai rezonabil, la 3+1 vine 3,106 bucata.
Alta oferta ceva mai ieftina - B.F. Goodrich (Michelin brand, made in UK) la 2.400 bucata (pret la 3+1). Hmmm... initial mi-au zis 2.173, si era mai-mai sa le cumpar, da' dup-aia au intors-o si au zis ca ala era pretul pentru R14. Asa ca mai caut, inca nu ma grabesc asa de tare.

IPSO au mai zis ca de-abia acum au inceput sa vina alea de vara, asa ca ofertele sunt inca la inceput.

@mars2k - impresia ta subiectiva e data si de faptul ca (virgula) Continental sunt bune alea de vara, dar nu-chiar-asa-de-bune alea de iarna. Oricum Michelin sunt superok, da' impresia mea era ca sunt semnificativ mai scumpe ca si Continental (vad ca la IPSO nu e asa).

This post has been edited by vv: 8 Apr 2005, 16:41


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars2k
post 8 Apr 2005, 17:32
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 4 February 04
From: Bucuresti




Nope, ca am luat Continentalele cu titlul de "mai ieftine si mai bune" decat Michelin, ex review-ul acesta (165/70 R14, pe aproape..): http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Winte...ageID=8979%230#

In noiembrie cand am luat Conti-urile preturile/bucata erau urmatoarele (nu am inclus reducerea de 3+1):
Michelin Alpine A2: 488.2 lei (RON smile.gif)
Continental TS 780: 377.5 lei

Totusi, preturile mele nu sunt direct comparabile cu ale tale din cauza dimensiunilor diferite.

Daca te intereseaza un review:
"Summer tyre (185-60 R14) test - Autobild 2004.pdf", ti-l trimit prin e-mail daca-mi dai adresa..
Fisierul are 2.6 MB.

Castiga Continental si Goodyear, Michelin e undeva pe la mijlocul clasamentului, pierzand puncte din cauza acvaplanarii, desi are cele mai bune distante de franare.


--------------------
Citroen C3 1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 11 Apr 2005, 13:57
Post #128


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




preturi relativ ok am gasit pe web la www.comnicoserv.ro (mult mai bune decat alea de la sama service). A se observa ca la 4 cauciucuri, ai reducere 25% (altfel zis la 3, iti dau unul gratis). Interesanta oferta de cauciucuri de iarna - Michelin Alpine A2 la 10.8 meleoane (4 bucati, inclusiv TVA). Comparat cu pretul dat de mars2k, e ceva reducere...

This post has been edited by vv: 11 Apr 2005, 13:58


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexshelby427
post 25 Apr 2005, 20:45
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 April 05




Salut! Sunt nou pe aici si sper sa fi pus topicul unde trebuie.
In 2 saptamani intru in posesia unui Logan 1.4 Laureate, a fost alegerea lui taica-meu asa ca nu m-am procopsit cu un Ambition. biggrin.gif
Nu stiu sigur, masina vine standard cu jante 6.0J 15 parca nu? normale din tabla ambutisata vopsite negre cu capace nu ? Ideea este ca singura modificare care vreau sa o fac masinii (are garantie extinsa) ar fi sa-i schimb jantele cu unele din aliaj usor de firma (m-am orientat catre BBS) si cauciucurile cu unele mai bune Continental sau Pirelli. Ma intereseaza daca schimbadu-mi jantele cu unele 7.0J 15 imi va invalida garantia, daca nu daca montarea unora model Sinaia de pe Ambition va face asta ? Ce imi recomandati sa fac incat sa nu pierd garantia si sa reusesc sa-mi schimb jantele?
Va multumesc.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B 44
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 25 Apr 2005, 21:00
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Daca pastrezi dimensiunile standar n-o sa ai probleme deloc. Daca pui jenti mai mari/ gume mai late s-ar putea sa comenteze aia dar nu-ti fa probleme, le dai ceva si tac din gura biggrin.gif
Pe Logan merg jenti de 17 cu 215/45/R17. Dar sunt scumpe rau. Vezi si tu cat te tine buzunaru.. tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADY
post 25 Apr 2005, 22:13
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 14 October 03
From: Bucuresti-Dr Taberei




Garantia nu are de ce sa o afecteze . Daca pui de 16 sau 17 trebuie sa iti iei omologare RAR sau sa ai bani de spaga sa nu ramai fara talon biggrin.gif


--------------------
DACIA LOGAN PREFERANCE 1.4 MPI - B-78-BMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 26 Apr 2005, 05:23
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




7 cu 15 am eu cu cauciucurile originale. Cu garantia n-ai nici o treaba. Daca Domane-fereste ai vreo problema, cand te duci in service pui rotile originale. Dar nu vad de ce ar afecta garantia.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 20 May 2005, 00:37
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




mi se pare ca a mai fost mentionata informatia asta pe undeva...dar sincer nu o gasesc nicaieri, nici cu search nici puricand forumu sistematic la sectiunea logan sad.gif

dar am vazut la un cunoscut pe Logan Ambition cauciucuri Michelin, masina a venit asa incaltata din fabrica, si a fost ridicata de la dealer candva saptamana trecuta...

imi cer scuze daca a mai fost postata info... 04.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 20 May 2005, 00:50
Post #134


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




Pai ...nici nu mai ai cum s-o vezi, ca search-ul e precis de nu se poate iar topicul a fost inchis de cineva care a considerat ca s-a spus tot ce se putea spune pe tema asta... no offence !

Cauta un topic (inchis) de genul "Scumpire a loganului" la Diverse LGN. Loganurile noi vin cu Kormoran, exceptie Ambition care vin cu Michelin Energy E3A. Personal le-am vazut si pe masini la dealer, si in magazin la Cora (vreo 3,7 mil/buc). Sunt foarte bune, cu profil asimetric. In testele din germania au iesit cel mai bine pt. categoria lor.


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jkno
post 20 May 2005, 06:43
Post #135


Sfortza fie cu voi!


Group: Members
Posts: 153
Joined: 27 February 05
From: Arad




Am luat un set de Pirelli in acea oferta din Jurnalul National 3+1 (mai multe puteti citi mai jos, sa nu ma repet):

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11553&st=150

Montanele le dau spre vanzare la pretul de 5000000 lei neg. (am doar 3500 km cu ele).

This post has been edited by jkno: 20 May 2005, 06:52


--------------------
Dacia Logan Logan Laureate 1.6 2004
Words are not enough...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 20 May 2005, 10:38
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Am o intrebare: dupa ce v-ati schimbat anvelopele si le-ati echilibrat, cum e? Mai sta volanul drept pe drum drept? Trage dreapta/stinga? Intreb pentru ca nu stiu unde pe forum se spusese ca aia de la Dacia echilibreaza rotile intr-un mod mai bun decit o vulcanizare oarecare.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jkno
post 20 May 2005, 10:49
Post #137


Sfortza fie cu voi!


Group: Members
Posts: 153
Joined: 27 February 05
From: Arad




bineinteles ca le-am echilibrat


--------------------
Dacia Logan Logan Laureate 1.6 2004
Words are not enough...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 May 2005, 10:57
Post #138


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La mine statea volanul stramb din fabrica (cca 5 grade...). Am fos la niste meseriasi (in adevaratul sens al cuvantului) de geometrie, am echilibrat rotile (cu montane pe ele, nu va zic ce plumbi s-au pus ca sa fie echilibrate 022.gif ), dupa care am facut geometria. S-a uitat ala la mine ca la Fram, ursul polar... ii zisesem ca sta stramb volanul cu 5 grade, iar la el pe banc era 5,3 sau cam asa ceva... L-a reglat si apoi a fost ok.
Si acum ca raspuns la intrebare: dupa 1 saptamana am pus rotile de iarna. Si volanul sta bine-mersi, directia e f. buna (si nici pe astea nu am niste plumbi prea mici...).
Concluzia mea: la schimbarea anvelopelor nu mi s-a schimbat directia (pozitionare volan, tras lateral etc.).
Problema la vulcanizari este ca au aparate cu marja mare de eroare (sau le este lene sa se chinuie sa le echilibreze cum trebuie...).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 20 May 2005, 15:41
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




si atunci, la nevoie, unde se pot echilibra "profesional" rotile?


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 20 May 2005, 20:15
Post #140


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




QUOTE(jkno @ 20 May 2005, 06:43)

Montanele le dau spre vanzare la pretul de 5000000 lei neg. (am doar 3500 km cu ele).
*




Sa ne spui si noua daca reusesti sa le dai cu 5 mil....as scapa si eu de ele biggrin.gif


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dmb
post 20 May 2005, 20:54
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 23 March 05
From: Bucuresti




Mi-a venit mie azi loganu Ambition si are cauciucuri Kormoran si am intrebat la dealer si nici vorba de Michelin


--------------------
Logan Ambition - B XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 21 May 2005, 00:11
Post #142


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




Intreaba la Vocea Clientului... Pomeneau ceva de o anumita data dupa care sunt echipate diferit.

This post has been edited by carman: 21 May 2005, 00:14


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 21 May 2005, 01:14
Post #143


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




QUOTE(klaus @ 20 May 2005, 11:57)
Problema la vulcanizari este ca au aparate cu marja mare de eroare (sau le este lene sa se chinuie sa le echilibreze cum trebuie...).
*



Nu cred ca le este lene... cred ca-i costa niste bani... dar daca ar sta si s-ar gandi la o eventuala amenda de la (opc - sau ceva de genu) ar pune mana pe reglat !!!


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 21 May 2005, 10:34
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Bogdan: Nu e OK daca ai Ambition sa-ti fi pu Kormoran. Spuneau ca atunci cand schimba Montanele or sa puna Kormoran pe primele trei variante de echipare iar pe cea mai "dotata" - Michelin Energy 3. Nici vorba sa puna intai la toate Kormoran sau asa ceva si-apoi sa le diferentieze prin Kormoran si Michelin. Vrei sa-ti trimit mailul primt de la VC? Au mai postat si altii raspunsuri primite de la VC pe aceasta tema, si toate spun acelasi lucru. Vezi mai sus. Deci eu zic sa te informezi la VC telefonic. Poate dealerul tau a facut un "biznis" cu gumele tale, desi mi se pare improbabil... Mai zi-ne ce-ai rezolvat


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 21 May 2005, 14:05
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Sau poate s-a produs o incurcatura in fabrica! Un prieten si-a primit Ambitionul cu bord de Ambiance. Dupa ce a facut taraboi i l-au schimbat.

Distractia a fost cand l-au chemat dupa doua saptamani pentru operatia asta, iar bordul pe care il asteptasera atat de mult era defect. biggrin.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teosu
post 22 May 2005, 23:56
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 May 05




Pentru mine au o importanta destul de mare pneurile ... am avut destule probleme cu acvaplanarea cu vechea mea DSN, unde aveam Montana si nu vreau sa mai repet experienta. Imediat ce mi-am montat Pirelli s-a facut simtita diferenta, parca era alta masina.
Acum astept si eu sa-mi vina Loganu' si am fost tare bucuros cand am citit pe forum ca din 9.05.2005, odata cu scumpirea, au inceput sa echipeze cu pneuri Michelin - modelul Ambition si cu pneuri Kormoran - restul modelelor, Kormoran fiind tot o marca a concernului Michelin, fabricat in Polonia.
Am trecut pe la dealer sa ma conving cu ochii mei ... si ce credeti ca am vazut ? Modelul Ambition avea Michelin sau Kormoran, nu doar Michelin, iar celelalte modele erau dotate cu Kormoran.
Buuun, zic, tot e bine ca nu mai pun Montana, desi mi-ar fi placut sa fie Michelin Energy, avand in vedere ca astept un Ambition.
Atunci am inceput sa ma uit cu atentie la pneurile Kormoran, sa vad ce modele sunt, de vara/mixt, ce profil au, poate caut pe net, etc...
INCREDIBIL !
Modelul este KORMORAN K801 adica...ce s-o mai lungim, seamana al naibii de bine cu MONTANA M801 nu numai la indicativ.
Profilul este identic cu cel de la Montana, cel putin asa mi s-a parut "ochiometric" la o comparatie cu pneurile unui Logan mai vechi care era parcat la vreo 50 metri de curtea dealerului.
Nu mi-a venit sa cred ! Am inceput sa caut pe net Kormoran K801. Draci ! N-am gasit nimic.
M-am dus pe site-ul producatorului polonez: kormoran.pl dar site-ul e cazut de cel putin doua zile de cand tot fac eu sapaturi ...Serwer nieaktywny blink.gif
De pe alte site-uri care vindeau Kormoran am gasit doar modelele Impulser, Runpro,Vanpro, Snowpro si Winter, nici vorba de K801.
Asa ca a inceput sa ma bata gandul ca este vorba de partea din Tofan Grup care a fost cumparata de Michelin si acum produce sub brand-ul Kormoran.
Aceeasi Marie cu alta palarie ? ....nu stiu, dar sunt al naibii de sucarit, am impresia ca sunt tras in piept


--------------------
astept Loganu' - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 23 May 2005, 05:01
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Ai dreptate. Sunt made in RO smile.gif Scrie destul de mare pe ele.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teosu
post 23 May 2005, 09:43
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 May 05




Uau ! Cum naiba n-am vazut ?
Sunt terminat, trebuie sa le dau un mail la VC ohmy.gif , sper sa nu ma duca cu presul.
Eram hotarat sa-mi pun niste cauciucuri ca lumea ... au Pirelli la oferta 3+1 pana pe 31 mai, dar mie imi vine Loganul in iunie.
Ce naiba nu pot sa iau "gumele" inaintea masinii, astept sa vad, poate am noroc de Michelin !
Ce tampenie ! mad.gif


--------------------
astept Loganu' - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 May 2005, 09:48
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Poate ar trebui sa acordam mai mult credit unui lucru facut in Romania, nu cred ca asta e cel mai important in cazul de fata. Eu sunt insa foarte dezamagit de ce am citit mai sus, si anume ca profilul ar fi identic la Kormorane cu cel al vechilor Montana. Nici macar nu si-au dat prea mult silinta sa sublinieze diferenta de calitate (se zice...) intre cele doua marci prin nume diferite la modele: M801 - K801. Ce inseamna asta, ca si reteta cauciucului este aceeasi? Caracteristicile de rigiditate, etc? Si am cautat si eu deja de cateva zile bune informatii, poze despre noile cauciucuri. Nicaieri n-am gasit modelul K801... Totala lipsa de preocupare in ultimul timp pentru imaginea Dacia. Sunt intrebari pe care si le pune mai multa lume. Puteau sa si le puna si ei si sa ofere niste raspunsuri.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 23 May 2005, 10:29
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




scrisesem mai demult ca stiu sigur de la cineva de la michelin ca urma sa s renunte la brandul montana si sa faca un pneu special pentru logan, oarecum tot din aceeasi clasa; nu se stia atunci sub ce brand va fi;

dar nu va speriati prea tare, ca am inteles ca atentia acordata acestuia nou nu se compara cu felul cum tratau brandul montana.. cica de montana ii durea undeva, nu-i interesa aproape deloc, controlul de calitate era slab, etc, etc..

pe de alta parte nu va asteptati sa aveti top de top pe masina asta;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:52
Forum Renault