DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> catalizator cazut

vasiledanut
post 4 Apr 2006, 20:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 April 06




In primul rind tin sa va salut pe toti membri ai acestui club si nu numai pe membri ci si pe moderatori ai acestui site.
Am o mare problema si daca cineva se pricepe va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sincer si adevarat,dupa ce va povestesc intimplarile mele.
De cind am luat masina logan ambiance de pe data de 15-10-2004 am avut o serie de probleme care nu eram multumit cu urmatoarele: (care este!)
nu tragea motorul ,cind si cind parca mergea in 3 pistoane si troncanea pe fata de se simtea si in volan [punct] am fost in service auto Marcus [punct] timp de un an am facut drumuri la ei si ma plingeam ca nu merge cu trebuie (???) si imi spunea (spuneau?) ca nu are nimic (,) asa trebuie sa mearga [punct] am mai vorbit si eu cu alti posesori de logan si ma (m-au) sfatuit sa merg la service meridian si acolo cind mam (m-am) dus [punct] [cine?] a inceput sa le puna pe hirtie :
caseta de directie
pompa de apa
catalizator dus
si aici am vrut sa ajung sa imi dati si mie un sfat :
iam (i-am) intrebat cum este posibil sa cada un catalizator numai in 10000 km si nici nu sa aprins martorul obd .
domnul victor care se ocupa cu computerul de acolo mia (mi-a) zis ca uite aici in program la sonda aval trebuie sa arate 410 mv (mV) si arata 700de mv (mV) [punct] eu am crezut si cei (ce-i) de facut [punct] [subiect] a zis ca trebuie inlocuit si eu iam (i-am) intrebat cum ?si miau (mi-au) raspuns ca il taie cu flexul si atunci mam (m-am) enervat si mam (m-am) luat de ei [punct] cum este posibil sa lucreze cu scule necorespunzatoare si tot asa pe urma a spus ca il taie cu un aparat corespunzator si am acceptat propunerea lor [punct] la (l-a) taiat a pus altul nou si tot asa arata(,) inca mai mult 900 mv [punct] mam (m-am) enervat mam (m-am) luat de ei si acum dau din colt in colt [punct] am vorbit la protectia consumatorului dar si astia am impresia ca sunt mina in mina, (; ) si am sunat si la pro TV si la TVR 1 si astept sa vad ce se face(,) dar pina atunci va rog frumos sa imi spuneti ce credeti si voi.
multumesc si o seara placuta

[corectat de moderator... urmatoarele texte avand acest "stil" gramatical vor fi sterse fara alta avertizare! ... ele par sa apartina cuiva care nu a terminat nici 8 clase de scoala, deci nici gand sa detina vreo masina!]


--------------------
Dacia Logan - B-70-RDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Apr 2006, 21:14
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ma repet si aici...
Domnu' danut, ia spuneti-mi mie, asa la ureche, aveti vreo legatura cu userul danut6691?

QUOTE(danut6691 @ 2 Nov 2005, 20:20)
Am si eu o intrebare la mine de multe ori mi se intimpla sa nu mai traga parca ar merge in trei pistoane cum era dacia veche si se tureaza dar parca nu are forta .
sa intimplat la cineva asa ceva?
*



Ca prea seamana si problemele si gramatica...

Si mesajele spam, pe mai multe sectiuni, se sanctioneaza...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobinHood
post 5 Apr 2006, 10:09
Post #3


Membru tipic


Group: Members
Posts: 51
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




...lasand la o parte problemele gramaticale, problema omului RAMANE si am fi interesati de pareri on topic!!! Altfel riscam sa citim 80% din timp replici la replici in binecunoscutul stil "ba eu sunt mai destept!".
Remarca malitioasa a moderatorului mi se pare cel putin deplasata... (pura supozitie!!). Tineti cont dle moderator ca asta nu e un forum al Academiei Romane ci un forum al posesorilor de autoturisme Dacia. Permiteti-mi sa consider ca nu-ti trebuie totusi vreun masterat pentru a detine o Dacie...


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambition - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Apr 2006, 12:05
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




ca sa raspund si la obiect, desi nu sunt convins ca e o problema rela si nu doar scrisa de cineva care nu are treaba...

1. elementele coloanei de evacuare sunt dintr-o bucata si se taie, conform procedurilor DACIA, cu o scula speciala... in lipsa ei unele service-uri folosesc flex-ul... personal nu cred ca are vreo importanta metoda de taiere

2. este absurd sa vorbesti de o valoare in mV a tensiunii sondei lambda (deci o valoare rezultata in urma unei masuratorii continue!), o valoare fixa... tocmai, o sonda lambda stricata furnizeaza o valoare fixa in timpul functionarii motorului... altfel ea trebuie sa fie variabila intr-o plaja de valori!!!... e valabil pentru amblele sonde lambda... doar cand motorul e oprit sonda va furniza o valoare fixa dar aceasta nu are nici o relevanta pentru detectarea defectelor de catalizator (respectiv colmatarii sau spargerii acestuia).


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Apr 2006, 12:11
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Am confirmarea ca userul danut6691 si vasiledanut sunt una si aceeasi persoana.... este deci vorba de o clona, ceea ce este interzis de regulament. Userul danut6691 a fost banat (suspendat pe teremen nelimitat) de pe acest forum pentru jigniri aduse forumului si membrilor, pentru mesaje spam, pentru limbaj mirc/incorect gramatical... De fiecare data cand a gresit a fost avertizat pe privat si rugat sa se conformeze regulilor, ceea ce a provocat o reactie nestapanita la adresa forumului, motiv pentru care a fost banat!

Clona lui va pati acelasi lucru conform regulilor, adica nu va mai putea posta mesaje pe forum.... insa va putea citi forumul... asa ca puteti sa dezvoltati subiectul in continuare prin raspunsurile voastre!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Apr 2006, 14:19
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




S-au spart unii in figurine ca vai ce off-topic am facut, facand la randul lor off-topice aiurea-n tramvai, probabil fiind interesati extrem de problema, da' habar neavand nici unul de cauze.
1. Sa corectez o usoare eroare a lui Al: sonda a doua (aval) are la mufa o tensiune putin variabila in jurul valorii de 600 mV in sarcina. Astia din service se uita si daca vad 410mV (la relanti) nu mai asteapta sa vada daca si variaza (la relanti). Ca spre ex, la computerul meu care e Euro 2, calculatorul nu mai citeste sonda a doua ci citeste o variabila "fixa' de 410 mV, si care asa apare si la CLIP, fara a mai varia.
Deci in mod normal variatiile la sonda lambda aval sunt mici si rare, nu ca la cea amonte

2. Cetateanul in speta are niste probleme la trenul de rulare (am observat eu ca astia din service se grabesc repede-repede sa declare caseta defecta, fara a verifica pivotii, capetele de bara, amortizoarele, flansele amortizoarelor - probabil au niste aranjamente cu taximetristii si le dau casetele astea aproape une date jos de pe masinile in garantie).

3. Nu stiu de unde naiba au constatat aia ca pompa de apa e dusa. Ca din ce a zis cetateanul pe aici, nu rezulta ca era o problema si acolo.

4. Problema reala de aici este treaba cu tensiunea sondei aval.
Martorul de OBD nu avea de ce sa se aprinda, pentru simplu motiv ca se aprinde dupa ce tensiunea la bornele sondei este de 850 mV. Si el avea 700 mV.
Plus ca reglajul in functie de sonda aval NU se face cand motorul este la relanti, deci tensiunea la relanti de 700 mV nu reprezenta un pericol pentru cataliaztor
Eu cred ca de fapt s-ar putea sa aiba o problema cu sonda lambda aval, care nu masoara cum trebuie.
Si de asemenea poate sa aiba o problema de ... incalzire. Stiu si eu daca au asteptat blambecii in service sa se incalzeasca catalizatorul la cel putin 350 grade? Ca de-abia atunci incepe sa fie eficient.

Si sa dau un citat din manualul de service:
QUOTE
Această sondă are drept funcție să diagnosticheze catalizatorul și să efectueze un al doilea control mai precis al îmbogățirii (buclă de reglare lentă). Această funcție este activată doar după un timp de funcționare a motorului la cald și nu este activată la ralanti.
Atunci când motorul este buclat, la viteză stabilizată, tensiunea trebuie să varieze într-un interval de 600 mV ± 100. La decelerare, tensiunea trebuie să fie mai mică de 200 mV.
Nu trebuie să țineți cont de tensiunea citită pe modulul de control la ralanti.

Deci are amestec bogat la relanti. Asta ar mai putea indica si o a treia cauza: ii "pisha" un injector. Nu mult dar suficient.

Si acuma sa dau un citat si despre cum se face deectarea defectului la catalizator:
QUOTE
II - DETECTARE PANĂ
Diagnosticarea se efectuează pe un palier stabilizat în al cincilea raport la 70 km/h. Atunci când condițiile de intrare în diagnosticare sunt realizate, timpi de excitație a îmbogățirii sunt aplicați, ceea ce are drept efect trimiterea de rafale de oxigen în catalizator. Dacă, catalizatorul este bun, el absoarbe oxigenul și tensiunea sondei de oxigen aval rămâne la o valoare mediu. Dacă este uzat, el respinge oxigenul și tensiunea sondei de oxigen oscilează. Dacă pana este confirmată de trei ori consecutiv, martorul luminos O.B.D se aprinde.
Durata testului nu va putea depăși o durată de 52 s.

Stau si ma gandesc, asa or fi constatat defect la catalizator? La drum? Mecanicii lu' peste...
Plus ca pentru a declara catalizatorul mort, trebuie sa fie si o "pana functionala catalizator" memorata, nu doar sonda aval...
Plus ca intai se gaseste CAUZA distrugerii catalizatorului, ca de schimbi catalizatorul fara sa stii cauza, si pe cel nou il vei schimba din aceeasi cauza...

Si mai zice un lucru interesant in manualul de service:
QUOTE
Controlați să nu fi existat un consum excesiv de ulei sau de lichid de răcire. Întrebați clientul dacă a utilizat un aditiv sau alte produse de acest gen. Acest tip de produs poate astupa catalizatorul și să-l facă ineficient, pe termen mai lung sau mai scurt.

I-auzi ia, deci aditivii de ulei si/sau benzina pot scoate catalizatorul din garantie...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bujor Stefan
post 6 Apr 2006, 12:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




Imi cer scuze ca postez aici, dar mesageria privata nu merge (cel putin la mine nu merge sigur).
Am vazut intr-un post al userului STI ca a scos de pe masina catalizatorul.
Din cate stiu eu, este o sonda Lambda amonte de catalizator si una aval de el.
Cum trebuie facut, se lasa sondele respective si se pune o bucata de teava in locul catalizatorului, este nevoie de o resoftare pentru acest lucru?
Se va simti ceva la consum si la putere?
Multumesc in avans pentru raspunsul dumneavoatra.
Numai bine.

Daca intrebarea mea nu-si gaseste locul aici, poate fi mutata la "Imbunatatiri".


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1,6 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobinHood
post 6 Apr 2006, 12:10
Post #8


Membru tipic


Group: Members
Posts: 51
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




cred scoaterea catalizatorului si a sondei lambda numai imbunatatire nu e... smile.gif
chiar, ce te face sa vrei sa-l scoti?
{vrei sa participi la curse, liniute etc... castigi ceva CP?}


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambition - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 6 Apr 2006, 12:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Vezi ca tot acolo scrie si cum sa faci ca sonda lambda aval sa dea o tensiune de 410mv in asa fel incat computerul sa creada ca are catalizator.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobinHood
post 6 Apr 2006, 12:42
Post #10


Membru tipic


Group: Members
Posts: 51
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Eu chiar sunt interesat de acest topic avand ceva probleme similare... chiar cu Automarcu's!!!

Simptome: zgomotele ciudate la esapament in decelerare (gazele arse ies neuniform provocand zgomote) iar uneori, cei drept destul de rar, am senzatia de scadere de putere a motorului (pot fi subiectiv aici);
Tratament: mi-au shimbat tobele;
Efect: zgomotul suspect nu a disparut.

Oricum nici vorba de diagnosticare catalizator, cu toate ca mi-am exprimat ingijorarea ca ar proveni de la acesta.
Ce ziceti poate sa insemne asta un catalizator pe duca?


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambition - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oltean
post 20 Apr 2006, 06:20
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 9 September 05
From: brasov




pentru RobinHood
eu am o supernova care are aceleasi simtome ca si la tine. zgomote ciudate la frana de motor. diagnosticul catalizatorul trebuie schimbat. solutia mea, sper sa pot vinde masina ca eu nu schimb nici un catalizator.



--------------------
dacia logan laureat plus 1.4mpi albastru egee - bv-28- si cu alceva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 10:15
Forum Renault