DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Help! Nu mai scap de gandaci!

madalina
post 1 Nov 2004, 00:43
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Am cumparat un apartament, am schimbat tot in el de la tencuiala si tevi pana zugraveli si au aparut gandaci enormi (4-6 cm lungime) Apartamentul este intr-o vila, la parter, subsolul e curat, am incercat toate insecticidele de pe piata, am fost si la farmacii veterinare si am cumparat ce aveau mai bun impotriva gandacilor si tot nu scap de ei.

Nu mai stiu ce sa fac!

Stitit vreo firma serioasa in domeniu? Ca am auzit tot felul de povesti despre aceste firme.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 1 Nov 2004, 01:01
Post #2


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Madalina..fii antena!
Am un prieten la Cluj, este entomolog. Peter Somsai. E ungur dar vb romaneste impecabil.
Telefon: 07403194**
E-mail: somsaipeter [at] yahoo.com
Il suni sau ii scrii, ii spui ca ai numele si numarul de la mine.
Ii explici despre ce e cazul si o sa-ti spuna ce sa faci, ce substanta sa cumperi...alea alea

This post has been edited by Ake: 18 Aug 2011, 11:55


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 1 Nov 2004, 03:07
Post #3


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Cind m-am mutat unde stau acum, apartamentul era plin de gindaci.

Am incercat diferite insecticide, insa fara succes. O perioada scapam, dupa care apareau din nou.

Pina la urma am gasit o solutie care i-a exterminat definitiv: K-300 (tuburi galbene care se gasesc la Megaimage sau GIMA). Am dat MULT cu din ala - cam 3 spray-uri in fiecare camera, in functie de marime.

Efectiv dadeam pina mi se facea rau si tuseam de imi scuipam plaminii. Dupa aia ieseam pe holul blocului, asteptam sa-mi cit de cit treaca raul, dupa care intram iar ca sa dau. Iti dai seama ce mult ii urasc. Dupa ce dadeam, lasam geamurile inchise cam 2 zile, timp in care nu treceam pe acasa.

Trebuie sa dai MULT si dupa aia sa nu faci curat, ca sa ramina pelicula de insecticid. Trebuie sa observi unde traiesc ei, si sa umpli acele zone cu insecticid.

Daca e o zona greu accesibila, tu poti sa dai de sa innebunesti, ca acolo tot ramin oua din care ies gindaci.

Dupa ~3 saptamini trebuie sa dai din nou, ca sa moara si puii care ies din oua.

Eu am scapat cu K-300.

Mai slab decit K-300 mi s-a parut RAID MAX si RAID spuma.

Restul (FLIT, etc) sint siropel - nu rezolvi nimic.

Nu am insa cum sa-ti garantez ca scapi folosind metoda pe care am aplicat-o eu.

O idee ar fi sa cumperi mai multe tipuri de insecticid (neaparat RAID si K-300) si sa faci experiente pe gindacii tai: cum vezi un gindac, dai cu insecticid. In timp, o sa observi care insecticid ii omoara cel mai repede.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mig
post 1 Nov 2004, 08:03
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 September 04
From: Cluj-Napoca




Eu am scapat mult mai usor si mai ieftin.
Am luat de la o farmacie veterinara o fiola de otrava impotriva gandacilor de colorado (FIOLA). Acu 2 ani a fost cca 15.000 lei. Am dizolvat-o intr-o sticla de cola de 1/2 cu capacul gaurit astfel incat sa pot pulveriza solutia. Dupa doua zile nu mai misca unul in front si de-atunci n-am mai vazut gandaci. Am citit pe eticheta ca respectiva solutie ataca sistemul nervos al goangei. Nu are nici culoare nici miros solutia respectiva si trebuie sa ai mare grija la copii sa nu umble in zonele in care ai pulverizat.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 1 Nov 2004, 08:52
Post #5


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Poti incerca si Sanivox (parca asa ii zice). Se gaseste pe la "chimicale" (ultima data am luat din Bucur-Obor), in sticlute de 50 ml. Se dilueaza cu apa (se foloseste o seringa cu ac pentru extregerea lichidului din sticluta). Dupa diluare, se obtine un lichid alb-laptos, toxic. Se pulverizeaza cu un pulverizator in zonele in care i-ai vazut.
Eu asa am scapat de ei, desi stateam intr-un camin studentesc.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 1 Nov 2004, 09:02
Post #6


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Nici o substanta nu e miraculoasa !!!
Poti scapa de gandaci pt. un timp, dar dupa aceea vor reveni.
Solutia radicala este sa faci o desinsectie totala, adica nu numai la tine, ci si la vecinii tai,


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
"Everything in life is location... "
(Mel Brooks)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mig
post 1 Nov 2004, 09:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 September 04
From: Cluj-Napoca




Gaby, la mine nu au revenit. Si nu m-am dus la vecini ... cu solutia.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 1 Nov 2004, 09:14
Post #8


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Incearca REGENT fiole! La veterinar am gasit eu! 1 fiola in 2l apa! Metoada de aplicare: cu sticla de cola (vezi mai sus), dat pe la toate colturile! de 2 ani 0 carcalaci


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 1 Nov 2004, 09:17
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




QUOTE(madalina @ 1 Nov 2004, 00:43)
Am cumparat un apartament, am schimbat tot in el de la tencuiala si tevi pana zugraveli si au aparut gandaci enormi (4-6 cm lungime)


ok, ai tot respectul meu. Eu daca vad asa ceva, mai intai lesin si dupa ce imi revin, trec prin usa de mi se vede conturul si dau foc la cladire.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 1 Nov 2004, 09:22
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Trebuie, în același timp, să astupi toate găurile, găurelele, crăpăturile și fisurile posibile prin care gîndacii pot veni în apartament: pe lîngă țevi, pe după vasul de la WC pe acolo pe unde scurgerea intră în coloană, gurile de vizitare ale nișelor de la robineții de serviciu să fie ermetic blocate, pe lîngă uși, ferestre, etc.
Otravă, pauză aprox. două-trei săptămîni, otravă din nou să moară puii din ouă, iar după aceea să păstrezi curat permanent.
Noi stăm de șapte ani într-un apartament și nu mai avem gîndaci. Vecinii noștri mai au, la gunoi sînt o groază, dar noi sîntem departe de ghenă. Înaintea noastră în acest apartament a stat o familie care avea cîine și aveau gîndaci, purici și furnici. De furnici am scăpat cel mai greu. În cele din urmă, le-am descoperit cuibul, care era în afara balconului nostru într-o crăpătură a zidului, am turnat acolo otravă și așa am scăpat.
Later edit: Regent e bun, așa a scăpat mama mea de ei...

This post has been edited by Watchful snake: 1 Nov 2004, 11:01


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 1 Nov 2004, 09:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




adica nu sunt traditionalii gandaci de bucatarie? cei roscati, de 1,5 cm max.?


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 1 Nov 2004, 09:23
Post #12


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(miki @ 1 Nov 2004, 10:14)
Incearca REGENT fiole! La veterinar am gasit eu! 1 fiola in 2l apa! Metoada de aplicare: cu sticla de cola (vezi mai sus), dat pe la toate colturile! de 2 ani 0 carcalaci
*


La fel si eu. Regentul se pare ca e singura solutie care-i face sa dispara. De 2 ani si jumatate nu mai stiu ce-s aia gindaci.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 1 Nov 2004, 09:55
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




se gaseste la farmaciile veterinare o fiola(substanta) numita Regent....care se dizolva intr-un litru de apa...pentru a avea efect mai puternic eu am pus doua fiole la un litru de apa....am pus intr-o sticla de 1l de plastic, am gaurit dopul cu un ac si am stropit peste tot. A FACUT MINUNI REGENT-UL asta.....am mai recomandat si la prieteni...toti au fost multumiti de efectele lui..

....se pare ca pana am raspuns eu mi-au luat-o altii inainte....deh,serviciul asta....

This post has been edited by kriiss888: 1 Nov 2004, 09:57


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 1 Nov 2004, 10:06
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




Esti sigura ca tot subsolul e curat??? Cand intri in subsol simti o caldura aburinda??? Eu stiu ca acesti gandaci iubesc tongue.gif umezeala si pot inota fara probleme in apa.Deci pot veni pe tevile de scurgere. Pe de alta parte e posibil ca dupa ce ai zugravit sa-ti fi ramas unele gauri pe langa aceste tevi. Pune pe cineva sa intre in subsol sa verifice ca sunt puse toate capacele de vizitare la tevi.
Desi subsolul pare curat sa pui si aici solutie de gandaci si sa repeti operatiunea de cateva ori din 2-3 saptamani. Motivul? Solutiile de gandaci ataca adultul insa nu si larvele/ouale acestuia (desi unii se lauda). Dupa 2 saptamani cand acestea eclozeaza, mici pui sunt "sensibili" la substante, si nu au timp sa se inmulteasca.
Atentie o fisura de 2mm, este arhisuficienta pentru a se strecura un gandac.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 1 Nov 2004, 10:58
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




QUOTE(Watchful snake @ 1 Nov 2004, 11:22)
... iar după aceea cenzuratățenie ...


Ce-i asta? Ați pus automatizări să scoată cuvintele urîte? Ha! Ha! Ha!...
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


Gata, am editat și postul precedent, că m-am prins cînd cenzurați...

This post has been edited by Watchful snake: 1 Nov 2004, 11:02


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 1 Nov 2004, 10:59
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Am incercat Regent si eu. Efect garantat!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 1 Nov 2004, 11:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




curcubeu ; curte
cucurbitacee ; curios
curba ; curajos
curat ; curtenitor

Nu merge pe automat biggrin.gif tongue.gif

Madalina tu nu stiai ca la vila si gindacii sint mai bine hraniti ? la noi la bloc sint amariti si scapi mai repede de ei ....

This post has been edited by costi: 1 Nov 2004, 11:05


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 1 Nov 2004, 11:03
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Off topic: probabil automatizarea scoate cuvintele urîte cînd sînt pe lîngă diacritice, cum a fost la mine. Dar din exemplele date de tine, Costi, nu cred să le îndepărteze...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Nov 2004, 11:51
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Watchful snake @ 1 Nov 2004, 11:22)
Trebuie, în același timp, să astupi toate găurile, găurelele, crăpăturile și fisurile posibile prin care gîndacii pot veni în apartament: pe lîngă țevi, pe după vasul de la WC pe acolo pe unde scurgerea intră în coloană, gurile de vizitare ale nișelor de la robineții de serviciu să fie ermetic blocate, pe lîngă uși, ferestre, etc.


As vrea si eu, desi off topic, sa atrag atentia asupra pericolului de a astupa ermetic, la bloc, locurile de trecere a tevilor din nisele lor (care se cheama ghene, dar ghena este in alt sens perceputa), si anume posibilitatea de inundatie, in cazul in care apa nu mai are pe unde sa o ia in jos (gaura astupata), cu partea extrem de neplacuta, putin probabila dar posibila, a spargerii conductei de scurgere (materiale urat mirositoare ca sa zic asa...).
De obicei se monteaza o plasa deasa, metalica, tip tantari, care sa nu permita nici gandacilor trecerea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 1 Nov 2004, 13:36
Post #20


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Mie-mi intrau prin aerisirea din baie. Veneau cu ei si moliile de la vecini. Am pus doua plase fine, la distanta de 10 cm, in acea gura de aerisire, si am reusit sa-i tin afara - adica nu i-am mai vazut.

In rest am dat cu RAID spuma saptamanal, 3 luni pana am scapat total de ei.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 1 Nov 2004, 14:21
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




REGENT: de trei ani nu am nimic ( nu stiu insa daca nu au fugit la vecinii mei...smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 1 Nov 2004, 14:48
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




Confirm ca Regent-ul este cel mai bun, am reusit sa scap cu el de gandacii din camin, pe cand stateam in Regie. Aia din camin au rezistat la K300 ca erau antrenati pentru trupe speciale nenorocitii....


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 1 Nov 2004, 15:03
Post #23


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




da, Regent rulez! smile.gif

Am aplicat solutia atat in cele doua apartamente in care am stat, cat si in vreo sapte apartamente ale rudelor si prietenilor. Rezultat: nici un gandac nu mai apare, si asta chiar si atunci cand folosesti o solutie destul de diluata.
Avantajul major este ca nu miroase absolut deloc, animalele de casa sau copiii mici nu sunt in pericol, si solutia tine cel putin 4-5 luni.

Dezavantajul... este ca din ce in ce mai multa lume afla de el, asa ca pana la aparitia unei generatii de gandaci rezistenta la el mai e putin timp... Dar atunci vom mari dozajul... 04.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 1 Nov 2004, 16:28
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




k-300 am golit 5 tuburi mari intr-un apartament de 55 mp. Toate tevile, toate aerisirile sunt bine izolate, subsolul este curat si fara pic de umezeala (sunt boxe acolo). Deoarece nu am inca mobila acolo nu exista nici-un fel de mancare.

Nu sunt obisnuitii gandaci de bucatarie, ci niste chestii maronii-rosiatice, groase cam cat un creion obisnuit, foarte lungi si cu multe picioare.

Am avut si gandacei de bucatarie obisnuiti, dar5 au murit dupa ce am dat cu Raid si K-300 si nu au mai aparut.

Regent de unde se cumpara? Farmacie veterinara sau chimicale?

Multumesc pt raspunsuri.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 1 Nov 2004, 16:31
Post #25


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




farmacie veterinara, o fiola maxim 20.000.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 1 Nov 2004, 16:41
Post #26


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(madalina @ 1 Nov 2004, 16:28)
Nu sunt obisnuitii gandaci de bucatarie, ci niste chestii maronii-rosiatice, groase cam cat un creion obisnuit, foarte lungi si cu multe picioare.

Am mai povestit de mutantii astia intr-un topic despre gandaci si masini.
La mine intra pe geam. I-am surprins de vreo cateva ori planand din copacii de vizavi.
Asa ca daca tii fereastra deschisa degeaba dai cu insecticid, ca tot intra.
Un alt loc pe unde intra gandaci (de data asta cei negri mari) sunt gaurile de scurgere (sifon pardoseala si cada). Solutia e sa pui gratare cu gauri mici la ele.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 1 Nov 2004, 20:33
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Un tip nu mai scăpa de gîndaci. Încercase el toate metodele, așa ca Mădălina, dar nu-i ieșea nimic. Pînă cînd, într-o zi, un prieten l-a sfătuit: "Du-te acasă, bate cu pumnul în masa de la bucătărie și strigă tare: SĂ VINĂ ȘEFUL GÎNDACILOR LA MINE!!! Cînd apare, îi ordoni să-și ia toată trupa și să atace apartamentul vecin. Cu metoda asta sigur scapi." Zis și făcut. Se duce omul nostru acasă, bate cu pumnul în masa de la bucătărie, strigă tare "SĂ VINĂ ȘEFUL GÎNDACILOR LA MINE!!!" și deodată, iese de sub bufet o namilă de gîndac. "Poruncește stăpîne". "Ia-ți toată gașca și atacă apartamentul vecin!" "Am înțeles, stăpîne!" Și iată că, în acest fel, în cîteva clipe, nu a mai fost văzut picior de gîndac prin casă. Trec cîteva zile și deodată, fără veste, apartamentul se umple brusc, de gîndaci, parcă și mai mulți decît înainte. Tipul, înnebunit, bate cu pumnul în masă și strigă din nou după șeful gîndacilor. "Ce ți-am spus?" întreabă el furios. "Am ascultat întocmai porunca, stăpîne, răspunde gîndacul. Trei zile ne-am luptat cu ei și la urmă, i-am luat pe toți prizonieri!!!"...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Nov 2004, 09:32
Post #28


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Regent asta e bun si la furnici ???? Io n-am gindaci da' ma lupt cu furnicile de citiva ani. Dau cu praf-dispar! Am incercat o chestie, sa vad daca au disparut de tot: am aruncat niste firimituri de paine la piciorul mesei - in doua ore dadeau bairam la firimituri....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 Nov 2004, 09:54
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Organizati si voi niste lupte de gandaci! Macar mai scoateti un ban. wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 2 Nov 2004, 09:56
Post #30


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Marty, acum vreo doi ani, de la Bucur-Obor, de la raionul de chimicale dinspre parc, am luat un praf pentru furnici. Nu mai stiu cum se chema, dar stiu ca era produs in Spania. Era intr-un tub verde de vreo 10 cm, care avea sus un fel de capac (rosu sau portocaliu) ca la solnita (cu gaurele). Eu am dat cu el cand stateam in Tei. Apoi i l-am dat soacra-mii. Dar nu am mai avut probleme cu furnicile. Nu stiu daca se mai gaseste.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 18:55
Forum Renault