DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dinamica Supernovei, cati sunteti multumiti de dinamica Supernovei?

IRONICK
post 13 Oct 2009, 21:36
Post #121


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dr_mKe @ 13 Oct 2009, 22:03)
N-o sa iasa Rolls, dar 90% din zgomotele parazite produse prin mecanismul citat de asu, dispar
Oricat ai bricola la masina tot o dsn ramane. Sau un logan sau orice altceva. Mai scapi de zgomote, mai ii imbunatatesti mersul motorului sau confortul la condus. Dar tot nu se apropie de alta de generatie mai noua.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 13 Oct 2009, 22:14
Post #122


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




daca tot ati pus burete duble adeziv pe la palsticaraia din bord..puneti poze..la fel si la torpedou. bagati niste poze la imbunatatiri.
@ironik..nu iese rolls..dar pana cand unii dintre noi om avea bani de altceva..ca sa il intretinem corespunzator..dsn e the best.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 13 Oct 2009, 22:20
Post #123


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sunt prea multe elemente insuficient fixate, etc, etc Numai tubulatura sistemului de ventilatie cate zgomote produce tongue.gif De cabluri lasate sa "atarne" pe sub bord si alte "minuni" ale asamblarii putem vorbi laugh.gif
Daca se gaseste unul suficient de maniac poate incerca si spuma poliuretanica bi-componenta speciala pentru umplut stalpi, lonjeroane, praguri tongue.gif unde mai pui ca se si rigidizeaza suplimentar.
Totusi se poate obtine o masina fara zgomote in exces (in afara de cel la vant, al motorului dupa 3500 rpm, sau la rulare la viteze mari).


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Oct 2009, 08:55
Post #124


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Dupa mine cele mai multe si enervante zgomote sunt cele de la ansamblul rotilor. Intr-adevar la > 3500 ture + o viteza mai mare, luftul usilor isi spune cuvantul. Bordul nu ar fii problema, ci cum este el fixat pe masina. Un zgomot destul de mare este produs si de torpedou care la fel, este fixat prost de bord. Dar asta se poate rezolva in 20-30 de minute.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22CMM
post 18 Oct 2009, 17:12
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




Sal.
In primul rand vreau sa atrag atentia asupra unui lucruDSN are franele supradimensionate de aceea nu este nevoie sa iesi cu pedala pe la motor pt a ingheta rotile pt frana tre sa fii finut in picior mai ales pe zapada, dar ce vreau sa zic e altceva un prieten scria cateva posturi mai sus ca DSN -ul nu are ABS si ca sa oprit la 5cm de una care ia taiat calea vreau sa ii zic prietenului ca daca avea ABS se oprea la cel putin +10cm fata de locul in care sa oprit pt ca nu confundati un lucru ABS-ul nu micsoreaza distanta de franare ci doar iti da posibilitate sa virezi cat timp franezi anu se confunda ABS cu ESB sau AFU etc, eu cu loganul de la servici am avut ceva suprize la franare de urgenta unde cu DSN saniuta cum se ducea el eseam mult mai coafat decat cu loganul care vezi ca intra ABS-ul si zici ca iti da unul un sut un fund si nu se mai opreste.
Referitor la plasticile din masina se poate rezolva relativ eftin si usor, nu ca mine care am dat tot bordul jos sters de praf siliconat si montat la loc. Deci se cumpara spray silicon si se da cu el peste tot pe unde vedeti plastice dupa care luati la carpa suprafetele acesibile vreau sa va spun ca veti avea surprize mari, mai mult dati cu silicon si pe chedere la usi si la porbagaj aceasi surpriza. Pt porbagajul care se inchide greu eu am dat 25ron si am luat o incuietoare noua si acum il inchid de la 1cm inaltime mai bine ca la un logan. Singurul greieras de care nu reusesc sa scap definitv e cel de la bucsa de cauciuc dupa asul volanului din podea iam dat cu tot ce am putut inclusiv vaselina siliconica tot scartaie.
Deci cu un pic de bunavointa i se poate creste nota la confort si la DSN pana la un 9 avand in vedere categoria din care face parte, adik numai comparati merele cu perele sunt fructe dar sunt diferite asa si DSN cu masinile straine sunt masini dar sunt diferite.


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinii
post 19 Oct 2009, 12:53
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 July 02
From: Pitesti




Posibil sa scartaie caseta de directie. Cauta pe forum despre gresarea ei

19 Oct 2009, 15:06:
PT Gcgeorgescu - Subscriu la solutia cu anvelopele pt o directie mai usoara. De 4 sezoane, de 165/R...

This post has been edited by alinii: 19 Oct 2009, 13:06


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 19 Oct 2009, 16:25
Post #127


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




22CMM, prostia dumitale pare sa fie singurul lucru supradimensionat aici excl.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 19 Oct 2009, 17:48
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




dr_mke de ce esti rautacios? E parerea lui, cum parerea mea e ca toate masinile de la Renault au un mare defect, acela ca pedala de frana se apasa foarte usor. Daca te dai jos dintr-o masina nemteasca si te urci in Supernova o sa ai surpriza atunci cand calci frana.
Parerea mea e ca supernova e o masina usor de intretinut, relativ ieftina la piese, usor de condus, sprintena cand ai nevoie, dar cu un mare minus la confort.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 19 Oct 2009, 18:16
Post #129


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pentru ca omul sustine o mare tampenie excl.gif pentru care pare si dispus sa "lupte".
Nici daca vorbea despre Porsche 911 tot nu-i dadeam dreptate. Eventual, ala are franele perfecte tongue.gif

This post has been edited by dr_mKe: 19 Oct 2009, 18:47


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22CMM
post 21 Oct 2009, 10:41
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




Dr_mke un singur lucru te rog inainte de a face afirmatii rautacioase la adresa cuiva DOCUMENTEAZA-TE si dupa aia da poti spune ce vrei. O zi buna in continuare, iar referitor la jignirea adusa stai linistit ca tine sunt pe toate strazile, deci mi se pare chiar normal o afirmatie jicnitoare fara nici un fel de argument.
P.S. Doar atata poti, ma mir ma asteptam la jicniri mai profunde, mai ai de lucrat baiatule. biggrin.gif

This post has been edited by 22CMM: 21 Oct 2009, 14:14


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 21 Oct 2009, 11:46
Post #131


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Mai ai tu pana ajungi la nivelul meu de documentare, cel putin la capitolul frane wink.gif

PS > invata sa scrii si sa vorbesti corect in limba materna excl.gif

This post has been edited by dr_mKe: 21 Oct 2009, 12:40


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 20 Jun 2013, 21:10
Post #132


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Dezgrop topicul asta, fiindca cel cu imbunatatirile e inchis.

A pus cineva distantiere la rotile spate? Data fiind diferenta de ecartament, dintre puntile fata-spate (-65mm), ma gandesc sa compensez cumva cu distantiere. Incap unele de 25 mm (total 50)?


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suchea
post 20 Jun 2013, 21:14
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 584
Joined: 7 March 09
From: Galați




am eu de 15 mm pe spate. vizual, arata mai bine


--------------------
Dacia SuperNova 2001/confort - GL 61 TES
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=259258&hl=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 20 Jun 2013, 21:19
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




QUOTE(MyKe89 @ 20 Jun 2013, 22:10)
Dezgrop topicul asta, fiindca cel cu imbunatatirile e inchis.

A pus cineva distantiere la rotile spate? Data fiind diferenta de ecartament, dintre puntile fata-spate (-65mm), ma gandesc sa compensez cumva cu distantiere. Incap unele de 25 mm (total 50)?
*



Mai exact pentru ce doresti acele flanse? Castigi la capitolul stabilitate insa pierzi la manevrabilitate cu ele montate.


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:53
Forum Renault