DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dinamica Supernovei, cati sunteti multumiti de dinamica Supernovei?

dr_mKe
post 16 Aug 2009, 22:15
Post #31


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




In discutia asta eu iau partea lui Bogyciu. La 140 pe bord n-am nici o problema sa scot putin spatele la plimbare pe franare inaintea unei curbe. Schimbari de banda din scurt la 140 se pot face fara probleme atata vreme cat tii ce trebuie facut si cum. Daca ridici gazul sau franezi in timpul asta si mai si bruschezi directia ai toate sansele sa initiezi un derapaj amplu. Cel putin pastrand gazul in pozitie neschimbata ai toate sansele sa termini manevra fara nici un incident. Astea sunt chestiuni pe care unii le simt instinctiv, le invata si le perfectioneaza in timp.
Nici eu nu am pretentii de pilot dar nu consider asemenea situatii problematice decat cand apar si alti factori care nu pot fi controlati de cel de la volan.
Vis a vis de vulpe, spoilerul, proiectoare eventual si in mod sigur radiator iti strica. Sa-ti faca masina praf in nici un caz. Ce naiba doar n-ai avea ghinionul sa prinzi o vulpe obeza cantarind 50 kg radmasa.gif

PS > din cate stiu eu de la persoane care lucreaza la Dacia, nu exista amortizoare Bilstein pe gaz pentru SN, doar denunirea din popor. Mai important cati km au amortizoarele ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 16 Aug 2009, 22:40
Post #32


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Pai aveau vreo 80k.Dar se tineau foarte bine daca tinem cont de faptul ca masina nu a fost folosita pentru carat(un bagaj ceva...dar mai mult nu).Iar strazile pe care am mers erau de cele mai multe ori bune(fara rape in asfalt).La 100k am pus bilstein pe ulei si parca se leagana mai mult decat inainte.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 16 Aug 2009, 22:49
Post #33


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Adevarat, ai pus Bilstein modelul pentru Solenza, numite popular "pe ulei" pentru ca sunt mai moi.
Cand ai la dispozitie o parcare mare si goala incearca urmatoarea manevra. Sa spunem 80 kmh si faci slalom fara sa ridici piciorul din gaz. N-o sa fie nici o problema. Mai incerci o data dar cand incepi sa virezi prima data ia piciorul din gaz si continua slalomul. Daca nu faci o pirueta frumoasa sa nu-mi mai spui pe nume. Evident un slalom viguros, nu incet si cu grija. Fuga spatelui apare din cauza transferului brusc de mase catre fata care descarca momentan puntea spate, scazand implicit si aderenta,lucru care apare cand ridici gazul sau franezi concomitent cu virarea. Intr-o forma controlata poate fi folosit fie pentru reducerea subvirarii fie ca sa arunci putin spatele in derapaj wink.gif
Daca ai posibilitatea in Italia vei putea face cursuri de "evitare activa" a accidentelor prin invatarea manevrelor de gen wink.gif Mai toate circuitele mari gazduiesc asemenea cursuri din cate stiu eu.

This post has been edited by dr_mKe: 16 Aug 2009, 22:50


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi87
post 16 Aug 2009, 23:47
Post #34


fa-te viteaz knd esti singur in masina...nu chinui si p altii


Group: Members
Posts: 505
Joined: 2 May 08




eu stiam ca amortizoarele cu care au venit unele modele de DSN din fabrica sunt pe gaz..si nu stiu gresit...


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16v 82Kw 2007 - Unknown..yet
[COLOR=blue][SIZE=7]omul este dator sa sculte, nu sa si creada....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 16 Aug 2009, 23:50
Post #35


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Nu stiu nimic despre existenta unor astfel de circuite.Poate ca sunt in orasele mai mari...nu te contrazic.
Fii atent.Ai 130km/h(indicat de navigator nu de vitezometru).Este 1 noaptea si in fata ta se afla o masina gen...wv passat(la marime ma refer).Mergi de 200km in urma lui si pare sa pastreze o viteza constanta.Fara motiv vacarul ala calca frana brusc.Tu realizezi ca nu ai nici cea mai mica sansa sa opresti masina fara sa il tamponezi pe ala si iei in scurt(foarte scurt) stanga.Moment in care eliberezi acceleratia.Apoi e simplu...masina fuge de fund...odata in stanga...odata in drepta si apoi inca odata stanga pana atingi parapetul.
Actiunea se petrecea pe banda 2 de pe autostrada A2(sau M5).Si s-a terminat pe banda 3.
Vreau sa cred ca am parcurs suficienti kilometri cat sa prevad un accident si sa il evit fara probleme.Tu(Dr_mke) ce faceai in situatia aia?Daca faceai manevra mai lent il pocneai pe ala din fata.

16 Aug 2009, 23:52:
QUOTE(cristi87 @ 16 Aug 2009, 23:47)
eu stiam ca amortizoarele cu care au venit unele modele de DSN din fabrica sunt pe gaz..si nu stiu gresit...
*



Asa stiam si eu cristi ca modelul meu de sn(din 2001) are amortizoare pe gaz.Dar nu sunt sigur de asta asa ca prefer sa nu ma contrazic.

This post has been edited by iulian sn2001: 16 Aug 2009, 23:52


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 17 Aug 2009, 00:38
Post #36


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Un bun prieten cu SN din 2001 si-a inlocuit amortizoarele si te asigur ca nu erau deloc pe "gaz".
Depinde la ce distanta de aflai de masina gen Passat si de cat de obosit erai de pe drum. Personal pastrez distanta mare fata de masina din fata pe autostrada si nu am fost pus in situatia sa nu pot frana. Ultima patanie de gen s-a petrecut in ungaria pe M5 cand in fata toti au inceput sa franeze, era in jur de amiaz si nici vorba sa poti schimba banda fara sa lovesti alta masina. Am franat pana la oprire in relativa siguranta tocmai din cauza distantei mari fata de masina din fata mea pe banda respectiva. In masina eram 3 persoane cu bagaje de vacata si nu aveam deloc viteza legala, iar in stanga mea era direct parapetul de protectie.
Am patit insa situatii similare pe drumurile romanesti, ultima acum cateva saptamani catre Timisoara cand am ocolit un bou caruia nu-i mergeau luminile pe spate deloc (noaptea), l-am prins din urma dupa o curba fara vizibilitate si singura manevra a fost ocolirea, la ceva peste 100 kmh. Rotile au scartait putin dar nimic mai mult. Repet inca o data, daca aveam ghinionul ca in momentul ala sa beau apa, sa ma scarpin pe cap, sa schimb postul de radio sau alte cate mai poti face prin masina cand conduci intram in el pentru ca nu mai aveam timp sa-mi dau seama ce se intampla.
Ce vreau sa te mai intreb, cand ai luat stanga stiai ca banda cealalta este libera sau ai facut manevra "orb".
Distanta fata de "vacar" nu era prea mica si-l deranjai cu farurile chit ca probabil avea oglinzi heliomate ?
Eu am fost nesimtit la un moment dat prin Austria, tot noaptea pe cand ne intorceam la pensiune,pe autostrada nu mai retin care, am avut un spate un Espace 3 incarcat cu faruruile lasate maxim in sus care statea aproape de noi. Evident ca-n SN vedeam stele verzi de la farurile lui. Am incetinit, nimic. Apoi am schimbat banda, l-am lasat sa treaca, mi-am ridicat farurile si m-am pus in spatele lui sa vada ce bine-ti prinde un far in oglinda wink.gif

Italia-i plina de circuite biggrin.gif Cauta si vezi cat costa o asemenea afacere. Ar fi ideale asemenea lectii in timpul scolii de soferi wink.gif chiar daca par exagerat in ochii unora. Multi nu stiu cum sa franeze si sa evite un obstacol cu ABS...


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 17 Aug 2009, 00:49
Post #37


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Am spus masina gen passat pentru ca nu stiu ce marca era.
Eram in urma lui la aproximativ...6-7 metri.In momentul cu pricina aveam pozitia omului plictisit la volan.Cotul mainii stangi pe geam si capul in palma.Volanul il tineam cu drepta(sa nu se inteleaga ca eram pe "pilot automat" laugh.gif )
Cu farurile nu cred ca il deranjam...mergeam de o ora jumate in spatele lui si nu a pus nici o avarie(oricum am farurile mai "kioare")
Iar pe banda 3 nu era nici o masina.La ora aia nu mai era trafic.Mai era ici-colo cate un ratacit care nu avea somn si vroia sa ajunga mai repede la destinatie.

Cred ca nici la politie(daca ajungeam) nu dadeam atatea detalii ca aici.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 17 Aug 2009, 10:23
Post #38


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ok, daca erai la 6-7-10 metri de el vina iti apartine 100% tie. La 130 kmh nu stai asa de aproape fata de masina din fata pentru ca daca respectivul franeaza brusc se poate intampla excat ce ai patit tu. La asa distanta mica chiar si faza scurta deranjeaza pe cel din fata.
Cate puncte de control ale distantei intre masini sunt pe autostrada si tot nu se pastreaza distanta corespunzatoare . . . . . Motiv pentru care nepastrarea distantei fata de masina din fata este sanctionata mai dur decat incalcarea limitei de viteza.

Acum o iau iar pe partea cu "scosul ochilor" si iti spun ca dupa atata amar de condus pe autostrada nu respecti regulile de baza, in schimb ne spui noua pe un ton vehement ca nu ai permis de ieri de azi si ca duci masina la extrem pe autostrada.

Inainte de toate invata eticheta autostrazii si respect-o, dupa care poti sa vii sa ne tii noua (cel putin mie) morala.

Sper ca nu mai circului la 10 m de masina din fata la 130 kmh acum, pentru binele tau.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 17 Aug 2009, 12:27
Post #39


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




a vrut sa stea in tunelul aerodinamic creat de cel din fata pentru a consuma mai putin benzen tongue.gif ....ti se parea tie ca sunt doar 7 metri...sigur erau mai mult...

un calcul "simplu" arata ca la 130 km/h (adica 130.000/3600 m/s) parcurgi 1 metru la ~0.027 secunde....adica timpul de reactie este foarte foarte mic......si eu din cate stiu....atletii ce alearga la viteza...au timpul de reactie (adica de la momentul in care se aude pistolul pana la momentul in care pleaca) de peste 0.1 secunde....deci sigur era mult mai mult....ti se parea wink.gif


sper ca nu am gresit la calcule biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 17 Aug 2009, 13:25
Post #40


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(dr_mKe @ 17 Aug 2009, 10:23)
Ok, daca erai la 6-7-10 metri de el vina iti apartine 100% tie. La 130 kmh nu stai asa de aproape fata de masina din fata pentru ca daca respectivul franeaza brusc se poate intampla excat ce ai patit tu. La asa distanta mica chiar si faza scurta deranjeaza pe cel din fata.
Cate puncte de control ale distantei intre masini sunt pe autostrada si tot nu se pastreaza distanta corespunzatoare . . . . . Motiv pentru care nepastrarea distantei fata de masina din fata este sanctionata mai dur decat incalcarea limitei de viteza.

Acum o iau iar pe partea cu "scosul ochilor" si iti spun ca dupa atata amar de condus pe autostrada nu respecti regulile de baza, in schimb ne spui noua pe un ton vehement ca nu ai permis de ieri de azi si ca duci masina la extrem pe autostrada.

Inainte de toate invata eticheta autostrazii si respect-o, dupa care poti sa vii sa ne tii noua (cel putin mie) morala.

Sper ca nu mai circului la 10 m de masina din fata la 130 kmh acum, pentru binele tau.
*



Doctore am impresia ca ma confunzi cu agentul termic.Eu nu am tinut morala nimanui.Eu am spus clar ca nu este kiar atat de stabila.Nu m-am laudat niciodata cu modificarile aduse (inexistente dealtfel) si nici nu m-am dat pilot de rally cum au altii tendinta sa o faca.
Am adus in discutie drumurile facute de mine pentru ca din replicile voastre rezulta ca voi aveti impresia ca vorbiti cu nu stiu ce junior care nu stie sa tina volanul drept.
Cat despre marcajele alea...vreau sa te vad pe tine cum le respecti cand autostrada este full de masini.Incerca tu sa lasi 50m pana la masina din fata ta si apoi sa te vad cum faci cand intre tine si masina din fata intra constant alte masini.
De la dinamica sn-ului..... am ajuns sa invat sa conduc de la cei mai buni maestri in ale sofatului.

Eu am raspuns la intrebarea din titlul topicului: dinamica si stabilitatea este relativ...slaba(comparativ cu cea a altor masini)
Ps.Asta este parerea mea proprie si personala si nu poti contesta asta.
Numa bine si spor la sofat.

This post has been edited by iulian sn2001: 17 Aug 2009, 13:26


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 17 Aug 2009, 15:51
Post #41


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu zic ca a lu Bogyciu asa cum o are preparata cu arcurile taiate implicit amortizoarele plus gentile mult mai late decat un s.n. normal nu are probleme nici la 150 . Cu ale noastre daca o calci cand intri in depasire riscul e sa pirzi volanul daca nu sti cum la viteza mare. Mai bine stai in coada intri in depasire cu o viteza mica si o calci. Am vazut destule pe A1 cum se pupa multi din aceasta cauza si mai ales pe drumurile nationale . Parerea mea orice masina dusa la extrem o pierzi din mana nici esp si restu eletronici nu face fata daca tu esti nebun si nu sti ce faci.
Mai bine condus normal si nu ai stres. Vedeti si voi cand intrati in bucuresti de pe A1 cum se fac majoritatea masinilor armonica fiindca reduc toate de la 130 ca mai mult nu cred ca se mai poate ca e monitorizata cam toata magistrala implicit A 2.
Vorba unui amic nu avem magistrala cu 4 benzi pe sens ca sa mergem si noi ca oameni civilizati din occident tot la coada vaci suntem sad.gif.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 17 Aug 2009, 16:39
Post #42


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




In afara de autostrazile din romania si cele italiene, in ungaria, austria si elvetia se respecta destul de bine regula asta din cate am observat eu.
Nu poti nega faptul ca mersul foarte aproape de cel din fata este o mare cauza de accidente chiar si pe drumurile nationale, nu doar pe autostrada.

Dinamica si stabilitatea masinii a fost cotata ca foarte buna de presa (peste Renault Clio Symbol), inclusiv de cea mai buna revista auto de la noi. Confortul suspensiei a fost insa criticat de toata lumea.
Probabil ca si despre Logan ai sa spui ca are stabilitate slaba. Cea mai titrata revista auto europeana a conchis in urma probelor standardizate ca este la nivelul masinilor din clasa ei, gen Golf , versiunea MCV este usor peste Golf Variant in toate probele dinamice exceptand distanta de franare.

Adevarul este ca ai stat la distanta foarte mica de masina din fata la viteza mare pe o autostrada goala noaptea cand nimeni nu-ti intra in fata. Ai ales singur sa stai la 6-7 metri de masina antemergatoare. Mai mult il faci "vacar" pe cel din fata care dpv legal poate frana cum doreste.
Eu trag concluzia ca inca nu stii sa tii volanul drept ! Stabilitatea masinii nu are nici o problema, doar eroarea celui de la volan.

Speram ca inveti din propriile greseli.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nextwebmaster
post 17 Aug 2009, 17:36
Post #43


Bagator de seama :)


Group: Members
Posts: 32
Joined: 5 April 08
From: Deva




Recent, ora 22:00, in apropierea loc. Moþca, jud. Iaºi. Dupa un varf de panta, apare o coloana pe sensul opus si o pereche de faruri pe contrasens, periculos de aproape. Viteza mea aprox. 115 km/h (pana acolo drumul fusese foarte liber). Franat violent (pana pe la 60 km/h) timp in care am iesit cu jumatate de masina pe ecartament, am trecut la milimetru de "vacarul" care depasea fara greturi pe linie continua dubla. Totul fara probleme, cu 3 persoane in masina (inclusiv eu), o valiza mare in portbagaj. Deci, se poate, secretul e sa-ti pastrezi calmul si sa nu tragi de volan ca un imbecil si sa nu "ambreiezi" pe franare. biggrin.gif

In ceea ce priveste sprintul masinii, ce pot spune decat ca inca accelera in a 3-a de la 2500 rpm pe urcare prin Cheile Bicazului, cu masina plina la refuz (4 persoane si multe, multe bagaje, dar in limita masei de pe talon). huh.gif

Iar pe drumul intre Praid si Sovata, n-am avut absolut nimic de reprosat, comportamentul masinii nefacand nimic altceva decat sa completeze privelistile frumoase din zona. rolleyes.gif

Uleiul ceva mai de soi, bujiile ceva mai ok, si eventual, amortizoarele schimbate fac din SuperNova o jucarie interesanta smile.gif

PS: Am uitat sa mentionez ca in ziua respectiva plecasem din Deva, deci faza s-a intamplat dupa vreo 550 km condusi in ziua respectiva. (asta ca sa ma dau si eu mare "chilot" biggrin.gif )

This post has been edited by nextwebmaster: 17 Aug 2009, 17:46


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 17 Aug 2009, 18:23
Post #44


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




on:
referitor la dinamica masinutei aka dsn..mie mi se pare una destul de bunicica ca masina stock..iar buna daca ii pui alte discuri-placute, jante-cauciucuri, modificare suspensie.
acum referitor la vitezele cu care poate circula acest automobil atat de drag noua:
cand aud ca unii merg cu 130-150-160, etc pe drumurile publice..ma ingrozesc si spun Sa Ii Fereasca Dumnezeu de vreun accident cu masina la vitezele alea ca NICI MACAR ADN-ul nu mai ramane din ei. si asta o spun cu tot respectul fata de toata lumea de aici si de unii colegi care imi sunt si amici. va spun sincer ca si eu i-am dat in bot dar de vreo 2-3 ori 150 si de mai multe ori 110-120..dar in general merg cu 80-90 deoarece la vitezele astea pot evita, zic eu, aproximativ orice pericol si consumul este foarte bun.
deja cand sari destul de mult calul cu viteza calci fara sa vrei cu piciorul pe lumea cealalta caci inevitabilul se poate produce in orice moment. la 160 la ora nu mai scapi nici dintro masina mai rasarita a anului 2008-2009 daramite din una proiectata in anii 80-90 si fabricata un deceniu mai tarziu.
off:
acum 2-3 saptamani in braila a avut loc un accident in care a fost implicat un tramvai si un dsn..masina intrand in tramvai cu circa 100 la ora..unii spun 140 dar trebuia sa ii dea talpa rau ca sa ajunga in cateva sute de metri la viteza aia. rezultatul a fost ca toti ocupantii masinii au murit pe loc si masina nici macar la remat nu mai mergea dusa...praf!!
indiferent de tinuta de drum buna a masinii eu totusi nu cred ca ar trebui incercate asemenea experiente pe drumurile publice pt ca se pot lasa cu urmari tragice. in cadrul discutiei de mai sus eu unul dau dreptate ambelor parti..dsn e o masina buna care iti poate aduce zambetul pe buze dar poate fi si o masina dificila care atunci cand este scapata de sub control iti poate aduca vata in nas si pantofi de lac in picioare.
eu unul prefer sa merg in limita legala deoarece ma inspaimanta gandul de a face rau cuiva printr-un accident si pt facptul ca sunt prea sarac sa platesc amenzi, sa imi repar singur masina, etc.


nu vreau sa starnesc polemici cu acest post dar cred ca suntem toti constienti ca viteza ucide!


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 17 Aug 2009, 18:52
Post #45


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




up.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 17 Aug 2009, 19:15
Post #46


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(dr_mKe @ 17 Aug 2009, 16:39)
In afara de autostrazile din romania si cele italiene, in ungaria, austria si elvetia se respecta destul de bine regula asta din cate am observat eu.
Nu poti nega faptul ca mersul foarte aproape de cel din fata este o mare cauza de accidente chiar si pe drumurile nationale, nu doar pe autostrada.

Dinamica si stabilitatea masinii a fost cotata ca foarte buna de presa (peste Renault Clio Symbol), inclusiv de cea mai buna revista auto de la noi. Confortul suspensiei a fost insa criticat de toata lumea.
Probabil ca si despre Logan ai sa spui ca are stabilitate slaba. Cea mai titrata revista auto europeana a conchis in urma probelor standardizate ca este la nivelul masinilor din clasa ei, gen Golf , versiunea MCV este usor peste Golf Variant in toate probele dinamice exceptand distanta de franare.

Adevarul este ca ai stat la distanta foarte mica de masina din fata la viteza mare pe o autostrada goala noaptea cand nimeni nu-ti intra in fata. Ai ales singur sa stai la 6-7 metri de masina antemergatoare. Mai mult il faci "vacar" pe cel din fata care dpv legal poate frana cum doreste.
Eu trag concluzia ca inca nu stii sa tii volanul drept ! Stabilitatea masinii nu are nici o problema, doar eroarea celui de la volan.

Speram ca inveti din propriile greseli.
*



Mda...cum ziceam.Ma confunzi cu apa calda.Si da ala din fata era un vacar pentru ca a franat brusc fara nici un motiv.Probabil ca a atipit si s-a trezit speriat.Iti doresc sa parcurgi anual macar jumate din kilometrii pe care ii fac eu cu masina si sa nu ai parte de incidente(daca nu ai avut deja).
Ps.Daca vreti sa faceti din cenzurat bici...pardon din sn masina de rally nu aveti decat.Eu o mentin stok pana imi voi permite alta masina de 10x mai buna decat sn.
Consider ca am spus tot ce aveam de spus pe acest topic asa ca incercati sa nu mai dati reply la postul meu.
Cel care a deskis topicul a spus ca sn este mai rapida si mai stabila decat alte masini straine.Nimic mai adevarat.Numa ca masinile cu care a comparat el sn-ul nu sunt singurile.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 17 Aug 2009, 19:37
Post #47


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Mai Titi tongue.gif adica ma iei in balon biggrin.gif Depinde de conditiile de drum la ce viteza esti in siguranta. Pe ninsoare 80 la ora e crima curata, iar pe un drum liber cu vizibilitate 130 este cat se poate de ok.

PS > SN este mai stabila si mai rapida decat un Fiat Albea care-i mai scump, si mai sunt unele care nu stau la fel de bine la grup motopropulsor si sasiu.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 17 Aug 2009, 21:08
Post #48


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Nu stiu cum drak de comparati sn cu toate rablele.Ce e fiat ce e dacia.Tot un drak.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 17 Aug 2009, 21:32
Post #49


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




nu i-au pe nimeni in balon,colegu'. ideea e ca am cam prins frica de viteza cu masina decand am vazut atatea accidente...mai ales cel cu tramvaiul de la mine din oras. si cand ma uit la ea..imi dau seama ca in caz de impact frontal..Dumnezeu cu mila.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 17 Aug 2009, 22:54
Post #50


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




O comparam cu masini produse in anii 2000-2003, masini ieftine in general, de clasa mica. Fata de o Skoda Felicia de exemplu, SN este mult mai infipta la viteze mari. Directia la Clio este mai precisa in curbe, dar tinuta in linie dreapta la viteza mare nu este la fel de buna. Asta este si atuul SN, poti merge cu viteza ridicata pe drumuri valurite, cu petece fara sa stai sa tii de volan cu grija ca urmatoarea denivelare te trage intr-o parte. Fiatul Albea are o tinuta de drum, hai sa spunem "vaga" ca sa nu folosim calificativul proasta. Daca e s-o comparam cu Peogeot 206 este ceva diferenta, masina aia este atat confortabila cat si agila. Un Polo-i pe aproape cu agilitatea, dar departe la confortul suspensiei. Fiesta n-am condus sa stiu sa-ti spun cum merge, nici Honda Jazz, nici Hyundai Accident, nici Kaveo si asa mai departe.
Toata lumea este de acord ca are o tinuta de drum buna fara complexe fata de masini duble ca pret, mai putin tu care ai derapat stand la nici 10 m de unul pe autostrada. Oricine citeste chestia asta o sa aiba cam aceiasi reactie.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 17 Aug 2009, 22:58
Post #51


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Dragi colegi vorbiti din prisma d.s.n-ului dar din prisma aluia care intra in depasire pe contra sens si te plezneste ... ca multe accidente din acesta cauza se manifesta sad.gif Multi ai prinde isteria si am vazut de multe ori ca accelereaza si cei care ruleaza constant pe partea lor de mers de parca dracu ai mana spre ala care a intrat in depasire ... Am vazut destule faze de genul asta pe drumul dinspre bucuresti frumusani si retur. Multi ai dau in guse si sa vazi ce le fuge curu la masina chiar si la straine ... suspensie deficitara , am mai vazut pe unu care abia a redresat rabla ... mai mai sa intre intr-un plop.
Ideea mea nu lasa masina sa te controleze pe tine ci tu pe ea asa si in aviatie nu lasa avionul sa te stapaneasca ca altfel cazi cu el.
Sincer si cu opelu mai mult de 130-140 nu am urcat nu ca nu ar putea si nu s-ar asterne frumos la drum dar mai bine previ. Am un coleg de servici care are tot un opel doamne daca mergi cu acest om te crucesti ... si drept urmare l-a pupat unu in spate acum 3 saptamani... Vinovat a cazut ala ca de nu a franat , ma iau de el dar degeaba nu-l mai redresez dupa 35 de ani de condus . Cel mai mult si mai mult ma supara taximetristi care zici ca mana caruta pe unde vor ei fara semanl fara nimic taie calea nu esti atent l-ai pleznit... Nu e vorba ca esti tu vinovat ci e vorba de stat la hartogari dupa aceea plimbat cu masina prin service ... spaga in stanga in dreapta ca de te poti trezi cu piese loate dupa ea sau cu cutia sparta ( patit ca nu am dat spaga si nu stiam de vrajeli de genul).
Parerea mea sn se compota bine zic eu si la 120-130 mai sus nu mas duce daca nu ar fi lasata garda mai in jos si cu pneuri mai late.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 17 Aug 2009, 23:12
Post #52


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pe 24-26 septembrie sunt in Bucuresti djasu-le. Te scot la o plimbare sa-ti schimbi parerea despre 120-130 kmh ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Aug 2009, 23:18
Post #53


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dr_mKe @ 17 Aug 2009, 23:54)
Daca e s-o comparam cu Peogeot 206 este ceva diferenta, masina aia este atat confortabila cat si agila[...]Oricine citeste chestia asta o sa aiba cam aceiasi reactie
Stiu eu un posesor de 206 care nu are aceeasi reactie la partea cu confortul. Si este membru cu multe posturi pe forum. Dar tu shumi da-i inainte ca sa avem si noi de ce sa radem.

This post has been edited by IRONICK: 17 Aug 2009, 23:18


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 17 Aug 2009, 23:28
Post #54


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




1 fiat albea este o rabla produsa exclusiv pentru export.Italienii nu cumpara asa ceva.Si producatorul a stiut asta.Motiv pentru care in It nu exista masina asta.
2.Alea sunt toate masinile pe care le stii tu???Din toate masinile nemtesti nu ai gasit decat polo?Ce drak este polo?Ma mir ca nu ai comparat sn-ul cu wv lupo(o prostie de marimea unui lastun)

Ok poate ai boala pe nemti...
De Honda CRX ai auzit?Aia se vindea in draci in 1988.Deci este mult mai veke decat sn.Si nici ca pret nu este mai scumpa ca sn.Cum sta aia pe sosea comparativ cu sn-ul?
Nu vreau sa imi bat capul acum cu masini mult mai veki si mai stabile ca sn-ul ca nu se merita.
Am cunoscut persoane carora le pute dacia....ce boala am pe aia.Dar am cunoscut si persoane care ridica dacia atat de sus ca....marci precum opel...vw..audi si multe altele sunt niste fleacuri in opinia lor.
Am spus si o repet...este buna(pt banii ei) dar hai sa ne mai uitam si la alte masini pe langa care sn este....


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Aug 2009, 00:27
Post #55


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Parerea lui despre confortul din 206 este strict personala si nu ma intereseaza. Daca doresc o parere avizata am de unde culege articole. Masina are un confort al suspensiei foarte bun si este agila. Destui ani a fost cotat 206 ca referinta in domeniu la clasa mica. Parerea ta stii ca nu conteaza wink.gif

SN o comparam cu masini de clasa mica si pe cat posibil dintre cele ieftine. Daca tu doresti sa o compari cu Passat in loc de Polo, n-ai decat.
Comparatia cu CRX iar nu-si are locul nici chiar in cazul lui 206. Hai sa-o comparam cu Nissan Silvia, chiar se face de rahat in comparatie cu asta. La japoneze intri pe teren minat rau de tot tongue.gif

Nimic nu schimba faptul ca ai stat la distanta periculos de mica fata de masina din fata ta pe o autostrada libera. Vina este 100 % a ta. Incep sa cred ca-i chiar pacat ca nu l-ai atins usor si pe cel din fata, doar cat sa fii taxat pentru distanta de 7 metri. Si mai misto ar fi fost in Germania wink.gif Suna rautacios, dar ti-ar fi deschis ochii mai bine wacko.gif

Nimic nu schimba faptul ca SN are un sasiu nesperat de reusit pentru o masina dezvoltata de uzina de la Pitesti. Pe multi deranjeaza ca nu ma atac vis a vis de SN, iar multe dintre cunostinte si colegi sunt consternati ca nu mi-am luat altceva. Un bun prieten de-al meu, care din intamplare este si mecanicul la care merg de multi ani, ma intreaba de fiecare data cand o vand si-mi iau ceva mai ca lumea.
Pe mine ma distreaza enorm cat de mult conteaza masina in societatea romaneasca laugh.gif

Nici o data n-am ridicat masina asta in slavi, doar am punctat cele cateva calitati pe care le are. Ca-mi place mie, problema mea.

This post has been edited by dr_mKe: 18 Aug 2009, 00:29


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 18 Aug 2009, 00:39
Post #56


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




ras hohote.gif ma ce problema ai tu cu faptul ca eu am stat la 7 metri in spatele aluia?Si daca am lovit masina ce?Am ajuns la destinatie am reparat-o si gata.
Daca era asa stabila cum sustineti voi nu derapa.La viteza aia o masina buna nu are voie sa derapeze kiar daca faci o manevra in scurt.
Dar...ma rog...alea cu grile modificate si cearcane nu derapeaza la fel de usor ca cele stock.
Ps.Am o banuiala ca cel care a deskis topicul se referea la sn-uri stock.Fara jante mai late(ilegale) fara arcuri taiate si gauri in toba finala ca sa huruie mai tare. wink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Aug 2009, 00:53
Post #57


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Am pentru ca dai vina pe masina ta si pe frana aluia, fara sa recunosti ca 15 de metri daca aveai macar, nu se intampla toata tarasenia Fara ESP sau o masina sport buna pateai cam acelasi lucru. Daca faceai ce trebuie cu pedalele derapajul era mai putin amplu. Am sustinut eu ca SN ar fi fost mai stabila decat un Mini ?
Si-n plus dupa cate ai observat (sau nu) mie imi plac masinile asa cum ies din fabrica, optic cel putin.
Exista si un test standard de evitare la viteza mare dar acolo totul este previzibil wink.gif
Nu-mi plac exagerarile si lucrurile scoase din context.
Cel care a deschis topicul este putin dus cu sorcova si din cate tin minte nu l-am pus la punct destul de rapid. Are sens sa pun citat ? Nu.

PS > pare o garda linsitita, o putem tine asa pana spre dimineata wink.gif

This post has been edited by dr_mKe: 18 Aug 2009, 00:54


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 18 Aug 2009, 01:04
Post #58


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Desigur.La mine este ora 1:01 si sunt in concediu 3 sapt.Am tot timpul din lume.



This post has been edited by iulian sn2001: 18 Aug 2009, 01:25


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Aug 2009, 01:46
Post #59


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pentru ironicii carcotasi anuntam ca s-a raspuns pe mesaj privat si s-a purtat o discutie cat se poate de interesanta tongue.gif
Asta ca sa nu fim acuzati ca ne-am pus coada pe spinare si am dezertat charge.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 18 Aug 2009, 07:45
Post #60


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




hai sa mai scriu si eu.
pe drumuri virajate e misto sa o conduci..chiar sta bine pe curbe. cand mai merg pe la tara am cateva curbe in drumul meu pe care la iau lejer cu 80-90..nu sunt nevoit sa franez inainte. una e un pic inclinata si acolo strang din b.uc.i. ca mie sa nu sar in lanu de porumb.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:31
Forum Renault