DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsire Supernova !

Ryco1
post 12 Feb 2014, 20:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




In primavara ma bate gandul s-o revopsesc.Cei 11 ani au lasat urme si cred ca merita o haina noua.Ce vopsea recomandati la un pret decent si o calitate bunicica ?Vreau s-o fac albastru nemetalizat,acum fiind albastru catifea metalizat.


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 12 Feb 2014, 21:17
Post #2


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Standox.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 12 Feb 2014, 21:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




Sti cat costa radmasa.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 12 Feb 2014, 21:47
Post #4


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Pai ai zis ce iti recomandam tongue.gif . Stiu de cand a avut taica-miu un microbuz si l-a dus la vopsit, ca s-a dus la vopsitor cu vopsea de la policolor. Nenea vopsitoru' i-a dat vopseaua inapoi si i-a zis ca el nici pe jante nu da cu asa ceva. Deci, fereste-te de policolor. biggrin.gif . La restul habar nu am.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 12 Feb 2014, 22:02
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




QUOTE(Iulikk @ 12 Feb 2014, 21:47)
Pai ai zis ce iti recomandam tongue.gif . Stiu de cand a avut taica-miu un microbuz si l-a dus la vopsit, ca s-a dus la vopsitor cu vopsea de la policolor. Nenea vopsitoru' i-a dat vopseaua inapoi si i-a zis ca el nici pe jante nu da cu asa ceva. Deci, fereste-te de policolor. biggrin.gif . La restul habar nu am.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif M-ai dat pe spate.Ce vopsitor tare radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 12 Feb 2014, 22:59
Post #6


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Sa stii, ca la vremea aia... (acum vreo 10-12 ani) era cel mai bun jud. Cta wink.gif .
Stiu ca folosise ceva importat din Italia... care a costat o galagie de bani.

This post has been edited by Iulikk: 12 Feb 2014, 22:59


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1205
post 13 Feb 2014, 00:27
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 15 December 09
From: bucuresti,sector6




in urma unei zagrieturi de briceag,cap coada pe partea stanga am fost nevoit sa o duc la vopsit pe casco. vopsitorul a folosit POLICOLOR, cutie cu eticheta rosie. Are aproape 6 ani de cand e facuta si se tine foarte bine.

Ryco1,vei constata ca nu valoareaza masina cat dai pe standox,3m,dupont sau mai stiu eu ce firma de vospea
care tot se umfla/zgarie la un momentan.

in ziua de azi conteaza cum e pregatita masina si de cine,.
daca o vopsesti la nea X intru'n garaj poti sa-i dai si cu mama Standox-ului ca tot ca naiba iese. o vopsitorie completa in cuptor dedicat costa.

This post has been edited by mihai1205: 13 Feb 2014, 00:29


--------------------
dacia/opel solenza/logan/astra g 2004/2014/2001
Dacia Solenza 1.4MPI/2004
Dacia Logan II 1.2MPI/2014
Opel Astra G Caravan 1.7DTI,16V/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 13 Feb 2014, 01:02
Post #8


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Cine vrea vopsitorie la cuptor buna si accesibila, dau detalii pe privat. Am vazut cateva masini facute la service-ul unui prieten si pot spune ca mi-au depasit asteptarile. In acel service am mers cu BMW-ul pentru mecanica, dar nu as ezita sa apelez la ei si pentru tinichigerie.

P.S. Lucreaza si cu orice asigurator (RCA si CASCO). smile.gif

This post has been edited by MyKe89: 13 Feb 2014, 01:04


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Feb 2014, 08:58
Post #9


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(Ryco1 @ 12 Feb 2014, 20:35)
In primavara ma bate gandul s-o revopsesc.Cei 11 ani au lasat urme si cred ca merita o haina noua.Ce vopsea recomandati la un pret decent si o calitate bunicica ?Vreau s-o fac albastru nemetalizat,acum fiind albastru catifea metalizat.
*


Esti sigur ca vrei sa faci asta? Din propria experienta cu mai multe service-uri in care am avut masina pentru mici tamponari, iti spun ca este jale. In primul rand multi nu iti scot parbrizul, luneta, geamurile, chederele, farurile, stopurile, doar le mascheaza, ca sa mearga treaba bine. Evident o sa se vada diferenta in muchii si langa chedere, unde vopseaua noua nu acopera intotdeauna, pentru ca deh, le-a fost lene sa scoata cele anterior mentionate.

In al doilea rand te-ai gandit unde vrei sa o faci? Service "autorizat" sau nea vasile din spatele blocului. Daca mergi pe service, nu scapi fara 700...1000 de euro (manopera, materiale, cuptor). Mi se pare enorm pentru o masina care nici nu mai face 1000 de euro, tinand cont de taxa. Daca mergi pe nea vasile scapi mai ieftin, sa zicem 1500-2000 de lei maxim, dar nu ai cuptor, deci risc mare ca vopseaua sa nu se usuce corect, uniform, si tot praful din jur sa se lipeasca pe vopseaua proaspat data.

In al treilea rand degeaba se foloseste standox. Conteaza foarte mult pregatirea caroseriei inainte de stratul final de vopsea. Crede-ma ca am vazut vopsitori fara cuptor, care lucrau in garaje, si faceau minuni cu vopsea de la policolor, sau vopsea varsata la cod, cumparata de la magazinul de piese auto din colt. Din cate stiu standoxul costa 600-700 litrul, pe cand policolorul nu cred ca sare de 100-200.

bafta smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 13 Feb 2014, 09:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




Cu maxim 800 de lei,asta incluzand manopera si materialele o sa arate mult mai bine decat acum cu zgarieturi si exfolieri.Exact cum zice Mascatu,sunt oameni care lucreaza acasa cu o minima dotare destul bine pentru nivelul nostru de supernovisti mandru.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Feb 2014, 10:02
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




800 de lei?? Cred ca nu sti la ce te inhami. Mergi la risc cu bugetul asta. La 800 nu poate fi vorba de cuptor, sau de vopsea la cod. Intr-adevar sunt vopsitor de "garaj" care fac minuni dar sa mergi la unul care isi apreciaza munca la 200-300 de lei, mi se pare foarte riscant. In primul rand trebuia matuita toata pana la tabla, apoi sprit chit si ce mai este nevoie. Plus ca sunt sigur ca nu ai tabla 100% fara rugina, deci vor fi necesare reparatii suplimentare adica vor exista costuri suplimentare. Si sincer nu imi plac meseriasii care cer tigari si bautura pentru fiecare zi de "munca".

Am vazut supernove facute in bugete de 1000 de lei si era scursa vopseaua pe ele, plus ca parbrizul, geamurile, farurile si bordul, erau gazate cu vopsea. Apoi apuca-te si curata-le. Mai bine dai 300-400 si ii dai un polish profesional.

This post has been edited by Maskatu: 13 Feb 2014, 10:03


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 13 Feb 2014, 10:20
Post #12


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Cum spunea si colegul mai sus este cu mult mai bine! Eu spre exmplu am vopsit capota dat fiind ca era alba (schimbata dupa accidentul de acum doi ani) si am dat pe manopera 100 ron plus vopseaua cumparata dupa cod cca 20 si ceva si lacul ce l-am primit gratuit...rezultatul.. pot sa spun ca nu mai este alba ci gri si atat..difera enorm fata de cea originala ce are totusi 12 ani si are inca luciu. Vopsitul a fost executat intr-un garaj, fara cuptor! Eu in vara voi face o revizie la cap tabla si vopsitul il voi aplica doar in zonele unde se va interveni! Nu-mi permit sa dau 30 si de milioane pentru un vopsit profesional dar nici nu o fac de mantuiala happy.gif


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 13 Feb 2014, 12:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




QUOTE(Maskatu @ 13 Feb 2014, 10:02)
800 de lei?? Cred ca nu sti la ce te inhami. Mergi la risc cu bugetul asta. La 800 nu poate fi vorba de cuptor, sau de vopsea la cod. Intr-adevar sunt vopsitor de "garaj" care fac minuni dar sa mergi la unul care isi apreciaza munca la 200-300 de lei, mi se pare foarte riscant. In primul rand trebuia matuita toata pana la tabla, apoi sprit chit si ce mai este nevoie. Plus ca sunt sigur ca nu ai tabla 100% fara rugina, deci vor fi necesare reparatii suplimentare adica vor exista costuri suplimentare. Si sincer nu imi plac meseriasii care cer tigari si bautura pentru fiecare zi de "munca".

Am vazut supernove facute in bugete de 1000 de lei si era scursa vopseaua pe ele, plus ca parbrizul, geamurile, farurile si bordul,  erau gazate cu vopsea. Apoi apuca-te si curata-le. Mai bine dai 300-400 si ii dai un polish profesional.
*


Pai zgarieturile pana la tabla ies la polish ?

This post has been edited by Ryco1: 13 Feb 2014, 12:53


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Feb 2014, 13:00
Post #14


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Bre, io la Solenza din dotare am dat acum 4 ani 350 de lei pe vopsit bara fata, e adevarat, a iesit beton, nu se cunoaste diferenta... dar nah... La 800 toata masina.... mi se pare cel putin dubios de ieftin.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Feb 2014, 21:14
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(Ryco1 @ 13 Feb 2014, 12:52)
Pai zgarieturile pana la tabla ies la polish ?
*


Ai zgarieturi pana la tabla pe toata masina? huh.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 13 Feb 2014, 21:43
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Daca o fi plina de rugina pe la aripi,praguri ,normal ca omu vrea sa o revopseasca din nou.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 13 Feb 2014, 22:23
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Acum 2 ani am primit o oferta aproape de nerefuzat de la un baiat de "garaj" bun pe meserie + ca o baga si la cuptor cu 2000 de lei toata masina, incluzand absolut tot in pretul ala.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Feb 2014, 22:28
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ei na. A mea era coapta la aripi si praguri si am reparat-o cu 500 de lei de nici nu se vede. smile.gif Detalii si poze aici
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3775869
Asa ca se poate si fara sa vopsesti TOATA masina. wacko.gif

This post has been edited by Maskatu: 13 Feb 2014, 22:29


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 13 Feb 2014, 22:35
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Exista intradevar oameni care nu cer mult si care fac destul de bine treaba, asta era oferta acum 2 ani, oricum nu am vopsit-o pe toata ci doar aripa dreapta fata care am cumparat-o de noua si am vopsit-o la el, insa cuptorul face minuni. Un exemplu de lucrare bine facuta pe bani relativi putin a fost reconditionarea oalelor, cu 200 de lei le-am facut pe amandoua, in conditiile in care dk voiam sa le schimb cu unele noi ma costa 1500 de lei de oala si nici nu aveam certitudinea ca m-i se va onora comanda la producator.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 14 Feb 2014, 03:41
Post #20


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




Nu mai descurajati omu..
Acusi' auzi ca si-a cumparat pistol de vopsitorie auto...


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Feb 2014, 06:42
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Decat sa isi bata joc de masina vopsind-o la nea fanica cu 800 de lei, mai bine il descurajam. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 14 Feb 2014, 16:18
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




Hai sa fim seriosi,ca daca ne-ar da banii afara din casa nu am umbla cu Supernova sau Solenza.As vrea sa vad si eu pe ala care da 1000 de euro pentru un vopsit profesionist la una din masinile acestea.De sfaturi ipocrite sunt satul.Eu am vazut masini vopsite cu 800 de lei care arata destul de decent pentru o Supernova sau Solenza.

This post has been edited by Ryco1: 14 Feb 2014, 16:19


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 14 Feb 2014, 17:23
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Uni pe langa supernova mai au si alte masinii mult mai bune ,si tot circula cu supernova-solenza.
Eu unu daca as vrea, as vopsi supernova din nou dar nu are nevoie.Si daca stau sa ma gandesc ca intra unu ,altu in mine tot nu e bine.
Am destui prieteni care au vopsit supernove ,golf3 ,opel astra f cu 12 mil si au iesit boboc fata de cum arata.Si nu au scursuri de vopsea ,sau vopsea pe chedere.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 4 Mar 2014, 22:06
Post #24


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




e undeva la 1500 lei vopsitul la cheie daca nu chiar mai putin.Nu va asteptati la cuptor sau mai stiu eu ce.E o masina de 13 ani si nu se mai merita cuptor si alte alea.

@acum cativa ani onyx o vopise pe a lui cu 6 mil.ce i drept o pregatise el pt vopsit.


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Mar 2014, 22:14
Post #25


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mergeti la risc cu scorurile astea. Avand in vedere ca nu se face la cuptor, singura scapare ar fi un vopsitor bun, si un garaj fara praf, eventual udat pe jos inainte.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 4 Mar 2014, 22:38
Post #26


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Asa cum v-am zis si mai de mult, acum am facut si un topic legat de chestia asta.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=275827

Cine il considera neadecvat, poate sterge postul acesta. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 5 Mar 2014, 10:58
Post #27


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




La ce risc masky??

Crezi ca o supernova mai merita o vopsire la cuptor??Pai ea nu valoreaza mai mult de 30 mil acum.Cum sa dai inca pe atat doar ca sa o vopsesti??Pe bune.Eu unul nu as da atat ba mai mult as pregati o singur as slefui o doar doar sa scap mai ieftin pt ca nu se mai merita la o astfel de masina...

This post has been edited by Maskatu: 5 Mar 2014, 11:20


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Mar 2014, 11:25
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Riscul sa iasa scursa cum a patit onyx. Ai uitat sa precizezi cum arata masina lui dupa ce a fost la vopsitorul ala si a dat doar 600 de lei. Vopseaua era scursa in multe locuri, farurile, proiectoarele si toate geamurile nu fusese acoperite complet, drept urmare erau gazate. La fel si bordul cu mukte plastice din interior. Crede-ma ca am vazut-o si lasa de dorit operatiunea facuta. Decat sa iti bati joc de ea in felul asta, mai bine faci ca mine si repari doar zonele afectate si daca ai noroc de vopsitor bun cum am avut eu, ti-o scoate de nu se vede diferenta.

Sunt de acord ca nu merita un vopsit profi la cuptor. Costa mai mult decat face masina...






--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 5 Mar 2014, 12:59
Post #29


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




Pai el a pregatit o pentru vopsit.Daca o pregatea cum trebuie nu mai erau gazate.Si ce vrei mai mult la 600 lei.Decat cu vopseaua mata si ruginita eu as prefera o vopsea mai noua si scursa.


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Mar 2014, 14:01
Post #30


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Voi sunteti usor euforici. Sa zicem ca gasesti un dorel care sa iti faca masina in banii astia. Insa voi uitati ca 80% din super nove sunt pline de rugina? Un punct acolo, 2-3 la aripa, 2-3 la prag si uite cum ai nevoie de taiat, decupat, inlocuit. Crezi ca o sa ramana pretul la fel? Eu zic ca nu, doar daca vopsitorul lucreaza pe sticle de cavadoro si pachete de tigari.

Pe mine m-a costat 600 doar ca sa REPAR trei aripi si pragurile, plus 2-3 mici punctulete de rugina pe ici colo. Cu tot cu materiale si manopera. Deci reparatiile costa in plus.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:46
Forum Renault