DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsire Supernova !

M_OVidiu
post 5 Mar 2014, 14:20
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 30 December 11
From: Cluj-Napoca




Are dreptate Maskatu. Pe mine toata operatiunea de vopsire si reparatii m-a costat pana in momentul de fata 1300 materialele si manopera, plus ca mai bine de jumatate din reparatiile necesare la caroserie le-am facut eu. Tinichigiul mi-e prieten(lucru foarte rau) si a lucrat cat de cat bine, cat sa nu il cert tot timpul. Vopsirea e rezonabila, a iesit aproape OK, mai sunt unele detalii care ma enerveaza, dar s-au intamplat din cauza mea( adica am fost plecat cand s-a aplicat vopseaua) asadar nu asteptati lucrari de calitate superioara la bani putini, decat , doar daca lucrati in regie proprie cu mana voastra tot, din capat in capat si sunteti foarte minutiosi si foarte organizati!
Imi cer scuze celor pe care i-am plictisit cu postul meu lung, dar asta e ceea ce se intampla peste tot! O zi buna!


--------------------
Dacia Supernova 2001 Rapsodie - SJ-93-MOV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 5 Mar 2014, 14:33
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




Am vopsit eu integral masina anul trecut... cu tot tacamul... dat jos rugina, inlocuit/sudat/carpit... m-am inteles cu 2000 de lei. I-am scapat in avans (”pt materiale”) jumatate din suma. Dupa ce ca m-a tinut cu masina in service vreo 6 luni nici nu am fost multumit de ce a facut. Dupa ce l-am amenintat in fel si chip, mi-a vopsit masina a doua oara, pe banii lui. Prima data aveam pe masina vopsea amestecata cu praf, scursa si gazata pe alocuri. Cu alte cuvinte, o ”buleala”, scuzati expresia.
Dupa ce a echipat masina am realizat diferite lufturi (capota, aripi, portiere) etc. Mi-am luat masina cu scandal, nu i-am mai dat niciun ban si am mers la alt ”meserias”. Asta a mai lucrat cat de cat, dar tot nu sunt multumit de rezultat (stiti cum e sa mergi de la un meserias la altul... vina e totdeauna a celui de la care ai plecat).
Ca sa nu lungesc prea mult, concluzia este ca nu merita sa te apuci sa repari masina asta. Ca sa o faci cum trebuie, adica sa fii multumit de rezultat, trebuie sa mergi la un service serios, nu la ”meseriasu” de la coltul strazii. Rezulta un cost mult prea ridicat fata de valoarea masinii. Sincer, dupa experienta asta, imi pare rau de banii bagati in masina asta. Si chiar am bagat, exagerat de multi bani in ea... si totul in speranta ca imi va fi pe plac la final. Din pacate nu-mi e pe plac si ma recunosc invins...


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Onyx
post 5 Mar 2014, 14:44
Post #33


:)


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 29 June 08




600lei cu tot cu vopsea biggrin.gif. cam asa ceva, nu mai tin minte exact...


--------------------
Opel Astra Bertone 2001 - Bucuresti
EX Supernova Rapsodie
EX NOVA GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 5 Mar 2014, 14:47
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.847
Joined: 20 October 08
From: Buzau




QUOTE(ciponex @ 5 Mar 2014, 14:33)
Am vopsit eu integral masina anul trecut... cu tot tacamul... dat jos rugina, inlocuit/sudat/carpit... m-am inteles cu 2000 de lei. I-am scapat in avans (”pt materiale”) jumatate din suma. Dupa ce ca m-a tinut cu masina in service vreo 6 luni nici nu am fost multumit de ce a facut. Dupa ce l-am amenintat in fel si chip, mi-a vopsit masina a doua oara, pe banii lui. Prima data aveam pe masina vopsea amestecata cu praf, scursa si gazata pe alocuri. Cu alte cuvinte, o ”buleala”, scuzati expresia.
Dupa ce a echipat masina am realizat diferite lufturi (capota, aripi, portiere) etc. Mi-am luat masina cu scandal, nu i-am mai dat niciun ban si am mers la alt ”meserias”. Asta a mai lucrat cat de cat, dar tot nu sunt multumit de rezultat (stiti cum e sa mergi de la un meserias la altul... vina e totdeauna a celui de la care ai plecat).
Ca sa nu lungesc prea mult, concluzia este ca nu merita sa te apuci sa repari masina asta. Ca sa o faci cum trebuie, adica sa fii multumit de rezultat, trebuie sa mergi la un service serios, nu la ”meseriasu” de la coltul strazii. Rezulta un cost mult prea ridicat fata de valoarea masinii. Sincer, dupa experienta asta, imi pare rau de banii bagati in masina asta. Si chiar am bagat, exagerat de multi bani in ea... si totul in speranta ca imi va fi pe plac la final. Din pacate nu-mi e pe plac si ma recunosc invins...
*


Privind pozele pe care le-ai postat in nov 2012 pare vopsita destul de bine. Poate ca pozele nu reflecta realitatea...


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Onyx
post 5 Mar 2014, 15:06
Post #35


:)


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 29 June 08




nicidecum nu a fost cum a zis maskatu. Mai erau unele defecte dar nu bord gazat, roti, faruri vopsite etc.
Sa stii ca si la cuptop se poate scurge vopseaua daca pistolul/compresorul/vopsitorul nu sunt de "calitate" , singurul avantaj e ca se usuca repede.
Eu am fost multumit de lucrare calitate/pret si i-am lasat chiar ceva in plus omului.
Daca doriti incerc sa fac rost de numarul lui si va dau in prv numarul.
Pun si cateva poze cu ce a iesit.

Attached thumbnail(s)
2.jpeg ( Size: 517.4k ) Number of downloads: 305
5.jpeg ( Size: 527.02k ) Number of downloads: 345
7.jpeg ( Size: 584.99k ) Number of downloads: 335
8.jpeg ( Size: 220.45k ) Number of downloads: 322
9.jpeg ( Size: 563.95k ) Number of downloads: 322
DSC03253.JPG ( Size: 1.4mb ) Number of downloads: 129
DSC03274.JPG ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 122
DSC03282.JPG ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 117
DSC07639.JPG ( Size: 557.4k ) Number of downloads: 124
poza1.jpeg ( Size: 550.83k ) Number of downloads: 122
DSC03282.JPG ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 118


--------------------
Opel Astra Bertone 2001 - Bucuresti
EX Supernova Rapsodie
EX NOVA GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 5 Mar 2014, 16:08
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




QUOTE
Privind pozele pe care le-ai postat in nov 2012 pare vopsita destul de bine. Poate ca pozele nu reflecta realitatea...


Aia e varianta de dupa a doua vopsire.


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 5 Mar 2014, 22:02
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




QUOTE(ciponex @ 5 Mar 2014, 15:33)
Sincer, dupa experienta asta, imi pare rau de banii bagati in masina asta. Si chiar am bagat, exagerat de multi bani in ea... si totul in speranta ca imi va fi pe plac la final. Din pacate nu-mi e pe plac si ma recunosc invins...
*



din cauza asta am ales sa n-o mai fac nici eu...am mai trecut prin experienta de vopsire totala, plus schimbat panouri, plus sudura pe masina, la vechea 1300 a lui tata si masina dupa vopsire/reparatie a iesit un dezastru.....degeaba vorbim de cuptoare si meseriasi de prima mana pt ca aia cand iti vad coptura si le spui ca praguri nu exista de noi, le spui ca aripi spate nu exista de cumparat, plus multe alte repere, vor spune ca ei nu se apuca de carpit...


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 5 Mar 2014, 22:44
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Din ce citesc eu pe aici dati cu pietre in supernova ,ca nu merita ,ca nu-stiu ce.
Maskatu cum a facut masina boboc la tabla?a cautat un tinichigiu bun care sa-i faca treaba calumea.
Ady23 cum a revopsit supernova total cu 10 mil?sau onyx?dar voi vreti sa iasa perfect ca din fabrica.
Am vazut masinii vopsite la cuptor care au iesit jalnic si masini care au fost vopsite fara cuptor cu 10mil si au iesit boboc fara scursuri sau praf in vopsea. Cel mai mult conteaza cum a fost pregatita masina si cat de bun este vopsitorul. sleep.gif
Dar cel mai bine circulati cu ele pline de rugina decat sa fie vopseaua umpik scursa ca na aveti BMW si trebuie sa arate impecabil. smile.gif

This post has been edited by donlucyan: 5 Mar 2014, 22:46


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 5 Mar 2014, 22:49
Post #39


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




QUOTE(Onyx @ 5 Mar 2014, 15:06)
nicidecum nu a fost cum a zis maskatu. Mai erau unele defecte dar nu bord gazat, roti, faruri vopsite etc.
Sa stii ca si la cuptop se poate scurge vopseaua daca pistolul/compresorul/vopsitorul nu sunt de "calitate" , singurul avantaj e ca se usuca repede.
Eu am fost multumit de lucrare calitate/pret si i-am lasat chiar ceva in plus omului.
Daca doriti incerc sa fac rost de numarul lui si va dau in prv numarul.
Pun si cateva poze cu ce a iesit.
*


Arata destul de bine pentru 600 lei. O astfel de "reimprospatare" eu zic ca mai merita daciile noastre pentru cativa anisori de utilizare ,cat o sa le mai tinem.


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 5 Mar 2014, 23:05
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Dsnul ala rosu e facut cu 600 de lei? 173.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 5 Mar 2014, 23:42
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




n-are cum... numai vopseaua si lacul te duc in 500 de lei...


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Onyx
post 11 Mar 2014, 03:03
Post #42


:)


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 29 June 08




am luat vopsea cam 4litrii parca nu mai tin minte exact, de la Policolor cea mai ieftina am luat-o la vremea respectiva smile.gif) (de pe Theodor Pallady).
600lei m-a dus Yanis stie (cam 300 materiale 300manopera , pregatita de mine asa cum m-am priceput)


--------------------
Opel Astra Bertone 2001 - Bucuresti
EX Supernova Rapsodie
EX NOVA GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:49
Forum Renault