DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> fluierat ciudat - schimbat distributie

adicl
post 10 May 2007, 18:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 10 May 07




am si eu urmatoarea problema:
am schimbat distributia astazi si am avut un drum de facut dupa aceea, am observat dupa vreo 30 de km ca are un fluierat ciudat, initial am crezut ca se aude in boxe de la cd dar dupa ce l-am oprit am observat ca e din zona curelelor. cureaua de la distributie e intinsa atat cat trebuie in jur de 160 hz. e posibil oare sa fie prea intinsa cureaua de la AC si din cauza aia sa fluiere? curelele se mai lasa in timp?


--------------------
dacia solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 11 May 2007, 00:51
Post #2


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Daca mergi cu ac-ul inchis si tot se aud fluieraturi e clar ca e de la distributie.Si daca e asa, mergi in service-ul care a pus-o (doar ai garantie nu?) si fa-le scandal, daca sa rupe/sare cureaua dai in alte belele mai grave.


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmi
post 11 May 2007, 01:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 16 June 06




exact asa am patit eu cand am schimbat distributia da la mine era gripat rulmentul de la rola intinzatoare, si era nou si ala, noroc ca am fost inspirat sa ma intorc in service imediat dupa acea , vreau sa zic ca in nici 40 de km era jumatate di grosimea curelei de distributie era pe rola intinzatoare


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - CJ-82-KMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 11 May 2007, 15:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Vedeti d'aia cind se schimba distributia e bine sa inlocuiti si rola intinzatoare (de fapt asta parca face parte din kitul de distributie).


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adicl
post 11 May 2007, 16:36
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 10 May 07




am fost la service!
problema nu era din distributie, alternatorul facea asa. ceva cu campu magnetic blablabla,.... mi-au explicat ei. am schimbat si rulmentii de la alternator si tot fluiera, dar
in rest totul e normal, incarca bateria. am mai fost dupa aceea si la alti electricieni adica la 2 au zis ca nu au ce sa-i faca decat alt alternator sau sa merg cu el asa ca nu e nici o problema atata timp cat incarca. cam atat! daca mai vreti amanunte intrebati.


--------------------
dacia solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 11 May 2007, 19:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Da cu niste spray de curatat curele pe fulia alternatorului (si pe celelalte fulii si intinzatoare) si ai mari sanse sa scapi de fluierat. Cimpul magnetic NU fluiera NICIODATA. smile.gif


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 25 Apr 2008, 17:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




A mai avut cineva vreun chitait la rola distributiei? Am distributia originala la 52mii km, nitelus ulei cu praf in zona si de cateva zile am un scartait suav. Mi-au suspectat initial rola presoare de la cureaua de accesorii, dar cu ea demontata -deci fara AC si servodirectie cuplate, face la fel. Mai ramane eventual alternatorul, desi nu se aude dinspre el sau pompa de apa, dar iar nu prea cred.
Maine sunt la service!


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Apr 2008, 17:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Parerea mea : pompa de apa ! Si la mine face si am schimbat degeaba rola intinzatoare de la accesorii . Ma rog si aia avea joc , dar era pompa de apa si acum ... nu ma mai bag sa o schimb si pe aia nici de nebun .

Ca idee : ce poate sa se intample la acea pompa daca face un fel de chitait / zumzait , vibrat ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 25 Apr 2008, 20:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Mama ei de masina cu pompa ei cu tot post-336-1110552439.gif Are antigelul schimbat la 2 ani si 30km- ca s-o protejez- si nici nu ma gandeam ca pompa asta de apa poate face cum faceau cele de berlina.
Declar solemn: urmatoarea mea masina va avea lant de distributie.
Marius, ai trecut de schimbarea distributiei fara sa inlocuiesti pompa de apa? Daca da, la cati km "peste" ai sesizat zgomotul? Din acest motiv ne sfatuiesti sa schimbam si pompa daca nu rezista pana la 120kk?


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 25 Apr 2008, 20:17
Post #10


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




De regula mecanicosii recomanda schimbarea pompei odata cu distributia, pentru a nu avea surprize.


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Apr 2008, 10:13
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(CIPTUNING @ 25 Apr 2008, 20:12)
Mama ei de masina cu pompa ei cu tot post-336-1110552439.gif  Are antigelul schimbat la 2 ani si 30km- ca s-o protejez- si nici nu ma gandeam ca pompa asta de apa poate face cum faceau cele de berlina.
Declar solemn: urmatoarea mea masina va avea lant de distributie.
Marius, ai trecut de schimbarea distributiei fara sa inlocuiesti pompa de apa? Daca da, la cati km "peste" ai sesizat zgomotul? Din acest motiv ne sfatuiesti sa schimbam si pompa daca nu rezista pana la 120kk?
*



Eu am schimbat distributia + curele de la accesorii si alternator si kitul de ambreiaj . Pompa de apa nu m-am gandit sa o schimb , nestiind de fapt de unde face si crezand ca e de la rola intinzatoare de la accesorii , doar ca , dupa ce am schimbat acea rola , a disparut un zgomot mult mai mic si a ramas asta , care se aude mai enervant la 2000 ture . Nu am trecut peste , ci la 58.000 am schimbat totul , stiind ca eu merg mai INSANE . icon_mrgreen.gif
Am sa ma interesez si de pompa de apa acum ... dar mi s-a luat de atatia bani dati si speramc a urmatorii vor fi in cateva imbunatatiri si nu tot in piese . cool.gif
Cu ce te ajuta ca are LANT ??? blink.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 26 Apr 2008, 12:57
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(marius80_eugen @ 26 Apr 2008, 10:13)

Cu ce te ajuta ca are LANT ???  blink.gif
*


Lantul nu se schimba la 6okk, nu se rupe, se da jos si se pune la loc tot el dupa ce se schimba pompa de apa, nu-i face rau uleiul care curge pe el...

Am gasit o pompa de apa de Logan cod 82 00 146 298 o fi buna la SLZ?


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 27 Apr 2008, 08:56
Post #13


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Din cate stiu eu, pompa de Logan e foarte asemanatoare dar nu se potriveste ca are nu stiu ce gaura putin altfel. Cred ca s-a mai discutat asta pe forum. Cauta totusi de SLZ ca sa fii sigur.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chriss80
post 27 Apr 2008, 11:29
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 25 March 07




Cred ca lenea face ca nenea din service sa nu mai schimbe si rola intinzatoare...se mai face si la noi...stati cu ochii pe ei,mai ales la lucrari de genul asta,asta ca sa nu mai alergati dup-aia din nou in service.Traim in Romania,nimic nu ma surprinde... sad.gif Intamplator,am vazut chestia asta cu ochii mei cand am fost in service sa schimb ceva si langa mine era un "nene" care vb cu alt"nene"...sa termine mai repede ca aveau alta la rand si sa lase prostiile de rola ca"n-are nimic"... O intrebare totusi pentru Adicl...curelele accesorii le-ai schimbat? Ca sunt de proasta calitate...


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Rapsodie - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 27 Apr 2008, 11:55
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(i96nds @ 27 Apr 2008, 08:56)
Din cate stiu eu, pompa de Logan e foarte asemanatoare dar nu se potriveste ca are nu stiu ce gaura putin altfel. Cred ca s-a mai discutat asta pe forum. Cauta totusi de SLZ ca sa fii sigur.
*



Mersi! Cautand pe forum, tocmai gasisem o postare a ta, in legatura cu pompa de apa de DSN, montata pe Loganul taxi, la sectiunea Logan. S-a lasat cu o supapa stramba..
Gasisem la un magazin de service autorizat, pompa de Logan la 167 roni in cutie galbena reno si una de SLZ la 90 roni, turceasca "Aybay Otomotiv" si cu mari asperitati pe toata suprafata (comparativ cu cea de la reno). Cel mai mult m-au ingrijorat asperitatile de pe fulia dintata..acestea sigur vor roade din cureaua de distributie in timp. Ceea ce m-a mirat este pretul foarte ieftin pt o pompa de Logan, 167 roni blink.gif , cand una de Slz este 200 roni..Am crezut ca fac o afacere: o piesa mai buna la un pret mai mic, dar cand am vazut ca la Logan au fost serii la care au cazut pompele de apa in draci, prefer sa nu se potriveasca si sa iau mai scumpa de Slz.


EDIT- Aviz celor care pun apa chioara in instalatie sau nu schimba antigelul niciodata: pompa de apa are o gaurica prin care lichidul lubrefiaza axul pompei. wink.gif

This post has been edited by CIPTUNING: 27 Apr 2008, 11:58


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 01:19
Forum Renault