DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme la accelerare

Cevi
post 6 Feb 2009, 00:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 February 08




azi am observat o problema la a mea masinuta...daca o calc, adica daca accelerez mai brusc(ca sa nu las loc de interpretari), se aude un sunet ciudat de sub masina.......ca si cum as avea pietre in esapament. Masina nu are probleme cu demarajul, fiind la fel de fasneata. Precizez ca in urma cu aproximativ o luna am avut ceva probleme din cauza combustibilului prost si masina dadea rateuri, nu statea la relanti, imi dadea in nas. Din ce cauza sa fie? Este cumva catalizatorul? Precizez ca daca o accelerez batraneste zgomotul nu apare.


--------------------
Dacia Solenza 2005/Confort - B-41-XOH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 6 Feb 2009, 01:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Posibil bucati de catalizator. Demonteaza scutul si loveste cu pumnul in catalizator si vezi daca se aude ceva.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cevi
post 6 Feb 2009, 18:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 February 08




si sa zicem ca ar fi catalizatorul.......cat costa pt o solenta euro 3? asa .informativ:)


--------------------
Dacia Solenza 2005/Confort - B-41-XOH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 8 Feb 2009, 00:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




pai daca e catalizatoru e 700 de roni..dar vezi daca ai datin vreo groapa si ti atiinge scutu...da l jos si indreapta l..eu patisem la fel si asta era cauza.de asemenea vezi tobele daca sunt prinse bine...sau toba la euro 3 ca parca ai doar 1.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 8 Feb 2009, 18:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




si eu am patit asa ceva cand am mi-a bagat unu motorina in loc de benzina exact asa se auzea ca si cum ar fi plin catalizatorul de pietre si daca accelerm brusc dadea in nas .rezolvarea a fost scoasa motorina afara umplut rezervorul 1/2 cu benzina si scoasa si ea afara schimbat bujiile de 2 ori si benzina buna si dupa aia nu am mai avut probleme


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy90
post 15 Feb 2009, 21:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 440
Joined: 3 January 09
From: Giurgiu




Si mie imi face la fel.tata mi-a zis ca iar s-a strambat scutul si ca d-aia face asa, ca a mai fost indoit.acum nu stiu ca nu m-am uitat de sub ea

This post has been edited by Valy90: 15 Feb 2009, 21:22


--------------------
Dacia/Opel Solenza/Astra H 2004/ 1.4 mpi / 2005-1.7 cdti - GR-xx-WAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jacckk
post 18 Feb 2009, 16:12
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




daca ar fi sa fie catalizatorul m-am interesat eu (cred ca a mea e euro 2, toba este din 2 bucati,masina este ian 2005.) si era asa daca are doua site parca a zis tipu de la magazin este 13 mil,daca are o sg sita este 11 mil).Eu m-am interesat pt k nu imi ieseau noxele la itp.Precizez k m-am interesat si la dezmembrari si unul este 2.5-3 mil. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PolPot
post 27 Feb 2009, 00:53
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 February 09




Si eu am fix aceeasi problema.Am fost la vreo 3 mecanici si am ramas cu aceeasi problema.Unul mi-a spus ca e de la cauciucuri-le-am schimbat,altul mi-a indreptat scutul care se pare ca atingea de baia de ulei si nimic.
In primele 5 minute de mers totul e ok.Dupa ce se incalzeste incepe problema...


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala/1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor.vajoi
post 2 Mar 2010, 23:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 13 January 10
From: Brasov




E cam tarziu sa raspund tocmai acum, dar cred ca stiu rezolvarea problemei. Pentru cei care au aceasta problema, e bine. Si eu am aceiasi problema, uneori chiar zici ca fuiera. Am banuit distributia, dar nu a fost. Eram intr-o seara la Media Galaxy si masina fluiera intr-una, exact zgomotul care a fost descris. Vine un tip la mine, am crezut ca vrea sa ma intrebe ceva. Si-mi spune ca are o Solenza si acum un an a avut exact aceiasi problema. A fost la toate service-urile, la reprezentanta, nimeni nu a reusit sa-i de de cap. Asta pana s-a dus la un tip care i-a explicat care-i faza si anume: imediat din galeria de evacuare, este o tablita de aluminiu sudata un 3 puncte. se desprinde dintr-un punct si fluiera si face toate acele zgomote. Nu stiu exact unde e tablita sau cum arata, dar va dati seama. Sper ca v-am fost de ajutor.


--------------------
Skoda Fabia Combi 2002 / Elegance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 3 Mar 2010, 04:00
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(Cevi @ 6 Feb 2009, 00:20)
azi am observat o problema la a mea masinuta...daca o  calc, adica daca accelerez mai brusc(ca sa nu las loc de interpretari), se aude un sunet ciudat de sub masina.......ca si cum as avea  pietre  in esapament.  Masina nu are probleme cu demarajul, fiind la fel de fasneata. Precizez ca in urma cu aproximativ o luna am avut ceva probleme din cauza combustibilului  prost si masina dadea rateuri, nu statea la relanti, imi dadea in nas.  Din ce cauza sa fie? Este cumva catalizatorul? Precizez ca daca o accelerez batraneste zgomotul nu apare.
*




Bieleta inferioara ai verificat-o? Daca se aude doar la accelerari puternice si doar in treapta intai si f putin in a doua, ea e... Ca idee numai ce mi-am luat si eu una, 130 de lei de uzina...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JOHN123
post 3 Mar 2010, 19:26
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 26 September 09




Si eu tot bieleta antiruliu o banuiesc; am un cloncanit, capatat recent, pe acceleratie progresiva intr-a 2 a si mai tare intr-a 3a, care inceteaza cand stabilizez acceleratia; simptomele m-ar fi dus cu gandul la probleme de ambreiaj, dar nu e cazul, ca e nou (n-am nici 600 km de cand l-am schimbat), iar problema a aparut in ultima suta de km; ar mai putea fi scutul , ca stiu ca s-a lovit odata cand era zapada cu gheta ramasa sleau pe mijlocul drumului, mai mare decat garda masinii, pe alocuri...dar asta n-ar fi cloncanit (folosesc expresia, desi m-a amuzat cand am intalnit-o candva pe forum, pt. ca e mai potrivita decat 'bataie'; e o bataie ritmica, e adevarat, dar mai 'dulce', nu seaca sau dura);adica e un zgomot care parca are chiar forma biggrin.gif bieletei antiruliu.
pana nu gasesc o rampa sa ma lamuresc, nu ma pot baza decat pe raspunsurile voastre...

4 Mar 2010, 09:30:
ieri am coborat mai mult pedala de ambreiaj (am lasat cursa pe cablu de la 29 la 26), iar azi am simtit zgomotul mai bine; de fapt acum chiar bate a 'fulaj', adica a pinion sau disc ce are joc radial in ax unsure.gif

This post has been edited by JOHN123: 4 Mar 2010, 09:30


--------------------
SOLENZA 1.4MPI 2004, CLIMA
Sandero Stepway 0.9 TCE
"Nimic din ce-i omenesc nu mi-e strain"(Terentiu)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 19:18
Forum Renault