DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

69 Pages « < 66 67 68 69 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Audio - Difuzoare, RCAS,RCD, amplif. si altele, tot ce tine de modificari audio Logan

IRONICK
post 5 Dec 2011, 13:28
Post #2011


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(rs09 @ 5 Dec 2011, 01:13)
IRONICK tu orice raspuns il incepi printr-o gluma de doi lei? Tu ai eliminat toate zgomotele din masina ta,ai creat tu "filtre calculate dupa masuratori pentru o mai buna liniaritate in frecventa" prezinta solutii reale care se pot aplica nu vorbe in vant
*

Da mai rs09, producatorii astia sunt tare prosti ca folosesc materiale gen EPDM/PUR/EVA/RIM/PES, pasla si altele, sau chiar combinatii gen absorbant+reflexiv, in loc sa foloseasca dynamat. Prosti rau ca se chinuie sa dezvolte anumite materiale care sa absoarba anumite frecvente mai mult. Prosti rau ca le-am impartit in absorbante, reflexive si izolante, in loc sa te asculte pe tine cum se face, pac-pac din dynamat si gata. Chiar nu stiu ce este in capul lor sa foloseasca cuvinte pompoase si dB, cand cu geamuri groase rezolva problema.

This post has been edited by IRONICK: 5 Dec 2011, 13:32


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 5 Dec 2011, 13:41
Post #2012


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




IRONICK vad ca nu esti in stare sa prezinti niste solutii pe care le-ai aplicat tu ci doar enumeri niste materiale pe care le utilizeaza producatorii de masini pentru modele high end.

This post has been edited by rs09: 5 Dec 2011, 13:42


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Dec 2011, 13:48
Post #2013


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Materialele alea se folosesc chiar si pe masina din semnatura ta. Evident, mai difera locul, grosimea sau suprafata. Ma scuzi, nu stiu sa ma exprim asa de haiend la fel ca tine (ti-am zis ca vorbim limbi diferite, da nu ma crezi).

Referitor la prezentat solutii, tu de ce nu o faci? De ce nu ma contrazici cu rolul materialelor enumerate de mine mai sus? De ce nu explici pozitionarea lor in functie de rolul avut? Ce materiale se folosesc in compartimentul motor si de ce? Ce materiale se folosesc pe tablier? Pe podea? Pe tunelul central? Pe montanti? In montanti? Pe tablierul spate? Pe sub masina? Cum se izoleaza trecerile?

Ca tot vorbim de suntete, pentru ce armonica se monteaza un mass-dumper pe turbina de la motorul de 1.6 turbo de pe bmw serie 1?

This post has been edited by IRONICK: 5 Dec 2011, 14:08


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 5 Dec 2011, 18:21
Post #2014


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(IRONICK @ 4 Dec 2011, 23:42)
Poate am eu asteptari prea mari, dar nu am vazut pe nimeni sa ia macar in calcul ce volum are o usa. Si nici sa sa adauge filtre calculate dupa masuratori pentru o mai buna liniaritate in frecventa.Nu are nici o legatura cu discutia.
*



Asteptari mari banuiesc ca are toata lumea cand vine vorba de masina sa...
Daca nu ai vazut tu pe cineva care sa ia in calcul volumul usii asta nu inseamna ca nimeni nu face asta dar oricum s-a deviat mult de la subiect....
Apropo, daca vrei intradevar o auditie cat mai corecta, arunci filtrele alea de care vorbesi tu si treci la nivelul urmator, amplificare activa...

QUOTE(IRONICK @ 5 Dec 2011, 13:28)
Da mai rs09, producatorii astia sunt tare prosti ca folosesc materiale gen EPDM/PUR/EVA/RIM/PES, pasla si altele, sau chiar combinatii gen absorbant+reflexiv, in loc sa foloseasca dynamat.
*



Ce vorbesti tu este teorie pura, marketingul isi face din plin efectul in cazul tau...
Daca tot vorbesti de producatorii aia pe care tot ii lauzi ca fac lucrurile cum trebuie explica-mi te rog atunci de ce nu insonorizeaza usile, de ce lasa gaurile alea mari in usi, nu izoleaza si ei tijele inchiderii centralizate astfel incat sa nu mai trepideze pe anumite frecvente si exemplele pot continua...


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 5 Dec 2011, 21:42
Post #2015


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




IRONICK vad ca te dai expert si practic nu stii nimic


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Dec 2011, 22:18
Post #2016


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
Asteptari mari banuiesc ca are toata lumea cand vine vorba de masina sa...
Vezi ca iar incurci oalele, aici este vorba de logan si nu masina sa.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
Daca nu ai vazut tu pe cineva care sa ia in calcul volumul usii asta nu inseamna ca nimeni nu face asta dar oricum s-a deviat mult de la subiect....
Pai arata-mi tu un studiu cu masuratori, daca nu am vazut EU.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
Apropo, daca vrei intradevar o auditie cat mai corecta, arunci filtrele alea de care vorbesi tu si treci la nivelul urmator, amplificare activa...
Amplificarea separata pentru tweeter se foloseste de mult timp. Dar si aia trebuie reglata intr-un fel. Masuratori?
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
Ce vorbesti tu este teorie pura, marketingul isi face din plin efectul in cazul tau...
Chiar te rog sa imi arati prospectele de marketing de unde am extras fiecare termen folosit de mine pana acum.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
Daca tot vorbesti de producatorii aia pe care tot ii lauzi ca fac lucrurile cum trebuie explica-mi te rog atunci de ce nu insonorizeaza usile, de ce lasa gaurile alea mari in usi, nu izoleaza si ei tijele inchiderii centralizate astfel incat sa nu mai trepideze pe anumite frecvente si exemplele pot continua...
Pentru ca in cazul loganului conteaza pretul. Din cauza asta nu s-au folosit comenzile pe cabluri imbracate in banda textila si role de burete sau folia anticondens. Nu mai vorbesc de materiale absorbante pe fata de usa, mai multe randuri de chedere sau materialul izolant intre montantul A si usa la baza geamului.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
nu izoleaza si ei tijele inchiderii centralizate astfel incat sa nu mai trepideze pe anumite frecvente si exemplele pot continua...
Uimeste-ma cu frecventa de rezonata a acelei tije.
QUOTE(rs09 @ 5 Dec 2011, 21:42)
IRONICK vad ca te dai expert si practic nu stii nimic
Practic tu ce ai adus in discutia asta? In postul 2013 am pus niste intrebari. Esti invitatul meu sa imi raspunzi. Ca la scoala, poti sa faci un rezumat?

This post has been edited by IRONICK: 5 Dec 2011, 22:38


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 5 Dec 2011, 23:11
Post #2017


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE
Vezi ca iar incurci oalele, aici este vorba de logan si nu masina sa.

Nu te supara dar chiar nu ai vazut pe ce thread postezi? Cand m-am referit la masina m-am referit la Logan pentru ca numai despre el este vorba in acest thread... Sper ca de data asta sa intelegi despre ce scriu...

QUOTE
Pai arata-mi tu un studiu cu masuratori, daca nu am vazut EU.

Pentru ce sa fac asta? Te intereseaza? Documenteaza-te, citeste, nu astepta sa ti se serveasca totul pe tava, exemple sunt o multitudine, trebuie doar sa vrei!

QUOTE
Amplificarea separata pentru tweeter se foloseste de mult timp. Dar si aia trebuie reglata intr-un fel. Masuratori?

Amplificarea separata se face pentru fiecare componenta in parte nu doar a tweeter-elor de aceea se numeste amplificare activa. Pentru reglaje se folosesc playere cu 2 cai, 3 cai, procesoare de sunet si exemplele pot continua. Ce masuratori vrei sa-ti arate cineva la o amplificare activa?

QUOTE
Chiar te rog sa imi arati prospectele de marketing de unde am extras fiecare termen folosit de mine pana acum.

Asta chiar nu am s-o fac, o pierdere inutila de timp...

QUOTE
Pentru ca in cazul loganului conteaza pretul. Din cauza asta nu s-au folosit comenzile pe cabluri imbracate in banda textila si role de burete sau folia anticondens. Nu mai vorbesc de materiale absorbante pe fata de usa, mai multe randuri de chedere sau materialul izolant intre montantul A si usa la baza geamului.

Normal, conteaza enorm pretul, dar nu crede tu ca daca o sa cumperi o masina din clasa medie sau poate chiar superioara de pret, ii trantesti niste difuzoare,un amplificator si o sa sune cum trebuie poate doar daca traiesti in lumea ta perfecta unde crezi tot ce-ti spun producatorii...
Unde nu cunosti ceva mai bine stai deoparte, nu incerca sa te ascunzi dupa cuvinte tehnice pe care nici pe acelea nu le stapanesti in totalitate.

QUOTE
Uimeste-ma cu frecventa de rezonata a acelei tije.

Ma faci sa rad... Banuiesc ca vrei masuratori prin care sa dovedesc frecventa de rezonanta a tijelor prin care sa-ti demonstrez ca am dreptate, nu?
Asta ma face sa cred ca nu te-ai lovit de acest gen probleme si vorbesti din teorie si auzite!
Ramai cu ideile tale si teoria ta perfecta dar pana la practica mai este cale lunga...
Toate cele bune!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Dec 2011, 23:30
Post #2018


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 23:11)
Asta chiar nu am s-o fac, o pierdere inutila de timp...
Normal, nu ai cu ce sa iti sustii afirmatile. Si nici la restul, daca era asa, gaseam destule exemple cu imbunatatirile sau modificarile tale. In proiectele alea recomandate de tine nu am vazut nici macar poztionarea corecta a tweeterelor.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 23:11)
Unde nu cunosti ceva mai bine stai deoparte, nu incerca sa te ascunzi dupa cuvinte tehnice pe care nici pe acelea nu le stapanesti in totalitate.
Putem sa continuam. Ce zici, te tine? Putem sa o dam in mecanica, aerodinamica, etc..

QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
Asteptari mari banuiesc ca are toata lumea cand vine vorba de masina sa...
*
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 23:11)
Nu te supara dar chiar nu ai vazut pe ce thread postezi? Cand m-am referit la masina m-am referit la Logan pentru ca numai despre el este vorba in acest thread... Sper ca de data asta sa intelegi despre ce scriu...
*
Ori nu ai fost destul de clar, ori scrie tastatura fara tine.

This post has been edited by IRONICK: 5 Dec 2011, 23:49


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 6 Dec 2011, 19:12
Post #2019


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(IRONICK @ 5 Dec 2011, 23:30)
In proiectele alea recomandate de tine nu am vazut nici macar poztionarea corecta a tweeterelor.Putem sa continuam. Ce zici, te tine? Putem sa o dam in mecanica, aerodinamica, etc...
*



Mai omule thread-ul asta este despre tot ceea ce tine de audio la un Logan, ce treaba ai tu de ma iei cu mecanica si aerodinamica? Te pricepi in domeniile alea? Bravo! Felicitarile mele sincere, dar acest thread este despre cu totul altceva!
Ce am recomandat eu nu era despre pozitionarea tweeter-elor ci despre insonorizare... Vad ca iti place sa schimbi subiectul foarte des si unde nu te pricepi o dai in alte alea cum ca nu imi merge tastatura si ca as fi facut o greseala despre "masina sa"!
Bravo, am inteles, esti bun la mecanica, aerodinamica...(poti sa completezi in continuare lista)... parerea mea este ca sfaturi competente poti sa dai pe acele thread-uri, nu aici...
Tu faci cum poti si cum vrei, deja mi-am pierdut orice interes de a continua discutia cu tine, cand o sa te pui la punct macar cu lucrurile elementare mai vorbim pana atunci toate cele bune!

QUOTE(IRONICK @ 5 Dec 2011, 23:30)
Normal, nu ai cu ce sa iti sustii afirmatile. Si nici la restul, daca era asa, gaseam destule exemple cu imbunatatirile sau modificarile tale
*



Imbunatatiri si modificari am destule pe masina iar daca nu le expun asta nu inseamna ca nu am cu ce sa-mi sustin afirmatiile...
Eu sunt din Ploiesti, daca vrei o auditie ai sa ramai surprins cat de bine si tare se poate auzi o Dacia 1310 fara nici cel mai mic parazit. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, ne putem intalni si discuta "face-to-face" si atunci se poate explica totul mai pe larg...


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Dec 2011, 10:39
Post #2020


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Domnu meu, ai facut niste afirmatii fara sa sustii nimic. Iar pozitionarea tweeterelor tine de calitatea auditiei. Era elementar pentru cineva care sustine ca face si drege. Ai pus doar niste linkuri obosite, cu niste difuzoare trantite la plezneala. Ti-am impartitit cateva materiale pe categorii, nimic. Ti-am dat cateva exemple pozitionari materiale, nimic. Masuratori? evident, nimic.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 18:21)
Ce vorbesti tu este teorie pura, marketingul isi face din plin efectul in cazul tau...
QUOTE(IRONICK @ 5 Dec 2011, 22:18)
Chiar te rog sa imi arati prospectele de marketing de unde am extras fiecare termen folosit de mine pana acum.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 23:11)
Asta chiar nu am s-o fac, o pierdere inutila de timp...
Astept inca un raspuns. Astept sa vad si eu prospectele pentru ce am sustinut eu.
QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 23:11)
ai sa ramai surprins cat de bine si tare
Mai ales tare. Aici ai spus totul, mai ales tare.

Si da, este necesar de demonstrezi ceva atunci cand faci niste afirmatii. Sa folosesti anumiti termeni din domeniu veniti din experienta. Stiu, pentru unii inseamna limbi straine, dar trebuie. Deci, puntem continua despre bourdonnement? Ca tine tot de NVH.

PS. In Ploiesti chiar nu am ce sa caut, dar daca vreodata o sa trec pe acolo, o sa te caut. Sa ascult cea mai tare Dacia 1310 fara nici cel mai mic parazit. Oricum, de la cineva care stie ca doar usile si portbagajul se insonorizeaza (evident cu materiale profesionale, desigur dynamat ) ca sunetele sa se auda bine intr-o masina, nu am astept la prea mult. Tare sa fie.

This post has been edited by IRONICK: 7 Dec 2011, 12:32


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 Dec 2011, 11:20
Post #2021


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Va ofuscati de pomana. IRONICK va spune ca 70% dintre masini sint basini din punct de acustic si voi raspundeti ca linia aia audio e mai buna decit cealalta si ca se pot baga cilți in usi.
De parca ar conta cine stie ce.

This post has been edited by corbex: 7 Dec 2011, 11:21


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 7 Dec 2011, 17:28
Post #2022


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(IRONICK @ 7 Dec 2011, 10:39)
Domnu meu, ai facut niste afirmatii fara sa sustii nimic. Iar pozitionarea tweeterelor tine de calitatea auditiei. Era elementar pentru cineva care sustine ca face si drege. Ai pus doar niste linkuri obosite, cu niste difuzoare trantite la plezneala. Ti-am impartitit cateva materiale pe categorii, nimic. Ti-am dat cateva exemple pozitionari materiale, nimic. Masuratori? evident, nimic.Astept inca un raspuns. Astept sa vad si eu prospectele pentru ce am sustinut eu.Mai ales tare. Aici ai spus totul, mai ales tare.

Si da, este necesar de demonstrezi ceva atunci cand faci niste afirmatii. Sa folosesti anumiti termeni din domeniu veniti din experienta. Stiu, pentru unii inseamna limbi straine, dar trebuie. Deci, puntem continua despre bourdonnement? Ca tine tot de NVH.

PS. In Ploiesti chiar nu am ce sa caut, dar daca vreodata o sa trec pe acolo, o sa te caut. Sa ascult cea mai tare Dacia 1310 fara nici cel mai mic parazit. Oricum, de la cineva care stie ca doar usile si portbagajul se insonorizeaza (evident cu materiale profesionale, desigur dynamat ) ca sunetele sa se auda bine intr-o masina, nu am astept la prea mult. Tare sa fie.
*



In primul rand, pozitionarea tweeter-elor si pozitionarea fiecarui traductor se face dupa fiecare masina in parte, nu pot sa-ti dau masuratori exact in centimetri(cum nimeni nu ar putea de altfel pentru ca fiecare adopta stilul sau) doar ca vrei tu sa stii, te intereseaza... documenteaza-te! Nu am din asta o afacere, doar mai ajut pe cate cineva care imi cere lucruri marunte pe care eu le stapanesc in totalitate, deci nu trebuie sa-ti dau tie absolut nici o explicatie! Mai clar de atat nu cred ca pot sa fiu!
Ai auzit si tu prin batrani ca pozitionarea tweeter-elor tin de calitatea sunetului... De ce? Iti dau tot eu raspunsul, pentru crearea unei scene iar pozitionarea lor se poate face in multe moduri printre care poti sa observi si in link-urile care le-am postat(acelea cu difuzoarele trantite la plezneala, atat gandesti, mai mult nu pot sa-ti cer)...
Aici omul a intrebat ce difuzoare sa-si cumpere nu sa faca SQ, dar deja te-ai abatut prea mult de la drum si acum incerci prin orice mijloace sa pari ca stii ceea ce nu stapanesti absolut deloc!
Unde am afirmat eu ca decat usile si portbagajul se insonorizeaza? Reciteste tot ce am scris si incearca sa nu citesti printre randuri pentru ca ti-am raspuns direct la intrebari fara mesaje ascunse!
QUOTE
(evident cu materiale profesionale, desigur dynamat )

Am mentionat eu ceva despre aceasta firma? Apropo "materialele profesionale" de care vorbesti au fost folosite in cu totul alte destinatii decat car-audio, acestea au fost adoptate de putin timp, asta ca informatie generala pentru tine! Apropo, dynamat original este unul din cele mai proaste insonorizante din car-audio, asta tot ca informatie suplimentara si mai mult conteaza aplicarea lor corecta decat produsul in sine...
QUOTE
ca sunetele sa se auda bine intr-o masina, nu am astept la prea mult. Tare sa fie.

Am mentionat eu undeva ca masina mea are valente de sound quality??? Nici vorba de chestia asta, am spus de la bun inceput ca eu am mers strict pe SPL...
La capitolul acesta, SPL, tot ce conteaza este sa se auda obligatoriu tare si bine deci pe acest criteriu am mers si eu...
Ce discutie pot sa mai am eu in continuare cu tine cand tu nu stii ce este o amplificare activa sau imi ceri masuratori si cum ce se fac reglajele componentelor?
Acesta sper sa fie ultimul mesaj care ti-l adresez, ti-am spus si in postul anterior, pune-te la punct macar cu lucrurile elementare si apoi mai vorbim, pana atunci toate cele bune!

This post has been edited by cynegeticos: 7 Dec 2011, 17:31


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Dec 2011, 17:45
Post #2023


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(cynegeticos @ 7 Dec 2011, 17:28)
Ai auzit si tu prin batrani ca pozitionarea tweeter-elor tin de calitatea sunetului... De ce? Iti dau tot eu raspunsul, pentru crearea unei scene iar pozitionarea lor se poate face in multe moduri printre care poti sa observi si in link-urile care le-am postat(acelea cu difuzoarele trantite la plezneala, atat gandesti, mai mult nu pot sa-ti cer)...
Bai expertul lu' peste, pozitionarea tweeterelor tine de propagarea undelor pe motiv ca este directionala. Nu are o dispersie foarte buna si se face intr-un anumit mod. Fi-ti-ar scena de ras, ca m-am lamurit de cat te duce capul. Aia este luata din marketingul de care pomenesti tu.
QUOTE(cynegeticos @ 7 Dec 2011, 17:28)
asta tot ca informatie suplimentara si mai mult conteaza aplicarea lor corecta decat produsul in sine...
Am vazut, se pune in disperare inclusiv pe traverse.
QUOTE(cynegeticos @ 7 Dec 2011, 17:28)
Unde am afirmat eu ca decat usile si portbagajul se insonorizeaza?
In posturi mai vechi, dar cum am vazut ca uiti ce afirmi cu un post in urma, ce pretentie sa mai am.
QUOTE(IRONICK @ 7 Dec 2011, 10:39)
Si da, este necesar de demonstrezi ceva atunci cand faci niste afirmatii. Sa folosesti anumiti termeni din domeniu veniti din experienta. Stiu, pentru unii inseamna limbi straine, dar trebuie. Deci, puntem continua despre bourdonnement? Ca tine tot de NVH.
Daca te ducea capul dupa experienta pe care o afirmi ca o ai, imi raspundeai inclusiv aici. Na ca m-am coborat si eu la nivelul tau.

This post has been edited by IRONICK: 7 Dec 2011, 17:54


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Dec 2011, 22:05
Post #2024


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 23:11)
exemple sunt o multitudine, trebuie doar sa vrei!
Sunt o laie bucalaie. Nu e pe nicaieri nici un exemplu cu "incinta" produsa de volumul interior al usii de logan. Dar lumea ii da inainte cu "incinte". Cand am intrebat de incinte in usa, acordate corespunzator difuzorului, lumea a dat-o pe aratura, era la cules de rozmarin.

QUOTE(cynegeticos @ 5 Dec 2011, 23:11)
Amplificarea separata se face pentru fiecare componenta in parte nu doar a tweeter-elor de aceea se numeste amplificare activa.
As putea intreba care e principiul amplificarii pasive? Ca din cunostintele mele de economist (deci declar cu mana pe inima ca pe domeniul asta nu prea le cunosc), amplificarea sunetului este cam toata activa, nu am mai auzit de impartire in "activa"si "pasiva"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 7 Dec 2011, 23:34
Post #2025


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(IRONICK @ 7 Dec 2011, 17:45)
Fi-ti-ar scena de ras, ca m-am lamurit de cat te duce capul. Aia este luata din marketingul de care pomenesti tu.
*


Esti in lumea ta si aici ai demonstrat asta din acest post, nu are rost sa ma explic, poate o sa-ti dai seama singur! Daca si scena masinii tine de marketing...
Nu m-am dat expert, stiu exact ce am postat(citeaza din postul in care am spus chestia aia) si nici nu am spus ca am o experienta majora in car-audio, asta ai tras tu concluzia si apropo nu sunt obligat sa-ti raspund tie la absolut nimic, macar de data asta sa intelegi si tu!
De acum incolo prefer sa te ignor iar tu poti sa revii la conceptiile si ineptiile tale gen :
QUOTE(IRONICK @ 30 Nov 2011, 15:34)
Mai de graba de bula esti tu. Loganul nu este o masina pentru un sistem de calitate. Nici macar cu motorul oprit.
*

si cu asta cred ca am spus totul!


QUOTE(klaus @ 7 Dec 2011, 22:05)
As putea intreba care e principiul amplificarii pasive? Ca din cunostintele mele de economist (deci declar cu mana pe inima ca pe domeniul asta nu prea le cunosc), amplificarea sunetului este cam toata activa, nu am mai auzit de impartire in "activa"si "pasiva"
*


Amplificarea pasiva reprezinta folosirea filtrelor cu pante reglabile predefinite, de exemplu filtrele cu care vin difuzoarele componente, midbas+tweeter+filtru.
Amplificarea activa se face doar din player, procesor si amplificator fara a mai folosi nici un filtru suplimentar...
Diferentele sunt foarte mari intre intre amplificari, iar trecerea de la pasiva la activa aduce foarte multe plusuri intr-un sistem, singurul dezavantaj ar fi ca reglarea este putin mai greoaie.


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Dec 2011, 23:39
Post #2026


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(cynegeticos @ 7 Dec 2011, 23:34)
cu asta cred ca am spus totul!
Nu ai spus nimic si nu ai demonstrat nimic pana acum. Nu ai reusit sa dezvolti nici o discutie. Chiar ajutat, tot nu ai reusit sa putem purta o discutie tehnica. Nici macar despre NVH, ca de aici a pornit totul.

This post has been edited by IRONICK: 7 Dec 2011, 23:42


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 8 Dec 2011, 00:00
Post #2027


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(IRONICK @ 7 Dec 2011, 23:39)
Nu ai spus nimic si nu ai demonstrat nimic pana acum. Nu ai reusit sa dezvolti nici o discutie. Chiar ajutat, tot nu ai reusit sa putem purta o discutie tehnica. Nici macar despre NVH, ca de aici a pornit totul.
*



Da ai dreptate, totul nu a pornit de la citatul pe care l-am dat in postul de mai sus ci a pornit de la "noise, vibration, and harshness" , te simti mai bine asa? Reia cronologia evenimentelor si ai sa vezi ca treaba nu sta tocmai cum zici tu!
Ma faci sa rad, ajutat de cine si cu ce? Oricum nu mai conteaza, crezi si faci exact cum vrei, chiar nu mai am de gand sa intervin!
Toate cele bune!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Dec 2011, 00:02
Post #2028


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Hai ca poti!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 10 Dec 2011, 11:13
Post #2029


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




QUOTE(IRONICK @ 7 Dec 2011, 23:39)
Nu ai spus nimic si nu ai demonstrat nimic pana acum. Nu ai reusit sa dezvolti nici o discutie. Chiar ajutat, tot nu ai reusit sa putem purta o discutie tehnica. Nici macar despre NVH, ca de aici a pornit totul.
*


IRONICK ce te dai ma asa mare ca tu nu ai prezentat nimic practic tu vrei doar sa discuti despre niste chestii teoretice pe care nici macar tu nu le aplici masinii tale, mai intai demonstreaza tu ceva ca nu e obligat cynegeticos sa iti raspunda tie.

This post has been edited by rs09: 10 Dec 2011, 11:13


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Dec 2011, 18:04
Post #2030


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(rs09 @ 10 Dec 2011, 11:13)
ca nu e obligat cynegeticos sa iti raspunda tie.
*


pai si de ce ironick ar fi obligat sa raspunda, daca am folosi aceeasi logica?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Dec 2011, 11:02
Post #2031


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(rs09 @ 10 Dec 2011, 11:13)
IRONICK ce te dai ma asa mare ca tu nu ai prezentat nimic practic tu vrei doar sa discuti despre niste chestii teoretice pe care nici macar tu nu le aplici masinii tale, mai intai demonstreaza tu ceva ca nu e obligat cynegeticos sa iti raspunda tie.
*


Solutiile mele prezentate pe forum pentru izolarea anumitor zgomote pentru Logan au fost confirmate de numerosi useri, inclusiv chiar si de Dacia ca au aparut pe Duster. Cea ce nu intelegi tu este ca termenii aia nu sunt teoretici, ci sunt cunostinte minime de baza pentru cineva care sustine ca are habar despre ce vorbeste. Asa ca nu ma dau mare, ci foarte mare. Te-ai bagat intr-o discutie fara sa intelegi despre ce vorbeste. Si nici macar nu ai facut efortul necesar sa inveti.

This post has been edited by IRONICK: 12 Dec 2011, 11:30


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 12 Dec 2011, 16:02
Post #2032


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




IRONICK nu o sa mai continui discutia asta pentru ca am vazut multi "experti" ca tine care le stiu pe toate dar cand e sa prezinte ceva concret nu sunt in stare.


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Dec 2011, 16:10
Post #2033


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Asta este starea ta naturala sau te prefaci? Sa ma exprim ca la gradinita ca sa intelegi ca sunt destule posturi pe sectiunile dedicate?

This post has been edited by IRONICK: 12 Dec 2011, 16:11


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 12 Dec 2011, 17:21
Post #2034


*


Group: Members
Posts: 480
Joined: 18 August 09




QUOTE(cynegeticos @ 7 Dec 2011, 23:34)
Amplificarea pasiva reprezinta folosirea filtrelor cu pante reglabile predefinite, de exemplu filtrele cu care vin difuzoarele componente, midbas+tweeter+filtru.
Amplificarea activa se face doar din player, procesor si amplificator fara a mai folosi nici un filtru suplimentar...
Diferentele sunt foarte mari intre intre amplificari, iar trecerea de la pasiva la activa aduce foarte multe plusuri intr-un sistem, singurul dezavantaj ar fi ca reglarea este putin mai greoaie.
*



se mai poate amplifica si semiactiv, cu splittere si balunuri.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Dec 2011, 21:37
Post #2035


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai, poate descoperiti niste principii noi in fizica cu amplificarea asta pasiva sau semi-pasiva...
Poate luati si vreun Nobel, ceva...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Dec 2011, 21:40
Post #2036


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(yhattori @ 12 Dec 2011, 17:21)
se mai poate amplifica si semiactiv, cu splittere si balunuri
Neaparat cu decuplare helmholtz pentru brum de masa.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Dec 2011, 10:34
Post #2037


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Oare filtrele folosite de rs09 si cynegeticos de ce ordin sunt? Cu cati dB pe octava?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 14 Dec 2011, 18:26
Post #2038


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(IRONICK @ 14 Dec 2011, 10:34)
Oare filtrele folosite cynegeticos de ce ordin sunt? Cu cati dB pe octava?
*



Setarile le fac doar din player care il folosesc pe 3 cai iar cu amplificatorul merg pe full range...
Tweeterele pe canalul front si crossover HPF 4.8KHz, 12dB/oct
Midbasii pe canalul rear si crossover LPF 4.8KHz, 12dB/oct, cu filtru HPF de 80hz/12db din cauza subwooferului care va prelua restul spectrului .
Subwooferul il am setat la 80hz/12db.
Filtru hpf(subsonic) pentru subwoofer , 25hz.
Sper ca te-am lamurit!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 14 Dec 2011, 19:05
Post #2039


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




IRONICK ti-am spus ca nu discut cu " experti " ca tine.


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bujor Stefan
post 31 Dec 2011, 17:48
Post #2040


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




Am tot cautat pe forum, pe net, solutii pentru o intrare auxiliara la CD-player-ul update list Philips montat pe Logan din 2006, dar nu am gasit nimic.
O solutie ar fi intercalarea pe cablul dintre CD-player si placa a unui alt cablu de la o sursa auxiliara, astfel incat in momentul in care selectam ca sursa CD-ul, sa putem avea semnal de la respectiva sursa auxiliara.
Am incercat sa ii dau semnal pe mufa alocata magaziei de cd-uri, dar nimic.

Pana la urma, a incercat cineva acelasi lucru, a reusit cineva sa ii puna o intrare auxiliara?


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1,6 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69 Pages « < 66 67 68 69 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 21:19
Forum Renault