DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Teu instrumente cu șurub... fără șurub...?, Din perlele strungarilor..

address
post 4 Sep 2017, 07:45
Post #1


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Dragi colegi de forum, vă prezint o întâmplare despre care, dacă mi-ar fi povestit-o cineva, aș fi crezut că face bancuri.
În 2002 am zis să pun un teu de instrumente pe motor, să am și manometru presiune ulei, nu doar manocontact.
Merg în zona de prăvălii Dacia în Pantelimon, la Comautoglob, cumpăr teul-minune, doar cu șurub, fără nicio garnitură. Ajung acasă, constat cu drag că pe șurub merg la fix niște garnituri de cupru luate de pe un rând de bujii de Dacia vechi, și... dau să-l montez. Șurubul nu vrea să intre și basta. Bag iar manocontactul - merge, deci nu e stricat filetul. Măsor șurubul cu lera de filete - e pe măsură.De ce naiba nu intră???
Tot jucându-mă cu șurubul, care era deja murdar de ulei, hai să-i șterg filetul. Iau o cârpșoară și bag unghia prin ea, în canelura filetului. Învârt șurubul, dar... unghia nu avansează în sus pe filet
Ei bine, un geniu carpatin făcuse filetul de parcă era șurub de diblu împănat - NU AVEA SPIRALĂ !!!
Erau doar inele unul peste altul...!
Nu mi-a venit să cred așa ceva. Probabil un strungar mai hâtru s-a gândit să facă o glumă "de strungărie", stil "gâdilă-mă să râd".
Evident, înapoi la Comautoglob cu el. Am făcut și eu o glumă, am întrebat-o pe vânzătoare ce are șurubul de nu merge. Când s-a dumerit, a ieșit cu ceva râsete. Se pare ca în târg e mai hazliu ca acasă...
Oricum, al doilea șurub luat la schimb era veritabil, cu plan înclinat elicoidal, cum știm de la cursurile de mecanică.
Dacă strungarul românesc în cauză își recunoaște opera citind eventual aceste rânduri (..
si o ști să citească mai bine decât strunjește), poate cere omologarea în Guiness Book, ca inventatorul șurubului fără filet. După aerodina lenticulară Coandă, e a doua cea mai uimitoare invenție de sorginte autohtonă...



.

This post has been edited by address: 4 Sep 2017, 07:48


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 23 Feb 2018, 18:46
Post #2


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Interesant.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 23 Feb 2018, 19:27
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.912
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Cu regret trebuie sa te contrazic...
Surubul acela era facut prin rulare. sau matritare.
Sint 2 matrite intre care se pune surubul si se aplica o miscare de translatie una fata de cealalta
cu semifabricatul intre ele
Asa se produc majoritatea suruburilor, sint mai rezistente decit cele prelucrate prin aschiere.
Mai mult ca sigur ai prins un exemplar de la reglarea utilajului cind se schimba matritele.
Strungarul e nevinovat!
tongue.gif

This post has been edited by Agrig: 23 Feb 2018, 19:29


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Feb 2018, 14:00
Post #4


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Agrig @ 23 Feb 2018, 19:27)
Surubul acela era facut prin rulare.

Asa se produc majoritatea suruburilor, sint mai rezistente decit cele prelucrate prin aschiere.
Mai mult ca sigur ai prins un exemplar de la reglarea utilajului cind se schimba matritele.

Corect, asa se produc cele in serie "de masa" sau mare; cele in serie foarte limitata (pt. anumite scopuri individuale) sau unicat se fac prin aschiere.

Filetul (realizat intr-un mod sau celalalt) n-are (de obicei) decat rol de asamblare, nu se urmareste rezistenta lui, dar unele (cele pt. mecanismele de strung, de exemplu) nu se pot produce decat prin aschiere.
Probabil ca ai dreptate, a fost vreun caz rar, de reglaj initial. Eu l-as fi pastrat, ca pe o curiozitate.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:53
Forum Renault