DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare curea distributie nr km/timp efectuat ?

hspinache
post 16 Mar 2009, 17:36
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Buna ziua domnilor,

Am un logan cu motor tip K7m-F7[1598 cm3] , care are vechime de 4 ani si 12800 km la bord .Marea mea problema este daca trebuie/ nu trebuie sa schimb cureaua de distributie ?
-conform cu cartea de intretinere ar trebui dupa 4 ani ,indiferent cit ai mers [de parca ar fi conserva de peste care se altereaza stind ]
-majoritatea masinilor stipuleaza ca la 60000 se schimba cureaua de distributie
-eu nu am vazut niciodata o curea de distributie noua , in pachet sa vad ce scrie pe ea ; scrie 60000 km sau 4 ani?
-la Solenta [are acelasi tip de motor [aproximativ] nu apare obligatia sa schimbe omul cureaua la 4 ani ; acolo este mai simplu : facem la 10000km revizie si la 60000 km [poate sa fie si in 100 ani] se schimba cureaua.
-acuma sa o luam in alt sens; daca sta ce se uzeaza la curea ? crapa plasticul de vechime? presupun ca daca merge se subtiaza si ajunge la structura de rezistenta cind este periclitata cureaua .

Voi ce parere aveti ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 16 Mar 2009, 18:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Eu nu am schimbat inca la 4 ani si 4 luni, cred ca o schimb peste vreo 3 luni.
Mai era cineva care a schimbat la 90 mii km, inainte de 4 ani, daca tin bine minte.
Mie asa mi-a recomandat mecanicul.
Exista totusi riscul sa se rupa biggrin.gif


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 16 Mar 2009, 18:23
Post #3


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Exista o marja pe care si-o ia fabricantul, e clar ca nu se va rupe la 4 ani si o zi, cum zicea un coleg, exista riscul sa se rupa, dar sigur nu se va rupe in .................. nu dau un termen, sa nu zici ca te-ai luat dupa mine. Acum intelegi?

Extrapoland, daca termenul de garantie al unui produs este de un an si el conform etichetei ieri a expirat, nu inseamna ca brusc s-a stricat, el cu siguranta mai este comestibil inca o perioada de timp, daca a fost pastrat in conditii prielnice, ca daca nu (exemplu, a fost tinut in soare) se poate strica chiar inainte de termen.



--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 16 Mar 2009, 18:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




QUOTE(hspinache @ 16 Mar 2009, 18:36)
Buna ziua domnilor,

Am un logan cu motor tip K7m-F7[1598 cm3] , care are vechime de 4 ani si 12800 km la bord .Marea mea problema este daca trebuie/ nu trebuie sa schimb cureaua de distributie ?
-conform cu cartea de intretinere ar trebui dupa 4 ani ,indiferent cit ai mers [de parca ar fi conserva de peste care se altereaza stind ]
-majoritatea masinilor stipuleaza ca la 60000 se schimba cureaua de distributie
-eu nu am vazut niciodata o curea de distributie noua , in pachet sa vad ce scrie pe ea ; scrie 60000 km sau 4 ani?
-la Solenta [are acelasi tip de motor [aproximativ] nu apare obligatia sa schimbe omul cureaua la 4 ani ; acolo este mai simplu : facem la 10000km revizie si la 60000 km [poate sa fie si in 100 ani] se schimba cureaua.
-acuma sa o luam in alt sens; daca sta ce se uzeaza la curea ? crapa plasticul de vechime? presupun ca daca merge se subtiaza si ajunge la structura de rezistenta cind este periclitata cureaua .

Voi ce parere aveti ?
*



Si eu am tot vreo 12.000 km si am efectuat revizia de 4 ani la un service privat. Mecanicul de acolo mi-a spus ca nu are nici un sens sa schimb acum distributia drept urmare nici nu am schimbat-o.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaimgm
post 16 Mar 2009, 20:37
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 9 March 08
From: Arges




Voi nu mergeti cu masinile. 12000km in 4 ani? Cand vindeti asemenea masini anuntati. Stiu pe cineva care a schimbat cureaua la 120k km


--------------------
Renault Megane 4 Estate GTline 2017 - 1,5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 16 Mar 2009, 20:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Producatorul RECOMANDA inlocuirea la 4 ani. Tu faci CE VREI cu motorul tau.
QUOTE(hspinache @ 16 Mar 2009, 17:36)
-acuma sa o luam in alt sens; daca sta ce se uzeaza la curea ?
*


Imbatraneste.

This post has been edited by adiya: 16 Mar 2009, 20:49


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 16 Mar 2009, 20:51
Post #7


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Și eu știu câțiva care s-au luat după "mecanici", iar apoi au schimbat supape strâmbe...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 16 Mar 2009, 21:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Ar fi bine sa schimb setul de distributie pe moment si sa ramin cu setul de accesorii vechi ? Trebuiesc schimbate amindoua ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 17 Mar 2009, 15:06
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




continuare discutiei pe topicul aferent reviziei respective... atrag atentia intiatorului ca in viitor sa scrie problemele sale acolo unde se potrivesc si sa nu inceapa un topic nou decat dupa ce a dat SEARCH...

cat despre schibmarea curelei la 4 ani eu nu cred ca scrie asa ceva in cartea de intretinere... din cate stiu e legata doar de numarul de km.. respectiv de o anumita revizie (numele comercial al aceteia in functie de nr. de km la care se face)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:10
Forum Renault