DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sa dau Solenza pe Logan?, Plus taxa

indrecan_calin
post 15 Feb 2016, 13:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Salutare! Am nevoie si de parerea voastra: anul acesta ma voi desparti de Solenza dar am doua posibilitati
1. Prin programul remat sa dau Solenza si sa iau Logan sau Sandero nou dar chel pt ca doar atatia bani am
2. Mi-a propus un coleg sa ii dau lui Solenza mea sa o duca la remat, sa-i mai dau ceva bani (cateva sute de euro) si sa ii platesc taxa de pe Logan ca sa o inscriu pe mine. Este vorba despre un Logan din 2005 luna mai, cu aer conditionat, geamuri electrice si nu mai stiu ce are ca am uitat sa il intreb nivelul de echipare. Masina a fost condusa doar de el, are 130.000 km cu motor de 1.6 8v.
Am inteles ca taxa este de 1060 de euro dupa ce masina va implini 11 ani, adica luna mai.
A fost complet vopsita acum 2 ani si arata foarte bine. Doar la sfarsitul saptamanii o pot vedea si conduce.
Oare la ce sa fiu atent?
Si ce naiba sa fac, ca nici bani multi n-as vrea sa mai dau pe o masina. Exclus sa cumpar ceva sh strain pt ca raman cu Solenza si nu am ce face cu ea. Daca accept schimbul, m-ar costa in jur de 1600 euro cu posibilitatea de a recupera taxa.
Multumesc!


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 15 Feb 2016, 15:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




[
2. Mi-a propus un coleg sa ii dau lui Solenza mea sa o duca la remat, sa-i mai dau ceva bani (cateva sute de euro) si sa ii platesc taxa de pe Logan ca sa o inscriu pe mine. Este vorba despre un Logan din 2005 luna mai, cu aer conditionat, geamuri electrice si nu mai stiu ce are ca am uitat sa il intreb nivelul de echipare. Masina a fost condusa doar de el, are 130.000 km cu motor de 1.6 8v.
Am inteles ca taxa este de 1060 de euro dupa ce masina va implini 11 ani, adica luna mai.

*

[/quote]


Si ce ai rezolvat ?.......mai degraba iti pastrezi solenza decat combinatia aceasta , mai ales daca ai si aer sau nu ai rugina .Daca iti cumperi una noua se schimba situatia....


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 15 Feb 2016, 17:37
Post #3


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Mai bine mai astepti putin si iei masina noua cu dotari de bun simt.
Colegul tau....hmm....e putin cam.....tupeist(asta ca sa nu zic altceva) daca vrea si diferenta si sa platesti taxa.
Parerea mea.....lasa-l sa isi dea loganul la remat......ca oricum nu obtine mai mult pe el daca il vinde.....si daca il vinde,o sa-l dea doar cu procura la notar...
Vad ca ai solenza din 2005,ia fa matale un drum la RAR....poate ai noroc si e euro 4...taxa mica si poate iei ceva banuti pe ea.
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 15 Feb 2016, 17:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Salut. Trebuie sa ma despart de Solenza pt ca are rugina foarte multa pe praguri, la oalele spate si prin alte zone din compartimentul motor. Nu am aer sau servo, am doar inchidere centralizata. Din pacate aerul conditionat imi afecteaza ochii din acest motiv nu-l vreau pe o eventuala masina noua.

15 Feb 2016, 17:46:
Este euro 2. Planetele nu tin cu mine biggrin.gif
Un buget mai mare decat varianta cheala oferita de Dacia nu se pune in discutie. Daca as avea un buget mai mare m-as orienta la ceva sh si nu m-ar mai interesa remat-ul. Momentan stau in chirie asa ca nu concep sa cheltui mult pe o masina. De asta as prefera sa iau noua, sa nu bag bani cel putin o perioada (doar in inchidere centralizata smile.gif))))

This post has been edited by indrecan_calin: 15 Feb 2016, 17:46


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 15 Feb 2016, 18:48
Post #5


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Caline, nici una din cele de mai sus.
1. Logan nou si chel e cea mai proasta combinatie posibila. Worst in worst!
2. Poti sa faci o combinatie cu un logan, dar macar sa fie FL si ceva dotari.

Eu ti-as recomanda sa mai strangi niste banuti, te mai imprumuti de ceva din surse ok, si iti iei un sh decent. Aici e alta discutie, mai ampla biggrin.gif

LE Daca e masina noua ai cheltuieli mai mici? Esti sigur?

This post has been edited by Bicicleta galbena: 15 Feb 2016, 18:50


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 15 Feb 2016, 19:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Ma gandeam ca daca recuperez taxa chiar si esalonat, dar macar recuperez 1000 de euro. Stiu si ca masina noua inseamna un risc dar la bugetul meu de aprox 5000 nu am incredere in niciun sh...mai ales la cat de norocos sunt eu

15 Feb 2016, 19:26:
Sa completez: acest buget pt o eventuala masina noua presupune un imprumut. Asa ca nu concep un imprumut decat pt o masina noua, fie ea chiala.

This post has been edited by indrecan_calin: 15 Feb 2016, 19:26


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
offspring
post 15 Feb 2016, 20:12
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 10 March 11
From: Ilfov city




Stai cuminte si nu te baga la un logan, chel si nou, o sa regreti pe urma. Daca stam sa ne gandim putin, loganul ala nou nu difera mai cu nimic fata de masina ta. Pune in balanta bine ce ofera una si ce ofera alta, "cati kilometri faci pe an, chiar iti trebuie o masina noua?", "La ce o sa o foloseti?"
Da, corect, solenza e conceputa din 1980 toamna si loganul e mai nou iar la capitolul siguranta, loganul castiga.
Asa daca ne gandim la dotari, pe solenza, banuiesc, ca ai A/C, inchidere centralizata, geamuri electrice pe fata, ultimele doua treaca mearga, dar vara o sa mori fara A/C. Loganul, din ce am vazut, nu are nici posibilitatea de ati regla oglinzile din interior, vine doar cu un air bag si abs-ul, pentru ca ultimul este obligatoriu smile.gif. Putem sa mai vorbim si de motorizari, la logan/sandero ai ascutitori de 0.9 in 3 pistoane.
Ma rog, asta este doar parerea mea personala.

Si eu am solenza, si eram in situatie ta, numai ca aveam un buget mai micut. Nu voiam masina noua, pentru ca nu imi placeau, si nu voiam credit pe 5 ani.
Am strans din "buci", a se intelege ca am mai strans niste bani si mi-am luat ceva sh, ceva ce stiu ca il pot intretine, chiar daca este din anul 2004 iar solenza din 2003. Masina era ok si mult peste solenza si logan, dar asta este alta poveste.

In locul tau, m-as gandi foarte bine ce vreau eu sa fac cu viitoarea masina, ce vreau de la ea, cum o sa o folosesc. Mai sus ai spus ca bugetul este de 5000, euro sau ron? smile.gif


--------------------
Honda VIII Civic 1.8 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 15 Feb 2016, 21:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Din cate observ nu prea te pricepi...mai bine iti iei un Logan nou, mai ales ca nu ai nevoie de AC. In rest, ce daca nu ai geamuri electrice, oglinzi reglabile din interior, etc.
Este cheala, daar este noua!
Mai este varianta sh, cu 5000 de euro gasest Logan din 2012 cu AC, geamuri electrice, etc. si mai ales la unic proprietar!
Bafta!


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 15 Feb 2016, 21:27
Post #9


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(indrecan_calin @ 15 Feb 2016, 14:53)

1. Prin programul remat sa dau Solenza si sa iau Logan sau Sandero nou dar chel pt ca doar atatia bani am

*



Exista programul Remat?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 15 Feb 2016, 22:12
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Din martie aprilie incepe smile.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 15 Feb 2016, 23:08
Post #11


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Daca esti asa de bine informat cat o sa fie rabla? cate rable poti sa dai? etc. Poti sa dai mai multe detalii?

Barfesc babele din fata scarii ca nu au luat in calcul in buget bani pt. rabla.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 15 Feb 2016, 23:10
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




probabil se va lansa iar... si tot 1500 ca si asa e mult smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 15 Feb 2016, 23:15
Post #13


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Probabil...

Au acum astia de la dacia reducere de 1000 euro, dar cum faci cu rabla, ca le expira oferta pana apare probabilul.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 16 Feb 2016, 16:43
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




N-as cumpara Dacia numai cu programul Rabla care cica incepe cam intr-o luna. La sfarsitul saptamanii voi vedea Loganul din 2005 si revin cu impresii. Luni merg si intr-o reprezentanta sa mai vad Logan sau Sandero nou. Am intrebat si din pacate nu au pentru test masini cu motorizarea 1.2 16v nici in Bistrita, nici in Baia Mare (doar prestige) nici in Iasi.
Multumesc celor care mi-ati raspuns si daca sunt interesati de decizia mea finala, pot spune aici.


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 18 Feb 2016, 13:20
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(indrecan_calin @ 16 Feb 2016, 16:43)
La sfarsitul saptamanii voi vedea Loganul din 2005 si revin cu impresii.
*



Astea din 2005 au probleme cu rugina pe aripile spate....


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 18 Feb 2016, 15:16
Post #16


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Problema este la scurgerea apei de la usi, scurgere care a fost prost gandita. La aripi a fost o problema de fabricatie la un anumit lot.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 18 Feb 2016, 22:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Tot DACIA? nu te-ai plictisit sa mergi cu carute? la 5000e gasesti cateva masinii bunicele.
Exemplu ( VW golf5 1.4 2005-2006) cu ceva dotari si mult ,foarte mult peste solenza-logan .


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 19 Feb 2016, 22:25
Post #18


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Din cate citii nu esti prea pretentios in ceea ce priveste dotarile si vrei o masina in care sa nu bagi bani o perioada.Eu cred ca Dacia Logan poate fi o solutie.Cu programul rabla s-ar putea sa te incadrezi in buget la achizitionarea Loganului 1.2 16v Acces.Dpdv al sigurantei ,Dacia ofera acum,din ce am citit pe site-ul lor,ABS,ESP,ASR,airbag sofer si pasager,airbag-uri laterale fata,directie asistata, etc,este suficient de spatioasa si chiar arata bine.
Nu zic ca o masina sh nu poate fi buna,dar e mai veche si,in plus masina la mana doua este loterie.
E o decizie grea,iar tu stii cel mai bine de ce ai nevoie...

This post has been edited by romanvs: 19 Feb 2016, 22:58


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 25 Feb 2016, 23:20
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




eu am dat solenza ca avans pentru o masina sh ,cumparata de la dealer, masina cu carte service,masina ,,este,, din Romania cu un singur proprietar cu taxa platita,km 97.000km,initial am vrut logan nou cu ceva dotari,cu aceste dotari ma duceam pe la 10.000 de euro cu motorul de 1,2 mpi 75cp , nu am vrut sa dau acesti bani pe,,nimic,, ca dotari loganul ac,geamuri el. fata ,abs,servo,si 2 airbaguri , . am cumparat un Fiat Bravo 1,4 t-jet de 150cp ,cutie manuala cu 6 trepte,multe airbaguri clima automata bizonala,,geamuri fata electrice,oglinzi electrice cu degivrare, si multe alte chestii,sa nu uit un sistem audio bun ,jante de aliaj pe 16, inca o chestie tare, roata de rezerva este tot din aliaj pe 16,pret 6500 euro, se merita din plin acesti bani pentru o masina de 5 stele euro ncap, masina o am de aproape un an ,fara nici o problema cum se spune,, benzina si jar,, icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 26 Feb 2016, 08:26
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Arata beton Fiat Bravo! Dar cum ai dat Solenza ca avans? Cat ai primit pe ea si in ce stare estetica ai dat-o? Pana acum, pentru mine, singura varianta de a fructifica Solenza este sa o dau la rabla.

Inca nu am reusit sa vad Loganul din 2005 pt ca am avut alte drumuri de facut dar am reusit sa fac un test drive la reprezentanta Dacia din Iasi. Domnul de acolo mi-a spus ca au pt test drive doar variantele de echipare superioara si i-am spus ca in conditiile astea nu vreau sa testez. Dupa cateva minute apare la el o cunostinta cu un Sandero 2, motor de 1.2 varianta Ambiance. Masina fiind a unei firme, m-a intrebat daca vreau sa o conduc, ca pe el nu-l deranjeaza sa ma lase sa dau o tura. Asa ca am facut un drum cu masina si mi-a placut. Deci nu m-ar deranja sa cumpar varianta cheala...


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 26 Feb 2016, 08:28
Post #21


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




1.4 tjet are 120 cp, am luat una pt o prietena. Motorul e excelent, e adevarat.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 26 Feb 2016, 10:20
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




La ce pretentii sunt pe aici, masinile romanesti la care gasesti piese de schimb - garla ... cam put.
Curios lucru totusi, la cat am batut tara asta in lung si in lat, rar mi s-a intamplat sa vad in pana un logan, o solenza, un duster, o supernova. Din astea straineze am vazut multe trase pe dreapta cu soferi agitati pe langa ele sau pe platforme.
Poate ca sunt eu mai nationalist, mai patriot sau mai pauper si nu am reusit sa ma ridic la nivelul tendintelor si pretentiilor actuale.
Nu am vrut sa ofensez pe nimeni.
Imi cer scuze anticipat daca cineva s-a simtit jignit de comentariul meu.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 26 Feb 2016, 11:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Mai sus m-a intrebat un coleg daca nu m-am saturat de Dacia? Nu, eu chiar nu am nimic de reprosat si am condus: Nova GT a tatalui meu, am avut un papuc 1.9D cat am lucrat la o firma, Logan 1.4 din 2005 cat am lucrat la alta firma si de 4 ani Solenza. Nu am ramas nicaieri cu niciuna si tot ce s-a stricat pe ele s-a reparat cu costuri infime fata de alte marci straine. In concediul din iarna cand am fost afara din tara, in cei 5000 de km facuti am vazut multe masini cu capota ridicata (normal ca erau straine ca doar eram in afara Ro) iar Solenza a mers exemplar. Singurul motiv pt care ma despart de ea este rugina in locuri prea costisitoare de reparat si vreau sa trec la o masina mai spatioasa.
De asta am pus si intrebarea: sa dau Solenza pe Logan? am incredere ca Loganul ma va duce din punctul A in punctul B dar sper sa nu am aceleasi probleme cu rugina. Mai ales ca as da putini bani...


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 26 Feb 2016, 13:16
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Si loganul are aceiasi boala la tablarie.
Este mai spatios,mai bine inchegat,cu mai multe dotari dar nu merita .

O masina straina este mult mai buna +ca ai mai multa siguranta.

Nu are rost sa comentam aiurea si sa zicem ca se strica cele straine si solenza sau loganul trece cu brio .
Sincer sa fiu as alege oricand o masina straina fata de o dacie fie ea si din 2016 acum.Pentru simplu fapt ca este dacia si asta spune tot. Acum fiecare circula cu ce are si cu ce isi permite.
Dar mai gandestete ,sa nu iti para rau ca ai ales dacia logan.
- Eu pana sa imi cumpar masina tot asa nu eram sigur ce sa aleg. Si pana la urma am gasit un golf5 1.9TDI(150cp) an 2006) sportline 6+1 full ,scaune sport,climatronic fata+spate,geamuri electrice fata -spate, pilot automat etc . Are tablaria perfecta+interiorul ,nici nu zici ca are 187mii km.
Nu mai zic de insonorizare,comfort ,de dotari +multe altele care un logan nou nici nu viseaza la asa ceva.
Am mers cu logan din 2014 cea mai buna varianta full si crede-ma nu se compara pur si simplu,zici ca golfu ar fi din 2014-2015 si loganul din 2006.
A costat in 2015 august 5900euro.

This post has been edited by donlucyan: 26 Feb 2016, 13:25


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 26 Feb 2016, 20:30
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




donlucyan, iti multumesc pentru sfaturi si te cred ca simti comfort si siguranta in golf. Dar eu n-as putea cumpara o masina ca a ta pt ca daca s-ar duce turbina sau caseta m-as dispera destul de tare. M-am oprit la aceste doua exemple de defectiuni pt ca le stiu caz real. La Solenza am cumparat caseta noua cu 320 de lei si un amic si-a reparat caseta de directie de la un golf IV cu 1600 de lei.
Inteleg ce spui, dar prefer o masina mai slaba pe care sa o pot intretine corect.
Oricum, multumesc din nou pt raspunsuri


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 27 Feb 2016, 09:13
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Da, pana la urma cumperi ce poti intretine . Dar sincer sa fiu nu prea am auzit la golf5 sa se strice caseta de directie.
Turbina nu este asa scumpa ,cam 14 mil noua.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 27 Feb 2016, 10:32
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




'mda ... s-a cam starnit furtuna in borcanul cu apa.
Sunt Loganuri cu peste 600.000 Km. la taxi si inca circula bine merci.
Colegul indrecan_catalin are dreptate: "pana la urma cumperi ce poti intretine".
Despre tabla loganurilor s-a tot discutat si s-au gasit rezolvari, dar sa nu-mi spuneti ca golful nu rugineste ca ma apuca pandaliile.
In plus golful este cu garda joasa si nu intra pe acolo pe unde intra loganul.
Personal am coborat de la Pietrele Doamnei pana la Campulung Moldovenesc (atentie! nu prin Pojorata sau Chiril) cu vechea Solenza si nu am atins solul decat o singura data.
Este vreunul care are aceeasi performanta cu distinsul Golf? Sunt convins ca nu deoarece ramanea impotmolit acolo.
Hai sa nu va stric cheful si aspiratiile, considerati si voi ca sunt un sofer cu gandire retrograda, care este atasat pana in maduva oaselor de daciile perimate.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 27 Feb 2016, 11:17
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Intradevar golf5-ul este cam jos, dar nu foarte mult fata de solenza.
Si golf 5 sa rugineasca? eu unu nu am vazut pana acum. Ai auzit de tabla galvanizata?
Eu unu imi spun parerea pt ca asa am facut fiecare dintre noi. Eu m-am saturat de dacia in mare parte si de asta i-am spus domnului de mai sus sa alega ceva de doamne ajuta.

This post has been edited by donlucyan: 27 Feb 2016, 11:18


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 27 Feb 2016, 14:27
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




pentru bicicleta galbena, 1,4 T-jet este si in versiunea de 150 hp, am eu.. radmasa.gif

27 Feb 2016, 14:43:
Solenza este o masina buna pentru ,,banii ei;; ,nu ridica pretentii la nici un capitol ,confort,siguranta,etc.dar pentru cineva cu un buget mai redus este masina ,,ideala,,stim foarte bine problemele solenzei,dar solenza are un loc aparte , RO_flag.gif : si cred ca este cel mai bun produs marca dacia raportat calitate pret,,si nu cred ca se merita sa schimbi o solenza mai ales sa fie full cu un logan ,este doar parerea mea personala

This post has been edited by marius c: 27 Feb 2016, 14:43


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 27 Feb 2016, 18:22
Post #30


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(marius c @ 27 Feb 2016, 14:27)
pentru bicicleta galbena, 1,4 T-jet este si in versiunea de 150 hp, am eu
*


da, asa e, eu am luat linea cu 1.4 120cp, pe bravo s-a pus si versiunea 150cp, my bad smile.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:34
Forum Renault